Rijs gelegerde macht (jagers), bijgestaan door een sectie artillerie, door eene omtrekkende beweging van den vijand met zijne cavalerie in het front tirailleursgewijze werd aangevallen, werd met zeer veel tact in uitvoering gebracht, na afloop waar van de troepen gezamenlijk naar de stad terug keerden. Eenige officieren van de schutterij woon den de evolution bij en waren daartoe bij de corpsen ingedeeld. Gisteren werd aan het Ministerie van bin- nenlandsche zaken o. a. aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de spoorwegbrug te Rotterdam. Daarvoor waren tien biljetten ingekomen en was het minst ingeschre ven door de heeren Cail Co. te Parijs, voor 872,000. Door den gemeenteraad te Rotterdam is een voorstel van B. en "Ws. aangenomen, om aan de vereeniging van minvermogende ooglijders in de provincie Zuid-Holland, gevestigd te Rot terdam, eene subsidie toe te kennen van f 2000 per jaar. Het weduwen- en weezenfonds der Maat schappij „Arti et Amicitiae" ontving dezer dagen eene gift van ƒ100 van H. K. H. Prinses Marianne, honorair lid der Maatschappij, bij gelegenheid van de aanbieding van het jaarverslag over 1873. Naar men verneemt wordt het te Helle- voetsluis liggende schroefstoomschip 3de klasse Primes Maria met 1 Oct. a. s. in dienst ge steld en het commandement opgedragen aan den kapt.-luit.-ter-zee H. Van Goens, en is genoemde bodem bestemd tot het doen van een reis naar "West-Indië. Zr. Ms. schroefstoomschip Sambas, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. L. G. C. Van Wachendorfl van Rijn, is op zijn reis naar Oost- Indië den 2den dezer te Port Said aangekomen. Met 1 October worden de officieren-van- gezondh. 1ste kl. H. L. Reeder en 2de kl. G. F. Rochat geplaatst respect, bij het hospitaal der marine te Willemsoord en aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk. Z. M. heeft aan Mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandt, raad van legatie te Londen, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 2de kl. der Pruisische Kroonorde; M. Schaap, gewezen directeur van het huis van verzekering te Zwolle, hersteld in het genot van het militair pensioen van 400 en hem verleend een burgerlijk tweede pensioen van f 268 'sjaars; aan Dr. A. Vrolik op zijn om redenen van gezondheid gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings bij de Ned. Handelmaatschappij, en als zoodanig benoemd Mr. J. D. W. Pape, vice- president van den hoogen raad der Nederlanden. Gemengd. Nieuws. Woensdag -middag is te Amsterdam op de Keizersgracht bij de Huidenstraat een man van een steiger gevallen, die, toen hij naar het Binnengasthuis vervoerd was, aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen heeft men te Haarlem, bij gelegenheid van het witten en bijpleisteren in de Oude Begijne (thans Fransche) kerk, eene muurschildering ontdekt; zij bevindt zich op dat gedeelte der kerk, alwaar geen raam is geweest, tengevolge van het bouwen der sacristie, thans consistoriekamer. Zij bestaat uit een tapijt, ge houden door twee engelen, in denzelfden geest als die, welke voorkomen in de Groote kerk, doch minder rijk en zonder gouden versieringen. Met de restauratie is reeds een aanvang gemaakt; zij zal spoedig voltooid zijn. Men sc hr ij ft uit Zandvoort: Woensdag vierden de talrijke Duitschers alhier de herdenking van de overwinning bij Sedan. Van het groote badhuis wapperde de Duitsche vlag, en van de nevengebouwen de Nederlandsche en Oranjevlaggen. In de versierde groote zaal dineerden de Duitschers te zamen. Er was muziek. Des avonds werden teertonnen en takkebossen op het strand aange stoken, en werd op het groote badhuis gedanst. De Nederlandsche badgasten onthielden zich van elke deelneming in de vreugde der Duitschers, en eenigen waren zeer weinig gesticht over het hangen van de Duitsche vlag boven het groote badhuis. De Zandvoorders waren niet allen vol komen op de hoogte aangaande de oorzaak der vreugde van de Duitsche badgasten. Dit blijkt uit het volgende afgeluisterd gesprek: „Wel, jonge, jonge, 't is wat te zeggen. Daar hebben die Franschen weer op den kop gehad." „Ben je gek, 't is dat de keizer jarig is." „'t Is wat moois 50 takkebossen te zien brandenAls het nu nog vuurwerk was!" «Nou, dit's nou weer wat anders. Maar de Duitschers, ze zijn dan maar boos blijd, dat ze een keizer hebben en de Fran schen niet." „Die hebbe nou een koning, wat?" „Neen, 't is maar een zet-koning." Zaterdag-avond heeft te Naarden een twist plaats gehad tusschen een polderwerker en zyn kostbaas, waarbij laatstgenoemde den eerste met een mes over 't aangezicht sneed. De gekwet ste is een paar dagen daarna overleden. De dader bevindt zich in de gevangenis. Uit Streefkerk wordt gemeld: In het begin dezer week lag op de Lek in de nabijheid van het Bergstoepsche pontveer een schuit, volge laden met steenkolen, die eenige mannen bezig waren op den dijk te dragen. Terwijl de schipper op het dek stond, kwam er een schroefbootje de rivier opvaren, waardoor de hooge golven bij de schuit opliepen. Met een dier golven kwam een zalm mee, die ver boven het water uitsprong en op het dek der schuit voor de voeten van den schipper terechtkwam. Terstond liet de schipper zich op den visch neervallen en met eenige inspan ning werd hij den zalm, die zeven en een half kilo woog, meester. Een weduwe te Bolsward die dezer dagen bezigheden verrichtte op den zolder eener pottenfabriek, kwam te dicht bij het geopende vensterluik, viel voorover naar beneden, zoodat zij met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam en gaf na enkele oogenblikken den geest. Zij laat twee kleine kinderen na. Te Grave is Woensdag-nacht de blik sem geslagen in het bovenste gedeelte van den stadstoren. Om halfvier stond het gebouw in volle vlam. De geheele stad werd er door verlicht; de vrij sterke wind was naar het zuiden ge richt, waardoor de naar die zijde grenzende hui zen in groot gevaar verkeerden. Daar de toren door een vroeger bombardement van de kerk is gescheiden, heeft de kerk weinig of niets geleden om 6 uur was het gevaar geweken, ofschoon de brand nog niet geheel gebluscht was; hij bepaal de zich bij het verbranden van den toren. Aan krachtdadige en spoedige hulp van het geheele garnizoen, niettegenstaande de kazerne in groot gevaar verkeerde, heeft de burgerij het te danken, dat men den brand zoo spoedig meester is gewor den en groote onheilen zijn voorkomen. Het prov. gerechtshof in LT tree Kt heeft H. Verschoor schuldig verklaard aan moed- willigen manslag en hem, evenals vroeger het Hof van Gelderland, veroordeeld tot eene tucht huisstraf van 12 jaren. In de gisteren gehouden zitting van den 'Hoogen Raad (burg. kamer) is op verzoek van partijen toegestaan het uitstel van twee maanden tot indiening van het rapport van heeren deskundigen in de zaak van de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, tegen den Staat der Nederlanden, betreflende de aansluiting en doorsnijding van de lijn van ge noemde maatschappij door die van den Ned. Rijn spoorweg. Zaterdag zal het Hof van Zuid-Hol land uitspraak doen in de zaak van een 35-jarigen zeeman, die gisteren terechtstond, onder beschul diging van het gebruik maken van een valsch onderhandsch geschrift, door het verzinnen eener overeenkomst en het namaken eener handteeke- ning. Deze zeeman werd den 2den Mei jl. voor f 36 "s maands aangemonsterd op het Engelsche stoomschip Normandyten einde eene reis te maken naar de zuidwestkust van Afrika. Om nu van den scheepsmakelaar eene maand gage in voorschot te kunnen ontvangen, moest hij een borg stellen, en na eenig zoeken werd die ook gevonden in den persoon van een onbekend zee man, die hem een papiertje gaf, dat hij met 25 cent betaalde. Hierop erlangde hij geld en ging daarmede, zooals hij het noemde, „aan den schar rel", terwijl het stoomschip op den bepaalden tijd doch zonder den matroos vertrok. Besch. erkende hetgeen hem werd ten laste gelegd, maar dat hij van een valsch papier had gebruik gemaakt, wist hij niet op te geven. Adv.-gen. Terpstra achtte de schuld bewezen en eischte veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 9 jaren en 4 maanden en eene geldboete van f 50. Als verdediger trad op Mr. Vreede, die tot vrijspraak van den be schuldigde concludeerde, omdat z. i. niet was bewezen dat het geschrift valsch was en hét mede onbewezen was, dat beschuldigde op 2 Mei heeft geweten dat bij van een valsch stuk gebruik maakte. De eenige brievenbesteller te Brielle, in 1866 aangesteld op een tractement van f325, misbruikte het in hem gestelde vertrouwen op eene wijze die hem gisteren voor het Hof in Zuid-Holland deed terechtstaan. Met den namiddag- post arriveerden te Brielle den 16den Maart II. o. a. drie brieven uit Oost-Indië, welke den besteller, hetgeen met alle brieven voor Den Briel het geval is, door den directeur van het postkantoor ter bezorging werden ter hand ge steld. Hij bezorgde de brieven eerst den volgenden ochtend, maar had eerst de postzegels van de brieven gelicht en op eiken brief het cijfer 80 gesteld, terwijl hij bij de bestelling voor eiken brief 80 cent ontving. Hij bekende aldus te heb ben gehandeld, maar kon niet opgeven wat hij met het ontvangen geld had gedaan. Adv.-gen. Terpstra requireerde eene veroordeeling tot tucht huisstraf van 5 tot 15 jaren en drie boeten, ieder van 20 cent. Het betrof ten deze een beëedigd ambtenaar die tot eene strikte nakoming van zijn plicht gehouden is, en daarom kon men op geene verzachtende omstandigheden wijzen. De verdediger, Mr. Betz, geloofde omtrent het eerste feit, het verduisteren van aan besch. toe vertrouwde bescheiden, in casu gebruikte post zegels, dat dit noch misdaad, noch wanbedrijf of overtreding opleverde en verzocht te dien opzichte ontslag van rechtsvervolging, terwijl pleiter ten aanzien van het tweede feit, het vorderen van onverschuldigde porten, verzachtende omstandig heden bijbracht en zyn cliënt in de clementie van den Hove aanbeval. Uitspraak a. s. Zaterdag. Vijf personen, Nederlandsche onder danen, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag in hechtenis genomen op het oogenblik hunner aankomst in het station van den spoorweg van Orleans. Zij verklaarden uit Spanje te komen, waar zij als vrywilligers bij de Carlisten hadden gediend, en dat zij naar hun land terugkeerden, omdat men hen niet betaalde. Daar zij geen papieren bij zich hadden, is het vijftal in ver zekerde bewaring genomen. Bij het dorp lx el les, in Zuid-Brabant, heeft dezer dagen eene afschuiving of instorting van aarde of zand plaats gehad, waardoor drie arbeiders bedolven zijn geworden. Een hunner is er in geslaagd, zich een weg naar een zinkput te banen en is op die wijze behouden; een zijner lotgenooten, een man van 48 jaren, die eene weduwe met vijf kinderen achterlaat, is het slachtoffer van het onheil geworden. De derde, zekere Francois Kant, 28 jaren oud, is echter wonderdadig gered. Ofschoon op het oogen blik der afschuiving meer dan een meter lager aan het graven dan zijn verongelukte makker, is hij, nadat men ongeveer vier uren lang te vergeefs getracht had hem op te graven, toch nog levend opgedolven en bestaat er alle hoop om hem in het leven te behouden. De Belgische bladen nemen uit dit geval aanleiding om te doen uitkomen, hoe raadzaam het is bij het voorvallen van dergelijke onheilen de pogingen tot opdelving nooit op te geven. Uit Swansea wordt van 1 September gemeldHedenochtend vroeg praaide een sleep boot de Grieksche brik Socrates, welke verlaten scheen te zijn en averij had. Later bleek het echter dat de equipage, uit zeven man bestaande, aan scheurbuik lijdende was. Met veel moeite kreeg men het schip op sleeptouw en werd het naar de reede gesleept; 6 man zijn dadelijk naar het hospitaal gebracht, de zevende echter in hechtenis genomen, beschuldigd van den kapitein, zijn eigen broeder, vermoord te hebben. Het schip was ver leden jaar in September van Liverpool naar de kust van Afrika vertrokken en op de reis brak er oproer onder de equipage uit en werd de kapitein doodgeschoten en overboord geworpen. De brik had in April 11. de thuisreis aangevangen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2