de woning van bakker Bouwman, te Oude Pekela, vernielde, zijn eene juffrouw, die een gedeelte van het huis bewoonde, en een knaap van 6 jaren omgekomen. Hef zevenjarig zoontje van den schoenmaker en herbergier J. F: Kroonenburg, aan het Zuider-Spaarne te Haarlem, was Donder dag-middag, in plaats van naar school te gaan, langs den weg blijven loopendes avonds werd overal gezocht, dochjvruchteloos. Gistermiddag, ter wijl de vader nog in de naburige duinen naar zijn kind liep zoeken, werd het dichtbij de ouder lijke woning levenloos uil det Spaarne opgehaald. Te Gramsbergen viel Donderdag het tweejarig zoontje van den onderwijzer Meijerink al spelende voorover in een tobbe met water. Toen men het ongeval bespeurde, was het kind reeds een lijk. Donderdag-middag kregen twee bank- werkers, in dienst bij den Staatsspoorweg te Utrecht, door verschil van meening twist. Zij werden weldra handgemeen, zoodat de een den ander met een mes in den buik en aan den schouder wondde. Dadelijk schoten eenige personen toe, o. a. een conducteur, die den dader van achteren aangreep, hem de knie in de lendenen zette en zoo met een ruk achterover trok. De dader werd in arrest genomen, de toestand van den gewonde was gisteren bedenkelijk. Uit Weenen wordt gemeld dat ten gevolge van hevigen regen gedurende verscheidene dagen de waterstand van den Donau snel gestegen is. Men vreest voor een overstrooming. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen. In de Leopoldstadt en in Erdberg staan de kelders onder water. Een veiligheidswacht is in de kazerne geconsig neerd. INGEZONDEN. Mijnheer de' Redacteur Alhoewel het volstrekt niet mijne bedoeling is om langer met den heer M. V. D. door middel van uw blad te cor- respondeeren, aangezien hij ook mijn schrijven in uw blad van 19 Augs. niet begrepen heeft en alzoo niets schijnt te begrijpen, wil ik toch zijn schrijven in de L. Crt. van 21 Augs. beantwoorden, om dan van mijn kant de zaak afgedaan te beschouwen. Ik zal zoo kort mogelijk zijn: 1°. Ik heb bedoeld vleescll en ik heb geschreven vleescll, doch de heer M. V. D. heeft gelezen viscli. In mijn laat ste schrijven heb ik uiteengezet dat ik niet yisch heb bedoeld en daarom ook niet viscli heb geschreven. 2°. Ik ben in 't geheel niet boos dat men vleescll voor viscli heeft aangezienik heb integendeel zeer kalm ge tracht den heer M. V. D. te overtuigen dat 't geen hijjzag niet viscli maar wel vleesch was. Mijne pogingen heb ben echter niet gebaat. 3°. Gij, die vleesch voor viscli aanziet, zijt een warkop, en nu ge voortgaat met in 'l publiek mij te zeggen dat ik lieg, wanneer ik u uit uwe dwaling tracht te helpen, nu zijt ge niet gering fatsoenlijk, maar geheel onfatsoenlijk in mijn oog. 4°. Men behoeft mijne gedachten niet te raden. Ik ver lang alleen dat men mij begrijpt. Trouwens een mensch met gezond verstand zal in 't geen ik schreef niets dubbel zinnigs, niets onbegrijpelijks gevonden hebben; een warkop echter heeft ellenlange ophelderingen noodig om in iets een klein lichtje slechts te kunnen bespeuren, en somtijds (gelijk het hier het geval is geweest) is alle moeite te vergeefs genomen, en draait zulk een warkop alles nog meer en meer door het hoofd. 5°. Ik heb bijkans een kolom in het L. D. noodig gehad, niet alleen om een paar regels van mijn oorspronkelijk be richt toe te lichten, maar tevens om de vraag: »Is geld maatstaf voor fatsoen en orde" te beantwoorden. Die toe lichting en die beantwoording konden in enkele regels niet geschieden, daarvoor was meer plaats noodig.| Maar de heer M. V. D. heeft, nadat ik had ontzenuwd dat geld niet de maatstaf is voor fatsoen en orde en na dat ik een paar regels van mijn bericht had toegelicht, voor zijne verdediging bijkans eene kolom in de L. Crt. volgeschreven, 't welk iets meer zeggen wil, want de kolommen in de L. Crt. zijn de helft breeder dan die in het L. D. Ware dus zijn schrijven opgenomen in het L. D., voorzeker zou hij dan bijkans anderhalve kolom in dat blad hebben noodig gehad om zijn gedachten te open baren. 6°. Wanneer de heer M. V. D. het laatste woord mocht verlangen, gun ik het hem gaarne. Wil hij het mij laten, 't is mij om 't even. Voor zijn verder geschrijf haal ik mijn schouders op. 7°. Orn niet, zooals op 11 Mei 11., ook nu weer alles te zien mislukken en om het onfatsoenlijke publiek van het fatsoenlijke gescheiden te houden en de orde in het Con certgebouw niet te zien verstoord, heeft men besloten entrée te doen betalen. De gemeenteraad had, nu eenmaal de plannen om entrée te heffen genomen waren, gemak kelijk besluiten om uit de gemeentekas geen gelden be schikbaar te stellenzoo iets zou onnoodig geld uitgeven zijn en wanneer het zou blijken uit de rondgezonden, (niet uit de te verzenden) inteekeningslijsten, dat de kos ten door de entrée-gelden niet goedgemaakt zouden kunnen worden, dan zou het Concert geen doorgang hebben, zelfs onaangezien of de gemeenteraad subsidie zou geven of met, wijl de bedoeling van de commissie is, niet een «Leidsche herrie," maar wel een fatsoenlijk publiek te ont vangen en de orde niet gestoord te zien. En hadde de gemeenteraad subsidie gegeven en ware de commissie dan zoo onverstandig geweest om vrij entrée te gunnen, dan zouden hare plannen op 't oogenblik zelve der ontwer ping reeds als mislukt beschouwd kunnen geworden zijn, wijl velen gewis onder de leden der Zangvereenigingen hunne medewerking zouden hebben ontzegd. Dit alles is dunkt my duidelijk voor den niet-warkop. Een inzen der in de L. Crt. van 19 Aug., de heer S., zegt ook dat de commissie niet beter kon doen dan eene geldelijke entrée te stellen. Indien", zoo zegt hij verder »de uit voering gratis wordt gegeven, zullen noch uitvoerders noch hoorders eenig genot smaken en ware het beter het con cert van het programma der feesten te nemen." Ten slotte geef ik den heer M. V. D. den raad om voort aan zijne gedachten te raadplegen, alvorens aanmerkingen te maken en vragen te stellen; hij zal zich dan den naam van warkop niet meer behoeven toe te eigenen. Dat hij slechts de slimheid van den ezel bezitte, om zich niet voor een tweede maal aan denzelfden steen te stooten! Zooveel heeft hij echter met zijn schrijven gewonnen, dat hij de nuchterheid aan zich heeft verplicht, door te trach ten de haar aangedane oneer te herstellen. Ik eindig, M. de Redacteur, mijn schrijven en hiermede mijne correspondentie met den heer M. V. D. Alleen wil ik nog in herhaling van wat ik in mijn bericht (L. D. 17 Aug.) heb gezegd, iedereen, die tot dusverre niet opkwam, aanbevelen, zich alsnog tot de commissie der uitvoering, ter medewerking te vervoegen. Uw Berichtgever. Leiden, 21 Augustus 1874. BUITENLAND. Frankrij li. Mac Mahon heeft gisteren te Brest een bezoek bezoek gebracht op de reede en op de vloot; de zeelieden juichten hem toe; te 2 uren was er revue. In de Liberté komt een brief voor, getee- kend Charlotte Campbell, 15, Kildare-terrace, Westbourne-grove, waaruit te zien is welk aan deel de dames Dickinson hebben gehad in de ontsnapping van Bazaine. De schrijfster deelt mede, dat zij eene der dames is, die gewoon waren den gevangene eene serenade te brengen met een bootje, dat zij daarvoor afhuurden. Daaraan had den zij een bezoek te danken van kolonel Villette, die haar bedankte voor hare sympathie, en daar door kwamen zij ook in briefwisseling met de inwoners van het eilandhoe, wil zij niet zeggen, doch niet door tusschenkomst van Villette. Zij en Miss C. Dickinson verlieten Cannes reeds een maand geleden, en sedert dien tijd had zij geen briefwisseling noch met den gevangene, noch met zijne vrienden. „Als," zegt zij, „wat wij deden misdadig is, dan ben ik alleen de schuldige. Het is echter niet waar dat wij de eer gehad hebben den maar schalk bij zijne ontsnapping te helpen. Ik zelf ben goed en wel in Engeland, maar ik beef bij het denkbeeld, dat rnijne vriendin als medeplich tige in de ontvluchting beschuldigd wordt. Laat de Fransche regeering wèl overwegen, hoe zij tegenover Engelsche onderdanen handelt." Het bevel deze dames op te sporen, is, zooals bekend is, reeds ingetrokken. Het Journal of faciei behelst een nota, waar in de dagbladen herinnerd worden aan de wet van 11 Mei 1868, die verbiedt het openbaar maken van een brief of artikel, geteekend door een persoon, die van zijne burger-en burgerschapsrech ten vervallen is verklaard. Die nota is blijkbaar gericht tegen die dagbladen, welke geneigd zouden zijn brieven of artikelen van Bazaine op te nemen. Bazaine heeft thans insgelijks een brief aan den minister van binnenlandsche zaken geschreven. Hij zegt, evenals zijne gemalin verklaard heeft, dat enkel zijne vrouw en zijn neef verantwoordelijk zijn voor zijne ontvluchting. Niemand, behalve deze beiden, droeg kennis van zijn plan om den kerker te ontkomen. Zelfs den kolonel Yilette, zijn vroegeren adjudant en thans zijn vriend, kan niets ten laste gelegd worden. De directeur der gevangenis en de bewakers hebben geen enkel oogenblik het strenge toezicht over hem laten varen. De directeur was 's avonds te 10 uren nog bij hem. Eerst Jater, toen hij afscheid nam van kolonel Villette en naar zijne kamer ging, wist hij den cipier te verschalken en heimelijk buiten te blijven staan, zoodat de cipier de deur sloot, in de meening dat hij in de kamer was. Spanje. De Cuartel Real deelt een circulaire aan de hoofdofficieren van den pretendent mede, ge teekend Martinez "Vinalet, eerste secretaris van staat, waarbij zij uitgenoodigd worden om zon der verwijl aan het hoofdkwartier kennis te geven van alles wat er voorvalt, zoowel in het leger van don Carlos als in het vijandelijke leger, opdat door middel van de telegraaf aan de bui- tenlandsche mogendheden onmiddellijk daarvan mededeeling zou kunnen geschieden. De Correspondencia is gemachtigd, de be kende onwaardige berichten van het New-Yorker Freemans-Journal legen te spreken. De Politica houdt vol, dat Portugal het Spaansch gouvernement heeft erkent. Vereenigde Staten. De Times deelt het volgende telegram uit Phila delphia medeDe republikeinsche vergadering van Pennsylvanië heeft met groote meerderheid de derde candidatuur van Grant verworpen en den gouver neur Hartrauft als candidaat voor het Presidentschap voorgesteld. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 21 Augustus. Er is eene leening gecontracteerd door middel van uitgifte van nieuwe geconsolideerde schuld, ten bedrage van 15 millioen, tegen een vasten koers van 42, met 2 pCt. commissieloon, of tegen 40 pGt. netto. De regeering behoudt optie voor nog 25 millioen daarenboven, welke zij zal kunnen uitgeven door bemiddeling van de Ottomannische Bank of van andere bankinstellingen. Laatste berichten. Z. M. heeft benoemd bij het 4de regiment infanterie tot majoor den kapitein Mensch van het regiment grenadiers en jagersbij het 5de regiment tot luit.-kolonel, den majoor Yan der Beek, van het 4de regiment; den luit.-kolonel Schraver, van het 5de regiment, op non-act. ge steld; den kapitein Buhler, van het 7de regiment, op zijne aanvrage gepensioneerd, op ƒ1080 'sjaars. Door de politie is uit het Kamp van Milligen verwijderd de zoon van een kantinehouder die vroeger als soldaat bij het 7de reg. infanterie heeft gediend en wegens diefstal tot 3 jaren krui- wagenstraf en vervallenverklaring van den mili tairen stand is veroordeeld. Door den Minister van Oorlog zijn ter aanmoe diging en opwekking van den militairen geest eenige prijzen beschikbaar gesteld voor officieren, onderofficieren enz. van de verschillende wa pencorpsen in de legerplaats vereenigd, bestemd om te worden uitgereikt aan hen, die bij een te houden wedstrijd blijken zullen geven van bedre venheid in het schijfschieten, wedrennen enz. Te Amsterdam is in den afgeloopen nacht te 4 uren brand uitgebroken op Rapenburg in een huis, waarin eene affaire van brandstoffen werd uitgeoefend. Door de werking van twee stoom- en drie handspuiten was de brand binnen het uur gebluscht. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dinsdag 25 Augustus, 's avonds te zes aren, onder directie van den heer Völlmar. Iste afd.: N°. 1. „De Eendracht," Marsch, Dunkier; 2. Oavertare over motieven van Mendelssohn, Brand; 3. Souvenir de „Anne de Boulen," Opera van Donizetti, Leon Chic; 4. „Les Garde3 da Roil" Introduc tion en Walzer, Godfrey; 5. „Uu jour d'été en Norvège," Eantaisie sur différents motifs, Buyssens. 2de afd.6. Ouver ture „Nachklange" von Ossian, Niels W. Gade; 7. Souvenir de „Violetta", Vcrdi; 8. Romance, Vieuxtemps; 9. Groote Fan- taisie over motieven uit de Opera „Dor Freischütz" van Webcr, Dunkier; 10. „Gazelle-Polka", Faust. Ter markt te Leiden aangevoerd. 20 en 21 Augustus. Wintertarwe 14 hectoliter 12.00 a f 13.00. Zoraer- tarwe '14 hectol. '11.00 a 12.00 Winterrogge 15 heet. ƒ8.00 a f 8.50. Zomerrogge 15 hectol. 9.00 a/9.50. Zoinergerst 13 hectol. 7.75 a ƒ8.00. Chevalier-gerst 13 hectol. f 9.00 a f 9.25. Zware Haver 17 hectol. 6.00 a f 6.50. Lichte Haver 17 hectol. ƒ5.75 a ƒ6.25. Dui- venboonen 10 hectol. ƒ9.50 a 9.75 Paardenboonen 12 hectol. f 8.75 a 9.25. Ossen stuks a Stieren, 18 stuks 70.00 a f 155.00 Kalfkoeien 55 stuks ƒ165.00 a 285.00 Varekoeien 32 stuks f 145.00 a 205.00. Vette koeien 190 stuks 200.00 a f 278.00 Kalveren (vette) 60 stuks 30.00 59.00. Kalveren (magere) 14 stuks ƒ6 00 a ƒ41.00. Hamels (magere) 1600 stuks ƒ11.00 a ƒ22.00. Hamels (vette) 530 stuks ƒ24.00 a 33.00. Varkens (magere) 68 stuks ƒ15.00 a 30.00 Varkens (biggen) stuks 210 ƒ5.00 a ƒ13.00. Grasboter 9040 kilogr., 1ste qualit. A vat 61.00 aƒ 65.00. Schei- 2de qualiteit 4 vat ƒ56.00 a ƒ60.00; Grasboter 1ste qual. per kilogr. ƒ1.525 a 1.62s; Schei-2de qualiteit per kilogr. ƒ1.40 a ƒ1.50. Lange Zwarte Turf 17000 dubb. hectol. ƒ0.226 a ƒ0.25 Ter markt aangebracht 328 runderen, 81 kalveren en 2160 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2