LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4438. A0. 1874. Vrijdag 31 Juli. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maandenf 1.— Franco por postn E40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.0S. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaalsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag den Sisten Juli 1874, des namiddags te 3 uren. Te behandelen: De tolheffing aan den Rgnsburgervliet. LEIDEN, 30 Juli. Van het verbeteren der stallen, enz. in den Doelen, waarvan de aanbesteding heden op het plaatselijk bureel alhier plaats had, is aannemer geworden de heer J. Van der Kamp, voor /"9690, terwijl de begrooting van dat werk bedroeg /9070. De 1ste luitenant W. N. Roldanus is van het depot te Gouda bij het 2de bataljon van het 4de reg. inf., alhier in garnizoen, overgeplaatst. De 2de luit. Breijer, met de onderofficieren en minderen te Hellevoetsluis benevens 50 soldaten te Den Helder tot het waarnemen van garni zoensdienst op genoemde plaatsen, zullen den 8sten Aug. alhier terugkeeren, om den lOden met hunne bataljons naar de legerplaats bij Milligen te vertrekken. Omtrent de gisteren in Katwijks duinen gehouden oefening door eenige schutters van het bataljon dd. schutterij alhier wordt ons gemeld: Te vier uren vertrokken een 20-tal schutters per stoomboot onder den 2den luitenant Bahl- mann om zich te Katwijk in het schieten naar de schijf te oefenen. Dit personeel, dat zich met goedkeuring van den chef, den majoor Scheltema, tol eene klasse heeft gevormd om tot scherp schutters te worden opgeleid, zal iederen Woens dag die oefening herhalen, en hel is dan ook niet te betwijfelen dat, waar zooveel lust bestaat, een gunstig resultaat niet zal uitblijven. De majoor was bij het vertrek en de aankomst der stoomboot tegenwoordig en het kan wel niet anders, of een chef, die zooveel ingenomenheid betoont met zijn bataljon en de oefening zoo weet aan te moedigen, moet de medewerking van ieder weldenkende ondervinden, die zich het doel voor oogen stelt, om in tijden van gevaar tot verdediging van zijn vaderland te kunnen optreden. Naar men verder verneemt zullen ook eenige onderofficieren van dat bataljon onder den luit.- adjudant Van Leeuwen zich om de 14 dagen, s Maandags namiddag of, bij ongunstig weder, Dinsdag, naar Katwijk begeven, om zich in het schijfschieten te oefenen. Het blijft steeds te wenschen, dat een stad als Leiden, die op zooveel goeds en nuttigs kan bogen, spoedig in het bezit kome van een bruikbare schietbaan in de onmiddellijke nabyheid der stad, hetgeen voorzeker èn bij de schutterij èn bij de scherpschutters en de twee bataljons infanterie den lust in de schietoefening zeer zou bevorderen. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Java, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 5den Augustus is bepaald. De daarmede te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in d«.n namiddag van den 4den Augustus aan het Nieuwediep aan gekomen te zijn. Naar men verzekert is op het allerlaatst nog een wijziging gekomen in de ministerieele lijst die den Koning is aangeboden. De heer Pels Rijcken namelijk heeft zich teruggetrokken, en in zijn plaats is nu de aftredende Minister van Marine, de heer Taalman Kip, voorgedragen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine op Vrijdag 31 dezer en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag 1 Augustus zullen niet plaats hebben. De heeren Mrs. A. De Vries en G. Samuels zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. H. M. de Koningin heeft gisteren de dier gaarde, de ambachtschool en het kinderziekenhuis te Rotterdam bezocht. Uit een in het Handelsblad voorkomend inge zonden stuk omtrent den oorlog in Atjin blijkt dat deze ons tot dusver 1713 dooden heeft ge kost (waaronder 806 aan de cholera) en 1005 gewonden, waarvan omtrent 130 aan de gevol gen zijn overleden. De achterblijvende bezetting van Kotta-Piadja bestaat nu uit 2560 man infan terie, 392 man artillerie, waarvan de eene helft voor de bediening eener bespanning veld- batterij van 8 centimeter en de andere voor eene voortreffelijke bewapening positie-geschut 60 mineurs en sappeurs en 5 cavaleristen voor ordon- nance-dienst, te zamen ruim 3000 man. Ter voorziening in de vacature van kan tonrechter te Schiedam, ontstaan door de be noeming van Mr. J. De Clercq van Weel tot kantonrechter te Haarlem, heeft de arrondissements rechtbank de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1°. Mr. H. J. Schuurman, griffier bij het kan tongerecht te Voorburg; 2°. Mr. H. W. De Bas, candidaat-notaris en kantonrechter te Beverwyk; 3°. Jhr. Mr. G. Van Suchtelen van de Haere, kantonrechter te Dokkum. De Keizer van Duitschland heeft aan baron Van Nagell tot Ampsen, lid van Gedep. Staten van Gelderland, de kroonorde 2de kl. verleend. Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. Curacaoliggende te Willemsoord, wordt, met den 17den Augustus a. s. in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-ter-zee J. A. Van de Velde. De kapitein-ter-zee K. F. R. Andrau is, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking van commandant van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord en directeur van het onderwijs aldaar, en die betrekking tijdelijk opge dragen aan den luitenant-ter-zee 1ste kl. P. Ten Bosch, thans officier-instructeur bij die inrichting. De offic. van administr. 3de kl. F. A. H. Pool, aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger wordt met den 'lOden Aug. a. s. op non-activi teit gesteld en vervangen door den offic. van administr. 3de kl. H. J. Knottenbelt. Z. M. heeft bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd, tot olfic. van gezondh. 2de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. G. J. Van Oppenraay, M. F. A. Perk, J. A. B. Mast- hoff en G. H. Klosser; den paardenarts 3de kl. H. Mars, van het 4de reg. huzaren, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië. Z. M. heeft aan den soldaat F. J. J. Ross- kampf, van het 8ste reg. inf., de vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Het Prov. Gerechtshof van Noord- Holland heeft gisteren H. E. Van der Dool schul dig verklaard aan het feit hem ten laste gelegd en veroordeeld tot een vijfjarige tuchthuisstraf. De diefstal by bakker Meijer werd als bewezen aangemerkt, de getuigenis van den bakker werd derhalve aangenomen. Verder nam het Hof aan, dat bewezen was dat besch., de misdadige her komst der coupons wetende, deze heeft aange nomen, en ten eigen bate aangewend. Dinsdag had op een der openbare armenscholen te Amsterdam de prijsuitdeeling plaats. Een jongen had twee prijzen verdiend. Hij ontving een net ingebonden exemplaar van den Robinson Crusoe, en een naaikistje, zooals aan de meisjes gegeven wordt. Hij had namelijk verzocht om voor zijn tweeden prijs, in plaats van een boek, zulk een kistje te mogen ontvangen, hetgeen hem natuurlijk was toegestaan. Zijn moeder was juist jarig, en nu kon hij zijn prijs tot een ver jaargeschenk doen strekken. De hoofdcommissie, bestemd tot het byeenbrengen van gelden ten behoeve van C. Ver- meere, heeft bekend gemaakt, dat het bericht, als zou zij reeds geheel geslaagd zijn in het bij eenbrengen van het benoodigde kapitaal, niet juist is. Wel is het kapitaal voorhanden om in Vermeere's levensonderhoud te voorzien, maar zij wenscht verder te gaan. Zij wil Vermeere ook een weinig levensgenot bezorgen en hem daarom geschikte kunstledematen geven, waarvoor even wel het thans voorhanden zijnde kapitaal niet voldoende is. Gisteravond te halfnegen iste Amster dam brand ontstaan in het woonhuis van een timmerman aan den Binnenkant, waarboven zich een sigarenmagazijn bevond. Een tiental spuiten gaven spoedig water en te tien uren werd ook de stoomspuit in werking gebracht. Te 11 uren was men den brand meester; twee panden zijn gedeeltelijk uitgebrand. Gisternacht te ongeveer halfeen is er te Dordrecht brand uitgebroken in de schuur van J. De Heer. Die schuur met haren inhoud, p. m. 100,000 kilogram hooi, een 3-tal boerenwagens en een hond, benevens een op zich zelf staande hooischelf zijn eene prooi der vlammen gewor den. Aan de krachtige hulp der brandweer, als ook van de spuit van het weeshuis, geheel door weesjongens bediend en welke het eerste water heeft gegeven, is het te danken dat de brand zich tot de schuur bepaald heelt. Als oorzaak noemt men het broeien van het hooi. Een en ander was, naar men verneemt, verzekerd. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft in den afgeloopen nacht in Den Haag plaats ge vonden. De agent van politie 2de kl. Werson werd te ongeveer 11 uren, terwijl hij buiten dienst was in de Koningstraat, in de nabyheid zijner woning in het Koningshofje door drie voer mansknechten uitgescholden voor: „luien timmer man" enz., een scheldnaam die zijn grond vindt in het vroeger door dien politiedienaar uitgeoefende vak van timmerman en zijn eigenaardigen loop. De agent, driftig van aard, raakte met zijne tegen partij in een hevigen twist, die daarmede ein digde, dat hij, in woede ontstoken, een der koetsiers verschillende wonden toebracht met een mes, dat hij, naar men beweert, niet bij zich droeg, maar uit zijne woning haalde^

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1