hij hun geen f 25 toezond. De justitie heeft beide kolonisten, toen zij van Ommerschans wilden deser- teeren, gearresteerd. Hedennacht is eene vrouw, die tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam ontsnapt. Van morgen was men haar nog niet op het spoor. Zondag -morgen te halfdrie ontlastte zich boven Zeist en omstreken een allerhevigst onweder met hagelslag. De bliksem sloeg in een hooiberg van den landbouwer Woudenberg aan de Odijkersleeg op de grenzen van Driebergen en Zeist, drie bergen en een schuur werden in de asch gelegd. Twee spuiten van Rij zenburg en Driebergen gaven water op het brandend perceel, twee van Zeist beschermden de aan de andere zijde gelegen hoeve van den landbouwer Van Soest. Uit Groede wordt gemeld: Het ge- rucht omtrent een te Schoondijke ontdekte petro- leumbron is volkomen waar. Sedert den lsten dezer welt in een bijzonder diepen welput bij den herbergier J. Leenhouts in den Prins-Willempol der, gemeente Schoondijke, voortdurend petroleum opde reuk is iets sterker dan die van de zuivere petroleum die in den handel is; ze wordt door sommigen onzuiver, door anderen gefiltreerd, met goed succes in lampen, kooktoestellen, enz. ge- brandj Men verneemt dat door den heer Eycken te Geldrop, die bij het laatste spoorweg ongeluk te Tilburg een been verloor, eene schade vergoeding van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, ten bedrage van f 100000, gevorderd wordt. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Juli. Het blijkt dat de Atjineezen den oorlog nog maar volstrekt niet als geëindigd willen beschou wen en geene gelegenheid laten voorbijgaan om de onzen aan te vallenwel worden zij telkens teruggedreven, maar zij laten zich nooit geheel uit het veld slaan. Den lOden Juni attaqueerden zij de door ons ter bescherming van Marassa opgerichte werken en den 19den beschoten zij bijna al onze établissementen, ook de batterij aan de koewala Naridji, waar een havenhoofd gebouwd wordt, doch zonder resultaat. Beter gelukte het hun, op den rechteroever der Atjin-rivier tus- schen Penajoeng en de marine-benting eene ver sterking aan te leggen. Wel spreekt het officieel telegram slechts van pogingen daartoe tusschen 11 en 14 Juni, maar die pogingen schijnen toch zoo gelukt te zijn, dat den 20sten een afdeeling troepen moest worden uitgezonden om den vijand te verdrijven, wat ook met gevoelige verliezen aan zijne zijde gebeurde en waarna de verster king door éene Europeesche compagnie werd be zet. Ondertusschen had het gevaarlijk karakter van deze benting op die plaats zich reeds geloond want voordat zij genomen was, had men van daaruit de opkomende sloepen beschoten, vier man gewond, voorts van een patrouille, aan den linkeroever in hinderlaag gesteld, acht man, waar onder een '1ste luitenant, gekwetst. De aanval kostte ons '17 gewonden, onder welke 4 ernstig. Ook in de versterking Pakan-Atjin werd een lste luitenant licht gewond, hoe wordt niet ge meld. De ongezondheid van Kotta Radja, zegt de Indiërheeft ten gevolge dat op de 3000 man der bezetting, volgens geloofwaardige berichten, ongeveer 1000 ziek zijn. Reeds zijn per Baron Benlinck eenige olficieren en minderen herwaarts geëvacueerd en 200 per Prins Alexander te Padang aangekomen. Vervolgens zouden nog 3 schepen met zieken van Aljin vertrekken. Ook werd geklaagd over gebrek aan versche groenten en andere versche voedingsmiddelen. Uit Padang wordt intusschen van 20 Juni aan het Alg. Dagbl. v. N. I. geschreven: „Volgens betrouwbare berichten zijn de hier loopende ge ruchten betrekkelijk de sterfte onder de troepen te Atjin zeer overdreven, Men vertelt toch dat er dagelijks 8 militairen bezwijken, terwijl in de afgeloopen maand slechts 90 personen, onder welke 69 militairen, overleden zijn, zoodat het gemiddelde cijfer per dag niet meer dan 3 be draagt. Intusschen achten wij ook dit cijfer, in verhouding tot de aldaar aanwezige troepen en dwangarbeiders, nog buitengemeen hoog." Den ISden Juni is te Sarnarang. ten aan- hoore van een 350-tal personen, bij den Raad van Justitie het proces begonnen in de zaak van graaf F. H. Von Ranzow, gewezen adsistent-resident van Djodjocarta, en J. P. Apfel, beschuldigd van verduistering van gelden op groote schaal, door vervalsching van openbare geschriften. De geheele zaak, waarin 150 getuigen moeten worden gehoord, zal vermoedelijk den Raad van Justitie wel zes weken bezig houden. Den beklaagde v. Ranzow staat Mr. Pietermaat ter zijdevoor den beklaagde Apfel treedt Mr. Sloet van Hagensdorp op. Te Batavia heeft zich een hoofdcommissie gevormd om uitvoering te geven aan 's Konings denkbeeld tot oprichting van een monument, gewijd aan de nagedachtenis van de gevallenen bij de eerste en tweede expeditie tegen Atjin. Den 25sten en 27sten Juni hebben te Buitenzorg de eerste jaarlijksche wedrennen plaats gehad. De meeste prijzen zijn behaald door de paarden van den heer Van Kerkhoven. Hier ter stede heeft eene commissie van geneesheeren zich bereid verklaard, desgevraagd pogingen aan te wenden om het stelsel van be graven in Indië door een stelsel van verbranding te doen vervangen. Te Soerabaja is met goed gevolg te water gelaten het grootste schip, dat ooit in de gouver- nements-etablissementen in Nederlandsch-Indië werd gebouwd, bestemd om dienst te doen als wachtschip ter reede van Soerabaja. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iüdië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr. lste kl. bij het binn. best. op Java en Madura J. L. Jarman Jr. en aan den opz. lste kl. b\j den wat. en 'slauds burg. op. werken, G. Bruins. Ont slagen: eervol, met behond van recht op pens., de comm. op het bur. van den ads.-res. van SintaDg J. H. Dökneuit zijne betrekking, de opz. 2de kl. bij den wat. en 's lauds burg. openb. werken W. C. H. L. C. Von Winckelmann. Benoemd: Tot insp. der spoorwegdiensten W. T. Vogelzang, met bop., dat hij bij zijn corps zal worden gevoerd i\ la suite; tot ing. lste kl. bij het mijnwezen J. A. Hnguenin; tot landm. bij de stat. opname in de res. Japara, Th. Anschutz; tot chef van het kad. slat.-bur. in dc res. Madioen, E. L. Muller; tot veribc. 3de kl. bij de in- en uitvoerrechten en acc., H. H. Bowles; tot comm. op bet bur. van den ads.-rcs. van Sintang, Tl. O. Fabins; bij het hmuenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. 2dekl., K. W. Mac Donald; tot adsp.-contr. E. Constant; bij den waterstaat cn 's lands burgerlijke openbare werken: tot ing. 2de kl., A. J. Crommelin tot ing. 3de kl., J. VV. Le Comte; tot adsp.-ing., H. Begemann. Ontslagen: op verz,, wegens ziekte, eerv., de lste hulpunderw. aan de openb. lagero school te Salatiga G. H. Piekhaar; en benoemd aldaar de hnlponderw. aan de openb. lag. school te Baudoug G. Hemmes; op verz., wegens ziekte, eervol, uit zijne betr., de lste klerk op het res. kantoor te Bezoeki, C. W. Casand. Benoemd: tot lsten klerk op het ads.-res. kantoor te Bezoeki, J. C. Deij, tot lsten klerk op het ads.-res. kantoor te Bondowoso, tevens griff. bij den landraad aldaar, J. A. Jacobsz. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als bniteng. subst.-gnff. J. Koning. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ing. 2de kl. bij den wat. en 's lands burg. openb. werken C. S. an Geuns; aan den hoofdond. aan de openb. lagere school te Salatiga J. De truant; aan den comm. 2de kl. bij den postd. M. Den Boer en aan den comm. op het bur. van den res. der Oostkust van Sumatra F. Van Braam Morris; ecu tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binneul. bestuur op Java en Madura "W. H. De JoDg. Ontslagen: op verzoek, eervol, de élève-translatenr voor de Jav. taal te Soera- karta C. Moodij. Benoemd: tot landsadvocaat te Batavia Mr. J. E. llennij, te Sarnarang Mr. J. 11. Voute, te Soerabaja Mr. J. J. C. Enschede; tot ing. 3de kl. bij den wat. en 'slands burg. openb. werken, M. J. Van Bosse; tot comm. op het bur. van den res. der Oostkust van Sumatra, L. hl. J. Dumas; tot 3deu comm. bij de alg. seerL. A. Blok; tot opz. 2de kl. bij den wat. en 's lands burg. openb. werken H. J. N. Pothtot comm. 3de kl. bij den post- en tel.dienst, Th. Smits; tot letter zetters lste kl. bij 'a lands drukkerij A. H. Ter Gunne en W. Grashuis. Departement van Oorlog. Bevorderd: bij het wapen der art., tot lsteu luit., J. H. Ter Spill, J. L. Graopré Molière, J. F. Dormaar, L. L. Andre en A. Lugt; tot magazijnm. 2de kl. (eerste luit.), W. E. P. Mohcmius cu W. Kampschreur. Bij het wapen der cavalerie, lot lsten luit. J- Mulder. Tot majoor bij de genie, M. J. Mulder, thans met verlof in Ned., en J. Kat; tot kapt. P. L. Dumoulin. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. K. M. A. Botter en aan den lsten luit. van hetzelfde wapen J. H. Van der Veen. Benoemd: tot mil. ambt. 3de kldc adj.-ouder - ofl'.-kwartierm. L. Sap, algemeen stamboek n°. 31990. Departement van Marine. Ontslagen: eervol, uit 's lauds dienst, met behoud van recht op pens. de gewezen gezagh. lste kl. bij dc gouv. marine H. F. Bernoster; op verzoek, eerv., met behoud vau recht op pens., de bootsman bij het haven-dep. te Soerabaja C. Blairouop verzoek, eervol, met behoud van recht op pens., de eerste klerk bij het dep. van marine, C. J. Specht. Benoemd: bij het loodsw. te Soerabaja, tot loodsleerliug, VV. N. F. Neijendorff. V ergu nn ing verleendOm te repatneeren, wegens langdurig verblijf in deze gewesten, aan den luit.-ter-zee lste kl. H. VV. Waliher, H. J. Van der Mandele, F. H. baron Van Verschuer, M. F. iteeringh. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den mach. bij de gouv. mar. L. A. Van Drielen. BUITENLAND. Franlsrij k. Vorst Hohenlohe lieeft Zaterdag 11. mondeling aan Decazes medegedeeld, dat Duitschland voor nemens is de Spaansche regeering te erkennen. Er is geen nota overhandigd. Voor een paar dagen is te Nancy het ge- denkteeken onthuld, dat aldaar is opgericht tot herinnering aan de te dier plaatse gevallen sol daten in den oorlog tegen Duitschland. Eene aan zienlijke schare drong reeds 's ochtends vroeg in de domkerk. De geheele bezetting was op de been en was deels in, deels rondom de kerk ge plaatst. De kerk was met zwart doek omhangen en de kolommen en wanden waren met groot e schilden getooid, waarop in zilveren letters de woorden„Eer en Vaderland," en voorts de jaartallen *18707*1 le lezen waren. Msgr. Foulon, bisschop van Toul en Nancy, hield eene rede. In warme taal gedacht hij de soldaten, die gevallen waren in den strijd voor het vaderland, dat zij, nog vóórdat zij de eeuwigheid ingingen, tot hunne onuitsprekelijke smart diep vernederd hebben ge zien. Vervolgens wees de bisschop op den wel- dadigen invloed, dien de godsdienst op de liefde voor het vaderland uitoefent, en bad hij den Hemel dat Hij aller harten moge sterken, opdat allen zich nauwer om altaar en vaderland scharen. De maire hield insgelijks eene treffende rede. Hij herinnerde aan den deerniswaardigen toestand der stad tijdens de inlegering der Duitschers, en zeide de inwoners, uit naam der gevallenen, dank voor hunne offervaardigheid gedurende die ramp zalige dagen. Na hern sprak de prefect. Hij deed de verdiensten van het leger uitkomen, dat wel is waar overwonnen is, maar roemrijk gestreden beeft. De krijgstucht heeft de gevallenen den moed gegeven, om de smarten op het ziekbed te verdragen. Daarom moet de discipline voortaan in de eerste plaats het richtsnoer van ieders hande len zijn. In tegenwoordigheid der assche van de gestorvenen moet men thans alle partijhaat afzwe ren en kloekmoedig het besluit nemen, door eendracht het leger sterk le maken. De meeste vrouwen waren in hel zwart gekleed de mannen droegen bloemen met rouwfloers in het knoopsgat. Duitschland. Uit Metz wordt gemeld: De Ki-eis-dagen der zes Lotharingische Kreise: Diedenhofen, Saarge- münd, Forbach, Chateau-Salins, Saarburg en Bitche hebben zich gisteren in de hoofdplaatsen der Kreise geconstitueerd, nadat van 54 vertegen woordigers 43 den eed van trouw aan Keizer en constitutie hadden afgelegd. De kanonneerboolen Nautilus en Albatross zijn Zaterdag middag uit Kiel naar de Spaansche wateren vertrokken. Volgens een officieus bericht zou aan den commandant alleen zijn opgedragen, leven en eigendom van Duitsche onderdanen le beschermen tegen de gevaren waardoor zij van de zijde der Carüsten worden bedreigd, zoodat van eene afsluiting voor schepen met ladingen wapens en ammunitie enkel met medewerking der overige mogendheden sprake kan zijn. Uit Schweinfurt wordt gemeld, dat het onderzoek in de zaak van Kullmann nog niets naders van eenig belang heeft opgeleverd. Hij laat zich niet verder uit omtrent de beweegredenen tot de misdaad of omtrent medeplichtigheid van anderen, en toont ook geen berouw. Het vonnis van den krijgsraad, waarbij kapitein Werner is vrijgesproken, is door den Keizer bekrachtigd. Men weet, dat genoemde kapitein terecht heeft gestaan, beschuldigd van overtreding der instructiën, die hem ten vorigen jare als commandant van het Duitsche eskader in de Spaan sche wateren voor Carthagena gegeven waren. Spanje. De legitimistische Union zegt, dat Serrano aan de groote mogendheden heeft kennis gegeven van zijn voornemen om de kust der golf van Gascogne te blokkeerenhet Engelsche kabinet zou hierop hebben geantwoord, dat het'in dit geval de Carlisten terstond als oorlogvoerende macht zou erkennen. Volgens de Moniteur zal de kanonneerboot Oriflamme vertrekken ter versterking van de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2