LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4431. A0. 1874. Donderdag 23 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn t-40- Aütondcrlijke N'oinmcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTJ^N: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meern Q.174- Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Benedictus Abraham Yan Dam, veHenplober en huidenzouier, wonende alhier, waarbij hij vergunning verzoekt om het perceel aan den Ouden "Rtjn N°. 53 tot kuidenzouterij te doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 27sten Juli aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Juli 1874. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Outvanger der directe belas- tuigen alhier is ter hand gesteld een op den 21 sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht dienst 1874/75, boadende aanslagen voor wijk V, tcrwyl ieder verplicht i9 zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge-- kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Juli 1874. LEIDEN, 22 «full. Het buitengewoon militair concert, gister avond door de stafmuziek der grenadiers en jagers op Zomerzorg gegeven, werd door velen bijgewoond, die dubbel genoten, èn door de muziek èn door de koelere temperatuur, op zooveel drukkend warme dagen gevolgd. Het keurig programma werd prachtig uitgevoerd, zooals men het trouwens van dit muziekcorps gewoon is. De voorstelling, gisteravond in het Cagliostro- theater door den Heer Basch gegeven, was, zooals men verwachten kon, even luisterrijk als de voor gaande. Ook nu was de tent goed bezet en bleven de herhaalde toejuichingen der aanwezigen niet uit, die het nu eens uitschaterden bij een voor stellingals van den „gedresseerdenhaan", „lechasseur d'Afrique" enz, dan weder met stomme verbazing de geesten aanstaarden die zich in den vorm van duivels, geraamten enz. om den heer Basch bewogen of de agioscopische wereldtableaux op het doek zagen verschijnen. De prachtige Chromatikecataractapoikile sloot de voorstelling op waardige wijze. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad werd omtrent de misive van heeren curatoren, waarbij zij gezamenlijk hun ontslag hadden genomen, besloten, hun te verzoeken van hun besluit terug te komen. Tot hulponder wijzer 4dè kt. werd benoemd de heer C. v. d. Waals, huipond. te Leiden. Zaterdag jl. is in het Heeren-logement te Velp de 44sle algemeene vergadering gehouden van het Genootschap van leeraren aan Nederland- sche gymnasiên en hoogere burgerscholen. Dr. T. T. Kroon, van Arnhem, de voorzitter van het afgeloopen genootschapsjaar, presideerde. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat enkele leden voor het lidmaatschap hadden bedankt, waartegen over evenwel eene aanwinst staat van 40 nieuwe leden, die bij deze gelegenheid waren toegetreden. De rekening en verantwoording van den penning meester sloot met een batig saldo van f 243,55; die van 4870 wees een nadeelig slot van f 24.045 aan, zoodat de financieele toestand alleszins gun stig mag genoemd werden. Tot honoraire leden werden benoemd de heeren Dr. J. Brill, directeur van Grey's College te Bloem fontein; Mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar te Delft; F. De Stoppelaar, lid van de firma E. J. Brill, te LeidenDr. B. Mulder, afgetreden rector van het gymnasium te Almelo, en J. L. Nicoud, op zijn verzoek eervol ontslagen leeraar aan de h. b. school en het gymnasium te Deventer. Tot voorzitter voor het genootschapsjaar 4874/75 werd benoemd Dr. Burger, rector der Latijnsche school te Amersfoort. Baarn werd aangewezen als de plaats voor het houden van de 45ste algemeene vergadering. In de plaats van Dr. H. G. A. Leignes Bakhoven, die verzocht had niet weder in aan merking te komen voor de betrekking van secre taris, is als zoodanig benoemd Dr. F. De Boer, van Deventer; de heer J. H. Meijer, van Deven ter, heeft zich de herbenoeming tot penningmeester voor den tijd van 4 jaar laten welgevallen. Met opzicht tot de uitgave van de „Naamlijst" der leeraren is besloten, met de zustervereeniging van leeraren aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs in onderhandeling te treden over de gezamenlijke uitgave van die lijst. Vervolgens sprak Prof. De Vries over de groote vrijheid, welke hier te lande bestaat in het gebruik van schoolboeken. Ofschoon een groot voorstander van de vrijheid, in milden zin toegepast, meende de hoogleeraar, dat in dit opzicht te veel vrijheid schaadt. Wel verre van het Pruisische stelsel te willen aanbevelen, waar voor ieder leervak van Regeeringswege een bepaald handboek wordt voor geschreven, achtte hij het nuttig en noodig, dat daarin een zekere beperking gebracht en meer te rade gegaan werd met oude en ervaren school mannen en dat maar niet ieder oud, doch daarom volstrekt niet verouderd leerboek, met name voor de oude talen en aanverwante wetenschappen, vervangen werd door een nieuw, voor welks invoering dikwijls alleen redenen van zeer per soonlijken aard bestaan. De vergadering was het voor een deel met den hoogleeraar eens, doch verschilde voor een ander deel geheel en al rnet hem van gevoelen. Daarom werd besloten, deze belangrijke quaestie te bewaren voor de punten van beschrijving voor de 45ste algemeene verga dering. Na den afloop der vergadering hebben de leden o. a. gezamenlijk een bezoek gebracht aan het graf van den dichter De Genestet. De gisteren in Den Haag loopende geruch ten omtrent de vermoedelijke samenstelling van het ministerie komen hierop nederde heer Heemskerk Azn. -zou de portefeuille van binnen- landsche zaken, baron Van Zuylen die van bui- tenlandsche zaken, graaf Schimmelpenninck die van financiën, de heer Wintgens die van justitie, generaal Van der Schriek die van oorlog, de heer Van den Bossche die van koloniën en de heer Nierstrasz die van marine aanvaarden. Het stoomschip John Bramall, kapt. F. Hood, vertrok 48 Juli van Aden naar Rotterdam, komende van Java; het stoomschip Rotterdam, kapt. Jansen, van New-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Scilly. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal morgen niet plaats hebben. De Commissaris des Konings in de provincie Gelderland is door den Keizer van Duitschland begiftigd met de orde van den Rooden Adelaar 2de kl. met de Ster. Gisteren zijn te Amsterdam, na afgelegd examen tot arts bevorderd de heeren F. P. H. van Heijst, med. doctor, geb. te 's-Hertogenbosch, en F. Daniels, med. doctor, geb. te Alfen. Door de Commissie, belast met het afnemen van het examen voor vroedvrouw, zijn in hare zittingen van 48, 20 en 24 Juli jt. geëxaminéèrd 14 candidaten. Toegelaten zijnmej. M. !F. De Best, mej. J. Dubbeling, mej. de wed. B. Ooster- baan, geb. Kamerbeek, mej. D. Postmus en mej. H. Outhuys. Zes candidaten werden afgewezen. De Ned. Bank had op 20 Juli bij een muntmateriaal van f 433,452,587.83s voor eene som van f 423,079,757.99 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijné beurt f 49,231,903.495 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De luit.-ter-zee 2de kl. H. Velthuyzen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 13den dezer in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft met ingang van 4 Sept. aan Dr. F. Van Calker, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Tilburg; en benoemd tot tijdelijk leeraar aan die school Dr. H. P. M. Van der Horn van den Bos, te Vogelenzang (Bloemendaal); aan Mr, E. Fokker, op zijn verzoek, met iiigang van 1 Sept., eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg; aan B. Plantenga, te Harlingen, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 2 Juli, toegekend de bronzen medaille, alsmede epn lof felijk getuigschriftaan dr. C. H. D. Buys Ballot, hoofddirecteur van het Ned. Meteorologisch Insti tuut te Utrecht, vergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Frans-Joseph- orde en van commandeur der orde van St. Jacob van het Zwaard, hem respect, geschonken door den keizer van Oostenrijk en den koning van Portugal aan Mr. S. Hellinga Tonckens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Odoorn J. G. Arts, secretaris der gemeente Oploo, herbe noemd tot burgemeester dier gemeente. Gemengd Nieuws. Voor een paar dagen had tegen het vallen van den avond een treurig ongeluk plaats te Angerlo nabij Doesburg. Een zestal jonge meisjes beproefden met een schuitje den IJsel over te varen, toen het vaartuigje omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat twee meisjes van 48 en 20 jaren verdronken. Gistermorgen zij n de kleederen van het 3-jarig kind van een koffiehuishouder te Haarlem, tengevolge van het spelen met lucifers, in brand geraakt, zoodat het geheele lichaam aan eene zijde is verbrand. Men vreest, dat het aan de bekomen wonden zal bezwijken. Zondag-morgen is te Delft in de gracht aan de Wateringsche Vest drijvende ge vonden, het lijk van A. Zwanenburg, verpleegde in het R.-K. oude mannen- en jongensweeshuis aldaar. De man had op den 8sten Juli 11. eigen dunkelijk dat gesticht verlaten en leidde sinds dien tijd een zwervend leven. Dienzelfden morgen is een vierjarig dochtertje van den bouwman G. Vos kuil aldaar aan het Oosteinde in de gracht ge vallen en verdronken.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1