stel ingediend om in den Binnendijkschen Builen- veldschen polder eene oppervlakte van hoogstens 6 hectaren grond, nadat dit zal zijn opgehoogd, in publieke veiling aan de meestbiedenden te verkoopen, op voorwaarde, dat op die terreinen, binnen een vast te stellen termijn, gezonde arbei derswoningen gebouwd zullen worden, ten einde, in evenredigheid met den aanbouw, de onbe woonbare kelders te doen ontruimen. Volgens de toelichtingen zullen op die wijze 3000 nieuwe woningen worden verkregen. Het voorstel beoogt hetzelfde doel als B. en "VVs. met het hunne, om van de leening 1,800,000 daarvoor te bestemmen, maar het vermijdt de bezwaren, aan het laatste voorstel verbonden. De gewone jaarlijksche harddraverijen te Woerden, uitgaande van de afdeeling der Holl. Maatsch. van landbouw, hadden Woensdag weder om plaats. Aan die van des voormiddags, voor paarden welke nimmer een prijs wonnen, namen er 12 deel, en werd de prijs, een zilveren tabakspot, behaald door de „Polka" van den heer I. Visser te Dordrecht, bereden door den pikeur I. De Groot, terwijl de premie, een zilveren" talel- schel, ten deel viel aan de „Vlug" van den heer J. Jonkheid te Waddingsveen, bereden door den heer A. Jonkheid, zijnde de 2de premie toege kend aan J. G. De Boer, ter herinnering aan zijn eersten rit als pikeur. Des namiddags voor paarden van zessen klaar waren er 12 con curreerenden op de baan. De prijs, twee zilveren presenteertrommels met bladen, werd verkregen door de „Viorno" van den heer G. Barendrecht te Barendrecht, bereden door den pikeur J. De Boer, en de premie, twee bierkannen met zilver gemonteerd, door de „Vlug", van de heer J. Jonkheid te Waddingsveen, bereden door den heer A. Jonkheid. Uit de legerplaats bij Milligen wordt gemeld Woensdag-ochtend zijn de troepen om 8 uur uit gerukt. De brigades infanterie hebben met cavalerie en artillerie, elk op zichzelf, gecombineerde ma noeuvres verricht; ditmaal met veronderstelling, dat men met een vijand te doen had. De com mandanten hadden daarvan vooraf schriftelijke op gave gedaan aan den opperbevelhebber. De overige cavalerie en rijdende artillerie hebben, vereenigd op het heideveld, noordoostelijk van Garderen in de richting van Harderwijk, velddienstoefeningen en meer bepaald kondschapsdienst over een groote uitgestrektheid verricht, 's Namiddags schijfschieten en exercitie der infanterie als op 24 dezer. Ook de cavalerie is, naar opvolging der escadrons, be gonnen naar de schijf te schieten met de Rern- mington-karabijn. De afgetreden Minister van Koloniën zal zich weldra met zijne familie naar het zuiden van Frankrijk begeven om daar geruimen tijd te vertoeven. De heer Van de Putte is tevens voor nemens om in Marseille de komst af te wachten van den naar Nederland terugkeerenden generaal Van Swieten, die zich thans reeds in de Roode Zee moet bevinden. Door het hoofdcomité van het „Roode Kruis" is wederom een som van f 10,000 ten behoeve der zieke militairen in Atjin beschikbaar gesteld. Het hoofdcomité heeft van het centraal- comité te Batavia eene aanvraag om lectuur ont vangen voor de zieke en gewonde krijgers van Atjin, in de verschillende zieken-inrichtingen in Indië verpleegd wordende. Het heeft de aandacht daarop gevestigd en verzocht, dat zij, die illustra- tiën, tijdschriften, reisbeschrijvingen en andere niet inspannende lectuur ten geschenke mochten willen geven, daarvan mededeeling doen aan den secretaris van het hoofdcomité, Dr. Verweij, in Den Haag. De Engelsche dagbladen gewagen met veel lof van onzen landgenoot den heer S. Van Praag, jeugdig violist, kweekeling van den heer J. G. Mulder in Den Haag, die in verscheidene steden in Engeland is opgetreden en veel bijval mocht verwerven o. a. door de uitvoering van Leonard's „Fantaisie Militaire" en „Rêverie" van Vieuxtemps. Men erkende in hern een jong kunstenaar, die, by verdere ontwikkeling, eene schoone toekomst tegemoelgaat. De violist heeft onlangs met het eind-diploma de Koninklijke muziekschool in Den Haag verlaten en zich in <len vreemde gevestigd. Ter uitvoering van de wet van 8 Juli jl., regeling van de uitoefening der veeartsenijkunst, welke op 1 Sept. in werking treedt, is namens den minister van binnenlandsche zaken door Ged. Staten dezer provincife aan B. en Ws. in dit ge west het verzoek gericht de niet-geëxamineerde personen in hun gemeente, die gedurende de laatste tien jaren voor laatstgemelden datum als veearls gepatenteerd zijn geweest, aan de bepaling der wet te herinneren, volgens welke zij ter ver krijging van een bewijs van toelating tot de uit oefening der veeartsenijkunst, zich voor 1 Sept. bij genoemden minister moeten wenden, met over legging van een bswijs waaruit blijkt, dat zij zoodanig patent gedurende bovenvermeld tijdstip hebben bezeten. Nog eenige andere bepalingen worden onder de aandacht der veeartsen gebracht. In de volgende maand zullen met een der stoomschepen van oe maatschappij „Nederland" via Suez, naar Java vertrekken de officieren van gezondheid der 2de klasse van het O. I. leger J. G. J. Oppenraay, M. F. A. Perk en J. A. B. Masthoff, de 2de luitenant der genie G, Hoogen- boom van gemeld leger en de tijdelijk bij dat leger gedetacheerde paardenarts 3de kl. H. Mars. De luitenants-ter-zee der 2de klasse P. H. Prager en W. Romer worden met 6 September respect, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en aan boord van Zr. Ms. monitor Haai. Z. M. heefi aan G. Van Baal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gem. Baarle-Nassaubenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Almelo Mr. N. T. Witkop, thans idem te Nijkerk; tot kantonrecher te Schie dam Mr. H. J. Schuurman, thans griffier te Voor burg; aan den kapt. der inf. bij het leger in Ned.-Indië J. A. Sohreiner een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toe kenning van pensioenden kolonel der inf. bij het leger in Ned.-Indië, A. J. E. Diemont, benoemd tot gen.-majoor bij dat leger. Gemengd Nieuws. Twee en vijftig mannen en twee vrouwen waren gisteren voor den kantonrechter in Den Haag gedagvaard, ten einde zich te verantwoorden omtrent de tegen hen ingestelde vervolging, ter zake van overtreding der ver ordening op de openbare dronkenschap. Een 13-tal slechts verscheen voor den rechter; de meesten erkenden beschonken te zijn geweest; zij werden veroordeeld tot f 1 boete of subs, gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten. Twee personen ontkenden, en verklaarden in 't geheel met dronken maar vermoeid te zijn geweest. Omtrent éen zal over acht dagen uitspraak gedaan worden en ten aanzien van den ander zullen tegen dien dag verscheidene getuigen worden gedagvaard. Nopens het aantal niet verschenen beklaagden, waarvan 1 viermalen, 2 tweemalen en 1 op een dag tweemalen beschonken waren, sprak de kantonrechter bij verstek mede eene veroordeeling tot geldboete van f\ of'subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor elke overtreding uit. Opmerkelijk was het, dat éen bekl. in niet geheel nuchteren toestand ter terechtzitting ver scheen en verwijderd moest worden. Tegen zoodanigen man hij maakte allerlei gebaren en deed verschillende onsamenhangende uitroepen kon, naar het oordeel van den kantonrechter, procesverbaal wegens dronkenschap worden opge maakt. Den kantonrechter was het bij het hooren der getuigen voornamelijk te doen om te weten wat onder kennelijken staat van dronkenschap werd begrepen. Het was z. i. niet genoeg te relateerenue man was dronken, maar in het procesverbaal moest voorkomen en hij verzocht dit uitdrukkelijk, waaruit de kennelijke staat van dronkenschap kon worden afgeleid. De veroor deelden kunnen zich binnen drie dagen in cassatie voorzien. Een stukadoorsknecht, werkzaam in eene woning in de Schachelstraat te Haarlem, is gistermorgen achterover uit het raam geslagen en deerlijk aan het hoofd verwond op de binnen plaats gevallen. Hij is spoedig daarna overLeden. Hij laat eene weduwe uiet zeven kinderen na. O ml re ut het spoorwegongeluk te Hilversum verneemt het Ulr. Dagblad, dat dit wederom te wijten zou zijn aan een wissel wach ter, die den wissel niet goed gesteld had, waar door de aankomende trein op een verkeerd spoor kwam. Op dit spoor waren eenige arbeiders bezig, waarvan een, den trein willende ontwijken, door een buffer gegrepen werd; zijn arm werd geheel verbrijzeld. De overigen vielen tusschen de rails, zoodat de locomotief over hen heen ging, zonder hen te deren. De gewonde is naar het zieken huis te Utrecht overgebracht, waar hem de ge- heele arm uit de kom genomen moest worden, daar hij letterlijk verbrijzeld was. De belangrijke operatie geschiedde met goeden uitslag. De onge lukkige bevindt zich naar omstandigheden zeer wel. Gistermorgen werd in de Spui haven te Dordrecht het lijk van het 6-jarig zoontje van den kleedermaker Prins, dat sedert Maandag-avond vermist werd, door eene dienstbode, die water haalde, gevonden in de onmiddellijke nabijheid van de trap bij de St.-Jorisbrug. Het gerucht omtrent een ongeval aan eene vrouw overkomen, welke te Dieren op den spoortrein zou hebben plaats genomen, blijkt volkomen onjuist te wezen. Aanleiding tot dit praatje gaf het volgende treurig voorval: Maandag ochtend is een Duitsche dame, die rnet haar zoon van Amsterdam naar hare woonplaats, Emsdetten bij Rheine, terugkeerde, en zich reeds te Arnhem zeer onwel gevoelde, rnaar toch de reis wilde vervolgen, tusschen Arnhem en Zutphen is overleden. Aan laatstgenoemd station is het lijk uit den wag gon gedragen. "Voor de betrekking van concierge aan de hoogere burgerschool te Deventer, waaraan een tractement verbonden is van f 600 en vrije woning, hebben zich niet minder dan 118 solli citanten aangegeven, onder welke zelfs hoofd onderwijzers der openbare lagere scholen zich bevinden, alsmede een gepensioneerd officier van ons leger. Uit goede bron verneemt men, dat de strafactie in zake de stokers van het stoom schip Sumatra binnenkort voor de arrondisse- ments-rechtbank te Alkmaar zal worden behandeld. Men meldt uit Wijk bij Duurstede: Sedert de zeer warme dagen van Juli zijn in onze gemeente, onder degenen welke door arbeid in de open lucht hun dagelijksch brood verdienen, 3 personen aan waanzin lijdende. Een hunner, een man in de volle kracht zijn levens, moest naar 't krankzinnigen-geslicht te Utrecht worden gebracht. BUITENLAND. Frankrij k. Aan de te Bordeaux verschijnende Gironde wordt uit Parijs geschreven, dat prins Napoleon in het bezit zou zijn van een facsimile van een olographisch testament van Napoleon I, welks be staan tot dusver bij slechts zeer weinigen bekend was. In dit document beval Napoleon I, voor het geval dat de koning van Rome sterven, en hij alzoo zonder afstammelingen blijven mocht, zijne erfgenamen aan de familie van koning Lodewyk van Holland van den troon in Frankrijk uit te sluiten, aangezien koning Lodewyk een der eer sten was, die hem in zijn tegenspoed den rug hebben toegekeerd. De briefschrijver gelooft, dat prins Napoleon,, die gelijk men weet met de partij der „oude Bonapartisten" overhoop ligt, zich van dat document zal bedienen tegen de boven drijvende partij, zoodra deze het hem te benauwd maakt. België. Dinsdag is voor den krijgsraad van Brabant, gepresideerd door den majoor Theod. Sterckx, adjudant van den luitenant-generaal Chazal, de openbare behandeling van het rechtsgeding wegens de muiterij in het militaire strafgesticht te Vil voorden aangevangen. De eerste terechtstaande reeks van beschuldigden bestond uit tien militairen der strafdivisie. De voorname getuige, die voor den raad gehoord werd, was de kapitein Snollaerts, die ten aanzien der meeste beschuldigden een verlichtend getuigenis aflegde. De krijgsraad heeft twee hunner, de hoofdaanleggers van het complot, tot vijfjarige, drie andere tot driejarige en éën tot eenjarige opsluiting veroordeeld. De vier overige zijn vrijgesproken. Woensdag en Donder dag zouden nieuwe reeksen van aangeklaagden gevonnisd worden. De toeloop van nieuwsgierigen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2