LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4428. A0. 1874. Maandag 20 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTEEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Juli 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 18 Juli. De Commissie van oppertoezicht en beheer ■over de Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft ter kennis gebracht, dat Maandag den 27sten dezer in de genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks Zee macht een verbintenis wenschen aan te gaan. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 8695 vol wassen personen en van 3040 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedureude deze week 2363 baden genomen. Uit Rijnsburg wordt gemeld: De stand der veldvruchten kan hier, met uitzondering van koorn en vlas, ten gevolge der aanhoudende droogte niet voordeelig worden genoemd. Zoo er niet spoedig regen komt, wordt de vroege bloemkool grooten- deels voor verloren gerekend; de late soort, nl. de tweede vrucht van het land, moet gedurig met water in het leven worden gehouden. Uien en late aardappelen krijgen mede geen vollen was dom. De hooioogst mag hier goed en puik in qualiteit genoemd worden. Gras is hier en in de omstreken algemeen schaarsch. Door den Minister van Koloniën worden opgeroepen ongehuwde gepensioneerde officieren van gezondheid 1ste of 2de kl. van het Ned.-Indisch leger of van de landmacht in West-Indië, die ■wenschen in aanmerking te komen voor de eerlang vacante betrekking van offic. van gezondh. bij het Kol. Militaire Invalidenhuis op Bronbeek, waaraan voor zooveel noodig de waarneming van den pharmaceutischen dienst in dat gesticht is verbonden. Zij gelieven zich bij gezegeld request en onder overlegging van hun dienststaat te wenden tot het Ministerie van Koloniën vóór of op 15 Aug. e. k.Aan deze betrekking, die de waarneming van burger-praktijk buiten het gesticht uitsluit, is verbonden een jaarlijksche toelage van f 800 benevens het genot van vrije inwoninj in het gesticht. Blijkens een telegraphisch bericht van den gouv.-gen. van Ned.-Indië zijn de luitenants W. L. E. V. Von Massow en C. J. Zwager aan hun wonden overleden. Beide officieren werden gewond bij het gevecht om kampong Garouw en Kotta Radja Bedil op 28 Juni jl. Tot directeuren van de Ned. Maatschappij van Nijverheid zijn benoemd de heeren: gen. Delprat te Amsterdam, Van Iterson te Gouda, A. C. Cramer te Rotterdam, prof. Van der Willigen te Haarlem, dr. L. Mulder te Arnhemtot president de heer J. W. L. Van Oordt in Den Haag; tot honpraire leden de heerenmr. Brandt, president van den Oranje-vrijstaat, Burgers, idem der Transvaalsche republiek, J. C. Bernelot Moens, scheikundige bij de kina-cultuur in Ned.-Indië. De algemeene vergadering in 1875 zal te Breda plaats hebben. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer C. Ackermans, med. doctorandus. H. M. de Koningin werd Donderdag-avond bij hare aankomst te Delden door eene eerewacht van 25 personen te paard naar het kasteel Twickel begeleid, Vrijdag was er illuminatie en werd H. M, eene serenade bij fakkellicht gebracht. Te Soestdijk zal onder bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik een etablissement worden opgericht voor herstellenden uit de hoogste standen der maatschappy. Dr. Mess uit Scheveningen heeft zijne medewerking toegezegd, de uitwerking en voorloopige leiding is opgedragen aan den heer M. Pleyte te Baarn. Evenals vorige jaren willen die onzer stad- genooten, wier zaak dit medebrengt, ook nu niet achterblijven, om de vermakelijkheden, die de kermis de volgende week zal opleveren, rnet eenige te vermeerderen. In het koffiehuis D e Gouden Kroon zal daartoe gedurende de geheele week des avonds een gezelschap Hollandsche en Duitsche zangers en zangeressen optreden, dat, terwijl men daar na de wandeling langs tenten en kramen eenigen tijd verpoost en zich verfrischt, zal trachten door het voordragen van luimige coupletten, duo's enz., de aanwezigen aangenaam bezig te houden, terwijl ook de Hollandsche komiek Hemelop, hoewel hier tot heden minder bekend, juist daarom zeker des te meer zich beijveren zal zich ook hier een gunstigen naam te bezorgen. Ook in het lokaal Zomerlust is een zang- en operettengezelschap geëngageerd, dat echter Woens dagavond voor het eerst zal optreden. De artisten zullen ook hier gewis hun best doen om, de bezoekers een gepast amusement te verschaffen, evenals dit ongetwijfeld mede het geval zal zijn met het gezelschap, dat onder directie van de heeren Vogel en Ben-Ali in de Stadszaal vocale en instrumentale concerten zal geven, Menigeen zal nu zeker niet vergeten den zwarten toovenaar, die nog onlangs zijn toeschouwers alhier op aangename wijze wist bezig te houden, een bezoek te brengen. Volgens achterstaande annonce zullen ook in het caté De Paauw, waarvan de eigenaar steeds niets onbeproefd liet om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, van Woensdag tot Zaterdag groote concerten gegeven worden onder directie van den heer Henrici, die van vroeger bij velen wel reeds gunstig bekend zal zijn. Van geheel anderen aard dan en geheel afge zonderd van de gewone kermisvermakelijkheden is het concert, dat Dinsdag-avond door het muziek corps der grenadiers en jagers onder directie van den heer Dunkier zeiven op Z o m e r z o r g zal gegeven worden en waarop wij niet mogen nalaten in het bijzonder de aandacht te vesti gen. Aanbeveling is evenwel ten eenenmale over bodig het muziekcorps heeft door de concer ten, die het reeds vroeger hier gaf en die steeds een zoo echt muzikaal genot deden smaken, een goe den naam. Dat dan ook nu weder noch de eigenaar van Zomerzorg noch de directie van het muziekcorps zich in de waardeering hunner pogingen om onze stadgenooten een genotvollen avond te verschaffen, teleurgesteld zien! Gemengd Nieuws. Het gerucht loopt, dat eene dochter van een landbouwer in de gemeente Retranchement haar pasgeboren kind aan de varkens heeft voor geworpen, die het zouden hebben verscheurd, terwijl zij even le voren zou getracht hebben het te begraven op het Hofplein, welk plan zij door de nabijheid van eenige arbeiders niet durfde ten uitvoer brengén. Ook zegt men, dat dè justitie de zaak vervolgt en de ontaarde moeder in arrest heeft genomen. Woensdag wilde de jonge geleider van een bruinen Alpenbeer dezen, in weerwil van het verbod der poljtie, op de Utrechtsche kermis zijne kunstverrichtingen doen vertoonen. De jeugdige Zwitser trotseerde alle vermaningen en bood zelfs feitelijken weerstand aan de politie. Vergezeld van eene massa straatjongens bereikte hij een nacht kwartier in de Watersteeg; een zich in dit loge ment reeds bevindende broeder van den begeleider snelde naar buiten, vatte den beer aan, nam hem, niettegenstaande zich voor den ingang van het Jan-Mijerpoortje twee polilie-agenten hadden ge posteerd, met zich, nadat de bruine gast de beide politie-agenten op zijde had geworpen, en sloot het dier in een kelder van het logement. Oogen- blikkelijk ging een der agenten naar een hulpbureel en liet zijn collega achter, om voor den kelder post te vatten. Door den aandrang van het volk raakte de agent mede in den kelder bij den beer, hetgeen een algemeen gelach verwekte. De weer stand der geleiders duurde echter niet lang;'een inspecteur gelastte weldra, dat zij zich dadelijk aan het politie-bureel te vervoegen hadden, waar hun natuurlijk de vergunning om te Utrecht te verblijven ontzegd werd. Zij zijn dan ook, begeleid van de straatjeugd, onder een luid hoera buiten de gemeente gebracht. Te Amsterdam werd Donderdag-avond op het Hoedenmakerspad in den gezelligen familie kring feest gevierd ter eere van een jonkman en eene jonge dochter, die weinige uren te voren ten stadhuize in den ondertrouw waren opge nomen. Het was ongeveer een uur na middernacht toen de gasten huiswaarts zouden keeren. De bruid met hare ouders en haar dertienjarigen broeder, die op het Achter-Oetgenspad aan de Weesperzijde woonden, besloten den kortsten weg naar huis, dien over het water te nemen, onder geleide van den broeder des bruidegoms die langs denzelfden weg zou terugkeeren. Een boot was echter niet beschikbaar en men kwam, aan den Amsteloever gekomen, op de ongelukkige gedachte, een vlet, die omgekeerd op den wal lag, tot middel van den overtocht te gebruiken. Zoo gezegd, zoo ge daan. De viel, die, omdat zij niet bruikbaar was, opzettelijk op en niet aan den wal lag, werd te water gebracht, en helaaseerst toen het noodlottige onheil geschiedde, werden de onvoorzichtigen gewaar, dat zij zich aan een bodem, die lek was, hadden toevertrouwd. De vijf personen namen schertsend plaats in de schuit: zonder de riemen werd het vaartuigje in beweging gebracht. Aanvankelijk ging alles goed, nog een derde van den weg moest afgelegd worden. Maar de vlet was niet langer tegen de kracht van het indringende water bestand. "Voor het jagersbruggetje zonk zij en de vijf on- gelukkigen vonden hunnen dood in het water. Eerst een paar uur later, bij het aanbreken van den dag, werd het gebeurde ontdekt. De lijken werden opgevischt door particulieren met behulp der politie, en het behoeft wel niet te worden gezegd, dat het jammerlijke onheil algemeene verslagenheid teweegbracht. De beklagenswaardige bruidegom was radeloos. De lijken van de bruid en hare familie werden in het huis op het Achter- Oetgenspad, dat van den broeder des bruidegoms op het Hoedenmakerspad nedergelegd. Volgens een ander bericht zijn de ouders van den brui degom en niet vah de bruid omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1