LEIDSCH DAGBLAD. N». 4432. A0. 1874. Vrijdag 24 Juli. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURAST: Voor Lciilen por 3 maandenf 1. Franco per postU40. Afeonderlijke Norantersn Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05.' Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte; 1 I DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering vau den 9den Juli 1874, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende toijsiging van de Algemeens Politie-verordening van den IQden October 1873, voor de gemeente Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Besluit: De artt. 43, 52, 167 en 168 der Algemeene Politie verordening van 16 October 1873' worden gewijzigd als volgt In art. 43, vierde regel (gedrukte Verordening, Ge meenteblad n°. 4 van 1873), wordt in de plaats van „vijf voorgaande artikelen" gelezen: „vier voorgaande artikelen". In art. 52 wordt in de plaats van de woorden „deze afdeeling", gelezen: „de artikelen 44 tot en met 51". In art. 167 wordt, tusschen „163" en „160" ingelascht „154" en wordt dit artikel mitsdien gelezen: „Overtre ding van eenige bepaling der artt. 153, 154, 160, 161 en 164 wordt gestraft" enz. In art. 168 vervalt de aanhaling van art. 153. Vastgesteld door den raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 9den Juli 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 15/17 Juli 1874, B. n°. 2058 (1ste afd.), G. S. n°. 1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23sten Juli 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 Juli. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Atjin door middel van Zr. Ms. oorlogstoomschepen Sambas en Palembangwaar van het vertrek uit Hellevoetsluis waarschijnlijk op den 25sten dezer zal plaats vinden. De te verzenden brieven en verdere stukken zijn met het opschrift „per Sambasof „per Palembang te voorzien. Het Ned. stoomschip Maduravan Nieuwe- diep naar Batavia, is 21 dezer 's morgens te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezet alles wel aan boord. In de gisteren gehouden tweede zitting der jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenootschap te Rotterdam, hadden de gewone benoemingen van bestuurders plaats, overeenkomstig de voor drachten van de afdeelingen en van het hoofdbestuur, en werden verkozentot secundus-voorzitter Prof. J. J. Prins, van Leiden; tot tertius-voorzitter Ds. C. P. Hofstede de Groot, van Kampen; en tot secundus-redenaar Ds, H. L. Vinke, van Rotterdam. Verder werd de rekening over het jaar 1873 goedgekèurd en voor de gehoudene nauwkeurige administratie bijzonderen dank toegebracht aan den thesaurier en den boekhouder des genootschaps. De eerste, de heer L. V. Ledeboer Bz., ontving bovendien bij monde van den voorzitter de geluk- wenschen der vergadering, daar het voor weinige dagen 50 jaar geleden was, toen hij tot bestuurder des genootschaps benoemd werd, terwijl hij sedert in verschillende betrekkingen belangrijke diensten aan het genootschap bewees. Het hoofdbestuur had hem op dien dag een blijvend aandenken geschonken in een fraai album, met toepasselijk opschrift, bevattende de photographische portretten zijner medeleden in het hoofdbestnur. In de Dinsdag-avond te Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders in de Noord- torabantsch-Diiitsche Spoorwegmaatschappij, bijeen geroepen op initiatief van den heer Mr. F. A. Klinkhamer en andere obligatiehouders, is na langdurige discussie eene commissie benoemd die het bestuur der Maatschappij in haar beheer zal bystaan en het recht van veto zal hebben. Deze commissie bestaat uit de heereri' Mr. F. A. Klink hamer, oud-notaris in Indië, te 's-Gravenhage J. Weetjen, lid der firma Chemet Sc Weetjen, te Amsterdam; H. F. Leuveling Tjeenk, lid der firma Wed. Tjeenk C0., aldaar; J. D. Gerlings, lid der firma G. Oortmans Zn., te Utrecht, met Mr. T. M. C. Asser als consulent. De gewone audiëntie van den Min. van Binnenl. Zaken zal op Zaterdag 25 dezer niet plaats hebben. Z. K. H. Prins Alexander wordt tegen den 15den- Augustus van zijn buitenlandsche reis in Den Haag terugverwacht. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer W. T. Phi- lipsen, offic.-van-gezondheid 2de kl. iDoor de Commissie te Rotterdam, belast met het examen voor vroedvrouw, is gisteren eene akte uitgereikt aan mej. J. A. Beins en mej. J. Appel. Twee candidaten werden afgewezen. Door den Minister- van Financiën is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de ver moedelijke belooning, verbonden aan de vacante deurwaarders-betrekking der directe belastingen te Utrecht, kan worden geraamd op ƒ1180 'sjaars. De heer A. Turing is, op den voet van Nederlandsch onderdaan, erkend en toegelaten als Britsch consul te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Holland, en Zeeland. De luits.-ter-zee 2de kl. J. D. A. Nederburgh en O. Kreet de Virieu, respect, dienende aan boord van Zr. Ms. monitors Krokodil en Heili- gerlee, worden op non-act. gesteld en met 1 Aug. vervangen door de luits.-ter-zee 2de kl. A. C. Achenbach en J. G. Jeekel. Z. M. heelt benoemd tot burgemeester der gem. Ambt-Hardenberg J. Van Barneveld, met toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Ootmarsum; tot burgem. der gem. Wilder- vank J. M. Meihuizenbij het depart, van binnenl. zakentot hoofdcommies de comm. Jhr. J. H. A. Roëll, baron A. Calkoen, Mr. H. Tollius Drabbe, A. Borsboom, tot adjunct-commies den eersten klerk F. G. E. Van der Puttentot bode den vasten knecht J. G. Ritter. Gemengd Nieuws. Een der oudste soldaten van ons leger, misschien zelfs de oudste soldaat volgens het U. D., de stukrijder S. P. Kooy, is Maandag overleden. Hij trad den lsten Mei 1821 in dienst en bleef tot aan zijn sterfdag werkzaam. Hij was dan ook versierd met de bronzen, zilveren en gouden medailles voor trouwen dienst en droeg tevens het Metalen Kruis, daar hij aan de cam pagnes tijdens den Belgischen opstand deelnam; in 1830 behoorde hij tot de bezetting van de vesting Grave; in 183134 was hij bij het mo biele leger en heeft dus ook den tiendaagschen veldtocht bijgewoond. Een paar dagen geleden vertrok een reisgezelschap, bestaande uit een cavalier met vier dames, uit Keulen, bij zich hebbende een zooge- naamdën fik. Bij het vertrek ontdekte een der dames, tot hare hevige ontsteltenis; dat: het diertje alleen, in een korf opgesloten, in den bagagewagen moest reizen. „Neen," roept zij met .hevige gemoeids^ aandoeningen en eenige douceurs den chsf-iqoindpct teur toe, „dat nooit!" De conducteur groet haar. en de trein vertrekt. Daar staat zij ru,/een^aai# en verlaten met haar lieveling. Een der omatander/V- met haar lot begaan, geeft haar den. uaad; «W.i coupé van 10 plaatsen te huren voor den l (trein van zes uur. Terstond geeft zij aan diep ,rapc( gehoor, gaat naar het bureel ep, neemt 10 .plaats-, kaartjes naar Den Haag, voor de bagatelvan(5j0 Verleden week is te Ue'ldër e'ën knaapje van 11 jaar, met andere jongens spelend'e in een schildwachthuisje, door het omvallen daar van zoodanig aan het hoofd gewond,1 'dat het' twee uren daarna is overleden. Te Giéssendam zijn Dinsdag-narist de twee paarden van I. M. in de weide zoodanig met een stuk hout achter in het lichaam gekwetst, dat in den vroegen morgen éen aan de gevolgen is gestorven. Het is nog onbekend wie het mis-' drijf heeft gepleegd. Uit Urk wordt gemeld: Sedert ee.nige, dagen bevindt zich op ons eiland een hee^ .jjpt, Berlijn, van beroep schilder. Hij schildert de grootste gebouwen, zoowel als de armoedigste klüizen uit- en inwendig en stelt zich nauwkeurig op de hoogte van de zeden en gewoonten der bewoners. Hij schijnt een geheim te maken van het doel zijner werkzaamheden alhier; zoovéél echter uit zijn gesprekken kan afleiden, staat het in verband met de edele, menschlievende daad der Urker visschers, die in December des vorigen jaars de bemanning van de voor Norderney 'ge strande Hamburger stoomboot met levensgevaar redden. In een of ander Duitsch tijdschrift zal dus waarschijnlijk een nauwkeurige beschrijving met platen van het eiland Urk geplaatst worden'. Misschien wordt men in Duitschland hierdoor wakker gemaakt en zendt men onze edele menschéh- vrienden een welverdiend aandenken, daar dit tot dusverre achterwege is gebleven. Voor het prov. gerechtshof in Lim- burg stonden op 20 en 21 dezer terechtF. A. Brouwers, oud 68 jaren, oud-notaris, en T. G. H. Brouwers, oud 37 jaren, notaris, beiden te Gronsveld woonachtig, en zulks ter zake van mis handeling, op den aannemer H.Meese, te Maastricht, gepleegd. Laatstgenoemde had reeds op 3 Se.pt. 4859, ter zake van mishandeling en manslag met provocatie, eene veroordeeling tot gevangenisstraf voor een jaar ondergaan. Beide beklaagden waren in Juni jl. ter zake van de bovengemelde mis handeling tot eene geldboete van 25 verwezen. Van dit vonnis nu van de arrondissements-recht- bank te Maastricht, was door het O. M. appèl a minima aangetëekend. Nadat de 'in eerste instantie reeds gehoorde getuigen opnieuw hunne verklarin gen hadden afgelegd, requireerde het O. M., waargenomen door Mr. Jhr. Van den Bergh, adv.-generaal, schuldigverklaring aan mishandeling en smaadwoorden, en veroordeeling van Brouwers, vader, tot eene geldboete van 100, en van Brouwers, zoon, tweeden bekl., tot een geldboete van f 25. De verdediger der beide bekl., Mi. Theod. Micheels, het ten laste gelegde feit niet bewezen achtende, concludeerde lot vrijspraak. Het Hof echter heeft, met gedeeltelijke vernieti ging van het vonnis a quo, de geappelleerderi veroordeeld: de vader tot eene geldboete van 50 en de zoon tot vijftien dagen cellulaire gevange nisstraf en boete van f 8, beiden voorts'in de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1