LEIDSCH DAGBLAD. JVU. 4467. A0. 1874. Donderdag 3 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENÏTEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot en met den 19den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plant soen en aan de Marendorpsachtergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Theodoras Matthijs Van der Koelen, brood- en beschuitbakker alhier, houdende ver zoek om in een pakhuis in eene poort aan de Haarlem merstraat, tusschen de perceelen N°. 16 en 18, brandstoffen te mogen bergen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaüën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 7 den September aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1874 LEIDEN, 2 September. De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het gymnasium heeft heden- namiddag te één uur plaats gehad in de Stads- zaal. Bij de opening dezer plechtigheid vermeldde de Rector de voornaamste bijzonderheden, die de ge schiedenis uitmaken van den afgeloopen jaarcursus; waarna hij de namen oplas van de leerlingen, die tot eene hoogere klasse bevorderd waren en van die welke met prijzen zouden begiftigd wor den. Onder het uitreiken der prijzen door den heer president-curator werd een kort woord van dankbetuiging uitgesproken door den primus van iedere klasse; t. w.in de lste kl. door J. W. Pal mer v. d. Broek, in 't Fransch; in de 2de kl. door G. Rebèl, in 't Engelsch; in de 3de kl. door H. G. Kleyn, in 't Hoogduitsch, en in de 4de kl. door A. Kist, in 't Latijn. Verder ontvingen nog prijzen: in de lste kl. H. C. Los en J. P. Groeneveld; in de 2de kl. P. Du Rieu, M. Rijke, A. Rosenstein, A. C. Har- tevelt, T. S. Van Hettinga Tromp, W. F. Van Wijk, C. W. Corts, E. J. J. Homan, C. L. Dank- meyer, C. v. d. Zweep en A. Van Iperen; inde 3de kl. B. N. J. J. Schrant, Isid. Van Praag, J. H. Muller, F. A. Palmer v. d. Broek, J. Van Buttingha Wichers en A. Maclaine Pont; in de 4de kl. J. G. Sasse. Daarna reciteerden de vier leerlingen der 5de kl., die op de meest eervolle wijze naar de aca demie bevorderd werden, hunne Oratiunculae tot afscheid aan het gymnasium. H. Harmens schetste, in 't Latijn, de stelling, welke Socrates in de Nubes van Aristophanes inneemt. H. R. Goudsmit betoogde, in 't Latijn, dat de oorsprong van de Misanthropie zoowel door Shakespeare als door Lucianus, in het beeld van Timon, uit hetzelfde oogpunt beschouwd is. A. W. Van den Brandeler leverde, in 't Fransch, eene algemeene beschouwing over Victor Hugo, naar aanleiding van zijn „Notre Dame de Paris". H. Krabbe gaf, in 't Duitsch, eene aesthetische beschouwing over Schiller's „Lied von der Glocke". Ten slotte wenschte de Rector deze leerlingen geluk met hunne bevordering en spoorde hen aan om met denzelfden loffelijken ijver, als tot dus verre, in hun nieuwen werkkring voort te gaan. Ook de overige leerlingen werden opgewekt om den volgenden cursus van het gymnasium met vernieuwden moed aan te vangen. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Trompvan de „Commercial Steamship Company", waarvan het vertrek uit Vlissingen op 6 September is bepaald. De correspondentie behoort uiterlijk in den na middag van 5 September te Vlissingen aangekomen te zijn. Z. M. heeft een particuliere audiëntie ver leend aan Mr. B. T. H. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen, die als eerevoorzitter van de Rederijkerskamer „Aurora" te Kaapstad was uitgenoodigd aan Z. M. persoonlijk aan te bieden een album van inschrijvers, die door genoemde Rederijkerskamer waren uitgenoodigd tot het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den Koning der Nederlanden op het feest zijner 25-jarige troonsbeklimming. Z. M. betuigde Hds. bijzondere ingenomenheid met het prachtige ge schenk en droeg Aurora's eerevoorzitter in de aangenaamste bewoordingen op, Hds. dank aan de gezamenlijke Nederlanders in Zuid-Afrika, die tot de aanbieding hadden meegewerkt, te willen overbrengen. Eenige uren later werd de heer Van Heemstra verrast door de toezending uit naam van den Koning van twee fraaie photogra- phieën op groote schaal van Zr. Ms. beeltenis, beide voorzien van een eigenhandig geschreven opdracht, benevens handteekening van Z. M. Een dier portretten werd ten geschenke toegezonden voor de Rederijkerskamer „Aurora" te Kaapstad, het andere was bestemd voor den baron Van Heemstra zelf. Men meldt uit Katwijk-aan-ZeeVan 25 Juni tot gisteren zijn van hier 44 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan, waarvan sedert 17 Au gustus 9 schuiten zijn aangekomen, te zamen rnet 750 ton pekelharing en 63200 stuks steurharing. Voor de pekelharing werd besteed ƒ18.75 a 22.50 per ton, voor de steurharing 19.50 a 24 per 1000. Door éene schuit wordt de kantvisscherij nog uitgeoefend, die de vorige week besomde ƒ130 en in deze week in 5 dagen ƒ214. Op 26 dezer overleed te Zevenhuizen de heer P. Keijzer Pz., geboren den 12den Maart 1787 te Nieuwkoop, en de oudste inwoner van Zeven huizen. Hij was gedurende zijn nuttig werkzaam leven in verschillende betrekkingen geplaatst. Ge durende 25 jaren was hij lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, 45 jaren burgemeester van Zevenhuizen en 55 jaren ambtenaar van den burgerlijken stand. De verkiezing voor een lid der Prov. Staten voor het hoofdkiesdistrict Den Haag in de plaats van Jhr. Mr. H. J. Van der Heim is bepaald op 22 September, eene eventueele herstemming op 6 October. Gelijke tijdstippen zijn vastgesteld voor de verkiezing in plaats van wijlen den heer Van üriel. Z. M. de Koning zal na Hds. terugkomst van het Loo op 18 dezer, zich in de laatste dagen van September weder derwaarts begeven, om er tot circa 25 October te vertoeven. Van den lOden a. s. tot laatstgemelden datum zullen daar tegenwoordig zijn Zr. Ms. pensionnaires in de muziek, die onder leiding van den heer Van der Does auditiën zullen geven. Het voorstel van B. en Ws. van Amster dam, om een voorschot van 18 ton, tegen ver goeding van rente enz., aan eene op te richten vereeniging voor den bouw van arbeiderswoningen te verleenen, is met 16 tegen 14 stemmen aan genomen. Hiermede zijn alle punten van het leeningsvoorstel van B. en Ws. behandeld en goedgekeurd, en hebben deze de gewenschte machtiging erlangd, om de verlangde groote leening voor te bereiden. Te Amsterdam is tot predikant beroepen de heer L. Steinfort, te Bloemendaal. Ter vervul ling der vacature, ontstaan door het emeritaat van Dr. A. Kuiper, en steeds voortbestaande door het bedanken van den heer G. Doedes, te Velsen, zijn op het drietal geplaatst: de heeren H. V. Hoogerzeil, te ArnhemW. J. Geselschap, te Reit- zum, en G. H. Koopman, te Waspik. Z. M. de Koning heeft weder ter be schikking der Jury gesteld eene groote gouden medaille, met het daarbij behoorend diploma, uit te reiken op de aanstaande stedelijke tentoon stelling le Amsterdam aan een Nederlandschen kunstenaar, onverschillig of deze reeds vroeger onderscheiding vanwege den Koning of het Piijk verwierf. In de Maandag-avond gehouden samenkomst der Amsterdamsche afdeeling van het Ned. tooneel- verbond werd, op aandrang van den heer Joh. Zimmerman, besloten, het bestuursvoorstel, om iedere drie jaren een eerepenning te verleenen voor het in dat tijdsverloop buitengewoon ver dienstelijk geschreven tooneelstuk, in dier voege te wijzigen, dat de beoordeelaars de bevoegdheid erlangen er, zoo wenschelijk, meer toe te ken nen. De algemeene vergadering, welke in October plaats heeft, zal over dit voorstel uitspraak heb ben te doen. In den loop der zitting werd mede gedeeld, dat de tooneelschool in November a. s. zal worden geopend. Men verneemt dat generaal Van Swieten per telegraaf heeft bericht, dat hij eerst den 9den dezer te Marseille denkt aan te komen. Behalve de heer Van de Putte is ook de heer Geertsema gisteren reeds naar Marseille vertrokken om den generaal aldaar op te wachten. De quaestie over de plaatsing van 't stand beeld van wijlen Mr. J. R. Thorbecke is na de beslissing van den Haagschen gemeenteraad, om door het opstellen van een latwerk te onderzoeken of het beeld de communicatie op de Plaats niet zou belemmeren, niet rneer in de gemeentelijke vertegenwoordiging te berde gebracht, en ook Burg. en Weth. hebben nog geen uitvoering aan dat besluit gegeven. Deze stilstand heeft het Hoofd comité voor de oprichting van het huldeblijk aanleiding gegeven tot het indienen van een adres aan den gemeenteraad, dat de strekking heeft den raad te verzoeken eene beslissing te nemen omtrent de plaats waar het standbeeld zal ver rijzen. Het verzoek is in handen gesteld van het dagelij ksch bestuur. Volgens eenige andere ingekomen mededeelin- gen hebben de heeren Mr. J. J. Van Meerbeke, Mr. O. W. Star Numan en Obreen de benoeming als curatoren van het gymnasium aangenomen en heeft de heer Kros verklaard de betrekking als directeur der gemeentelijke gasfabriek te zullen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1