LEIDSCH DAGBLAD. i\'. 4474 A0. 1874 Vrijdag II September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenJ' 1. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 15 der wet van 22 Juli 1873 Staatsblad n°. 11<0; Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen eerstdaags met hare werk zaamheden binnen deze gemeente een aanvang zal maken terwijl tevens een ieder wordt uitgenoodigd om de leden der Commissie, zijnde de heeren N. (xlindermaiij Voorzitter, J. P. Rietbergen en J. Tan Lith, dagelijks, de Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen uitge zonderd, van des voormiddags acht uren tol zonsonder gang toegang tot hunne gebouwen te verleenen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leid-sche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d'. BRANDELER. LEIDEN, 10 September 1874. LEIDEN, 1© September. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, die in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden moet plaats hebben, doordien de heer J. K. H. De Roo van Alderwerelt zijne benoeming tot majoor k la suite van het 4de regiment infante rie heeft aangenomen, is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald op Dinsdag 29 September, en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 13 October. Het jongst verschenen no. der „Bijdragen tot de Taal- en Volkenkunde van Ned.-Indië" be helst hoogst gewichtige stukken en beschrijvingen over rijstcultuur, in Italië en op Java, door den heer J. H. F. Sollewijn Gelpke in twee geschriften uitvoerig en in alle bijzonderheden behandeld, welke geschriften door dien heer aan het Koninkl. Insti tuut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.-Indië ter uitgave zijn aangeboden. Zij werden door dat Instituut aan eene Commissie, ten fine van rapport verzonden, welke Commissie, bestaande uit de heeren Wijnmalen en 's Jacob, in de ver gadering van 14 Maart jl. haar verslag uitbracht. Uit haar rapport, in opgemeld no. der „Bijdragen" voorkomende, blijkt de hoofdstrekking en aard van de bedoelde geschriften, zoomede de aanleiding daartoe. De heer Sollewijn komt tot zeer verrassende resultaten; in hoofdzaak tot de conclusie, dat de rijstcultuur op Java in ellendigen toestand verkeert door de ongeloofelijke krachtsverspilling en door het aan waanzin grenzend bijgeloof, waarmee zij wordt gedreven. Hij dringt op eene spoedige ver betering van de rijstcultuur op Java aan en geeft de middelen ter verbetering aan de hand. Eene omkeering in eens acht hij onmogelijk en onraad zaam; hij wil geleidelijk daartoe overgaan, en wel eerst zoodanige verbeteringen, waartegen geen te eerbiedigen vooroordeelen der bevolking zich ver zetten. Men behoort op de toestanden van land en volk te letten. Reglementatie der rijstcultuur verdient vooral aanbeveling; reeds in 1843 ging men daartoe, met de beste vruchten, op Sumatra over. De zorg over de rijstcultuur moet volgens schr. worden onttrokken aan de bemoeienissen der met werkzaamheden overhoopte ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur en worden toever trouwd aan een corps van speciale ambtenaren. Ter voorziening in de vacature van com missaris in Den Haag van de Ned. Handelmaat schappij, ontstaan door de benoeming van Mr. J. D. W. Pape tot Commissaris des Konings bij die Maatschappij, is gekozen de heer E. L. Jacobson. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten is gekozen Mr. J. R. Corver Hooft. Tot lid van den gemeenteraad aldaar is gekozen de heer F. J. W. H. Schmitz. Slechts 1000 van de ruim 4000 kiezers voor de Provinciale Staten en 1300 van de 6000 kiezers voor den gemeenteraad namen aan de stemming deel. Volgens een bericht van Zr. Ms. zaakge lastigde te Caracas heeft de president der Ver- eenigde Staten van Venezuela, bij besluit van 17 Juli 11., bepaald: 1°. het tolkantoor van Juan Griego wordt verplaatst naar Pampatar, welke haven wordt opengesteld voor den invoer tot éigen verbruik, alsmede voor den uitvoer; 2°. de haven van Juan Griego wordt gesloten; 3°. deze bepalingen treden in werking, acht dagen nadat het besluit te Juan Griego zal zijn afgekondigd. Zr. Ms. schroefstoomboot Palembang, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. C. Ten Bosch, is op den middag van den 8sten dezer te Port- Saïd aangekomen. Bij de administratie der posterijen zullen hun functiën uitoefenende commiezen 3de kl. A. C. P. Th. Hollingerus Pijpers ten postk. te Haarlem; G. Bruch, op het spóorwegpostk. Am sterdam—EmmerikB ent hei m; G. Koppen ten postk. te Dordrecht; de surnum. T. J. Montijn Jr. ten postk. te Vianen; G. H. Van Senden ten postk. te Utrecht; R. W. Twiss op het spoor- wegpostk. FijenoordAntwerpenJ. R. Van Lennep ten postk. te Breda. Z. M. heeft met ingang van 1 October benoemd tot militie-commissaris in het 3de militie district der prov. Noord-Brabant A. L. Van Loon, gepensioneerd majoor; aan Mr. H. G. M. Van Westerloo, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Harderwijk; benoemd tot rech ter in de arrond.-rechtbank te Hoorn Mr. J. T. Boelens, thans subst.-griffier bij die rechtbank. Gemengd Nieuws. Uit Noord wijk wordt gemeld: Dins dag-avond, ODgeveer te 10 uren, brak in deze gemeente brand uit in de kruidendrogerij van J. Parlevliet, en voordal de brandweer ter plaatse aanwezig was, stond het drooghuis, alwaar zich eene groote hoeveelheid kruiden bevond, in volle vlam. Het is tot den grond toe afgebrand, maar overigens was men den brand, die een ernstig aanzien had, spoedig meester en slaagde men er in het belendende woonhuis te redden. Nage noeg alles was tegen brandschade verzekerd. De organisatie van de brandweer laat ook hier, zooals op meer kleine plaatsen het geval is, nog veel te wenschen over. Tegen F. A. Orsius, geboren te Delft, vroeger onbezoldigd rijksveldwachter en laatstelijk portier aan de hoogere burgerschool te Roermond, is door het Openbaar Ministerie bij het Prov. Hof in Limburg eene tuchthuisstraf van 10 jaren ge- eischt, wegens poging tot moord op de jongedochter Helena van Apperen. Hij had twee pistoolschoten op haar gelost, echter zonder haar te treffen. Betreffende den brand te Amsterdam wordt nog van daar gemeld't Is te begrijpen dat de hevige vuurgloed in den omtrek van het terrein de grootste ontsteltenis teweegbracht en overal zag men de bewoners in allerijl met het in der haast [bijeengegaarde goed de vlucht nemen. De Eilandskerk, in de onmiddellijke nabij heid der fabriek gelegen, was geopend, en daar werden vele goederen voorloopig geborgen. Toch is, zooals reeds gemeld is, geen enkel woonhuis door de vlammen aangetast; de brandweer deed al het mogelijke om de vlammen tot de fabriek zelve te beperken. Gelukkig was de wind IJwaarts; anders had de brand zeer groote uitbrei ding kunnen erlangen. In het Westerdok, waar aan de achterzijde der fabriek grensde, voeren Dinsdag-avond tal van schuitjes rond, allen met toeschouwers gevuld. Zelfs zolderschuiten waren in gebruik genomen, om maar menschen te kunnen vervoeren. Op den Westerdokdijk stonden tal van toeschouwers: er heerschte èen ongewone drukte. Vooral van de Dokzijde gezien, is de ver woesting groot. Niets dan puinhoopen zijn meer over. Zelfs de steigers in het Dok zijn ter lengte van twintig meter tot op de waterlijn afgebrand. De hooge schoorsleen is door het vuur gespaard, en verheft zich nog fier ih de luchl. Een paar stukken muur en een deel van den gevel, ziedaar alles wat nog aan de fabriek herinnert. Gister avond gaven eenige brandspuiten, de stoomspuit en de drijvende spuit water, zoodat de nieuwe brandweer de handen vol heeft. De boeken en papieren die zich in de fabriek bevonden, konden niet alle gered worden. Volgens de staten, die iederen avond aan het hoofdkantoor op de Bloem gracht werden ingeleverd, waren op het oogen- blik van den brand ruim 27,000 melis-brooden geheel voor aflevering gereed in voorraad, terwijl in de droogstoven zich nog 60,000 brooden be vonden. Omtrent de oorzaak van den brand ver neemt men dat de vlammen zich hel eerst ver toond n op de derde verdieping, de bastaard-zolder genoemd, grenzende aan de sloven, waar de vloeibare stof tot vastheid wordt gebracht en waar voortdurend een warmtegraad van 66° Celsius werd onderhouden. De vlam gaf nog slechts een zwak licht, toen dit opgemerkt werd door den portier, die buiten de fabriek naar het weder stond te kijken; bijna onmiddellijk daarop sprong een der ruiten en sloeg de vlam het venster uit. De oude man maakte terstond alarm, maar voor hij nog iemand van den toestand had kunnen kennis geven, stond de geheele verdieping in brand en geen tien minuien later de gansche fabriek; 80 menschen die zich daarbinnen bevon den, hadden nauwelijks den tijd zich te redden. Volgens sommigen waren op den zolder waar de brand ontstond, drie mannen met kaarslicht aan het werk; deze hebben getracht zelf den brand te blusschen, zoodat, daar zij niet slaagden, de brand reeds eenigen omvang verkregen had toen men besloot de brandweer te waarschuwen. Dit verklaart de omstandigheid dat de brandweer schijnbaar lang zich liet wachten. Dinsdag is een 15-jarige knaap, in de diamantslijperij op het Tuinpad te Amsterdam, tusschen de machine geraakthij is met geheel verbrijzelden linkerarm en andere kwetsuren naar het gasthuis vervoerd. Voor het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland werd gisteren de volgende zaak behandeld. Op 23 Februari 11. had te Amsterdam een bakker met zijn drie knechts zich begeven in een tapperij in de Kleine Kattenburgerstraat, om een versnapering le nemen. In de herberg was een schoenmaker in verregaanden staal van dronkenschap aanwezig, die woorden had met den herbergier, wiens vrouw geweigerd had hem te tappen. De twist liep wat hoog en de herber gier maakte toebereidselen den schoenmaker de deur uit te zetten. Dit gelukte hern niet, aange-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1