LEIDSCH DAGBLAD. I JV°. 4475. A0. 1874. Zaterdag 12 September. STADS-BERICHTEN. Feestviering op 3 October 1874. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTESTIEK: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolerc letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN rekenen het zich tot een hoogst aangenamen plicht, aan de inge zetenen kennis te geven, dat ZIJNE MAJES TEIT DE KONING op den 3den October aanst. deze gemeente met een bezoek zal vereeren, ten einde de Feestrede in de Pieters kerk en den historisehen en allegorischen Optocht, die alsdan bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens Ontzet zullen worden gehouden, bij te wonen. Burgemeester en Wethouders houden zich verzekerd, dat deze mededeeling met onverdeelde vreugde en ingenomenheid zal worden vernomen, en vertrouwen dat een ieder, zonder onderscheid, zal willen mede werken om 's Konings verblijf alhier zoo veel mogelijk te veraangenamen. Burgem. en Weth. voornoemd, v. d. BRANDELER, Burg. E. KIST, Secr. Leiden, 11 September 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 7572, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot en met den 19den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plant soen en aan de Marendorpsachtergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1874. MONOPOLIE. Vrijheid is alleen dienstig voor hem, die er een gepast gebruik van weet te maken, ook waar het handel en bedrijf geldt. Op dat gebied hebben wij aan de vrijheid datgene te danken wat men concurrentie noemt, een verschijnsel dat allerheil zaamst kan werken, doch maar al te dikwijls slechts in schijn bestaat. Wie van dien schijn niet het slachtoffer wil worden, zal wèl doen, mede te werken om de concurrentie levendig te houden, en daartoe staat hem altijd de weg open, door in bijzondere gevallen zelf als mededinger op te treden. In een comsumptie-artikel van belangrijken aard schijnt op het oogenhlik een monopolie op zeer uitgebreide schaal te heerschen. Uit verschillende streken van ons land toch komen aanhoudend klachten in over de onevenredige duurte van het rundvleesch, onevenredig in verhouding tot den betrekkelijk lagen prijs van het vee, en men be weert zelfs hier en daar dat de verkoop van dat nuttige voedingsmiddel, indien de prijs 20 cents lager per kilogram werd gesteld, den debitant altijd nog een voldoende winst zou opleveren. Wij zijn niet in staat te bepalen, in hoeverre die meening de waarheid nabijkomt, al kunnen wij reeds terstond opmerken, dat die prijsbepaling niet op alle plaatsen gelijk kan zijn en h. v. in een stad met een dure levenswijze en hooge loonen ook hooger mag worden toegelaten dan ten platte- lande. De algemeenheid der klacht echter pleit voor haar gegrondheid, en indien zij werkelijk niet ten onrechte wordt aangeheven, kan het niet anders, of de vleeschhouwers stellen hij stilzwij gende overeenkomst of volgens werkelijke afspraak den prijs op willekeurige wjjze vast, zonder den lageren inkoopsprijs van het vee in het voordeel der koopers te doen gelden. Ware dit het geval, het zou een hoogst afkeurenswaardig monopolie op groole schaal zijn. In Duitschland en het is opmerkenswaardig dat daar dezelfde klacht wordt vernomen met name te Berlijn, heeft men baat gezocht hij een zeer eenvoudig middel. Eenige particulieren aldaar kochten voor eigen rekening ossen en deden die slachten; de uitkomst bewees, dat het vleesch heel wat goedkooper kon worden geleverd en toch altijd nog een billijke winst afwerpen. Dat voorbeeld kon ook hier worden gevolgd, vooral in het belang der lagere volksklasse. De reden waarom men niet zoo spoedig zulk een maatregel neemt, is ongetwijfeld daarin gelegen, dat voor hen, die bemiddeld genoeg zijn om er voor ge zamenlijke rekening toe over te gaan, de duurte van het vleesch minder bezwarend is dan voor de minder vermogenden, die bij een lager prijs althans van tijd tot tijd zich het gebruik van dat heilzame voedingsmiddel zouden kunnen veroor loven. Juist met het oog op de groote massa van ongefortuneerden ligt er in het kunstmatig hand haven van een bovenmatig hoogen prijs van het vleesch iets onzedelijks. Maar ook de bevoegde autoriteit zou in deze het algemeen belang kunnen bevorderen, zonder nog in het minst nering ol bedrijf aan banden te leggen. Zij zou dit doel kunnen hereiken door eenvoudig het publiek voor te lichten, zooals dat onlangs te Rijssel geschiedde. De maire dier stad, overwegende dat een vaste prijsbepaling der levens middelen in formeele tegenspraak is met de grond beginselen der staathuishoudkunde, dat zij aan spoort tot bedrog in het gewicht der verkochte waren, d„t voorts de vervalsching der hoedanig heid daarvan het zekere gevolg is en dat zij leidt tot overvraging; dat het bestuur het zijn plicht achtte, ter bevordering van den invloed der markt, de verbruikers in te lichten aangaande de hoeda nigheid en den werkelijken prijs der te koop geboden waren, ten einde zoodoende een nuttige concurrentie Ie doen ontstaan bepaalde dat op zekeren dag van elke week de prijs waarop het vleesch, zooals het uit de abattoirs kwam, den slachter kwam te staan, en die waarvoor zij het schoon aan den haak verkochten, in de dagbla den zou worden medegedeeld en aangeplakt op alle publieke plaatsen. Die verordening werd aan gevuld met eenige bepalingen betreffende het aanwijzen van den prijs door duidelijk leesbare cijfers, op de verschillende vleeschsoorten aange bracht. Men ziet het, 't gold hier eenvoudig, het publiek in staat te stellen uil eigen oogen te zien, ter wijl men voorts de verkoopers geheel vrijliet in het bepalen van den prijs, wel overtuigd dat de consumenten de voorkeur zouden geven aan die waren, waarvan de prijs het meest overeenkwam n»et het door de markt aangegeven cijfer. Wij stemmen toe, dal inmenging van autori teiten in zaken, handel en bedrijf betreffende, in 't algemeen ongewenscht is. Waar echter ten gevolge van monopolie op groote schaal een zoo groote wanverhouding is ontstaan als met de vleeschprijzen het geval schijnt te zijn, zou er zeker veel voor pleiten. Eindigen wij met te herinneren aan het inge zonden stuk, dat ons in handen kwam toen wij reeds bezig waren dit artikel te schrijven, en waarin eenige plaatsen in ons land worden ge noemd, waar de prijs van het vleesch reeds werd verlaagd. LEIDEN, 11 September. In de gisteravond gehouden vergadering van de Commissie ter oprichting van een gedenk-1 teeken voor Leidens ontzet is door den penning meester medegedeeld, dat de beschikbare gelden der Commissie, na aftrek der uitgaven, thans tot eene som van f 14,500 zijn geklommen. De ver gadering besloot, het model van het gedenkteekai, dat door de heeren Koelman en Vogel geheel in gereedheid is gebracht, van 1 tot en met 8 Oc tober hier ter stede ten toon te stellen. Moge een ruim bezoek van stadgenooten en vreem delingen de belangstelling in deze echt vaderland- sche zaak opnieuw aanwakkeren en krachtig bijdragen om binnen een niet te lang tijdsverloop het schoone kunstgewrocht te doen verrijzen, dat getuigen zal, hoe Nederland de groote daden der Vaderen in eere houdt. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat de Commissie, belast met het af nemen van het examen van apotheker, zitting zal houden op Maandag 21 September e. k. en volgende dagen te Leiden. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Gustaaf-Adolf- Vereeniging heeft zijn medehoofdbe stuurder Ds. E. C. Segers naar de algemeene vergadering, die deze maand te Stuttgart zal ge houden worden, als zijn vertegenwoordiger afge vaardigd. De Minister van financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Voorwaarts, van de maatschappij „Nederland", waarvan het ver trek uit Nieuwediep op 19 September is bepaald. De correspondentie behoort uiterlijk in den na middag van den 18den aan hel Nieuwediep aan gekomen te zijn. De Staatscourant behelst een Kon. be sluit dd. 8 Sept., dat de tegenwoordige vergade ring van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 19 September 1874, des namiddags te 2 uren, en dat de Minister van binnenlandsche zaken gemachtigd wordt om zich, op dat tijdstip, te begeven in de vergadering der Staten-Generaal, ten einde, in vereenigde zitting der beide Kamers, de vergadering in den naam van Z. M. te sluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken gelet op artt. 38 der wet van 7 April 1869, ge wijzigd bij art. 8 der wet van 8 Juli 1874, luidende: „Nieuwe gasmeters en gasmeters val lende in de termen van art. 15, b en c, van deze wet, zijn, te rekenen van 1 Jan. 1876, aan den ijk onderworpen; de gasmeters, in ge bruik gedurende het tijdperk van de afkondiging dezer wet tot 1 Jan. 1876, zijn tot 1 Jan. 1880 vrijgesteld van den ijk, mils vóór 1 Jan. 1876 voorzien van een door den Minister van Binnen landsche Zaken vast te stellen hijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is heeft bepaald dat het merk, in het aangehaald wetsartikel bedoeld, zal zijn de esculaap-staf, waarvan de stempels aan de ijkkan- toren zijn verstrekt, en de afslag vóór die kan toren ter bezichtiging wordt gesteld. Het stoomschip Borneo is den 5den, de Holland, den 9den dezer van Batavia naar Neder land vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1