LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4472. A0. '1874. Woensdag 9 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTEEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat dooi' liet invallen van den gedenkdag van het derde eeuwfeest van Leiden's ontzet op Zaterdag den 3den October aanst., de Bees tenmarkt, in plaats van op Vrijdag, des Woensdags te voren zal worden gehouden en de gewone markten, in plaats van op Zaterdag, des Donderdags van diezelfde week. Burgem. en Weth. voornoemd, v. d. BRANDELER, Burg. E. KIST, Secr. Leiden, 8 September 1874. LEIDEN, 8 September. Naar wij tot ons genoegen vernemen zijn de fabriekarbeiders zoowel door eigen hulp als door den steun der fabrikanten er in geslaagd zich bij den optocht op 3 October aan te sluiten, waaruit tevens de ongegrondheid blijkt van een gerucht als zou de ondersteuning der ingezetenen daarvoor gevraagd zijn. Heden had onze stadgenoot J. Gijsman het voorrecht, van 25 jaar zijne betrekking aan het veer van Leiden op Rotterdam te mogen her denken. Morgen zal een echtpaar, waarvan de man 79 en de vrouw 71 jaren telt, 55 jaren door den band des huwelijks vereenigd zijn. Zij verkeeren echter in behoeftige omstandigheden, zoodat eene tegemoetkoming op hun ouden dag niet onge- wenscht mag heeten. Niet gaarne zouden zij hun naam algemeen bekend zien, maar mocht deze of gene inlichtingen verlangen, wij zijn bereid die te verschaffen. Hedenmiddag waren wij in de gelegenheid Mile. Marie, het meisje zonder armen, te bewonderen. Het is zeer curieus haar te zien werkenaan haar schrift zou zelfs menigeen nog een lesje kunnen nemen, terwijl zij het in de handwerken mede tot een aanzienlijke hoogte gebracht heeft. Dat de vertooning niets kwetsends voor het ge zicht oplevert en de eenige indruk die van bewon dering voor hare vaardigheid is, werd ons ten volle bewaarheid en wij kunnen werkelijk iedereen aanraden, haar met een bezoek te vereeren. Uit de legerplaats van Milligen wordt ons gemeld: Zondag hebben de godsdienstoefeningen plaats gehad evenals de vorige Zondagen, thans de protestanten onder gehoor van Prof. P. Hof stede de Groot. Om 12 uren werd de groote parade gehouden. Er werd met gesloten batal jons gedefileerd. In het gevolg van den opperbe velhebber bevond zich de heer F. Bartholin, kapi tein der artillerie in Deenschen dienst, die de manoeuvres welke er verder zullen voorkomen zal bijwonen. Om 2 uren werden door den opper bevelhebber de prijzen uitgereikt aan hen, die ze hij het concours behaald hadden, waartoe allen zich aan het hoofdkwartier hadden vereenigd; de muziek van het 4de reg. inf. heeft zich hierbij doen hooren. Jammer dat de regen ook thans weer niet achterwege bleef. De cavalerist, die in de renbaan is gevallen, neemt in beterschap toe. Een kantinehouder is uit het kamp verwijderd, wegens het voorhanden hebben van bedorven worst. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De Israëlietische militairen zullen den llden dezer met verlof uit de legerplaats vertrekken om de godsdienstige feesten ten hunnent te vieren. Het herexamen aan de Kon. Mil. Akademie te Breda, waaraan 11 cadetten moesten deelne men, heeft tot resultaat gehad, dat 9 hunner tot het 2de studiejaar zijn bevorderd, terwijl 1 voor de genie hier te lande en 1 voor de inf. O.-I. zijn blijven zitten. Gisteren zijn de personen, die, onder over legging van een getuigschrift wegens afgelegd eindexamen van eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, hebben verzocht als leerling telegrafist te worden toegelaten, aangeschreven om zich op 28 dezer, des voormiddags te negen uren, aan te melden aan het ministerie van financiën. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft voor de vaceerende procureursbetrekking eene aanbevelingslijst opgemaakt, bestaande uit de heeren Mr. G. Van Rossem, procureur te HoornW. J. Van Heijst, procureur te Gorcum; C. W. Mar- gadant, te Rotterdam. Den 18den dezer moet in het Nieuwediep overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Voorwaarts een detache ment sterk 200 militairen, waaronder 14 onder officieren. Het bevel over dat detachement is op gedragen aan den kapitein der genie van het leger in Neerlandsch-Indië W. A. C. De Bloeme, terwijl als medegeleiders zijn aangewezen de '1ste luitenant der infanterie van dat leger D. A. Flier, de 1ste luitenant van het regiment Oost-Indische cavalerie L. A. Van der Dussen, de 2de luitenant der infanterie van meergemeld leger W. P. G. Klencke en de 2de luitenant van dat wapen H. C. Consemulder. De 4 eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. Met voormelden bodem zullen ook de voor den dienst in Indië bestemde officieren-van-gezondheid der 2de klasse J. G. J. Van Oppenraaij, M. F. A. Perk, J. A. B. Masthoff, benevens de paardenarts der 2de klasse H. Mars hunne bestemming volgen. Z. K. H. Prins Frederik heeft den heer J. E. De Vries, ter gelegenheid der zesjarige exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt onder het beheer van dien directeur, doen toekomen een prachtigen doekspeld met Hds. naamcijfer in brillanten: „als blijk van waardeering zijner uitstekende diensten en verrichtingen gedurende het zesjarig tijdvak zijner directie." Blijkens een in de Staatscourant openbaar gemaakten staat was de sterkte van den eersten ban der dd. schutterij, met inbegrip van de reserve, op 1 Januari jl. 41,488 man. Van dit getal manschappen hebben 9837, derhalve ruim '/s van het geheel, vroeger hetzij als onderofficier of korporaal, hetzij als gewoon soldaat of milicien bij het leger gediend. Op 1 Januari 1873 bedroeg de sterkte van den eersten ban 39,718 man. De heer W. J. Sprenger is, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid, erkend en toe gelaten als consulair agent van Griekenland te Middelburg, voor Zeeland. Zr. Ms. schroefstoomschip Sambas, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. L. G. C. Van Wachendorff van Rijn, heeft in den avond van 7 dezer Suez verlaten tot voortzetting van zijn reis naar Atjin. Met ingang van 16 dezer zijn benoemd: tot kapt.-ter-zee de kapt.-luit.-ter-zee B. D. Van Trojen; tot kapt.-luit.-ter-zee, de luit.-ter-zee lste kl. H. W. Walther; tot luit.-ter-zee lste kl., de luit.-ter-zee 2de kl. J. A. Vening; tot luit.-ter-zee 2de kl., de adelborst lste kl. R. Brutel de la Rivière. Z. M. heeft aan F. H. A. J. Bingen, te Roermond, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 11 Juli jl., toegekend de bronzen medaille voor menschlievend hulpbetoon, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan Herrmann Otto Louis Carl, rijksgraaf von Schwerin-Wolfshaven, agreatie ver leend zijner admissie als ridder-expectant der Duitsche orde, Balije van Utrecht. Gemengd Nieuws. Uit Rijnsburg wordt gemeld: Werd van hier vóór eenigen tijd bericht, dat de stand van het bloemkoolgewas niet gunstig was, even wel overtreft de oogst daarvan de verwachting, terwijl de prijzen bevredigend kunnen worden genoemd. De uien geven een klein beschot, doch zijn meest goed van qualiteitde prijs is in evenredigheid van het beschot niet voordeelig. Beide producten worden in massa naar het bui tenland verzonden. Te Haarlem is gistermorgen uit de Singelgracht het lijk van zekeren G. Dikkeboom, oud 50 jaar, opgehaald. Misbruik van sterken drank schijnt in deze weder de hoofdrol gespeeld te hebben. Tegen een 14-jarigen jongeling van goede familie te Amsterdam is proces-verbaal op gemaakt wegens het ontvreemden van een duif van bijzondere waarde uit de verzameling in het Kon. Zoölogisch Genootschap. Eenigen tijd gele den heeft die knaap in de diergaarde uit een hok een kuiken ontvreemd, dat hij aan een straat jongen voor vier cents verkocht. Tegen een brandspuitgast der oude brandweer is proces-verhaal opgemaakt, ter zake dat hij, bij gelegenheid van den brand, die op 1 dezer in de LangeLeidschedwarsstraat te Am sterdam woedde, herhaalde malen, blijkbaar met moedwil, op de slang van een in werking zijnde spuit ging staan en, toen een pompier hem dit wilde beletten, dezen mishandelde. Gistermorgen viel te Rotterdam het driejarig zoontje van den werkman C. W., onder het spelen, aan den Schiedamschen Singel, achter de kuiperij van den heer De Kuyper, te water. Niettegenstaande vele pogingen werden aange wend om het kind te redden, werd het lijkje eerst een half uur later met dreggen gevonden, en werd onder politie-toezicht naar de woning van een der familieleden vervoerd. Zondag is in Den Haag weder een kinderlijkje gevonden, ditmaal verborgen onder de trap in een huis op de Geest. De vinder heeft het naar de politie gebracht. Op een brief, dezer dagen aan het postkantoor te Beverwijk ontvangen, stond het navolgende adres: „Aan vrouwe Zeinersche zoo ietle der eerse manne en e tweede manne isse ookke dood e worden en die eette Vereulse hij deeje in de koejen en se iette van ne eige name voordat ze e trouwd was Joannetje Aarensdwerge te Bijferwijke in Neerde Olland." Men verneemt dat de heer H,, die in den nacht van de ramp bij Warmond in deernis- waardigen toestand werd te huis gebracht, zoo verre hersteld is, dat hij zijn geliefkoosd werk, evangelizeeren voor doofstommen, met behulp zijner echlgenoote heeft hervat. De teekenen van den schok zijn echter nog zichtbaar.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1