LEIDSCH DAGBLAD. N'J. 4487. A0. 1874. Donderdag 30 Juli. BELANGRIJKE CIJFERS. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*^* Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTEEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. STA DS-BE RICHT EN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Iidden, doet te weten", dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1874/75. voor de wijken I, II en III, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitge zonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 5den Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken, ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eisohen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 29 Juli 1874. PATENTBLADEN. Ds BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladeu over het dienstjaar 1874/5, voor wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijg baar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van de3 middags twaalf tot twee oren, wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 29 Juli 1874. Meermalen reeds hadden we gelegenheid te wijzen op het groote belang dat de veeteelt voor de stad onzer inwoning heeft, o. a. bij de be spreking van het verslag der gemeente Leiden voor 1873. Zeker, het is een belangrijk cijfer, dat de in genoemd jaar op onze veemarkt ver handelde waarde aangeeft, berekend naar de ge middelde prijzen in het geheele jaar: f 5836915, bijna zes millioen gulden en, wat zeker niet het minst verblijdende verschijnsel is, ruim zeven en een halve ton gouds meer dan in het vorige jaar. Een verbazend groote vooruitgang, zoo groot, dat het geen verwondering zou haren, indien het jaar 1874 zoo al geen achteruitgang, dan toch ook geen merkbare verhooging van dat cijfer aanwees. Elk jaar 3/4 millioen meer aan omzet van vee, wie durft het te verwachten Intusschen toont die voorspoed aan, welk een hooge vlucht de veehandel kan nemen bij een vereeniging van vele gunstige omstandigheden. Deze zooveel mogelijk in de hand te werken is de plicht van ieder, die het wel meent met onze goede stad en hare bloeiende omstreken. Ook wij meenen in dat opzicht nuttig te kunnen zijn door de volgende beschouwingen ten beste te geven. 1 Een eerste vereischte voor een bloeienden vee handel, ieder zal het toestemmen, is een gezonde veestapel, en wel voornamelijk van het rundvee. Op bovengenoemd cijfer van bijna zes millioen gulden toch bedroeg de omzet aan rundvee alleen bijna vier millioen. Kan er nu iets worden verricht om het rund vee te vrijwaren voor ziekte, den veehouder voor verlies en onze markt voor schade? In vele ge vallen misschien niet, in een enkel, maar dan ook zeer belangrijk geval zeker wel, nl. waar het de zoo gevreesde longziekte geldt. Dr. Staring, de man van zooveel kennis en ervaring op het gebied van landbouw en veeleelt, schreef in het Weekblad van Haarlemmermeer onlangs een lezenswaardig artikel over de long ziekte, waarin hij de inenting aanbeveelt als een zeker middel tot bestrijding der kwaal, die juist daarom zoo gevaarlijk is, dewijl zij tot de besmet telijke behoort en bovendien het tijdperk van het ontstaan der besmetling van veertien dagen tot drie weken, maar soms ook maanden kan duren, terwijl de smetstof zelfs lang na den afloop der ziekte nog kan worden overgedragen. Welke verwoestingen een zoo kwaadaardige kwaal zou kunnen aanrichten, indien zij niet werd bestreden, vooral de uitbreiding der ver snelde middelen van vervoer in aanmerking geno men, kan men eenigszins afleiden uit de cijfers, die de heer Staring in bedoeld arlikel daaromtrent opgeeft. Gedurende 40 jaren, zoo luidt het daar, zijn er in ons land 234000 runderen aan de longziekte verloren gegaan, volgens een zeer matige berekening immers tegen nog geen volle 120 gulden per stuk een waarde vertegenwoordi gende van 28 millioen gulden, d. i. 7 ton gouds per jaar. En dat aanmerkelijk verlies moet dan nog hoofdzakelijk worden omgeslagen over de vier provinciën Friesland, Utrecht en Noord- en Zuid-Holland, waar de ziekte schier uitsluitend heerschte. Van het geheele getal aangetaste run deren toch komen voor rekening van die vier gewesten alleen 217000 stuks. Terecht voegt de schrijver hierbij, dat men vooral niet moet ver geten, dat de in dat tijdvak geleden verliezen nog veel grooter waren, daar ongetwijfeld een belangrijk aantal ziektegevallen werd verzwegen. En nu de vruchten van het inenten van het schijnbaar gezonde vee der besmette koppels, gepaard met het afmaken der aangetaste dieren, waarmee de Regeering in 1871 begon krachtens de wet van 20 Juni des vorigen jaars? Een wel sprekend antwoord op die vraag geven de vol gende cijfers: in 1871 stierven aan de longziekte 5874 runderen, het volgende jaar 4076 en in 1873 slechts 2475. Een belangrijke trapsgewijze vermindering, die de gegronde hoop geeft, dat men binnen kort de gevreesde ziekte geheel meester zal zijn. Daartoe kan zeker veel bijdragen een algemeen vrijwillig toegepaste inenting ook van niet verdacht vee. De weinige gevallen, waarin de inenting vruchteloos bleek te zijn, zullen zeker den ver- standigen belanghebbende niet afschrikken, waar de straks genoemde cijfers zoo luide spreken van de zegenrijke vruchten der toepassing van een maatregel, waartegen bij velen een zoo betreu renswaardig vooroordeel bestond. Een getrouwe opvolging der heilzame raadgevingen van mannen als de schrijver van het artikel in het Weekblad van Haarlemmermeer zal zeker het beste blijk van erkentelijkheid zijn voor de moeite, die zij zich getroostten om de resultaten van hun nauw gezet onderzoek ten algemeenen nutte hekend te maken. LEIDEN, 39 Juli. Op de gisteren te Voorscholen gehouden paardenmarkt waren ruim 650 paarden aan de lijn gebracht. Het stoomschip Prins van Oranje is den 27sten dezer te Port-Said aangekomen en zou gisteravond het Kanaal ingaan. Het medio Augustus in dienst te stellen schroefstoomschip Curafao, aanvankelijk bestemd om de reis naar Oost-Indië via Kaap Hoorn te maken, zal naar men verneemt die route langs korleren weg doen, daar die bodem met meer spoed aldaar wordt verwacht ter vervanging van het in de wateren van Atjin gestationeerde schroef stoomschip Watergeus, dat belangrijke herstel lingen moet ondergaan. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram was Zr. Ms. schroefstoom schip Bandjermassingonder hevel van den luit. ter zee 1ste klasse E. L. Ehnle, op zijn reis naar Oost-Indië, den 28sten dezer te Gibraltar aangekomen en zou den volgenden dag weder van daar vertrekken. Aan boord was alles wel. Door den Minister van binnenlandsche zaken is aan de Kamers van koophandel en fabrieken verzonden eene circulaire van het comité der „Pester Waaren- und Effecten-Börse," waarbij kennis wordt gegeven van eene op 3 Augustus e. k. te Buda-Pest te houden internationale zaad- en graanmarkt. Landbouwers en graanhandelaars worden uitgenoodigd tot hijwoning. Bij de volgende trekkingen der staatsloterij zal, naar men verneemt, in de inrichting daarvan een nieuwe regeling gemaakt worden. Thans wor den 20,000 nummers in elke loterij getrokken, doch de volgende loterijen zullen er 21,000 be vatten. Waarschijnlijk zal deze maatregel ook invloed hebben op de uit te loten prijzen. De generaal Verspijck is Maandag te 's-Her- togenbosch aangekomen. Duizenden menschen waren op de been, om hun vroegeren stadgenoot door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling te geven. Op verzoek van den generaal was alle vreugdebetoon evenwel achterwege gelaten, behalve in de buurt, waar zijn ouders wonen en waar men alom de vlaggen had uitgestoken. De ont moeting van den generaal en zijn beide ouders was aandoenlijk en maakte op de omstanders een diepen indruk. Des avonds werd hem door eenige burgers een serenade gebracht in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers, die den generaal bij herhaling toejuichten. Deze kwam naar beneden en betuigde zijn dank voor de eer, hem aange daan; hij eindigde zijne toespraak met den kreet leve Nederland, leve de Koning I" Gisteravond werd door het muziekcorps der dd. schuiterij in Den Haag eene ovatie gebracht aan den commandant, den heer Van Hardenbroek, ter gelegenheid zijner bevordering tot kolonel. Het concert, Vrijdag-avond op het badhuis te Scheveningen te geven door de quartett- en trio-vereeniging van Den Haag, belooft een waar kunstgenot, zoowel om liet programma als om de artisten die het zullen uitvoeren. Een 200-tal schoolkinderen uit Dordrecht met 10 onderwijzers hebben hedenmorgen Scheve ningen bezocht, van waar zij 's namiddags lerug- keerden. De heer H. J. Eerligh, oud-wethouder van Doetinchem, jl. Donderdag in 82-jarigen ouder dom overleden, heeft bij uiterste wilsbeschikking gelegateerd aan de armen der Herv. gemeente aldaar f 10,000, aan id. R.-K. 2000, aan id. Luthersche f 1000, aan de Ned. Isr. f 1000, aan het Gasthuis f 2000. Het geheele door genoemden heer nagelaten vermogen wordt op p. m. 6 ton geschat. De gewone audiëntie van den Minister van marine zal op a. s. Vrijdag niet plaats hebben. De Ned. Bank had op 27 Juli hij een mur.tmateriaal van f 133,485,012.34 voor eene som van f 126,624,355.59 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 50,649,742.23= meer bedraagt, dan in ver-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1