LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4406. A0. 1874. Woensdag 2 September. EEN BELANGRIJK VERSLAG. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 3 September, de9 namiddags te itoee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van leden in de vaste commissièn, als a. drie leden van de commissie van financiën, en uit dezen van den voorzitter; b. twee leden van de commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd; c. drie leden van de commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huis houding der gemeente, en nit dezen van den voorzitter; d. twee leden in de commissie van fabricage. 2°. Idem van eene onderwijzeres der 1ste klasse aan de meisjes school 2ie klasse. (213). 3°. Verzoek van K. Visser, ter bekoming van gemeentegrond. (212 en 217). 4°. Idem van Mej. H. P. Werst, om ontslag als onderwij zeres der 2de klasse aan de meisjesschool 2de klasse. (216). 5°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1874. (Subsidie aan de Commissie voor de volksvoor lezingen). (214). 6°. Voordracht betrekkelijk dc aanvrage van de militaire antoriteit om kostelooze verstrekking van duinwater ten behoeve van het garnizoen. (215). 7°. Verdeeling van den Raad in sectiën. Dezer dagen kwam ons een brochure in handen, die in vele opzichten een nadere bespreking ver dient. Wij bedoelen het „Vijftiende jaarlijksch verslag betrekkelijk de verpleging en het onder wijs in het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders, uitgebracht in Juni 1874 door F. C. Donders." Moge in 't algemeen aan elke onzer hooge- scholen het onderwijs voldoende kunnen geacht worden, dit neemt niet weg dat aan de eene een bepaald vak van wetenschap op uitgebreider schaal wordt beoefend dan aan de andere, hetzij ten gevolge van locale omstandigheden, of wel uit hoofde van de aanwezigheid van een specialiteit voor een of anderen leerstoel. Zoo heeft de Utrechtsche academie niet slechts een Nederland- sche, rnaar een Europeesche vermaardheid ver worven door de uitstekende wijze, waarop aldaar een onderdeel der medische faculteit, de oogheel kunde, sinds jaren werd gedoceerd en beoefend. De hoogleeraar, wiens naam als in éen adem met dat wetenschappelijk vak wordt genoemd, is boven onzen lof verheven, en daarom wil len wij er liever op wijzen dat ook weder in het afgeloopen jaar verscheiden heelkundigen ge bruik maakten van het voorrecht zich onder zijn gewaardeerde leiding aan oogheelkundige studiën te wijden, een zuiver wetenschappelijke taak, daar de ophthalmologic niet behoort tot de vakken, die bij het zoogenaamde staatsexamen in aanmerking komen. Ziedaar eene opvatting van vrije studie, verwijderd van allen examendwang, zooals zij spreekt uit het ontwerp van wet op het hooger onderwijs, waarvan de aanneming reeds daarom -alleen een zoo gewenschte zaak zou zijn. Onder die mannen van echt wetenschappelijken zin, mannen die de studie beoefenen om de studie zelve, kwamen ook het afgeloopen jaar weder vele vreemdelingen voor, doctoren uit Duitschland en Denemarken, uit Amerika en onze West- Indische bezittingen, terwyl zelfs een Japanner, Dr. Ito Gempak, voormalig lijfarts van den Tai- koen, geruimen tijd aan de inrichting vertoefde, waaraan hij als blijk van erkentelijkheid voor het aldaar genoten onderwijs bij zijn vertrek een aanzienlijke bijdrage schonk. En zoo komen wij als van zelf tot de stichting, dat tot werkelijkheid geworden ideaal van de wetenschap die, om zichzelve beoefend, in de maatschappij haar vruchtbare en weldadige toepas sing vindt. Groot mag ongetwijfeld het aantal genoemd worden van hen, die met dankbaarheid de hulp herdenken, hun daar verleend, waardoor hun het gebruik van hel kostbaarste aller zintuigen werd hergeven, en het kan als een opmerkenswaardige bijzonderheid worden beschouwd dat juist uit onze provincie, waar een tweede dergelijke inrichting te Rotterdam bestaat, telken jare tal van patiënten ter verpleging worden opgenomen, wel een bewijs dat aan het Utrechtsche gesticht in hooge mate de voorkeur wordt gegeven. De opname, vooral met het oog op de kosten, wordt er dan ook zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt; men behoeft er toch slechts ongeveer de helft te vergoeden van de som, waarop het verblijf van eiken lijder aan het gesticht te staan komt. Het gelukkig gevolg daarvan is dat ook vele patiënten uit den burgerstand er hulp zoeken, ja dat de inrichting openstaat voor minvermogenden, die van gemeentewege of door bijzondere personen worden ondersteund. Streng heeft men vastgehouden aan het beginsel om de verplegingskosten niet te verhoogen, eens deels omdat de inrichting anders voor menigeen zou gesloten zijn, anderdeels dewijl door de dan te verwachten vermindering van bet aantal ver pleegden de kas toch niet zou gebaat zijn. Echter heeft de exploitatie in de laatste twee jaren een tekort opgeleverd, dat zonder krachtdadige onder steuning van belangstellenden moeielijk zal zijn te boven te komen, tenzij men het kapitaalfonds aanspreke, dat, gevormd uit bijdragen van zooge naamde nieuwe stichters en bestuurders, voorts uit alle giften in eens, schenkingen en erflatingen, bestemd is om eenmaal de vaste grondslag der instelling te worden. Nu zal het zeker wel geen betoog behoeven dat het van het hoogste belang is dat een weten schappelijke stichting, die zeker onmisbaar mag worden genoemd, op zulk een basis worde geves tigd, dat haar bestaan niet louter afhankelijk zij van giften en bijdragen, hoe gewaardeerd ook. Daarom is het te wenschen dat vele belangstellen den medewerken om het tekort te dekken en het kapitaalfonds te stijven. Ook voor Leiden en zijn hoogeschool is dat geen onverschillige zaak. De bloei der eene academie, wat sommige vakken betreft, werkt ontegenzeggelijk gunstig terug op de andere, die weder in andere onderdeelen der wetenschap uitmunt. Zoo zullen de verschillende inrichtingen van hooger onderwijs een edelen, eendrachtigen wedstrijd voeren met hetzelfde doel voor oogende ontwikkeling der wetenschap, het welzijn der menschheid en den roem van het vaderland. LEIDEN, 1 September. 't Was gisteravond feest in de Gehoorzaal. Aan de bekroonde inzenders van de bloementen toonstelling werden op plechtige wijze de prijzen uitgereikt. Dat de commissie daarbij niet tever geefs op de belangstelling harer stadgenooten had gerekend, bewees het talrijk opgekomen publiek om van die plechtigheid getuigen te zijn. De zaal bood inderdaad een zeer eigenaardig en schoon schouwspel aande verschillende rangen der maatschappij, zoowel den werkman met zijne familie als den meergegoede met zijne dames, zag men hier vertegenwoordigd. De commissie verdient allen lof voor de door haar genomen maatregelen, orn 't den aanwezigen zoo aangenaam mogelijk te maken, terwijl de thans voor het eerst bij avond tentoongestelde planten en bloemen de plaats waar men vertoefde als in feestgewaad looiden. De stafmuziek der dd. schutterij luisterde de plechtigheid door de uitvoering van een goed gekozen programma op. Op verzoek van den voorzitter der tentoon stellingscommissie, Ds. Rümke, ging de eerevoor zitter, de heer burgemeester, na de voordracht der eerste afdeeling, tot de uitreiking der prijzen over, doch bleef eerst eenige oogenblikken bij den oorsprong, het doel en nut van tentoonstellingen als deze stilstaanrichtte vervolgens tot de inzen ders een warm woord van aanmoediging om op den ingeslagen weg voort te gaan en wenschte de bekroonden in T bijzonder met hunne over winning geluk. Na afloop der plechtigheid nam de voorzitter nogmaals het woord om allen, die ook maar eenigszins tot het welslagen der ten toonstelling hadden medegewerkt, in hartelijke bewoordingen dank te brengen; terwijl hij tevens met genoegen mocht mededeelen, dat, hadden de inzendingen reeds de verwachting der commissie overtroffen, zij ook in het bezoek, dat aan de expositie werd gebracht, in geenen deele is teleur gesteld. Omtrent de aanstaande viering van het 300-jarig feest van Leidens ontzet vernemen wij nader, dat reeds voor eenigen tijd door de Diaconie der Ned. Herv. gemeente besloten is, op 3 October aan al hare zomer-, winter- en tijdelijk bedeelden, alsook aan de gealimenteerden in het Minnehuis, haring en wittebrood uit te deelen, en op een nader te bepalen dag hutspot. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2637»/a portiën, als: 2345 warme spijs, 265 vleesch en 271 /2 spek. De Minister van binnenl. zaken, overwe gende dat Mr. W. baron Van Golstein op zijn eerder besluit tot aanneming zijner benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort is terug gekomen, en alzoo eene nieuwe verkiezing in dat hoofdkiesdistricl moet plaats hebben, heeft be paald dat die verkiezing zal geschieden op Don derdag 17 September, en dat, zoo eene herstem ming noodig is, die zal plaats hebben op Don derdag 1 October daaraanvolgende. Zr. Ms. vertrek naar het Loo is op 5 Sep tember des ochtends te 4 uren bepaald. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft gister namiddag te halfzes het nieuwbenoemde ministerie in audiëntie ontvangen. Te halfvier maakten de nieuwe ministers hun opwachting bij Z. K. H. Prins Frederik ten zijnen paleize in het Korte Voorhout. Te Leeuwen is men ijverig bezig met het oprichten van een monument voor 's Konings hulp bij den watersnood van 1861. Op een vierkant voetstuk met inscripties verheft zich een kolom, en hierop zal een prachtige kroon geplaatst wor den. 't Geheel zal ruim 8 meter hoog zijn. De volgende inscriptie staat op het zijvlak: Een traan in 't manlijk oog, een troostwoord in den mond, Stond Neerlands Vorst ons bij in dezen bangen stond. Van wege het Nederlandsch Gymnastiek- verbond, gevestigd te Amsterdam en samengesteld uit gymnastiek-vereenigingen in Nederland, is een circulaire verspreid, inhoudende dat de jaar- lijksche uitvoering van het verbond, waarbij ook buitenlandsche vereenigingen zullen uitgenoodigd worden, zooveel mogelijk dit jaar in het openbaar zal plaats hebben in September te Rotterdam. Het publiek zal in de gelegenheid gesteld worden, deze uitvoering bij te wonen, tegen betaling van een zeer geringe entrée (hoogstens 10 cents)v

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1