LEIDSCH DAGBLAD. JV". 4443. A0. 1874. Zaterdag 8 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nonimcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i. Groolere letlcrs naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 Augustus. Na het taalcongres te Leiden dit jaar niet doorgaat, heeft de rederijkerskamer „De Olijftak" te Antwerpen besloten, tijdens de aanstaande kermis, op 16 en 17 Augustus, een „luisterrijk letter- en toonkundig feest" te houden van Noord en Zuidnederlandsche letterkundigen. Op het programma worden o. a. voordrachten aange kondigd van Dr. J. P. Hasebroek (Beethovens doofheid), Dr. J. R. Beijnen (het onderwijs in de geschiedenis voor onzen tijd), Dr. Jan Ten Brink (de Ned. letteren in de XIXde eeuw, een tijdperk van frisschen bloei). Emm. Hiel zal een trilogie uitspreken, gewijd aan de Vlaamsche vrouwen, mannen en jonkheid. Het Vaderland, verneemt, dat een van de redenen, waarom de ministerieele crisis niet spoediger ten einde loopt, ook daarin moet worden gezocht, dat de heer Heemskerk reeds voor eenige dagen Z. M. den Koning om audiëntie heeft ver zocht, maar tot heden geen antwoord heeft be komen. De heeren Mrs. C. T. F. Thurkow, G. Aldus, B. H. Van Delden en W. Vincent zijn gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, te rekenen van den 7den dezer maand, bij wijze van proef, de loop der Belgische spoortreinen tusschen Ostende en Ant werpen in dier voege zal worden geregeld, dat de Engelsche brievenmail te 8.40 's avonds uit Londen vertrekkende, vóór het vertrek van den eersten trein naar Breda, te Antwerpen zal wor den aangebracht. Dientengevolge zal de bedoelde Engelsche post reeds te 11.30 m. in Rotterdam, te 12.55 in Den Haag en te 1.5 in Amsterdam kunnen ontvangen worden. Met ingang van 10 dezer wordt, voor den duur der legeroefeningen, tijdelijk een Rijkstele graafkantoor met beperkten dagdienst geopend in het Kamp bij Milligen. De diensturen van dat kantoor zijn geregeld als volgtop werkdagen, van 7 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 4 €n 6 tot 8 uren namiddag; op Zon- en feest dagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddag. Op het verkeer van dit kantoor mei alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van f 0,30 per enkelvoudig tele gram van toepassing. Men deelt ons mede, dat bij de trekking van de premieleening der R.-K. kerk te Ouden bosch de hoofdprijs van f 10.000 is te beurt ge vallen aan een ingezetene te Warmenhuizen, bij Alkmaar. Dit lot was gedebiteerd door den heer De Lange te Alkmaar. De vijftigduizend gulden, door Mr. A. Ver- huell ten behoeve van het te Brielle in aanbouw zijnde Asyl voor oude of gebrekkige Nederlandsche zeelieden geschonken, zullen overeenkomstig het ■verlangen van den gever besteed worden voor den aanbouw van een der vleugels van het monu mentale gebouw. De aanbouw van dien vleugel, "waarop de naam van Verhuell zal prijken, zal aan den heer Lok, op dezelfde voorwaarden waarop hern de bouw van het hoofdgebouw, dat weldra gereed zal zijn, gegund werd, toevertrouwd worden. De Commissie vleit zich, dat zij door de liefdadig heid harer landgenooten zal in staal gesteld wor den ook den tweeden vleugel te doen bouwen, en alzoo de stichting geheel te doen voltooien. Gedurende het jaar 1873 werden in het Koloniaal Militair Invaliedenhuis op Bronbeek, dat zich in voortdurenden bloei mag verheugen, ge middeld per dag 181 oud-militairen van het Nederlandsch-Indische leger verpleegd. In den loop van dat jaar werden 71 verpleegden op hun verzoek ontslagen, 12 zijn overleden en 3 werden wegens wangedrag verwijderddaarentegen wer den er 46 nieuw toegelaten. Den laatsten Decem ber telde het gesticht 42 gegradueerden en 126 niet-gegradueerdenden lsten Juli 1874 was laatstbedoeld aantal met 2 vermeerderd. De op brengsten van landbouw en veeteelt werden door den commandant geschat op 4208; zoodat de ar beid der invalieden een voordeel van /"390 opleverde, na den aftrek der uitgaven ten behoeve der zooge naamde boerderij, ten bedrage van f 3818. In het geheel bedroegen de uitgaven voor het gesticht in 1873 f 68,468, doch deze werden voor een deel ge dekt door de gagementeri der verpleegden, te zamen f 20,108, zoodat het Invaliedenhuis den lande niet meer dan f 48,360 kostte, of wel berekend naar eene gemiddelde sterkte van 181 hoofden per man ruim ƒ267. De jaarlijksche algemeene vergadering van de „Broederschap der Notarissen" in Nederland werd Dinsdag te Breda gehouden. 111 leden waren opgekomenvan de werkzaamheden valt alleen te vermelden, dat twee aanvragen om garantie der kosten in procedures, betreffende het recht van overbedeeling bij scheidingen, door de vergadering werden toegestaan. Na afloop der bijeenkomst werd door de Groole Sociëteit een matinee musi- cale ter eere der Broederschap in 't Valkenberg gegeven. Daarna had in het Hof van Holland de gemeenschappelijke maaltijd plaats, waaraan door 86 leden werd deelgenomen. Het examen van officieren voor de staf school is deze week te Breda aangevangen, onder presidium van den generaal-majoor A. C. A. Schön- stedt, chef van den generalen staf. Slechts 2 oflicieren namen aan dit examen deel en wel de luitenants der infanterie F. W. Weve, van het 6de, en P. F. W. De Klopper, van het 7de reg. infanterie. Naar men verneemt is door de heeren J. Van der Maaden G°. te Amsterdam concessie aangevraagd voor de exploitatie van een schroef- stoombootdienst tusschen Rotterdam en Gent, in verband met hun sedert jaren bestaanden schroef- stoombootdienst tusschen Amsterdam en Rotterdam. Te Crefeld is het plan geopperd een ver bindingskanaal te graven tusschen den Rijn en de Waal. Deze vaart zou uitgaan van Keulen en loopen langs Suchtelen naar Venlo, terwijl een tak zou gaan van Suchtelen naar Crefeld- Uerdingen. De kosten zijn begroot op ongeveer zes millioen gulden. Aan den hoogleeraar Henket is de leiding der voorloopige opname en het maken van een avant-projet opgedragen. Uit Assen wordt gemeld, dat bij minnelijke schikking de scheiding van de zoogenaamde „Havel- ter-meente" is tot stand gebracht, waardoor o. a. woeste heidegronden weldra ontgonnen kunnen worden. De gescheiden vaste goederen, bestaande uit 176 paardenweiden, zijn door de benoemde en beëedigde deskundigen geschat op eene waarde van f 184,800 en wel ter grootte van 171 hectaren, 18 aren, 14 centiaren. Het stoomschip P. Cala7ld, is gisteren van New-York naar Rotterdam vertrokken. Het bestuur der Rotterdamsche diergaarde heeft een nieuw plan voor eene leening vastgesteld. Gemachtigd tot het opnemen van gelden tot een bedrag van f 500,000, wenscht het thans eene leening aan te gaan van f 400,000, rentende 5 pGt. 's jaars; zijnde de obligatiën ieder groot f 1000, met recht van splitsing in gedeelten van 500 en f 100, en voorzien van coupons, be taalbaar '1 Maart en 1 September. Prijs van uitgifte 100 pCt. De aflossing geschiedt jaarlijks by uitloting. De eerste heeft plaats 1 Maart 1876, In dat en de beide volgende jaren worden afge lost minstens 7 obligaiiën, ieder van 1000, de daarop volgende jaren minstens acht. Telken jare valt aan ieder der vier obligatiën, die het eerst worden uitgeloot, een premie ten deel van 25 pCt. of f 250. Wanneer het bestuur de on roerende goederen der diergaarde later hypothe cair mocht willen verbinden, zijn alle obligatiën terstond opvorderbaar. Tot leeraar in de drie laagste klassen der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus en aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs te Haarlem is benoemd de heer G. J. Van de Stouwe te Dordrechttot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus aldaar de heer G. B. Van Kampen, thans leeraar te Glasgow. Naar men verneemt zijn thans bij den Raad van State aanhangig de ontwerpen, uit makende de Nederlandsch-Indische begrooting voor 1875, welke nog in den loop van het tegenwoordig zittingjaar der Staten-Generaal aan de Kamer moeten worden aangeboden. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister- resident in Japan is sedert 31 Juli dezes jaars de uitvoer van rijst en padie uit Japan wederom verboden. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt zijn tegen den 27sten dezer in Den Haag niet minder dan honderd personen gedagvaard om voor het kantongerecht te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden omtrent het hun ten laste gelegde feit van zich in kennelijk beschonken toestand te hebben bevon den op de openbare straat of op een andere openbare voor het publiek toegankelijke plaats. Woensdag-avond te 7 uren brak te Amsterdam weder een vrij ernstige brand uit op den Zeedijk, bij een smid, recht tegenover de Oudezyds-kapel. Eerst was men ernstig beducht voor de kapel, maar spoedig rukten 5 spuiten aan, welke er in slagen mochten na 2'/2 uur het vuur te bedwingen. De inboedel is geheel ver brand. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Uit Urk wordt gemeld: Erheerscht hier eene groote spanning tusschen de leden van den Raad en het dagelijksch Bestuur, en wel over het verkoopen van hooi. De zaak is deze: Op 6 en 7 Juli oogstte men van het gemeenteland p. m. 2000 kilo hooi, hetwelk door het dagelijksch Bestuur, zonder voorkennis van den gemeenteraad, aan verschillende personen onderhands verkocht werd, o. a. aan den burgemeester en een wethouder, den veldwachter en aan eenige particulieren. In de Pr. Dr. en Asser Ct. werd daarop door een Urker gevraagd of dit geoorloofd was. Onze burge meester antwoordde in hetzelfde blad, dat er noch door hem, noch door het college van dagelijksch Bestuur hooi was verkocht. Dit wekte verontwaar diging, en de verschillende hooikoopers verklaarden openlijk, dat zij hooi hadden gekocht van het dagelijksch Bestuur, en thans werd mede in de Asser Courant door de wethouders verklaard,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1