den gehouden op het terrein van het Kon. Zoölo- gisch-Botanisch Genootschap. De commissie, daar toe gekozen, heeft gemeend de algemeene belang stelling te moeten opwekken door het uitloven van aanzienlijke prijzen, als: 0 gouden, 11 ver guld zilveren, 121 zilveren, 178 verzilverd bron zen en 288 bronzen medailles; en het vertrouwen te mogen koesteren, dat die tentoonstelling in alle deelen aan de verwachting zal beantwoorden. Ieder die wenscht in te zenden, moet zich daar toe schriftelijk en vrachtvrij aanmelden vóór 1 September a. s. aan het adres der commissie. Alle voorwerpen moeten vrachtvrij ingezonden worden aan het adres van den Kon. Zoölogisch Botanischen Tuin, en wel den 18den September vóór 7 uren des namiddagsal het later inko mende zal niet kunnen mededingen. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft voor heen en terug een vrachtvrij vervoer toegezegd aan voor werpen voor de tentoonstelling bestemd, terwijl de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, de Ned. Cen- traalspoorwegmaatschappij en de Maatsch. tot exploitatie der Staatsspoorwegen zich met de vrachtvrije terugzending van onverkochte voorwer pen willen belasten. De regelings-commissie is voornemens uit het tentoongestelde voorwerpen tot een verloting aan te koopen, welke op Dins dag 22 September te 2 uren zal plaats hebben. Volgens een bij het Departement van Ma rine ontvangen telegram was Zr. Ms. schroef- stoomschip Sambas, onder bevel van den luitenant ter-zee 1ste klasse L. G. C. Van Wachendorff van Rijn, op zijn reis naar Oost-Indië, '18 dezer te Gibraltar aangekomen, en zou den volgenden dag weder van daar vertrekken. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Lissabon is het in de provincie der Kaap- verdische eilanden bestaande recht van drie pCt. ad valorem, op alle aldaar ingevoerd en uitge voerd wordende handelsartikelen, uitgestrekt ge worden tot Portugeesch Guinea of Senegambië, zoowel wat het vasteland als wat de eilanden betreft. De adelborst 1ste kl. A. D. De Bergh, dienende op het eskader in Ned.-Indië, is, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; de luit.-ter-zee 2de kl. L. J. E. Hajenius, is op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; de luit.-ter-zee 2de kl. G. C. Sterk, is bevorderd tot luit.-ter-zee 1ste klde kapt.-ter-zee J. Van Gogh, de luit.-ter-zee 1ste kl. F. H. baron Van Verschuer en de luit.-ter-zee 2de kl. H. L. Cadet, allen laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, zijn op non-act. gesteld. Z. M. heeft bij het wapen der artillerie benoemd: bij het '1ste reg. vest.-art. tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. H. Thesingh, van het corps; bij het 2de reg. vest.-art., tot kapt. 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. P. A. Moorrees, van het 3de reg. vest.-art; den kapt. J. B. v. d. Heuvel Rijnders, van het 2de reg. vesting-artillerie, op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking. Z. M. heeft J. Van Druten, te Assen, benoemd tot schoolopziener in het tweede school district der prov. Drente; tot notaris binnen het arrond. Maastricht, standplaats Iverkrade, A. F. J. J. Beekman, candidaat-nolaris te Maastricht. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks acht uren was P. Kikkert, wonende in de Geerestaat alhier, tusschen Woubruggen en 's-Molenaarsbrug aan 't visschen, toen hij in zijne liefhebberij gestoord werd doordat een schuitje, waarin vier personen vroolijk kwamen aanvaren, omsloeg, zoodat weldra allen met het water kennis maakten. Het mocht genoemden Kikkert, die door de pogingen welke hij aanwendde om de drenkelingen te redden, veel schade aan eigen schuit en tuig bekwam, geluk ken lien allen behouden aan wal te brengen. Wij deelden reeds mede, dat bij het spoorwegongeluk te Warmond het eerste werk van een der passagiers was, met groote bezorgd heid naar zijn hoed te zoeken. Naar aanleiding daarvan wordt bericht, dat een ander passagier, die ernstige kwetsuren aan het hoofd had en nog niet geheel buiten gevaar is, bij zijne tehuiskomst er erg over tobde, dat hij een witten hoed op had in plaats van den zwarten, waarmede hij was uitgegaan. De nieuwe brandweer te Amsterdam heeft Dinsdag-avond voor het eerst als zoodanig dienst gedaan. Op den Kloveniersburgwal bij de Staalstraat was tegen halfnegen brand ontstaan in den wijnkelder der heeren Verschuur C0., die door de werking van twee handbrandspuiten werd gebluscht. De stoomspuit was aangerukt; de karren met reddingstoestellen, de wagens met hulpmiddelen waren aanwezigde spoed waarmede hulp werd verleend was bewonderenswaardig; orde en stilte heerschten tijdens de blussching, en alles ging zoo geregeld in zijn werk dat het talrijke publiek er recht schik in had. Gisteren is te Amsterdam gearre steerd W. Volkers, wegens valschheid in geschrif ten van koophandel, ten nadeele van verschillende groote bankinrichtingen. Te Zaandam had Dinsdag-middag een allertreurigst ongeval plaats. Twee slagers knechts hadden elkander, in afwezigheid van den meester, gedurig al gekscherende geplaagd, tot dat dit eensklaps in ernst overging en de jongste den oudsten een steek met een mes toebracht, ter zijde onder de ribben. De ongelukkige viel neder en ofschoon ijlings hulp werd aangebracht, had het bloedverlies hem zóo verzwakt, dat men voor zijn leven vreest. Uit Nieuwediep wordt gemeld: De geul rondom de König Wilhelm is nagenoeg geheel weer met zand gevuld, zoodat men er maar van afgezien heeft verder langs het schip te graven of te baggeren. Thans is er maar een man of zes bezig met het verleggen van de zandzakken, die voor het meerendeel half of geheel ledig zijn. Aan de landzijde van het vaartuig maakt men uit de patrijspoorten een stelling, waaraan men pompen zal bevestigenzoodoende hoopt rnen weer de geul terug te krijgen. Tot nu toe is men zeer ongelukkig met de proefnemingenuit alles blijkt evenwel dat men het niet spoedig zal opgeven. Op den pleiziertrein, welke Zondag uit Harlingen en Leeuwarden naar Arnhem vertrok, bevonden zich twee conducteurs in beschonken toestand. Te Zutfen zijn ze van den trein ver wijderd en in hun betrekking geschorst. Een wegwerker, die bij gelegenheid van de harddraverij te Sneek onder een der rijtui gen geraakt is en ernstig werd gekwetst, is aan de gevolgen overleden. Nadat te Nijmegen bijna gedurende een jaar zakkenrollen had plaats gevonden, voor namelijk op de groenmarkten, zonder dat het der politie mocht gelukken de schuldigen te vinden, werd dezer dagen de daderes ontdekt en gearres teerd, een meisje van twaalf jaar, die reeds be kend heeft al die diefstallen gepleegd te hebben. Zij wist zich naast een persoon te plaatsen en met de grootste behendigheid, zonder dat iets gevoeld of gemerkt werd, diens zakken te onder zoeken en te ledigen, en had volgens hare opgave herhaaldelijk het gestolene op den wal begraven, doch ook soms bevonden, dat het door anderen was weggenomen. Kapitein Deddes, met het stoomschijp P. Caland vail New-York te Brouwershaven aan gekomen, rapporteert den lOden Aug. des avonds bij dikke mist te zijn aangevaren door het Fran- sche barkschip Ville de Nanles. De P. Caland bekwam daarbij vrij belangrijke schade, doch niet zoodanig of de reis kon worden voortgezet. Het Fransche schip echter was reeds zeer spoedig na de aanvaring gezonken, en de equipage, die ter nauwernood in een kleine boot het leven had kunnen redden, werd na lang zoeken in de mist gevonden en aan boord van de P. Caland opge nomen en van kleeding voorzien. De Hooge Raad deed gisteren uit- spraak in het beroep van cassatie, door K. De Jager ingesteld tegen een arrest van het Hof in Noord-Holland, waarbij hem 7 jaren tuchthuis straf zijn opgelegd voor het toebrengen van ver wondingen aan den bewaarder 1ste kl. F., tijdens hij in het huis van correctie te Hoorn was opge sloten. De Hooge Raad heeft overeenkomstig het gevoelen van het Openb. Min. het arrest vernietigd en, in aanmerking nemende de vroegere veroordee ling van den requirant, waarop door het Hof geen acht was geslagen, hem, ten principale recht doende, veroordeeld tot 7 jaren en 6 maanden tuchthuisstraf. Beschuldigd van diefstal van vee in de weide en oplichting stond gisteren voor het Hof van Zuid-Holland terecht een arbeider van Oostvoorne, A. S. genaamd, 27 jaren oud. Hij legde voor den rechter de bekentenis af, dat hij den 30sten Mei jl. op den naam zijner moeder een mud erwten had verkregen voor f 9.50 en dat voor f 8.50 te zijnen voordeele verkocht, zoo mede dat hij den 7den Juni jl. uit een weiland, dat zich in de Oostvoornsche duinen bevindt en door hekwerk is afgesloten, heeft weggenomen een vaars ter waarde van f 80, welk beest hij aan verschillende kooplieden te vergeefs heeft getracht te verkoopen, en het later weder in eene weide, nabij de plaats waar het eerst was, heeft teruggebracht. Geldelijke omstandigheden hadden hem tot het plegen van den diefstal geleid. Het Hof veroordeelde S. tot i jaar gevangenisstraf voor den diefstal van vee, maar sprak hem vrij van de oplichterij, als zijnde niet bewezen. BUITENLAND. Duitschland.. Graaf Hatzfeld zal den tijd van zijn verlof verkorten en in het laatst dezer maand naar Madrid vertrekken. Uit eene goede bron wordt gemeld, dat Rusland en Oostenrijk, reeds vóór de afzending van de circulaire der Duitsche regeering aan de mogendheden, verklaard hebben het Spaansch gouvernement te willen erkennen. Duitschland, Oostenrijk en Rusland handelen ten deze geheel in overeenstemming met hetgeen indertijd in de bijeenkomst der drie keizers is behandeld met betrekking tot hunne gemeenschappelijke optreding in alle gewichtige diplomatieke aangelegenheden. Het gerucht van sommige bladen, alsof Oosten rijk en Rusland afzonderlijk het Spaansch gouver nement zouden willen erkennen, is dus ten eenen- male ongegrond. Spanje. De Daily News deelt het volgende bericht uit New-York mede: Het Freeman-Journal deelt als authentiek een uittreksel mede van een briof- wisseling, gevoerd tusschen de regeering van Madrid en den admiraal Polo en Bernabé, Spaansch gezant te Washington, welke laatste in de maand April instructies van zijn regeering zou hebben ontvangen om de regeering der Vereenigde Staten te polsen, welke houding deze zou aannemen in geval Porlorico aan Pruisen werd afgestaan in ruil voor de medewerking van deze laatste mogend heid tegen de Carlisten en voor de hulp tot het slagen van een leening te Londen. Genoemde Spaansche gezant weigerde echter zich tot die samensprekingen te leenen en werd daarop terug geroepen. Volgens een Carlistische dépêche heeft Tris- tany zich meester gemaakt van de vesting Seu de Urgel in de provincie Leida. Telegrammen. HONGKONG, 18 Augustus. China en Japan onderhandelen met elkaar. China wil dat de Ja- panneezen binnen 90 dagen Formosa ontruimen, en het maakt groote toebereidselen tot oorlog, voor het geval dat Japan mocht weigeren. De Japansche dagbladen hopen dat de zaak in der minne geschikt zal worden. De Chineesche dag bladen daarentegen verklaren dat de oorlog onver mijdelijk is. AVEENEN, 19 Augustus. De Presse verneemt dat het voorstel van de Duitsche Rijkskanselarij alleen inhoudt de eenvoudige erkenning van het uitvoerend bewind van Serrano, zonder daarbij de Spaansche republiek tevens te erkennen. De beslissing van het Russische Kabinet wordt den '19den of 20sten dezer verwacht. BEPiLIJN, 19 Augustus. De Post wil weten dat de gedelegeerden van de Brusselsche conferentie het resultaat der beraadslagingen over de uit breiding van de overeenkomst van Genève aan hunne regeeringen tot definitieve ratificatie over gezonden hebben. Sr.-MALO, 19 Augustus. Gisteravond zijn de ver schillende autoriteiten door Mac Mahon ontvangen. De voorzitter van het hof van koophandel hield

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2