LEIDSCH DAGBLAD. JV". 4449. A0. 1874. Donderdag 13 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolerc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 Augustus. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Padang en Batavia, door middel van het stoomschip Koning der Neder landenwaarvan de laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op 14 Augustus, des middags te 1 uur; voor de verzending van drukwerken een half uur vroeger. Ook de Leidsche afdeeling der Vereeniging „Het metalen kruis'' zal zich bij den op 3 October Te houden historisch-allegorischen optocht aan sluiten. Naar wij vernemen bedraagt het aantal personen, dat aan dien optocht zal deelnemen, thans ruim 1000. De heeren J. G. A. Rademaker, J. H. F. Ter Meuten, T. Halbertsma, D. H. Andeweg, H. De Chauvigny de Blot, G. A. F. J. Oosthout, W. C. E. C. E. Baak, E. M. Van den Bergh, F. C. H. Cramer, C. Lok, E. Gordon en O. Netscher zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. De Haagsche kiesvereeriigingen „De Grond wet" en „Vaderland en Koning" hebben beiden candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad Prof. J. C. G. Evers, zoodat zijne verkiezing zoo goed als verzekerd is. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ge meld: Maandag-morgen is het detachement mineurs, dat gediend heeft lot het in orde brengen van keukens, latrines enz., van hier vertrokken en zijn aangekomen een officier, een onderofficier en 20 mineurs, behoorende tot de veldtelegraaf, be staande uit drie stevige wagens. Die welke de hoofdmachine inhield was met zes, de beide andere ieder met twee paarden bespannen, alle zeer net en zóo ingericht, dat het personeel, naar gelang der weersgesteldheid, óf binnen óf buitenop be hoorlijk kan zitten. De opperbevelhebber der kam- peerende troepen, generaal-majoor Beekman, is des namiddags alhier aangekomen. Verleden jaar mochten wij met genoegen wijzen op de vele verbeteringen, hier ten nutte der troepen aange bracht; ditmaal is weder een belangrijke schrede verder gegaan, door in 't kampement, bij het telegraaf bureel, een postkantoor te bouwen, zoodat men nu niet meer als vroeger brieven en gelden behoeft te brengen en af le halen te Nieuw-Mil- ligen, terwijl een en ander thans éen uur later kan worden besteld en éen uur vroeger ontvangen. Gisteren werd te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer T. Modderman Azn, de 89ste algemeene vergadering van afgevaardigden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ge houden. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hij zijn meening ontwikkelde dat de in genomenheid met de Maatschappij haren grond heeft, behalve in het doel dat zij beoogt en de middelen door haar gebezigd en het beginsel door haar voorgestaan, in de kracht die zij bezit. Aan hel in deze zitting uitgebracht uitvoerig jaarverslag is het volgende ontleend. De Maat schappij telt over het afgeloopen jaar 573 honoraire en 15,620 gewone leden, zijnde te zarnen 374 meer dan in het voorgaand jaar, en 323 depar tementen, waarvan drie nieuwe, als te Putters- hoek, met 18, Buitenpost met 14, en Langen old met 18 leden. Over het geheel bedroegen de uit gaven ƒ15,129.25'/2, de ontvangsten ƒ31,242.75»/2. Het kapitaal der Maatschappij vermeerderde met 11000. Op hunne aanvrage ontvingen 58 departementen eereblijken voor '110 personen. De Maatschappij, zegt het verslag, wijdt voort durend hare krachten aan het onderwijs en de school. Voor voorbereidend onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen en aanmoediging tot getrouw schoolbezoek werd aan tien departe menten subsidie verleend ten bedrage van 7180. Een sorn van 1050 werd aan subsidiën toege kend voor volksvoorlezingen aan 13 departemen ten. Wat aangaat de tooneelschool, de Maatschappij is er thans in geslaagd eene schikking te treffen met het Nederlandsch tooneelverbond, tengevolge waarvan het Tooneelverbond zich onder mede werking van he» hoofdbestuur zal belasten met het verder onderricht der nog overgeblevene kweekelingen der Maatschappij. Voor de school is een geschikt lokaal en directeurswoning ge huurd, een uitstekend bekwaam kunstenaar heeft zich voor de directie bereid verklaard, een goed en voor uitbreiding vatbaar leerplan is ontworpen, en alle maatregelen zijn getroffen om den goe den gang der zaak te helpen verzekeren. Het Verbond vleit zich, dat de school binnen weinige maanden zal kunnen geopend worden. Daarna zal de Maatschappij zich' vergewissen of de instel ling levensvatbaarheid genoeg bezit en op zooda- nigen voldoenden grondslag is gebouwd, dat gel delijke ondersteuning kan worden uitgereiki. Een onbekende heeft 1000 ter beschikking van het Hoofdbestuur gesteld om te worden uitgeloofd als prijs voor: „Het beste ontwerp tot regeling van het armwezen en tot leiding van de liefdadig heid." Na lezing van het verslag kwamen de punten van beschrijving in behandeling en daarvan in de eerste plaats de voorgestelde nieuwe wet, ont worpen door de hh. Mr. M. J. De Lange, Mr. J. Van Tienhoven, LI. De Veer, P. Van Limmik, J. C. Veltcamp Helbach, Mr. W. D. Bosch Hzn., G. P. Vroom, Dr. E. Moll, Mr. C. J. Sickers en Mr. P. M. G. Van Hees, en de daarop voorge stelde, genoegzaam ondersteunde amendementen. Over de wijze van behandeling van het ont werp ontstond verschil van gevoelen. Met 408 tegen 361 stemmen werd uitgemaakt, dat de amendementen, die door de commissie overgeno men waren, niet voor beraadslaging in de ver gadering in aanmerking konden komen. Na eene korte algemeene beraadslaging werd alzoo een amendement Middelburg, om in art. 1 de woor den „beginselen van den christelijken godsdienst" weg le laten, na ampele bespreking met 661 tegen 102 stemmen verworpen. Verder werd nog met 401 tegen 360 stemmen verworpen een amen dement van de beide Amsterdamsche departemen ten strekkende orn te bepalen, dat ieder depar tement door afgevaardigden uit het departement zelf moet zijn vertegenwoordigd. Het stoomschip Maas, kapt. Chevalier, is 10 Augustus te New-York aangekomen. Uit Nieuwediep wordt gemeldMet de boringen voor het op te richten droge dok ten dienste der particuliere vaart zal men eerstdaags een begin maken. Spoedig wordt alsdan het pro ject verwacht om daarna over te gaan tot de werkzaamheden. Zooals men weet is het plan het dok te maken tegenover de gebouwen der stoom vaartmaatschappij „Nederland." De Vereeniging voor de belangen des Boek handels hield gisteren, onder voorzitterschap van den heer A. C. Kruseman, van Haarlem, hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering, in het lokaal „de Griekentuin" te Amsterdam. Onge veer 100 boekhandelaren uit alle oorden des lands waren bijeengekomen. De hoofdquaestie, die ter tafel kwam, was het behoud of de terzijdestelling van het zoogenaamd vertalings-monopolie. In spyt eener heldere historische uiteenzetting door den voorzitter, waaruit bleek dat sedert vele jaren de meening bestaat, dat dit monopolie in de toekomst onhoudbaar is, besliste de vergadering met eene kleine meerderheid, dat het niettemin voor de leden der Vereeniging vooreerst nog wenschelijk was. Op de door de Vereeniging uitgeschreven prijsvraag tot het leveren van een bibliographisch werk, waren twee antwoorden ingekomen. Na het verslag van de Commissie van beoordeeling werd de eereprijs toegekend aan den heer P. A. M. Boele van Hensbroek, in Den Haag, die een uit muntenden catalogus had vervaardigd van Ooster- sche werken, van 1800 tot 1874 in Nederland en Nederlandsch-Indië verschenen. Zondag werd te Utrecht de aangekondigde vergadering gehouden van de „Sociaal-democratische Vereeniging „Kapitaal en arbeid." De zitting, eerst door 6 later door 60 personen bijgewoond, werd door den voorzitter ingeleid met de aan prijzing eencr wet, die vrije verkiezingen invoert en ook aan werklieden vertegenwoordigers der Staten-Generaal geeft, die met het „volk" bekend zijn, daar de Tweede Kamer thans slechts het kapitaal vertegenwoordigt. Loonsverhooging, meen de hij, baatte niet, want de producten werden daardoor duurder. Hij drong aan op vereeniging en samenwerking der werklieden, om te deelen in de genoegens, die het kapitaal afwerpt. Aan zijne opwekking, om over die denkbeelden te debatteeren en er bezwaren tegen aan te voeren werd niet voldaan, zoodat de bijeenkomst gesloten werd, na kennisgeving, dat er gelegenheid bestond om tot de Vereeniging toe te treden. De Ned. Bank had op 10 Aug. bij een muntmateriaal van 134,485,576.3s5 voor eene som van 129,083,404.98 minder aan bankbil jetten in omloop dan wiarloe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 51,633,361.995 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Brielle B. Van de Rovaart, thans deurwaarder bij die rechtbank en het kan tongerecht te Sommelsdijk; tot griffier bij het kantongerecht te 's-Gravendeel P. W. Alvarez, oud-resident ter Kuste van Guinea, thans op wacht geld, wonende te 's Gravendeeltot rechter inde arrond.-rechtbank te Groningen, Mr. J. Sluis, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Appingedamtot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Maastricht Mr. J. Van Wulfften Palthe, advocaat te Almelo; aan Mr. E. Frieswijk, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Woubrugge; aan Mr. B. Blussé, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als griffier bij het kantongerecht te Schiedam. Gemengd Nieuws. De Haagsche politieagent, dieonlangs ten onrechte van onzedelijke handelingen werd beschuldigd, is gisteren in zijne betrekking hersteld en zal voortaan te Scheveningen dienst doen. In de gemeente Hazerswoude en om streken heerscht tegenwoordig de varkensziekte

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1