terwijl de meest oppassende leerlingen van de lagere scholen tot bijwoning van het feest zullen uitgenoodigd worden. De kosten van zulk eene uitvoering zijn echter aanzienlijk. Het departement Rotterdam der Maatschappij „Tot Nut van 't Al gemeen" heeft reeds eene belangrijke som ter beschikking van het verbond gesteld, hetwelk bij het hoofd der gemeente Rotterdam evenzoo de meeste welwillendheid heeft ondervonden. Het bestuur vertrouwt hier de verdere hulp niet te vergeefs in te roepen. Die hulp kan worden ver leend door als kunstlievend lid tot het verbond toe te treden, met een contributie van minstens f 2.50 's jaars, waaraan verbonden is het recht van toegang tot alle openbare uitvoeringen van het verbond. Onder voorzitterschap van den heer F. baron Van Hogendorp werd gisteren te Amster dam in het lokaal van het Amsterdamsche Schaak genootschap de algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsche Schaakbond, waarin werd besloten dat in het jaar 1875 de vergadering en het tournooi zal worden gehouden te Rotterdam. Waarschijnlijk zal de wedstrijd dan korter duren dan vijf dagen, zooals nu het geval zal zijn, om velen die niet lang hunne woonstede kunnen ver laten, in de gelegenheid te stellen, door een andere regeling, waarbij de verliezende spelers dadelijk afvallen, ook aan den wedstrijd deel te nemen. Tot secretaris van het Bond werd her benoemd de heer B. Van der Haak. Het Bond telt 152 leden. Voor den wedstrijd, die gisteren begonnen is en tot 5 September zal duren, zijn uitgeloofd prijzen ter waarde van 150, f 75, f 50 en 25, naar verkiezing in geld te ontvangen. In de Zaterdag jl. te Groningen gehouden derde en laatste bijeenkomst der Juristen-vereeni- ging is over de aansprakelijkheid der spoorweg maatschappijen gesproken, waaromtrent door de heeren Mrs. G. H. Van Bolhuis uit Utrecht en M. J. Pijnappel uit Amsterdam praeadvies was uitgebracht. De vergadering heeft de wenschelijk- heid erkend, dat voor de aansprakelijkheid van spoorwegondernemingen bij het vervoer van per sonen en goederen niet wordt afgeweken van het gemeene recht, maar tevens de meening uitge sproken, dat aan spoorwegmaatschappijen geene vrijheid moet worden gelaten om bij overeenkomst afwijking te bedingen van de wettelijke regelen tot beperking harer aansprakelijkheid. Tevens zijn tot leden van het bestuur in plaats van de aftredende heeren Mrs. J. Heemskerk Az., J. C. Reepmaker en G. A. Van Hamel (niet dadelijk herkiesbaar) benoemd de heeren Mrs. A. J. De Savornin Lohman, S. J. Hingst en J. W. Tijdeman. De heer Mr. G. A. Van Hamel (als secr.-penning- meester dadelijk herkiesbaar) is als zoodanig her benoemd met 60 van de 62 stemmen; met hem waren aanbevolen de heeren Mrs. II. Van der Hoeven en P. J. Van Swinderen. Als plaats, waar de zesde vergadering zal gehouden worden, werd aangewezen Rotterdam. Omtrent den localen schietwedstrijd van de Scherpschutters-vereeniging in Den Haag wordt medegedeeld dat als tijdstip daarvoor bepaald is Maandag 14 Sept. e. k., terwijl de vlakte van Waalsdorp als schietterrein zal dienen. De leden van het corps zullen op gemelden dag des morgens te halfacht op het Plein 1813 nabij het monument aantreden, ten einde zich naar het schietterrein te begeven, waar het concours, dat op 100, 200 en 300 passen plaats vindt, te 9 uren zal beginnen. De concoursschijf van het Ned. Weerbaarheids- bond is voor het schieten bestemd. Verschillende en fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd. Het Bestuur heeft mede gezorgd, dat niet-leden van het corps aan den wedstrijd zullen kunnen deel nemen door het geven van een wedstrijd op twee vrije banen op 200 passen afstand, waarvoor ook prijzen zullen worden uitgeloofd. De St.-Ct. bevat het verslag van de Neder landsche gedelegeerden naar de Internationale Sanitaire conferentie te Weenen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, was Zr. Ms. schroefstoomschip Palembangonder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. C. Ten Bosch, 30 Aug. te Malta aange komen, en zou, na het verrichten van eene kleine herstelling aan de machine, na drie dagen de reis naar Oost-Indië voortzetten. Het stoomschip Koning der Nederlanden is gisteren te Port-Saïd aangekomen. De gewone wekelijksche audiëntiën van den Minister van Koloniën zullen voorlaan des Vrijdags (te beginnen met 4 Sept. a. s.) plaats hebben, des middags te éen uur. Z. M. heeft benoemd tot milit. onder-intend. 2de kl., de lste luits.-kwartierm. J. G. Ubbens, van het reg. veld-art., en J. Gruis, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het 7de reg. inf. tot Isten luit.-kwartierrn., den 2den luit.-kwartierm. J. Van Piaven, van het corps; bij het instructie-bat., tot kapitein-kwartierm., den Isten luit.-kwartierm. W. R. G. Van der Meer, van het 5de reg. inf.; bij het reg. veld-artillerie tot Isten luit.-kwartierm., den 2den luit.-kwartierm. A. Feddes, van het corps; aan den gepens. offic. van gezondh. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië G. A. Wildeman, laatst offic. van gezondh. lste kl. in de Nederl. bezittingen ter Kuste van Gui nea, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als off.-v.-gez. bij het koloniaal militair invaliedenhuis op Bronbeekaan den met verlof hier te lande aan wezigen offic.-v.-gez. 2de kl. van voormeld leger J. A. Van der Burg, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toeken ning van pensioen; en den gepensioneerden offic.- v.-gez. 2de kl. voornoemd met ingang van 16 Sept. benoemd tot offic.-v.-gez. bij het koloniaal militair Invalidenhuis op Bronbeek; bij de inf. benoemd: bij het 6de reg. tot Isten luit., den 2den luit. G. C. Coster van Voorhout, van het corps; bij de cavalerie: bij het 2de reg. huzaren, tot Isten luit., den 2den luit. W. J. J. Brautsma, van het corps; bij het wapen der art.: tot kapt. 2de kl., bij het 8de reg. vest.-art., den Isten luit. H. J. G. Verwey van het 2de reg. vest.-art. den kapt. F. Coers, van het 2de reg. vest.-art., op non-activ. gesteld, in afwachting dat omtrent hern nader zal worden beschikt. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Groenlo C. L. Klein, thans te Horst; eervol ont slag verleend, op verzoek, als Rijksontvanger te Delft, aan H. J. Borgerhoff van den Bergh behou dens aanspraak op pensioen en met dankbet. voor de diensten ruim vijftig jaren bewezen; eervol ontslag verleend als commies der posterijen 2de kl. aan C. A. Nieukerk. Z. M. heeft aan J. Lafeber, politiedienaar te Amsterdam, wegens de redding van een dren keling aldaar op 1 Juli jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan den kanonnier J. J. Veltman, van de veldartillerie, wegens hetgeen door hem verricht werd tot redding van een drenkeling uit den Rijn voor Arnhem, op 19 Juli jl., de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw F. W. Van Eeden, directeur van het Kol. Museum der Ned. Maat schappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem; benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Middelburg, J. Broekema en A. J. G. Paardekooper, en aan die te Zwolle G. J. J. Ninck Blok, dusver tijdelijk leeraar aan die school; aan W. Gleuns eervol ontslag verleend als tijde lijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg; aan Mr. G. Cardinaal, hoofdcommis saris van politie te Rotterdam, vergund het aan nemen en dragen van de versierselen van ridder der orde van de Kroon van Pruisen 3de kl., hem door den Keizer van Duitschland geschonken. Gemengd Nieuws. De instructie in zake den Haagschen agent van politie Werson, in hechtenis wegens den aanslag op den koetsier H., is naar men ver neemt eenige dagen geleden reeds gesloten, zoo- dat dea stukken ter exarninatie aan den procureur- generaal zouden worden verzonden. Gistermiddag had op den Scheven ing- schen weg een botsing plaats lusschen een goe derenwagen, komende van Scheveningen, en een tentwagentje, uit Den Haag naar Scheveningen rijdende en waarin een heer en een dame zaten. Het wagentje, waarvan het lemoen inmiddels was gebroken, kantelde geheel om, ten gevolge waar van de koetsier en de heer op den weg vielen, terwijl de dame zich nog gelukkig aan het rijtuig vastklemde en er dus in bleef zitten. De koetsier bezeerde zich het been en de heer heeft een ont velling aan de hand bekomen. Na van den schrik een weinig bekomen te zijn, hebben de passa giers hun weg te voet vervolgd. Men verneemt, dat de toestand van den heer A. Van der Wal, stalhouder te Haarlem, die bij het spoorwegongeluk te Warmond letsel bekomen heeft, alleszins bevredigend is en dat de patiënt voortdurend in beterschap toeneemt. Zaterdag-middag is te Haarlem een kind van anderhalf jaar, door de onvoorzichtigheid van een jongentje van 11 jaar, die het kind alléén in den duwwagen had laten staan op het plantsoen aan den Singel bij de Raampoort, in het water geraakt en verdronken, niettegenstaande de jeugdige geleider in het water was gesprongen en door eenige knapen bijgestaan, hoewel met moeite, den wagen en het kind al spoedig er uitge haald had. Men meldt uit de Beemster van 30 Augustus: In den afgeloopen nacht is de blik sem geslagen in een boerenhofstede aan den Jisperweg in deze gemeente, bewoond door den eigenaar Klaas Schagen. In korten tijd stond het geheele gebouw in volle vlam. Niet alleen de in boedel, maar ook eene groote hoeveelheid hooi, wol en kaas is eene prooi der vlammen gewor den. Naar men verneemt was alles tegen brand schade verzekerd. Zondag-morgen geraakten te Breu- kelen de kleederen van een vierjarig meisje, ter wijl zij zich alleen in huis bevond, door het spelen met een lucifer in brand. Het kind werd aan de borst en het gezichtje deerlijk met brand wonden overdekt en is gisteren aan de gevolgen overleden. In de gisteren gehouden laatste zit ting der vacantiekamer is door den Hoogen Raad uitspraak gedaan in de zaak van J. C. D. Tete- ringen, die zich in cassatie had voorzien tegen een arrest van het Hof van Noord-Brabant, waarbij hij, met bevestiging van een vonnis der Breda- sche rechtbank, is veroordeeld tot een jaar cellu laire gevangenisstraf en een geldboete van f 100 ter zake van laster in een gedrukt geschrift. Ge heel overeenkomstig het oordeel van het O. M. heeft de Hooge Raad bij zijn gisteren gewezen arrest overwogen, dat onderscheidene uitdrukkin gen in de tijdig ingediende memorie hoonend zijn voor de ambtenaren bij de rechtbank te Breda en dat alzoo op den verderen inhoud van dat stuk alsmede op de later ingezonden stukken geen acht kan worden geslagen. Het ingestelde beroep werd mitsdien verworpen. INGEZONDEN. SLECHTE STRATEN. X, die dagelijks eenige malen de Stille Mare (tusschen Haarlemmerstraat en Stille Rijn) passeert, vestigt de aandacht van hen die zulks aangaat, op de slechte bestrating van dat gedeelte der stad. Daar die straat ook door vele anderen begaan wordt, acht hij het raadzaam dat ze opnieuw bestraat worde. Men zal wél doen de bestrating iets hooger te nemen, om daardoor de verheven heden, ontstaan door de wortels derboomen, te doen wegvallen, welke verhevenheden juist den voet ganger doen struikelen of hem de schoenen doen stuk stooten. Passeert hij die straat 's middags, dan ziet hij de Leidsche straatjeugd bezig de steenen aan de boomenkant weg te halen en in het water te werpen. Een paar weken geleden was zij met het weghalen der steenen reeds gevorderd tot bijna midden op de straat en zoo hem werd medegedeeld, struikelde een paard in een dier kuilen en moesten de wielen der vigilante tegen de schokken geduchten tegenstand bieden. Die toestand bleef eenige dagen zoo, toen einde lijk de straatwerkers die kuilen kwamen dicht maken. Nauwelijks was hun werk verricht of de Leidsche straatjeugd begon weder opnieuw hare vernielzucht voort te zetten. Nooit ontmoette hij op die plaats een agent van politie en naar hem wordt verzekerd passeert er zelden, en dan nog op ongelegen tijden, een die straat. 1—9—74. BUITENLAND. Frankrij k. Volgens den Petit Moniteur is het onderzoek aangaande de ontvluchting van Bazaine afgeloopen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2