in Engeland, de vlucht van Jacobus enz. Als titel blad heeft deze zeer belangrijke verzameling de jubileum-gravure naar Rochussen en, behalve een groote, uiterst zeldzame ets op twee bladen door Maes, bevat zij verschillende schoone portretten van De Ruyter met een eigenhandigen brief van dien vlootvoogd. Ook Prins Hendrik, de admiraal onzer vloot, is in de collectie vertegenwoordigd door een portret, dat een meesterstuk van uit voering is, en door een eigenhandigen brief. Opdat het geschenk voor de gemeente niet bezwarend zou zijn, zond de heer Verhuell tegelijk met de tweede collectie een som gelds tot aankoop van een kunst kas en naar men vernomen heeft, is de gemeenteraad in onderhandeling over den koop van een kunstkas, waarin het prachtige geschenk doelmatig geborgen kan worden. In de te Groningen gehouden tweede verga dering der Juristen-yqreeniging, waarin over de rechten der verdediging gedurende de instructie van strafzaken gesproken is, is met eene groote meerderheid de wenschelijkheid uitgesproken, dat de verdachte of beklaagde van een misdrijf bij of gedurende een voorbereidend onderzoek meer waarborgen voor zijne verdediging moge hebben dan de wet hem nu toekent, en dat men aan gevangene beklaagden behoort toe te laten, vóór den afloop der instructie met een rechtsgeleerden raadsman in overleg te treden. Ontkennend be antwoord werd de vraag, of openbaarheid van de verhooren bestaanbaar is met het doel van het voorloopig rechterlijk onderzoek in strafzaken. Zr. Ms. opnemingsvaarluig Hydrograaf, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste kl. Jhr. T. E. De Brauw, is 2S dezer, op zijn reis naar Oost-Indiè, te Aden aangekomen. Aan J. Van den Heuvel te Dordrecht is vergunning verleend om zijn bestaanden stoom- sleepdienst te mogen uitoefenen op de Linge, voor het gedeelte tusschen Gorcum en den Arkel- schen dam. De luit.-ter-zee 1ste kl. W. Stellens, de offic. van administr. 2de kl. J. G. Bebelaar en de offic. van gez. 3de kl. Y. Bakker, allen laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Z. M. heeft aan A. A. Deelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der Zes Gehuchten; met ingang van 1 October e. k. W. P. Verbeek benoemd tot spoorwegopziener 3de kl.; den spoorwegopz. 3de]kl. B. A.Van Dorp bevorderd tot id. 2de kl.op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan den telegrafist 3de kl. J. Versteegh. Z. M. heeft aan F. 's Jacob, directeur- generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht; Jhr. G. A. E. A. Van Panhuys, rijkscommissaris voor de exploitatie der staatsspoorwegen, in Den Haag; J. W. Stous Sloot, hoofdingenieur bij genoemde maatschappij Mr. H. M. A. baron Van der Goes, chef van dienst bij dezelfde maatschappij, beiden te Utrecht alsmede aan M. Simon Gz., eerstaanwezend inge nieur bij de staatsspoorwegen, en C. C. Vermeer, havenmeester, beiden te Vlissingen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen, de beide eersten van ridder 2de kl. en de overigen van ridder 3de kl. der orde van St.-Stanislaus, hun door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft A. E. van Nugteren benoemd tot offic. van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht; aan J. O. H. Arntzenius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betr. van surnum. der posterijen. Z. M. heeft benoemd tot scheepsklerk bij de Nederlandsche zeemacht de jongelingen B. W. C. G. Vries, C. L. Vernée, M. P. H. Krol, A. P. W. Immink, H. J. Verveen en E. E. M. Schoevers. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt heeft zich bij de hardzeilpartij, die in de vorige week te Sneek hbeft plaats gehad, een treurig ongeluk voorgedaan. Een der vaartuigen is nl. door een stoomboot aangevaren, tengevolge waarvan een der passagiers door den schok voorover viel en zich aan de borst bezeerde. Voor een paar dagen is hij aan de ge volgen, overleden. Vrij dag -middag omstreeks halftwee ontlastte zich boven Dieren een hevig onweder, hetwelk zich langzaam in zuidoostelijke richting voortbewoog. Bijna [zonder tusschenpoozen volg den knetterende donderslagen onmiddellijk op het weerlicht. De bliksem sloeg ten huize van den heer L. aan den IJsel in den keukenschoorsteen, ver brijzelde het bovenste gedeelte, geraakte verder in de keuken, waarin zich de dienstbode bevond, die er met een hevigen schrik afkwam; na eenig keukengereedschap stuk geslagen te hebben, is de bliksem door eene glasruit naar buiten geslagen, zonder verder eenig nadeel veroorzaakt te hebben. INGEZONDEN. ELK WAT WILS. In het laatste nummer der Leidsche Courant komt een ingezonden stuk voor, waarin eenige tooneelliefhebbers de Directie van den Schouw burg in overweging geven om het Rotterdamsch gezelschap Albregt en Van Ollelen voor het aan staande seizoen te engageeren; verder hopen zij dat de opera-woede weder eindelijk wat tot beda ren kome en plaats make voor een bezadigd genot in 't aanschouwen van dergelijke producten. Ik begrijp niet om welke reden zij het opvoeren van 10 opera's gedurende een seizoen zoozeer veroordeelen, en dit met den naam „woede" kun nen bestempelen. 10 opera's gedurende een seizoen dat 8 maanden duurt, is, dunkt mij, toch waarlijk niet te veel. In het geval dat zij geen minnaars zijn van de muziek (hetgeen ik moet veronder stellen), zijn er toch anderen die haar waardeeren en liefhebben, ja zelfs velen die hun geld eerder zullen besteden aan Opera dan aan Comedie, en in dat geval hebben zij het recht niet, om de Directie aan te raden, de op te voeren opera's tot een geringer aantal te beperken. Verder, wanneer al een paar opera's, in het laatste seizoen opgevoerd, weinig degelijkheid bezitten, zijn dan bijv. Fidelio, Faust, Lara zoo ondegelijk te noemen om in tegenoverstelling daarvan, de degelijkste comediestukken alléén, als degelijke producten aan te merken? De Directie trachte, evenals het vorige jaar, ook nu elk wat wils te geven en even ijverig de opvoering van treur- en blijspel als die van Grand-Opéra en Opéra-comique bevorderlijk te zijn. Wanneer zij de heeren Albregt en Van Ollefen zoowel als de heeren StumplT en Veltman en den heer Garl Pflaging zoowel als den heer Defossez voor een zeker aantal voorstellingen engageert en dan nog door het gezelschap van den heer Valois eenige volks- en kindervoorstel lingen tracht te doen geven, dan zal niemand te klagen en iedereen zijn zin hebben. Evenmin als nu sprake kan zijn van opera woede in het laatste seizoen, daar het getal op gevoerde opera's veel kleiner was dan dat der comediestukken, evenmin zal dan aan het einde van 't aanstaande seizoen deze uitdrukking kun nen gebezigd worden. Een Opera-liefhebber. Leiden, 31 Augustus 1874. Oeld- era effectenmarkt. Amsterdam, van 24 tot 29 Augustus 1874. De gunstige gesteldheid waartoe de beurs ver leden week was gekomen heeft zich in den loop dezer week bevestigd en ook nu waren het even als toen de Noord-Amerikaansche Spoorwegwaar den die de hoofdrol speelden en de grootste vorderingen maakten en waarin de handel het levendigst en de omzet het grootst was. Trouwens voor speculatie staan de meeste Staatsfondsen reeds hoog genoeg en het is dus hoofdzakelijk voor geldbelegging dat deze gekocht worden. De fluctuatiën in deze soorten waren danook over 't geheel zeer gering, hoezeer ook thans weder de uitzonderingen niet ontbraken. De benoeming van ons nieuwe ministerie is met de grootste onverschilligheid door de beurs opge nomen, blijkbaar uit de flauwe stemming voor onze Nationale fondsen. Maar ook onze industrieele waar den ondervonden weinig belangstelling en behielden nagenoeg dezelfde prijzen van verleden week, met uitzondering van Aandeelen Kanaalmaatschappij die 11 4R/ynspoor^veg-aandeelen die f 8, gestem pelde Centraal-spoorweg-obligatiën ctte f l'/2 en BoxtelWesel spoorweg, waarvan de obligatiën 2314 pCt. avanceerden, hoezeer de aandeelen na eerst dezelfde richting gevolgd te hebben, ten slotte i/2 pCt. bij verleden week verloren. Spanjaards, Porlugeezen, Grieken en Turken maakten geen vorderingen en liepen, vooral de eersten, zelfs lager; de nieuwe leening welke ge sloten is en die de Turksche schatkist in staat moet stellen orn de loopende zaken gaande te houden, noch het besluit des sultans waarbij bepaald wordt dat er jaarlijks een budget van ontvangsten en uitgaven moet worden gemaakt, konden den prijs der 5 pCt. schuld staande houden, evenmin als het voorstel des Ministers van financiën van Spanje, omtrent de betaling der drie verschenen coupons der Buitenlandsche schuld. De meeste Russische Staats- en Spoorwegfond sen handhaafden zich op de prijzen der vorige week, anderen moesten zich eenig verlies getroosten 1873er b. v. daalden ca. 3/4, 1872er 13/1C pGt., aandeelen Kiew-Brest f 4'/2. Oostenrijksche ren teschuld werd bij voortduring gezocht, vooral de Papierrente, waardoor de prijs 5/|C pCt. vooruitging terwijl de Zilverrente slechts 3/J6 pCt. verbeterde. Alle Lotensoorten maakten flinke vorderingen, de 1839er 18, 1845er f 6, 1860er /,10enl864er 2. Theiss-spoorwegaandeelen verloren f 4, Egypte lS68er klom van 77*/2 tot 78s/8, 1873er van 70>/8 tot 71 >/2 pCt.; Noord-Amerikaansche Staats fondsen werden tot weinig verhoogde prijzen gevraagd, terwijl Louisiana Levee 1875 2'/2 pCt. wonnen en Citizensbank van 342/4 op 30 pCt. daalden. Colorado en Maxwells flauw. Van de Zuid-Amerikaansche verdienen alleen New-Grena da's vermeld te worden als willig, evenals Peruanen de G pCt. die van 675/,c tot 68 5/8 en de 5 pCt. die van 557/lc tot 5G13/l6 pCt. opliepen. Wat nu de Noord-Amerikaansche Spoorwegfond sen betreft is rnet een enkel woord te constateeren dat, uitgezonderd Illinois Redemption-bonds die 1 pGt., Elisabeth Town en Paducah die 2 pCt. en Union-Shares die 1 »/4 pCt. verloren, alle ove- Tige soorten min of meer belangrijke rijzing ondervonden, sommigen na vrij sterke fluctuatiën in den loop der week; sommige soorten sluiten 3 pCt. en meer boven den slotprijs der vorige week. Geld op prolongatie was bij voortduring aange boden, zoodat de prijs heden op 21/a pCt. a 3 pCt. vieh KOLONIËN. BATAVIA, 18 Juli. Een te Padang den 9den dezer aangeboden telegram van den militairen tevens civielen bevel hebber te Atjin behelst het volgendeIn den nacht van 27 op 28 Juni werd door de Marine nu en dan een granaat geworpen op Kolta-Radja-BediL en Kotta-Babi. Den 28sten Juni werd, na een scherp gevecht, dat ruirn anderhalf uur duurde, de kampong Garouw met daarin gelegen bentings en voorts het verlaten bevonden Kotta-R.adia-Bedil genomen en werden beide punten bezet. Onze positie aan de oostzijde der Atjin-rivier is hierdoor meer verzekerd en de vaart op de rivier be veiligd. Bij dat gevecht bekwamen wij 4 ge sneuvelden, allen mindere militairen, en 28 ge wonden, onder welke 4 officieren, kapitein A. A. J. L. De Jongh, eerste luitenant W. L. E. V. Von Massow en tweede luitenant H. C. Van Stappershoef, allen der infanterie, en tweede luitenant C. J. Zwager der artillerie, benevens een onder- officiersbediende. Wij maakten zes krijgsgevange nen, onder welke éen geblesseerde; deze waren vijanden die het laatst in een der bentings bleven; het niet langer kunnende houden, sprongen zij op de borstwering, smeekten om vergiffenis, wierpen hunne klewangs achter zich in de benting en wachtten gehurkt hun lot af. Na gebonden te zijn, werden zij als krijgsgevangenen naar Kotta- Radja gebracht. De vijand liet bij en in een ben ting negen dooden liggen, terwijl volgens berichten door hem nog tien 'gesneuvelden en vele gekwet sten zouden zijn'medegenomen. Er zijn berichten ingekomen, dat veel volk van Pedir en Merdoe zich met dat van Groot-Atjin vereenigd heeft,, om onder de leiding van Toekoe Pakih en Toe koe Moeda Tjoet Lateh en Poengei een benting op- te richten tegenover onzen postenketen t'ot be scherming van Marassa. In dien arbeid worden zij door granaa&vuur gestoord. 5 Juli worden naar Padang geëvacueerd de kapitein der infanterie A.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2