LEIDSOH DAGBLAD. N°. 4446. A0. '1874. Maandag 10 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADYEKTEXTIEN' Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. KE.V.VISCEVIVE, £De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen dier Provincie van den 4den Augustus 1874, n°. 19; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den bden September aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uiloefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aange haalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlahdsche Staats-Courant worden geplaatst. De Commissaris dei Koningi voornoemd, F O C K. s-Gravenhageden oden Augustus 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, _Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n#. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, den 8sten Augustus 1874. LEIDEN, 8 Augustus. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 8092 vol wassen personen en van 2830 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 829 baden genomen. Het stoomschip Java, kapt. Gollardls, van Nieuwediep naar Batavia, is gistermorgen te Southampton; de Sumatra, van Java naar Am sterdam, eergisteravond te Nieuwediep gearriveerd. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 12 Augustus niet plaats hebben. Aan de Indische bladen werd dezer dagen het bericht ontleend, dat twee zee-officieren van het eskader te Atjin op Poeloe Bras op de jacht gegaan en sedert vermist zouden zijn. Uit een particulier schrijven blijkt, dat dit bericht onjuist is. De bedoelde officieren, de heeren Clifford Koek van Breugel en Batteké, hebben een tocht gemaakt om het terrein te verkennen rondom het bivak en de plaats te bezoeken, waar een vuurtoren zal worden geplaatst ten behoeve van de schepen die uit Europa door het Suez-kanaal naar Singapore en Japan of China gaan. Doordien de bedoelde officieren te veel naar het noorden hadden aan gehouden, zijn zij verdwaald geraakt, maar den volgenden dag kwamen zij in het bivak terug. Z. M. heeft aan den kapt. F. Dunkier, direc teur der muziek bij het reg. grenadiers en jagers, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der 2de kl. van de orde der Waakzaamheid of van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenachaan S. W. J. Jitta, te Amsterdam, en Ch. Rochussen, te Rotter dam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder lsle klasse en aan J. M. Van Kempen, te Voorschoten, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de kl. dezelfde orde. Bij Kon. besluit is een wijziging gebracht in het toekennen der toelagen aan de apothekers bij 's Rijks magazijn van geneesmiddelen, in dier voege dat de toelagen ten behoeve van de apothe kers 2de kl. bij die inrichting ook zullen worden toegekend aan de bij dat magazijn dienstdoende apothekers, ongeacht zij tot de 1ste, 2de of 3de kl. behooren. Z. M. heeft goedgevonden het aantal con ducteurs der artillerie te vermeerderen met éen van de eerste klasse, bestemd voor den materieelen dienst in 's Rijks geschutschieterij, alsmede om aan dien beambte toe te kennen een jaarlyksch trac- tement van f 650. Door Z. M. is bepaald, dat de onderofficie ren en mindere militairen van de corpsen van het leger, die in den loop van dit jaar hebben gekampeerd, en voortaan telken jare, met de cadelten der Kon. Mil. Academie, het kamp zullen betrekken, gedurende dien tijd een bijslag op de soldij zullen genieten van 0.10 per hoofd. Ingevolge bepaling van den Minister van Oorlog is de werving van tamboers, die bij het bataljon mineurs en sappeurs tijdelijk was gesloten, voor dit corps weder opengesteld. Na het overlijden van den gemeente-architect in Den Haag is bij de commissie van fabricage aldaar een reorganisatie van het personeel bij de gemeentewerken ter sprake gekomen, omdat van den gemeente-architect op den duur te veel en vooral te veel ongelijksoortigs wordt verlangd, en ook omdat het dagelijksch toezicht onvoldoende is. Burgemeester en Wethouders hebben zich met eene door voormelde commissie voorgestelde rege ling vereenigd, die in beginsel hierop nederkomt: verdeeling van den werkkring en de verantwoor delijkheid van den architect en uitbreiding van het opzicht, zoodat in overweging wordt gegeven om het personeel der gerneentewerf voortaan samen te stellen uit een architect-directeur voor de algemeene leiding, de nieuwe werken, waar onder de gasfabriek, een architect voor den ge wonen dienst en den dagelijkschen gang van zaken, twee hoofd-opzichters, een boekhouder, zes opzichters, teekenaars, klerken en loopende beambten. De bestaande organisatie kost volgens de begrooting voor 1874 f 15,600, terwijl de nieuwe regeling op f 21,600 wordt voorgesteld. De Staats-Courant van 8 dezer bevat het besluit van den 28sten Juli 1874, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van bet tusschen Nederland en Groot-Britannië op 19 Juni 1874 te 's-Gravenhage gesloten verdrag lot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De misdrijven, ter zake waarvan uitlevering zal worden toegestaan, zijn de volgende: 1. Moord (daaronder begrepen vadermoord, kindermoord en vergiftiging), of poging tot moord; 2. Moedwillige doodslag; 3. Muntver- valsching of muntschennis, of het desbewust in omloop brengen van valsche munt; 4. Valschheid in geschriften, daaronder begrepen het namaken van bankbiljetten, muntpapier en openbare schuld brieven 5. Diefstal, daaronder begrepen elke diefstal, die door de Nederlandsche strafwet niet als een voudige diefstal (vol simple) beschouwd wordt. 6. Oplichting, knevelarij, verduistering of ontvreem ding door openbare ambtenaren, met bewaring of ontvangsten belast; 7. Bedriegelijke bankbreuk; 8. Valsch getuigenis; 9. Verkrachting; 10. Opzet telijke brandstichting. De uitlevering zal ook plaats hebben ter zake van medeplichtigheid aan de voornoemde misdrijven, mits zoodanige medeplich tigheid naar de wetten van beide de contractee- rende partijen strafbaar zij. Z. M. heeft bij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemd: tot controleur te Mid delburg I. W. M. G. Van Kervel, voorm. contro leur te Roermond, thans tijdelijk belast met de waarneming van den essaidienst te Maastrichttot commies-stempelaar in Den Haag G. L. Bernhard, thans te Amsterdamte Amsterdam D. Schrader, thans te 's-Hertogenboschte 's-Hertogenbosch J. F. Keiser, thans aide-essayeur en plaatsbekl. ont vanger aldaar. Z. M. heeft aan C. J. Van Riemsdijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stad Hardenberg. Gemengd Nieuws. Gistermiddag te halfeen is een begin van brand ontstaan in het huis, bewoond door J. V., in de Veslestraat alhier, welke brand nog intijds is gebluscht door de bewoners en zekeren J. Stikke- lorum, wonende aldaar. De brand heeft zeer veel schade aangericht, doordien verschillende aan het huisgezin en anderen toebehoorende waschgoederen zijn verbrand. Door de justitie te Zwolle is Woens dag een huiszoeking gedaan ten huize van den heer V. aldaar, op het vermoeden dat er eenige krankzinnigen zouden worden verpleegd. De uit slag van het onderzoek is nog onbekend; zeker is het echter dat de aldaar gehuisveste personen allen nog in dezelfde woning aanwezig zijn. Uit Almelo wordt gemeld dat de groote stoomspinnerij van Ten Bruggencale en Hesselink aldaar geheel is uitgebrand. Gistermorgen omstreeks halfzes is brand ontslaan op 't Heike te Tilburg, en zijn in ongeveer 2 uren tijd elf huizen in de asch gelegd. Te Amersfoort is gevankelijk binnen- gebracht de heer R., secretaris van de naburige gemeente S., beschuldigd van het plaatsen van eene valsche handteekening onder een authentiek stuk met het doel om zich ten koste van eene andere gemeente wederrechtelijk gelden toe te eigenen. Te Parijs heeft zich een geheel nieuw geval van zelfmoord voorgedaan. Een herbergier, die door zijne crediteuren erg in het nauw werd gebracht, wist zich niet anders te redden dan door zich het leven te benemen. Hij begaf zich daartoe in den kelder, waarin zich de vaten met wijn enz. bevonden, zette al de kranen open en legde zich op den grond neder. Eenige minuten daarna dreef de herbergier in zijne likeuren en was reeds geheel bewusteloos, toen de knecht, die zijn baas al lang gezocht had, eindelijk in den kelder kwam, en er in slaagde zijn meester van een wissen dood te redden. In Amerika moet het hoogst gevaar lijk zijn om meisjes uit het water te halen. Dit wordt ons duidelijk uit den volgenden brief, dien zekere heer Bottlebury te Camden aan den New- York Weekly schrijft: Donderdag in de vorige week zag ik een jong meisje van twintig jaar met blauwe oogen en rood haar, meer leelijk dan rnooi en Harriet Sparks genaamd, uit een bootje, waarin zij alleen zat te wiegelen, in het water vallen. Onmiddellijk sprong ik haar na, greep haar bij de kleeren en bracht haar al zwemmende weer op het droge. Zoodra we aan land waren, gaf Miss Sparks een geweldigen gil, sloeg haar armen om mijn hals en viel in on macht. Op betzelfde oogenblik nu kwam de vader

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1