LEIDSCH DAGBLAD. JV". 4444. A0. 1874 Vrijdag 7 Augustus. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Groolere letters naai- plaatsruimte. Oproeping in werkclijken dienst van milicien-verlofgangers der lichtin gen van I8JO, 1871 en 1873. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gezien de Circulaires van den heer Commissaris des Koniügs in de provincie Zuid-Holland, van den 6den Mei en den Gden Juni 1S74, A n°. 1307/2 en 1795/1 (2de afdProvinciaalblad n°. 56 en n°. 67 Brengt ter kennis van de iu deze gemeente gevestigde milicien verlofgangers a der lichting van 1872, behoorendc tot de 1ste, 3de en 4de divisie infanterie en de reserve-brigade (het 1ste, 2de, 3de, 5de, 6de en 8ste regiment infanterie en het regiment grenadiers en jagers), b der lichtingen van 1870, lS71eul872, die behooren tot de 2de divisie (het 4de en het 7de regiment) infanterie, en die der lichting van 1871, behoorende tot het 3de en 4de eskadron van het 1ste regiment huzaren, tot de veld-eskadrons van het 3de regiment huzaren en tot de compag nieën hospitaalsoldaten, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, de eersten tot het houden van herhalingsoefeningen, de overigen tot het houden Yau oefeningen op groote schaal en het bijwonen van trocpen-vereenigingen dat zij daartoe op IVoensdag den \2den Augustus aanstaande, des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uilrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zak boekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 17den Sep tember daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld dat de miliciens der lichting van 1870, die vóór het tijdstip dezer kennisgeving gehuwd zijn, krachtens eene door den Minister van Oorlog verleende toestemming, voor ditmaal evenwel buiten oproeping worden gelaten dat de overige miliciens, bovenbedoeld, mitsdien worden oitge- noodigd om zich op Maandag den 10den Augustus aanstaande, tusschen des voormiddags 10 en 's namiddags 3 uren aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het outvangen van aanwij zing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hnn eventueel toekomende daggeld of passage-biljet en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvau tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging ecner geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare keunisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LeideD, 1 Augustus 1874. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevaldc patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor de wijken IV en V, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijg baar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 6 Augustus. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Koning der Nederlandenwaarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 15 Aug. is bepaald. De correspondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 14den te Nieuwediep aan gekomen te zijn. In een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van 3 dezer wordt bericht: Te Telok Semawe (werwaarts een oorlogschip met een controleur gezonden was) waait de Nederlandsche vlag. Moe- sapie (beoosten van den mond der Atjinrivier) is door onze troepen bezet. De kampong Soerian is genomen en ook bezet; daarbij zijn zes der ODzen gedood en 47 gewond, waaronder kapitein Perelaer en de luitenants Van der Zee en Krijgs man. In de benting werden 73 lijken gevonden. De gezondheidstoestand laat te wenschen over. [Wegens de late ontvangst gisteravond in enkele nummers niet medegedeeld.] Bij het Departement van Koloniën is ont vangen eene som van f 440, door eenige dilet tanten, hoofdzakelijk officieren der landmacht, bijeengebracht, om te strekken ter tegemoetkoming van militairen, die in den strijd tegen Atjin door verminking hulpbehoevend zijn geworden. De audiëntie van den Minister van Binnen- landsche Zaken zal op Zaterdag 8 dezer niet plaats hebben. Den l iden dezer moet in het Nieuwediep overgaan aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden een detachement, sterk minstens 125 militairen, waaronder 8 onderofficieren. Het bevel over dat detachement zal worden gevoerd door den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indié, J. W. A Kooymans, terwijl tot het medegeleide zijn aangewezen: de lsle luitenant van dat wapen en leger H. F. Weychardt en de 2de luitenants der infanterie T. A. J. Schrötér, W. F. Bonga, E. L. Muller en W. H. F. Petter. De twee eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. Naar men verneemt zal reeds in de vol gende maand met de werkzaamheden voor den metalen bovenbouw van de brug over de Maas te Rotterdam aangevangen worden. Door het bouwen van deze brug zal alzoo de kortste weg langs de Staatsbaan verkregen worden naar België Frankrijk. Men denkt dat de geheele lijn met 1 Nov. 1875 gereed zal zijn. Uit eene mededeeling van een der heeren concessionarissen van de buurtspoorwegen in Groningen blijkt thans, wat algemeen ook werd vermoed, dat het er met die zaak niet best staaf. De deelneming in de drie Groninger en Friesche lijnen van den kant der betrokken provinciën, gemeenten en particulieren bedraagt te zamen ƒ1,480,150 (of misschien nog 176,250 minder, ten gevolge van allerlei voorwaarden, die de inschrijvers aan hunne deelneming hebben ver bonden). Er komt daarop te kort de som van 1,276,100, met het oog op de eischen, indertijd gesteld door de bankiers, die het overige geld zouden verschaffen. De concessionarissen wanhopen echter nog niet, maar maken zich sterk de zaak tot het gewenschte einde te brengen, als de bovenvermelde inschrijvingssom tot 2 millioen gulden mocht worden gebracht. Op den 28sten dezer, den gedenkdag van het ontzet dier stad in 1672, zal, als vanouds, te Groningen feest gevierd worden. Er zal plaats hebben een keuring van chaispaarden, eene harddraverij van paarden onder den man, volks spelen en 's avonds illuminatie. Terzelfder tijd heeft de Ned. Juristen-vergadering dit jaar daar plaats, aanvangende den 27sten en eindigende den 29sten. Een groot deel der leening van 17 millioen, door het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam voorgesteld, heeft reeds eene bestemming gevonden door de raadsbesluiten in den loop van het jaar genomen. De belangrijkste zaken die nog door den R.aad beslist moeten worden, zijn de kade aan den Oosterdoksdijk, begroot op ƒ3.650.000; de waterverversching en rioleering op 3.000.000 de houthaven op 1.000.000 en de aanbouw van woningen op ƒ1.800.000. Met betrekking tot de laatste post zeggen B. en Ws. in de toelichting lot hun voorstel, dat dit plan voor velerlei beschouwingen vatbaar is, en dat het niet zonder bedenking is, dat de gemeente geld verstrekke tot het bouwen van woningen; maar na het belangrijk verslag der gezondheids-commissie over de kelderwoningen wordt het alleszins wenschelijk geacht, dat de gemeente het bouwen van gezonde woningen bevordere. B. en Ws. willen, om dit doel te bereiken, den noodigen grond voor het bouwen van ruim 300 perceelen, elk van vier woningen, afstaan, en zijn van oordeel, dat de huren voldoende zullen opbrengen om, behalve rente van het kapitaal, bovendien jaarlijks ten minste 1 pCt. aflossing te kunnen doen. Ten einde de gemeente geen risico te doen loopen wegens het onver- huurd zijn der woningen, heeft men de mede werking verzocht van eenige welgezinde ingezetenen, die bereid zijn een waarborgfonds van 500,000 1 /a pCt. inschrijving op het Grootboek ten name der stad Amsterdam bijeen te brengen. B. en Ws. stellen zich voor, dat ook deze aangelegenheden nog vóór het einde van dit jaar beslist zullen zijn en dringen er op aan, reeds nu de leening in zijn geheel goed te keuren en wel vóór het einde dezer maand, omdat de begrooting daarmede in verband staat. Zoodra de leening in beginsel is goedgekeurd, zal een bepaald leeningsplan worden voorgesteld; conversie vari vroegere leeningen ligt niet in het plan, tenzij voorstellen gedaan worden, die zoodanige conversie zeer aannemelijk zouden maken. Op den Oosterspoorweg is het gedeelte HilversumAmsterdam reeds voor dubbel spoor gereed en wordt hiervan gebruik gemaakt. Tusschen Hilversum en Utrecht is men met het leggen van het tweede spoor druk bezig en men verwacht dat binnen drie weken ook dit gedeelte gereed zal zijn. De opbrengst van den Oosterspoorweg levert zeer bevredigende uitkomsten op wat het financieele betreft, want, naar men verneemt, is de recette per dag-kilometer in de afgeloopen maand geweest ƒ23. De wedstrijd, uitgeschreven door de roei en zeilvereeniging „Union-club" van Antwerpen, en vanwege de gemeente met drie duizend franken gesubsidieerd, zal op Zondag den 23sten Augustus plaats hebben. Een en vijftig dergelijke vereeni- gingen uit Middel-Europa zijn tot dat feest uit genoodigd, onder anderen alle Nederlandsche ver- eenigingen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram was Zr. Ms. schroefstoom- schip Palemhang, onder bevel van den luit.-ter- zee der 1ste kl. C. Ten Bosch, op zijn reis naar Oost-Indië den 5den Aug. jl. te Falmouth aan gekomen. De luit.-ter-zee lste kl. A. J. Willekens wordt met 17 Augustus geplaatst als lste offic. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Curacaoy en zulks ter vervanging van den luit.-ter-zee lste kl. L. J. E. Hajenius, wiens plaatsing wordt inge trokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Voorts worden de luit.-ter-zee lste kl. D. M. G. De Swart en W. J. A. Nolthenius met voor noemden datum geplaatst respect, als lste offic. aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk en in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, ten einde als commandant van de kanonneerboot n°. 7 gedetacheerd te worden bij den torpedo- dienst en op te treden als lid van de torpedo-com missie. Z. M. heeft pensioen verleend aan Jhr. H.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1