in hevige mate, waardoor menig arbeider datgene verliest waarop hij voor den aanstaanden winter gehoopt had en zelfs zijne spaarpenningen. Bij het hevige onweder, dat Maandag avond woedde, is de bliksem ingeslagen in een hooiklamp van eene boerderij, gelegen onder de gemeente Spaarnwoude, bewoond door de wed. Blom. De hooiklamp is geheel verbrand en het hooi was niet verzekerd. Te Hardinxveld is in den nacht tus- schen Zaterdag en Zondag de bliksem in den watermolen geslagen, zonder brand te veroorzaken, maar belangrijke schade aanrichtende; terwijl de molenaar aan den schouder gekwetst werd; de stoel, waarop hij zat, werd aan stukken geslagen. Men meldt uit Lage Zwaluwe: De zalm is in het Hollandsch Diep zoo talrijk, als hij in vele jaren niet geweest istot in de haven van Moerdijk zwemt hij. Zelfs moet iemand daar een zalm met de hand gevangen hebben. Hij wordt hier voor 10 stuivers het halve kilogr. verkocht. In de provincie Drente wordt tegen woordig eene groote menigte vossen gevonden. Daarom is in de gemeente Norg eene parforce- jacht gehouden. Men is er in geslaagd twee dier schadelijke dieren te dooden. Maandag vertrok uit Nieuwediep naar Suriname de schooner Maroni-Pakket, kapt. De Boer, gebouwd te Amsterdam. Dit schetpje, ter grootte van een Urker vischschuit, inhoudende 24 ton, is bemand met vijf koppen, waaronder de kapitein, die zeker geen bezwaar maakt om de reis behouden te volbrengen, daar hij ook aan boord zijne vrouw en dochter heeft. Uit Nieuwediep meldt rnen aan het N. V. d. D.Veel wordt hier gesproken over een quaestie aan boord van het in het laatst der voorgaande week, met defecte machine, hier uit Indië teruggekeerde stoomschip Sumatragezag voerder Raison. Laatstgenoemde heelt, kort na zijn binnenkomst, al zijne stokers in arrest laten zetten, onder beschuldiging o. a., dat zij op de reis de steenkolen over boord zouden hebben geworpen, hetgeen door die menschen, meerendeels gehuwde lieden, die hier wonen, ten stelligste wordt ontkend. Zij van hunne zijde beschuldigen den gezagvoerder, dat hij hun op de reis in alle opzichten slecht zou behandeld hebbenzelfs zou hij eens met een met scherp geladen geweer op een man der equipage geschoten hebben, en ter wijl hij op de terugreis gebrek aan kolen had, moet hij een sloep, met vier opvarenden bemand, hebben uitggezonden om ergens aan den wal naar steenkolen te vernemen, en moet hg kort daarna onder stoom zijn gegaan en die menschen, die eerstdaags uit Engeland hier worden terugverwacht, aan hun lot hebben overgelaten. In Indië, alwaar hij voor de expeditie van troepen bij de 2de Atjineesche expeditie door het gouvernement was gehuurd, moet men insgelijks nog al veel moei lijkheden met dien gezagvoerder gehad hebben, en thans is hij in verschil met de assurantie maatschappij wegens het verstoken van een aan zienlijke partij tabak tot de lading behoord heb bende en van eene groote hoeveelheid touwwerk en trossen. Men moet zelfs nog al moeite hebben gehad om, voor de binnenkomst in de haven, hem te bewegen de Hollandsche vlag te hijschen. Wat er van al die verschillen over en weer waar is, zal de politie weldra beslissen, iets dat zeer wenschelijk is in het belang der gehuwde schepe lingen, die thans, na zulk een lange afwezigheid, te recht of ten onrechte in de gevangenis van hunne betrekkingen verwijderd worden gehouden. Maandag-middag te ruim 6 uren is te Amsterdam brand ontstaan in een der in aanbouw zijnde perceelen aan het Zuidelijk Zaag molenpad, bij den Amstel. De brand ontstond op de vliering in eenige krullen welke daar lagen. Het perceel, dat genoegzaam uitgebrand is, was tegen brandschade verzekerd. Een handspuit der lste klasse en een sectiespuit zijn werkzaam ge weest. De brand, dien men te 7 uren meester was, was te halfnegen geheel gebluscht. Een treffend ongeval bracht Maan dag-avond te Wormerveer veel ontsteltenis te weeg, en dompelde eene familie in diepen rouw. Twee ingezetenen dier plaats, vader en zoon, gingen dien avond bij een opkomende onweersbui langs den weg van Krommenie naar hunne woon plaats, toen beiden werden getroffen door den bliksem, die den zoon dadelijk doodde, en den vader bewusteloos nederwierp. De zoon laat een jonge weduwe na zonder kinderen. Een paar knapen te Maastricht, waar van een de zoon eener geachte Zwolsche familie, die te Maastricht zijn opleiding genoot, hebben hun woning verlaten en zijn naar Luik en verder naar Parijs vertrokken, ten einde dienst te nemen bij de Carlisten. Een schoolkameraad verklapte het uur van aankomst te Parijs, waarop per telegram de aanhouding dier knapen werd gevraagd. Zij zijn toen onder eskorte getransporteerd naar Charleroi, waar zij door de familie en den patroon in ont vangst zijn genomen en naar Maastricht terug gekeerd. De Zwolsche knaap is nu reeds voor de tweede maal het huis van zijn patroon ontvlucht, hoewel hij daar zeer minzaam werd behandeld. Voor eenige dagen werd te St.-Jan- steen bij de wed. S. Aarts, rentenierster, een naamlooze brandbrief onder de deur gestoken. De schrijver eischte daarin, dat de som van 125 franken in een beurs met een lint er aan op een bepaalde plaats moest gelegd worden. Bij niet voldoening aan dien eisch zou hij haar huis doen springen met buskruit en haar alzoo mede het leven benemen. De politie, daarmede in kennis gesteld, deed ter aangeduide plaatse een zakje met steentjes gevuld leggen en hield daarbij de wacht. Een paar dagen later naderde zekere F. P., timmermansknecht, zeer voorzichtig den boom waaronder de beurs lag. Na herhaalde malen omgezien te hebben, nam hij haar en wilde voortgaan, doch nu had hij te doen met de politie. Hij werd als vermoedelijke dader naar Goes getransporteerd. De wed. Aerts, die door den brief zoo zeer verontrust is geworden, is meer dan 70 jaar oud. BUITENLAND. Frankrijk. De commandant van het fort Ste.-Marguérite is gearresteerd. Dinsdag-nacht zijn te Marseille ongeveer 80 personen gearresteerd, die betrokken zijn bij de gebeurtenissen in 1870. Onder hen is de voornaamste het hoofd der politie Esquiros. De maire van Ciotat (departement Bouches du Rhone) heeft, in navolging van den prefect Ducros, eene verordening uitgevaardigd op de burgerlijke begrafenissen. Daarin wordt bepaald, dat die begrafenissen moeten plaats hebben tusschen zeven en acht uren 's ochtends of tusschen vier en vijf uren 's namiddags. De lijkstoet moet den kortsten weg naar de begraafplaats nemen. De stoet mag uit niet meer dan honderd personen bestaan. Niemand in den stoet mag zich door een bijzonder teeken onderscheiden. Op de be graafplaats mag geen rede worden gehouden. Bij of ter gelegenheid van de begrafenis mogen geen gelden bij wijze van collecte of anderszins bijeen gezameld worden. De bloedverwanten van den afgestorvene moeten, indien zij het lijk burger lijk ter aarde willen doen bestellen, daarvan aan gifte doen aan 't bureel van den burgerlijken stand. Hij, die een ongeoorloofden drang op de bloedverwanten van den afgestorvene uitoefent, met het doel om hen aan te sporen de bij hunne gezinte gebruikelijke plechtigheden bij de begra fenis niet te doen plaats hebben, zal bij den officier van justitie aangeklaagd worden. De prefect van Constantine (Algerië) heeft een kolonel, twee majoors en twee kapiteins der burgergarde voor twee maanden geschorst, omdat zij eene burgerlijke begrafenis hebben bijgewoond. De Gaulois bericht, dat de minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten en onder prefecten eene vertrouwelijke circulaire heeft ge zonden, waarin zij uitgenoodigd worden hem iederen dag per telegraaf hunne meening kenbaar te maken over den staatkundigen toestand in hunne departementen en arrondissementen. Het blad voegt er bij, dat de minister en zijn secretaris generaal, de heer Cornells De Witt, door verge lijking dier dagelijksche rapporten zich op de hoogte willen stellen van den openbaren geest in het land, ten einde met meerdere of mindere zekerheid de kansen der partijen in elk gewest, en alzoo in het geheele land, te kunnen nagaan, voor het geval dat algemeene verkiezingen worden uitge schreven. De volgende week zal een werk verschijnen van den heer Eugène Pelletan, getiteld: Le 4 Septembre devant Venquête. Zooals de titel reeds aanduidt, is dit boek een antwoord op het offi cieel rapport, dat de heer Daru indertijd heeft opgemaakt nopens het onderzoek naar de gebeur tenissen van 4 September. De politie te Bayonne heeft 20,000 onge vulde patronen in beslag genomen. De Siècle verklaart, dat het bericht omtrent de aankomst van Rochefort te Genève op eene dwaling rust. Die publicist zelf heeft Londen niet verlaten, maar en deze omstandigheid heeft waarschijnlijk het in omloop zijnde gerucht doen ontstaan zijn secretaris Pain heeft zich naar Genève begeven om aldaar eene uitgaaf van de Lanterne te besturen, die te gelijk met de Lon- densche het licht zal zien en strekken moet om het verschijnen van nadrukken te voorkomen. Duitscliland. De plechtige onthulling van het monument op den Winterberg, ter herinnering aan den slag bij Spicheren, heeft Maandag plaats gehad, in tegen woordigheid van talrijke deputatiën uit Pruisische corpsen, militaire vereenigingen in de Rijnpro vincie en den Paltz en duizenden toeschouwers. Aan den feestelijken optocht uit de stad naar den Winterberg hebben ruim 10,000 personen deel- genomen. Bij deze gelegenheid heeft de keizer aan de steden Saarbrücken en St.-Johann, wegens hare groote vrijwillige opofleringen in den jongsten oorlog, het recht verleend om de Pruisische vaan in hare stedelijke wapens op te nemen. Prof. Döllinger heeft namens het comité ter bevordering eener kerkelijke unie bekend ge maakt, dat den 14den September en volgende dagen te Bonn eene conferentie zal worden ge houden van vertegenwoordigers van verschillende kerkgenootschappen. Overeenkomstig de besluiten van hel Oud-Katholiek congres heeft deze bijeen komst ten doel, eene uitgebreide aaneensluiting van geloovige Christenen tot stand te brengen, op den grondslag der geloofsformulieren uit de eerste eeuwen der Christelijke Kerk en die leer stukken en instellingen, welke vóór de scheuring tusschen de Oostersche en Westersche Kerk onontbeerlijk werden geacht. Omtrent de rechterlijke vervolging tegen de voorloopig gesloten Katholieke Vereenigingen te Berlijn wordt gemeld, dat de vervolging is ingesteld op grond dat die vereenigingen, blijkens de in beslag genomen stukken, zich hebben bezig gehouden met verkiezings-agitatiën, zoodat zij inderdaad een politiek karakter hebben. Zaterdag jl. zijn weder 100 Mennonitische gezinnen, te zamen 327 personen, met een extra- trein uit Rusland op het station van den Ooste lijken spoorweg aangekomen, om over Hamburg naar Amerika te verhuizen. Grroot-33ritannië. Blijkens eene circulaire van Lord Derby erkent Rusland in zijn antwoord ten volle de juistheid van de opmerkingen der Britsche regeering met betrekking tot het Brusselsche Congres. Rusland wil daarom zijn oorspronkelijk ontwerp beperken het zal noch het beleid van maritieme operation, noch de verhouding tusschen oorlogvoerenden ter zee, noch in 't algemeen de erkende beginselen van het volkerenrecht op het Congres ter sprake brengen. {Spanje. Het heeft er allen schijn van dat het Fransche gouvernement ten opzichte van de bewaking der grenzen zich bitter weinig te verwijlen heeft, althans veel minder dan men tot aan het ant woord van Decazes op de klachten van het Spaan- sche gouvernement dacht. Nu de zaken deze wending nemen, helpt de Parijsche correspondent, die dapper mede geholpen heeft de Fransche regeering in dit opzicht zwart te maken, naar plicht thans ook mede, haar schoon te wasschen hij deelt een paar episoden mede uit de beruchte grensquaestie, die den toestand in een geheel ander daglicht stellen. Eenigen tijd geleden, ver haalt hij, ontving het gouvernement een brief van een rijken Franschen financier, waarin hij zich sterk beklaagde over de misdadige toegeef lijkheid van de autoriteiten aan de Fransche gren-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2