LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N". 4459. A0. 1874. Dinsdag 25 Augustus. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER .U)VERTESTIEN: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. Oproeping in werkelijken dienst, van milicien-verlofgangers der lichting van 1§?1. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN. Gezien de Circulaire vat) den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den 6den Mei en den Gden Juni 1874, A. n°. 1307/2 en 1795/1 (2de afdProvinciaalblad n°. 56 en n°. 67; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien verlofgangers der lichting van 1871, die behooren tot de 7de, Sste, 10de en 14de compagnie van het 1ste regiment vesting artillerie en die, behoorendc tot het 2de regiment vesting artillerie, met uitzondering der 10de compagnie; dat zij zijn opgeroepen om in weidelijken dienst te komen, tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwoneu van troepenvereenigingen, en daartoe op Donderdag den listen Augus tus aanstaande, des namiddags vóór vier oren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voor zien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekjezullende de opgeroepen manschappen op den 23sten September d. a. v. in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Dinsdag den 25sten Augustus te vorendes namiddags tusschen 2 en 4 uren, aau te melden der plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te be geven en vaD het hun eventueel toekomende daggeld en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kenni9 te geven, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth., 1®. Burgr. Leiden, 18 Augustus 1874. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijg baar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee oren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten medete brengen. En wordt deze door plaat-siug in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Augustas 1874. v. d BRANDELER. LEIDEN, 24 Augustus. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 57, ƒ30.00, 6.20 en ƒ3.05; de laagste 30, 5.90 en 3.00. In de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd, die wegens onbekendheid der adressen niet zijn bezorgd kunnen worden A. Beeker, Haagsma, J. E. Tijs, P. Stevens, (2 stuks), W. Mulder, F. Stienstra, allen te Amsterdam; C. Krijgsman, Delfzijl; Dasboch, Ellen; Mej. A. C. M. E. Eggers, Gorinchem; J. Van der Graaf, Gouda; Mej. De Ridder, 's-GravenhageE. B. Swalue, Helenapolder; C. Van Arkel, De Heul; Mej. Alisson, Katwijk a./d. RijnMina Tuk, Leiden; H. Eig, Noordwijk; Mej. L. J. Van Driel, D. Luschen, beiden te Rotterdam; P. Vlemmings, WoenselH. Vervark, (niet vermeld). Briefkaarten Vermeer, F. De Haas, beiden te Leiden; L. Jan- son, Soeterwoude; Mevr. E. LijndiAyer, Utrecht. Naar wij nader vernemen is, ofschoon het aantal pelgrims te Kevelaar dit jaar vrij groot was, daar er van 15 op 16 Augustus ongeveer 30000 en van 19 op 20 Augustus 20000 bijeen waren, hen door de Duitsche regeering niets in den weg gelegd en is ten aanzien van een verbod voor het vervolg tot nog toe niets be sloten. De Beiersche hoogleeraar Döllinger bevindt zich sedert eenige dagen te Katwijk aan Zee om de zeebaden te gebruiken. Uit Aarlanderveen wordt gemeldDe nieuw opgerichte school op de Lage zijde tegenover Alphen, met annexe onderwijzerswoning, is thans voltooid en in gebruik gesteld. Zoowel wat uiter- lijken vorm als inrichting betreft, laat zij niets te wenschen over en strekt zij zoowel den archi tect, den heer D. A. N. Margadant, technicus bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij te Amsterdam, als den aannemer, den heer J. Van der Eist, te Alphen, gelijkelijk tot eer. Op het tegenwoordige standpunt van schoolbouw zou die school inder daad als model kunnen dienen, terwijl het voor komen van de onderwijzerswoning door schoon heid van bouwstijl de aandacht trekt. Het stoomschip Holland, kapitein Boon, van Batavia naar Nieuwediep, is 21 dezer Gibraltar gepasseerdde Java, kapt. Gollards, van het Nieuwediep naar Batavia, is 20 dezer te Malta aangekomen en den 21sten des avonds weder van daar vertrokken. De audiëntien van de Ministers van financiën en van oorlog zullen op a. s. Donderdag niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag a. s., des voormiddags te elf uren. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit der Staten van Zuid-Holland, vastgesteld den 17den Juli jl., houdende wijzigingen van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, dienst 1874. Op verlangen van den Minister van Binnen- landsche Zaken deeft de Commissaris des Konings in deze provincie aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat de schadeloosstelling van 10 cent per stuk en per dag mede wordt ver leend. indien vee wegens onvoldoende afzondering in de weide, naar den stal of een ander gebouw moet worden vervoerd, om aldaar afgezonderd te blijven tot na afloop van den termijn, vermeld in art. 5 van het Kon. besluit van 30 October •1872 Stbln*. 105). Gedeputeerde Staten hebben aan de Water* schaps-besturen van dit gewest eene circulaire gericht waarin gezegd wordt, dat het in oorlogs tijden wenschelijk kan zijn, tot het stellen van militaire inundatiën gebruik te maken van bestaande poldergemalen, die in dat geval daartoe vooraf moeten geschikt zijn gemaakt, en dat de Minister van Oorlog er uit dien hoofde prijs op stelt, telkens wanneer soortgelijke gemalen gesticht, of aan bestaande belangrijke herstellingen uitgevoerd worden, daarvan kennis te dragen, ten einde met de daarbij betrokken besturen te overleggen om trent het inrichten dier werktuigen tot het voor schreven doel. Het Bestuur der „Maatschappij tot opvoe ding van Weezen in het Huisgezin" heeft het plan opgevat, voorloopig op onbepaalde tijden, aan de leden, begunstigers en medearbeiders dier Maat schappij, en aan allen die in haar doel en werk zaamheden belang stellen, enkele korte mededee- lingen te verstrekken. Ofschoon volgens de statu ten der Maatschappij slechts verplicht op de jaarvergadering in de maand Augustus een alge meen verslag uit te brengen, wil het bestuur zoo nu en dan, door een los blaadje, de belangstel lenden op de hoogte houden. Het eerste nommer doet zien, dat voorloopig reden tot tevredenheid bestaat. Het Bestuur der Maatschappij, benoemd door de Commissie tot oprichting, is thans voltallig, en bestaat uit de heeren Mr. W. W. Van Len- nep, president; A. Daniëls, penningmeester; P. Man, allen te Amsterdam, W. C. E. Koch, te Delft en M. W. Scheltema Ezn. te Dokkum, directeur-secretaris. In eene „Aanwijzing" zijn het doel en de werk zaamheden der Maatschappij uiteengezet. Een exemplaar daarvan is toegezonden aan de leden en begunstigers der Maatschappij, maar het be stuur wil ook gaarne aan ieder, die zulks ver langt, een exemplaar doen toekomen op franco aanvraag aan het adres van den heer M. W. Scheltema Ezn. te Dokkum. Het aantal leden is reeds tot 80 geklommen, en 37 hebben zich als begunstigers aangemeld. Op vele plaatsen is men werkzaam tot oprichting van comités. Aan treffende blijken van sympathie ontbreekt het niet. Zoo heeft iemand reeds aan geboden de geheele onkosten der verzorging e'n opvoeding van een wees voor zijne rekening te nemen. Een kleine dienst, aan armvoogden bij het plaatsen van een hunner pupillen bewezen, werd vergolden met het verzoek: de armvoogden als leden der Maatschappij in te schrijven. De lijst van ingekomen of toegezegde giften door par ticulieren en corporatiën bedraagt een cijfer van pl. m. 647. Hulde wordt gebracht aan de redactiën van sommige dagbladen, wier welwil lende financieele beschikking niet genoeg geroemd kan worden bij het plaatsten der advertentiën ter oproeping van hen, die zich met de verzor ging en opvoeding van een of meer weezen wil len belasten. Aan die oproeping werd al spoedig door 22 personen van verschillende woonplaats, betrekking en godsdienstgezinte gehoor ge geven. Onder hen bevinden zich, die aanbieden een kind geheel voor hunne rekening te ne men, anderen die slechts eene gedeeltelijke tege moetkoming, en wederom anderen, die eene billijke vergoeding verlangen. Belangrijk en verblijdend vooral is de volgende aanbieding. De schrijver vermeldt: „Ik bekleed eene onafhankelijke positie, en kan onbekrompen leven, maar zal gaarne in de plaats mijner inwoning eenige gezinnen trachten op te zoeken, die tegen eene matige geldelijke vergoeding aan eenige vrouwelijke weezen kost en inwoning schenken. Met de zedelijke en iritel- lectueeie opvoeding van die kinderen en het voort durend toezicht over haar, zouden mijne vrouw en ik zich belangeloos belasten. De meisjes konden op bepaalde uren van den dag van ons hare op leiding bekomen, en, al naar mate van den aanleg, de geschiktheid en de gaven des geestes van die meisjes, worden opgeleid tot dienstboden, kameniers bonnes en gouvernantes. Mijne jongste dochter kan zich met het geven van het eigenlijk onder wijs, nujne oudste met het doceeren van alles wat tot het bedienen van eene huishouding wordt vereischt, belasten. De medewerking van mij en mijn gezin tot verbetering van het lot der arme weezen zou geheel kosteloos zijn. Al wat wij zouden doen, zou uit zuivere menschlievendheid geschieden, en zelfs ben ik niet ongenegen éen der kinderen, dat ons in alle opzichten het best bevalt, geheel voor mijne rekening in mijn gezin op te nemen." Uit deze voorloopige mededeelingen blijkt alzoo, dat de zaak der weezen-verpleging bijval vindt. De financieele commissie uit den Amsterdam- schen Gemeenteraad, geroepen om de voorstellen van burgemeester en wethouders tot het sluiten van eene geldleening van 17,000,000 te onder zoeken, heeft haar advies uitgebracht in een rapport, waaruit blijkt, dat het voorstel om 47 millioen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1