van het meisje met de verdere familie aanloopen, de heer Sparks sloeg een blik op zijn dochter en op mij, nam mijn hand en zeide: „Ziedaar, mijn jongen, neem haar! Het is wel hard voor ons om haar als kind uit het huis te moeten missen, maar de Schrift zegt tot de vrouw, dat ze haar man moet volgen. Zij volge u dus! God zegene u, mijne kinderen.'" Getroffen door die toespraak begon mevrouw Sparks te weenen en zeide, dat zij hoopte dat ik Harriet gelukkig zou maken. De kleine Sparksen gaven hun blijdschap te kennen door tegen mij op te springen. Vervolgens kwam ook Harriet weer bij, legde haar hoofd op mijn schouder en fluisterde: „geef mij een zoen, liefste." Verbaasd en verontwaardigd tevens, dat ik in een valstrik was geloopen, rukte ik mij uit de omhel zingen van juffrouw Sparks los en zette het op een loopen. "Wie beschrijft echter mijne ontsteltenis, toen ik den volgenden morgen een dagvaarding ontving om voor den rechter te verschijnen, die mij let wel wegens het verbreken van een trouwbelofte veroordeelde tot het betalen van een schadevergoeding van 200 dollars aan de onge lukkige Harriet Sparks, wier hart ik, naar hel heette, een doodelijke wond had toegebracht. Ik heb de 200 dollars betaald, want tegen een rechterlijke uitspraak, hoe dwaas zij ook is, valt niets te doen. Dit zweer ik evenwel plechtig, dat al verdrinken voortaan alle meisjes ter wereld voor mijne oogen, ik nooit éen weer op het droge zal brengen, want het komt mij goedkooper uit als ik ze laat verdrinken. BUITENLAND. Frankrij k. De Patrie bericht dat de politie-agenten last ontvangen hebben, de verspreiding tegen te gaan van eene brochure, dezer dagen verschenen om de legitimistische propaganda gedurende het reces der Kamer in de hand te werken. Deze brochure draagt op de eerste bladzijde het portret van den graaf van Chambord, met dit onderschrift: Henri V, Koning van Frankrijk." Het gerucht wil, dat de regeering met het plan omgaat, eenige troepen aan de Pyreneeën bijeen te trekken, ten einde de grenzen beter te kunnen bewaken. Duitschlanci. Omtrent de gevangenneming van den bisschop van Paderborn worden nader de volgende bijzon derheden medegedeeld: De leden van het Dom kapittel waren in het bisschoppelijk paleis bij eengekomen, om van hem afscheid te nemen en hem bij monde van den domproost Frensberg nogmaals van hunne onverbreekbare trouw en gehechtheid te verzekeren. Nadat de bisschop hiervoor zijn innigen dank betuigd en den zegen over het bisdom uitgesproken had, vroeg hij aan de amb tenaren van justitie, ot zij geweld wilden gebruiken, daar hij alleen voor geweld kon en zou wijken. De beambte Drewel gaf hierop een bevestigend antwoord, sloeg de hand aan hem en de bisschop volgde. Inmiddels waren de trap en corridors bezet door honderden personenook de geestelijken der stad stonden aldaar, om nog een maal zijn zegen te ontvangen. Op de straat stond eene talrijke menigte mannen, vrouwen en kinderen, waarvan velen hem bij de kleederen vasthielden, om hem te beletten in het gereedstaande rijtuig te stappen. Toen hij eindelijk met den geestelijke Dr. Stamm en den ambtenaar van justitie Kiepp in het rijtuig zat, werd een oorverdoovend ge juich ter zijner eere aangeheven, waarna hij het volk zegende. Ook voor de gevangenis was eene talrijke menigte bijeengekomen. Daar begon men de trappen inet bloemen te bestrooien en het lied „Du groszer Hirt und Gottesmann" aan te heffen, welk een en ander door de politie werd verhinderd; waarna een algemeen gejuich ter eere van den bisschop werd aangeheven. In de gevangenis werden twee vertrekken voor hern beschikbaar gesteld. Keizer Wilhelm is van Gastein vertrokken. Hij heeft van den Ooslenrykschen minister-presi dent prins Auersperg hartelijk afscheid genomen en beloofd het volgend jaar terug te komen. Het bericht aangaande een contract tusschen een Berlijnsch wapenfabrikant en het Spaansch gouvernement wordt door den Berlijnschen cor respondent der Weser Zeiltuig gedeeltelijk ge vestigd. Terwijl er namelijk eerst sprake was van een gesloten contract voor de levering eener volledige uitrusting voor 125,000 man, spreekt de correspondent, „op grond van informatiën uit eene goede bron", alleen van onderhandelingen over een contract, en wel voor levering van ge weren. Volgens zijne mededeeling heeft het Spaansch gouvernement drie officieren (luitenant kolonel Folgardi en kapitein Blancensia en Gampa) naar Berlijn gezonden, om de geweren ten spoedigste in ontvangst te nemen. Deze levering kan niet geschieden zonder toeslemming der Duitsche regeering; doch daar er nog zeer groote partijen geweren van nieuwe constructie uit den jongsten oorlog voorhanden zijn en de Carlisten niet als oorlogvoerende partij zijn erkend, ver wacht men dat er tegen de leverantie geen be zwaar zal bestaan. Het consistorie te Kassei heeft de onder zijn ressort behoorende predikanten gesommeerd, geen geldelijke of andere ondersteuning meer te verleenen aan het zendingshuis te Melsungen, dewyl het gebleken is dat die instelling tegen woordig niet meer is een middelpunt voor zen dingswerk, maar voor kerkelijk-politieke woelingen door afgezette predikanten. Spanje. De Gaceta meldt, dat Laguardia in Navarra door de Carlisten vermeesterd is. De brigadier Yriarte is, onder de toejuichingen der bevolking, Teruel binnengetrokken; onmiddellijk hebben de Carlisten aldaar de vlucht genomen. De onlusten in Granada naar aanleiding van de conscriptie worden met kracht onderdrukt. De federalistische leiders zijn, naar de Impartial verzekert, heftig tegen elkander verdeeld. De rechter van instructie in zake den moord van Prim heeft vijftig nieuwe beschuldigden opgeroepen. Men verzekert, dat het Fransche gouver nement een categorisch antwoord aan Spanje heeft gegeven en in dat antwoord bewees, dat alle verwijten die men tegen Frankrijk inbrengt zonder grond zijn. De Parijsche correspondent van de Times deelt omtrent de gesprekken tusschen den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken Decazes en den Duitschen gezant Hohenlohe, waarvan de zakelijke inhoud per telegraaf werd medegedeeld, nog het volgende mede: Bij het tweede onderhoud, dat den 26sten Juli plaats had en dat een niet zoo absoluut privaat en als het ware personeel karakter had, maar, hoewel nog steeds confidentieel, meer formeel en meer bepaald was, had reeds Decazes aan den Duitschen gezant alle ophelderingen ge geven, welke hij geschikt rekende om tegenover de hoffelijke houding, die Duitschland hij de samenkomsten had aangenomen, ook de Duitsche regeering tevreden te stellen. Ook nog den vol genden dag deelde Decazes aan den Duitschen gezant mede, dat hij, evenals bij het onderhoud zelf, na 24 uren overdenkens niets in de mede- deelingen van den Duitschen gezant vond dat hem verontrustend voorkwam. Bovendien had de Duitsche gezant uit het gesprek van den voor- gaanden dag de zeer gegronde overtuiging ver kregen, dat, mocht al het Fransche gouvernement, getrouw aan het reeds lang te voren gehand haafde beginsel, niet genegen zijn bij de erkenning van de Spaansche regeering het initiatief te nemen, dit toch geen hinderpaal zou zijn om zich aan te sluiten bij de andere Europeesche mogendheden, wanneer deze omtrent de erkenning tot een een parige beslissing konden komen. De Fransche regeering was bovendien over tuigd geworden, dat de Spaansche regeering de Duitsche interventie over de punten van verschil tusschen Spanje en Frankrijk noch gevraagd noch gewenscht had; dat het zelfs vreesde, dat een dergelijke tusschenkomst een schaduw zou werpen op den nationalen trots van het Spaansche volk. Hoewel nu de Kölnische Zeitung van den 28sten Juli het gerucht van het onderhoud ver spreidde, waren de woorden, waarin het bericht vervat was, niet van dien aard, dat ze een ver keerden indruk konden geven van het onderhoud, Men mocht derhalve met grond verwachten, dat de zaken zouden blijven zooals zij waren, maar in den ochtend van den 3den Augustus deelde een Spaansch agentschap voor telegrammen aan een Fransch agentschap een geheel valsch en dreigend bericht over het onderhoud mede. De Fransche regeering maakte gebruik van haar recht, onderschepte het telegram, maar kon natuur lijk de circulatie in het buitenland niet beletten. Groote sensatie maakte derhalve het gerucht, dat de dépêche door de Engelsche pers werd mede gedeeld en met groote voldoening zag men dat de tegenspraak uit Berlijn de dépêche onmiddel lijk tot de ware verhouding terugbracht en ver hinderde dat er kwaadwillige gevolgtrekkingen uit gemaakt werden. Wat de oorsprong geweest is van de Spaansche dépêche, die inderdaad eene ver achtelijke manoeuvre is geweest, staat nog te bezien. Grroot-iJBritaïinië. Het Parlement werd gisteren gesloten. Bij die gelegenheid werd een boodschap van de koningin voorgelezen, die hierop neerkomt, dat de relatiën met het buitenland vriendschappelijk zijn, en dat de invloed, uit die relatiën voortspruitende, bij voortduring zal worden aangewend tot handha ving van de aangegane verplichtingen en tractatep, en tot het bewaren van den Europeeschen vrede. H. M. betreurt de woelingen in Spanje, en wenscht vurig naar het herstel van orde en vrede in dat land. Doch het zekerste middel om dit resultaat tot stand te brengen, is, meent zij, ont houding van bemiddeling in de binnenlandsche aangelegenheden van een zelfstandigen staat. Zwitserland. Naar het Journal de Genève verneemt, heeft de heer Loyson zijn ontslag ingediend als curé van Genève. Uit Bern wordt gemeld, dat het tegenwoor dig in de Berner Jura zeer rustig is. Er wordt wel van tijd tot lijd een protest bij de regeering ingezonden tegen de eene of andere handeling op kerkelijk gebied, maar daarbij blijft het; van agitatiën hoort men er niet meer. Er hebben zich nu weder 12 Katholieke geestelijken aange meld om aldaar geplaatst te worden. Telegrammen. KIEL, 7 Aug. Het vertrek van de kanonneer- booten Nautilus en Albatros naar de Spaansche noordkust is tot morgen uitgesteld. Het van Wight teruggekeerde Duitsche oefeningseskader zal in het begin van de volgende week naar Dantzig vertrekken. PARIJS, 7 Aug. De Courrier de Bayonne bevestigt, dat een vreemde stoomboot aan de Spaansche kust wapenen heeft geland. Het bracht 600 Rernington-geweren aan. Depolitie van Bayonne heeft een aantal geweerloopen en twee kisten on gevulde patronen in beslag genomen. De hertogin van Madrid is op 4 dezer van Pau naar Bordeaux vertrokken. De Fransche regeering heeft haar het verblijf in Frankrijk ontzegd. Laatste berichten. In het Politieblad wordt gesignaleerd Walter Upton Elia6 Mathews, die onlangs Londen heeft ver laten en zich naar Brussel begeven in gezelschap van zekeren George Court, oud 60 jaren. Men vermoedt dal zij ook ons land zullen bezoeken. Court wordt zeer gevaarlyk geacht. Bij ont dekking wordt aanhouding en bericht verzocht aan het departement van justitie. Z. M. heeft den kapt. H. P. Van Walst, plaats, adjudant 1ste kl. te Helder, gepensioneerd en 't bedrag van het pensioen bepaald op f 1080 's jaars; benoemd tot 2den luit. plaats, adjudant 2de kl. te Geertruidenberg den serg. H. Cales van het 4de reg. inf., gedetacheerd bij het dep. van oorlog; den kapt. H. Piccardt van het corps ingen., mineurs en sappeurs op zijne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag bepaald op 1080 's jaars en hem den rang verleend van majoor; benoemd bij het corps ingen., min. en sapp. tot kapt. 2de kl. den lsten luit. G. J. Blaauw van het corpstot directeur van het post kantoor te Oudenbosch L. D. Bakker, thans te Edam te Oud-Beierland A. Lagerwerff, thans te Ter Neuzen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. B. en Ws. leggen over het antwoord van de- hh. Liernur en De Bruyn Kops, op de ingevolge

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2