LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4460 A0. 1874 Woensdag 26 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Noramers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, TRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 September begint een nfeuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den outvaDger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 2 2 sten dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van de personeele belasting, late kwartaal, dienst 1874/5; terwijl ieder verplicht is zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Bnrgemeester. Leiden, 2 j Augustus 1874. LEIDEN, 25 Augustus. Nu welhaast het tijdstip aanbreekt waarop wij den heuglijken gedenkdag zullen vieren, dat Leiden vóór 300 jaren na eene lange en bange belegering op den 3den October 1574 ontzet werd, doen de heeren der gebuurten van het Ra penburg en den Vliet, daartoe uitgenoodigd door de Commissie tot regeling der festiviteiten op dien en de volgende dagen, per circulaire een beroep op de krachtige medewerking hunner buurt genooten, om dien dag door zichtbare bewijzen zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Als middelen daartoe stellen zij voor om, in plaats van de vroegere wijze om met slingers met lampions tusschen de boomen te illumineeren, een versie ring aan Rapenburg en Vliet te geven, die niet alleen uit illuminatie bestaat, maar ook op den dag een luisterrijk aanzien geeft, waartoe zich in 't bijzonder leenen de beide bruggen van de Klok- steeg en Houtstraat, welke eene uitnemende ge legenheid aanbieden tot daarstelling van eene sierlijke decoratie, bestaande uit eerepoorten of tempels als anderszins, op den dag versierd met inscriptiëo, tropeeën of iets dergelijks, en des avonds tot eene flinke illuminatie en alzoo dienst baar kunnen zijn om de feestvreugde niet weinig te verhoogen; voorts wenschten zij drie of meer naalden of piramiden op verschillende plaat sen in het water te plaatsen, die door doelmatige decoratie en illuminatie zoowel op den dag als des avonds een goed geheel met de bruggen zullen formeeren. Zij vertrouwen daarbij dat het blijken zal dat hunne buurtgenooten de schoone spreuk onzer Vaderen, dat eendracht machtig doet zijn, nog niet zijn vergeten en hopen daarom door ruime bijdragen in staat gesteld te worden hun plan te volvoeren. Ook andere heeren der gebuur ten zullen zich tot hunne buurtgenooten wenden, ten einde, althans wat de algemeene verlichting betreft, ook daar door samenwerking een schoon geheel te verkrygen. Verder vernemen wij dat de feestrede zal wor den gehouden door den hoogleeraar Dr. C. P. Tiele, voorzittend directeur der Leidsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen. De Pieterskerk zal voor deze plechtigheid, ook met het oog op de tegenwoor digheid der vorstelijke personen, worden ingericht. Het muziekfeest in de Hooglandsche kerk zal den 7den October plaats hebben. Tevens kunnen wij thans uit eene goede bron mededeelen, dat het Bestuur der Vereeniging voor christelijke belangen alhier voornemens is, tegen Vrijdag 2 October, des avonds te 7 uren, eene christelijk-historische feestviering te organi- seeren in de zaal „Noordeinde", die daartoe fraai zal worden gedecoreerd en waarbij als sprekers zullen optreden de weleerw. heeren J. D. B. Brouwer en E. C. Segers. Deze toespraken zullen afgewisseld en opge luisterd worden door muziek van de orkest klasse der Maatschappij voor Toonkunst alhier, directeur de heer A. J. Wetrens, en door de uitvoering eener feestcantate van den heer J. M. E. Dercksen, door de leerlingen der hoogste klasse van de Burgerzangschool, die met de meeste be reidwilligheid hunne medewerking hebben toege zegd. Behalve aan de leden en begunstigers der Vereeniging, zal ook aan de.ouders dier leerlingen gelegenheid gegeven worden die feestviering te kunnen bijwonen. Heden werd alhier de 23ste verjaardag van Z. K. H. prins Alexander door het uilsteken van vlaggen van de openbare en enkele particuliren gebouwen herdacht. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ons gemeldZondag had des voorrniddags de gods dienstoefening plaats voor de Ned. Hervormden onder leiding van den heer Moltzer, predikant te Groningen, voor de Roomsch-lvalholieken onder leiding van den heer Ter Gouw, R.-K. priester te Apeldoorn. Om 12 uren groote parade in groot tenue waarbij de acht bataljons infanterie, het reg. cavalerie en de batterij rijdende artillerie in de lste en de veld-artillerie in de 2de linie waren opgesteld. Na afloop van de parade werd bij de lste brigade voor het front van de vier bataljons beêedigd de als officier van gezondheid 3de klasse benoemde heer F. Daniels, militair student (arts). Tegen 2 uur heerschte algemeene vroolijkheid en langs de lijn der kantines wemelde eene bonte menigte dooreende muziek deed zich op 't centrum voor de manschappen liooren, ter wijl de goochelaar Bamberg een goed deel, bij beur ten, bezig hield. Poppenkasten, draaiorgels en lied jeszangers, begeleid door viool en trom, hadden het kamp in een kermis herschapen. Maandag-morgen hebben de evolutiën met de drie wapens onder de brigade-commandanten een aanvang genomen. De lste brigade onder den kolonel Loder was samengesteld uit 4 bataljons van het 4de regiment inf., het 4de escadron van het lste reg. huzaren en vijf sectiën van de veld artillerie. De oefening had plaats in het Koot- wyksche Zand. Bij de 2de brigade onder den kolonel Van Willes waren ingedeeld de 4 batal jons van het 7de reg. inf., het 4de escadron van het lste reg. huzaren en 4 sectiën van de veld artillerie, die geoefend werden op de heide ten oosten van Garderen. Het overige van het reg. cavalerie en de rijdende artillerie hadden evolutiën op de Houtdorper- en Speulderheide. Om acht uren zijn de troepen lot deze evolutiën uit gerukt, te 12 uren in de legerplaats teruggekeerd. Tot de namiddagoefening zijn de troepen te 5 uren uitgerukt, de onlangs opgekomen miliciens om schijf te schieten, het overige der brigades vereenigd tot een bataljon tot oefening in veld dienst. Te 7 uren keerden zij naar de legerplaats terug. Het Ned. stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwediep naar Batavia, is 22 Augustus te Padang aangekomen; de Koning der Nederlanden, van Nieuwediep naar Batavia, passeerde 23 dezer des ochlends Gibraltar. Naar wij vernemen zegt het Vader- land hebben de Ministers een bewijs van liberaliteit en tevens welwillendheid gegeven aan hun vermoedelijke opvolgers, door hun af te staan de ontworpen begrootingen en zich bereid te ver klaren alle inlichtingen te geven. Het Nederlandsch Nationaal Zangersver bond heeft besloten zijn twee-jaarlijksch feest in 1875 te Rotterdam te vieren, onder de leiding der Mannen-zangvereeniging „Amphion". Daar de uitgaven, aan de verwezenlijking der feestplannen verbonden, zeer groot zijn te grooler dewijl, met het oog op het aantal (ca. 1100) deel nemende zangers en een te verwachten buiten gewoon talrijk publiek de te Rotterdam bestaande concertzalen van onvoldoende ruimte geacht worden, en tot het geven der uitvoeringen enz. een doel matig ingerichte, kolossale houten muziektent zal moeten gehuurd worden zoo steil de feest commissie zich voor, het voor de onderneming benoodigde kapitaal, geraamd op circa ƒ16,000, bijeen te brengen in aandeelen van ƒ10; gevende ieder aandeel recht op ééne vrije toegangkaart voor het geheele feest, terwijl het eventueel te behalen batig saldo onder de aandeelhouders, naar evenredigheid van de door ieder te nemen aan deelen, zal verdeeld worden. Een aantal ingezetenen van Amsterdam, waaronder de burgemeester, hebben zich in com missie vereenigd tot het oprichten van een zede lijk lichaam, tot het verschaffen van woningen aan minvermogenden. Die Vereeniging zal den naam dragen van „Amsterdamsche Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen." Ten einde haar doel te bereiken, zal zij de gemeente ver zoeken, behalve kosteloos gebruik van bouwgron den, aanleg van straten, rioleering, verlichting enz., haar in leen te willen geven eene som van 1,800,000 in de leening van 17 millioen van gemeentewege te sluiten, tot dat doel aan gewezen ten einde haar bouwplan te kunnen uitvoeren. De onlangs ingevallen storing op den tele graafkabel tusschen Singapore en Batavia is weder opgeheven en de rechtstreeksche telegraphische gemeenschap van Nederland met Nederl. Oost- Indië en Australië mitsdien hersteld. Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen bericht is het opnemingsvaartuig Hydrograafj onder bevel van den luit.-ter-zee der Isle kl. Jh. T. E. De Brauw, te Suez terug gekeerd, na in de golf van dien naam aan den grond te hebben gevaren. In het droge dok aldaar onderzocht en zonder schade bevonden zijnde, zou het schip, na den kolen voorraad aangevuld te hebben, verder zijn bestemming opvolgen. Opdat de militairen van den Israëlietischen godsdienst, die zulks verlangen hunne, eerlang inval lende godsdienstige feesten ten hunnent zouden kunnen vieren, heeft de Minister van Oorlog bepaald dat aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van den dienst zal worden verleend en wel op 12 en 13 September, 21 September en van 26 September tot 4 October a. s.dat aan hen, wier ouders of betrekkingen niet verder dan 30 kilomeier van hunne garnizoensplaatsen woonachtig zijn, lot het bijwonen der feesten ver lof wordt verleend van 11 tot 14, van 18 tot 22 September en van 25 September tot 5 Octo ber a. s. en aan de overigen van 10 September tot 6 October. Aan A. Smijers te Antwerpen is tot weder opzegging vergunnig verleend voor een stoomboot- dienst, tol vervoer van reizigers, goederen en vee, tusschen Amsterdam en Antwerpen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1