LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4427. A°. 1874. Zaterdag 18 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1. Franco per postJn 1-40. Afzonderlijke Nommers.0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerv0.174. Grooleré létters baar 'plaatiruirtite. ST A DS-BERICHTEN. I)e BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat uan den Ontvanger der directe bclaa- tingen alhier ia ter hand gesteld een op den 16den dezer maand invorderbaar verklaard kohier der peraoneele belasting dieoat 1874/75, houdende aanslagen voor de wijken 7, 8 en 9, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Lsidache Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d BRANDELER. Leiden, 17 Juli 1874. INCOIVSEQIJEIVTIE. Het Utrechtsch Dagblad bevatte dezer dagen een ingezonden stuk onder den titel„Kan dit zoo blijven?" waarin een afkeurend oordeel werd uitgesproken over hét africhten en doen optreden van jonge kinderen bij publieke verma kelijkheden, zooals een circus, een schouwburg, enz. Het feit dat tot die beschouwingen aanleiding gaf, het plotseling overlijden van een kind, dat in het cirque Carré een rol vervulde in „Asschepoelster", laten wij liefst in het midden, al komen ons daarbij onwillekeurig de geruchten in herinnering, 1 tijdens de voorstellingen van den heer Carré te Weenen verspreid, ofschoon zij later ook werden weersproken. Het zou zeker niet gemakkelijk zijn te bewijzen dat de kleine is bezweken aan de gevolgen van vermoeienis en overspanning, maar veel minder moeilijk is de beantwoording der vraag of de jeugdige sujetten vrijwillig en met vermaak zich onderwerpen aan de afmattende dressuur die zij moeten ondergaan, alvorens zij met goeden uitslag voor het publiek kunnen op treden. Wie zal ontkennen dat zij de slachtoffers zijn der willekeur van ontaarde ouders, bij wie luiheid of hebzucht luider spreken dan liefde voor hunne kinderen? Toch is het verre van betreurenswaardig dat van zulke ouders de kinderen worden verwij derd. Wie in staat is zijn zoon of dochter aan anderen af te staan, is ook niet waardig zich in hun bezit te verheugen. Zelfs het nijpendst gebrek geldt hier niet tot verontschuldiging. Jammer echter, dat de kleinen dan gewoonlijk in verkeerde handen vallen. Of welk oordeel moet men uit spreken over hen, die niet schromen, ter wille van den bloei hunner onderneming anderen te overreden hunne kinderen af te staan op den mensch vernederende voorwaarden In de samen leving moge men met een luchthartig „nu, ja!" zulke handelingen over het hoofd zien, niemand tot wien de vraag werd gericht of hij zulke daden voor zijn rekening zou willen nemen, zou haar gaarne bevestigend beantwoorden. Men spreekt van het uitstekend gezelschap van A., den uit muntenden troep van B., maar is zich tevens bewust van den afstand, dien er tusschen dien A. of B. en ons zeiven ligt. En toch, dat oordeel is eenzijdig en onbillijk. Niet in het geven van voorstellingen in een kermistent of een schouwburg is iets vernederends gelegendaar kan men op even eerlijke wijze zijn brood verdienen als in elke andere betrekking in het maatschappelijk leven, ja zelfs nuttig werkzaam zijnmaar men moet de fout zoeken in de wijze waarop, de per sonen waarmede dergelijke voorstellingen worden gegeven. Waar zich het treurige verschijnsel voordoet van kinderen, die voor het publiek optreden, heeft men te denken aan drie soorten van schuldigen: de ouders die hunne kinderen afstonden, hen die niet schromen ze tot. hun eigen voordeel te exploi- teeren, en ons aller, het groote publiek, dat niet aarzelt door het bijwonen van zulke vertooningen den stempel zijner goedkeuring te drukken op die onzedelijke handelingen. Zonderling voorzeker! Slechts weinige dagen is het geleden dat met buiten?ewone belangstelling de loop werd gevolgd der beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende den arbeid vaifjeug- dige kinderen in fabrieken. De aanneming van dat ontwerp door den anderen tak der vertegen woordiging, zij het dan ook verminkt en minder doeltreffend, werd toegejuicht door talloos vele belangstellenden in den lande, en tochavond op avond verdringen zich honderden hunner voor den ingang van een kermistent of schouwburg, waar kinderen worden geëxploiteerd op een wijze, nog veel afmattender voor het lichaam, veel ver derfelijker voor het gemoed, veel nadeeliger voor den geest, dan dit ooit geschiedde in een fabriek. De schrijver zelf van het ingezonden stuk, dat hem overigens tot eer verstrekt, erkent dat hij met een zijner kinderen de voorstelling van „Assche- poetster" bijwoonde. Ook ons klonk het bericht der aanneming van het welsontv^èrp op den fabrieksarbeid van kin deren aangenaam in de ooren, maar tevens ont veinsden wij het ons niet, welk treurig verschijnsel het is dat de omstandigheden het maken van zulke wetten gebieden. Men wil de dieren beschermen bij de wet, en men bezoekt menagerieën en paardenspellen, waar het dier wordt mishandeld; men trekt zich het lot aan van het fabriekskind, en neemt plaats op de banken van die andere fabriek, waar het kind gebukt gaat; ónder nóg' zwaarder arbeid, al is het omhangen met klatergoud, te midden van verblin denden lichtgloed en streelende muziekmen maakt wetten tegên „kennelijke dronkenschap" en laat zich des avonds, natuurlijk per as, huis waarts brengen van een feestmaal waar "kennelijk veel gedronken werd." Er is slechts éene keus: de zedelijkheid gede creteerd bij de wet, als het mogelijk is, of de zedelijkheid gehandhaafd door de publieke opinie, die zich uit, niet slechts in woorden, maar ook in daden en levenswandel. Een zwak volk kieze het eerste om, door den leiband verwend en belemmerd, nog zwakker te wordenmaar een natie, die zich inwendig sterk gevoelt, zal de voorkeur geven aan het laatste om zich onbe lemmerd te kunnen ontwikkelen en verbeteren. LEIDEN, 17 Juli. Positief wordt medegedeeld, dat de heer Mr. J. Heemskerk Azn. belast is met de formatie van een nieuw Ministerie. De heer F. Van Spall heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Kattendijke. De Commissie van rapporteurs uit de Staten omtrent het verzoek van het Nuts-departement AlphenAarlanderveen, om subsidie uit de provin ciale geldmiddelen ter instandhouding van de door genoemd departement opgerichte ambachtschool te Alphen, heeft aan de vergadering voorgesteld, eenigszins in afwijking van het praeadvies van Gedep. Staten, om ten behoeve dier ambachtschool voor een jaar te verleenen uit de provinciale fondsen eene subsidie van 100. De Staatscourant behelst het verslag der Commissie, belast met het afnemen van het examen, vermeld in art. 4 van het Kon. besluit van 40 September 4864 Indisch Staatsblad n°. 194). De Commissie bestond uit de heeren Mr. W. B. Bergsma, S. E. Harthoorn, Mr. J. De Louter, Dr. Neubronner van der Tuuk, Mr. L. W. C. van den Berg, Mr. A. Th. Heyligers, Jj P. Sprenger var\ Eyk en T. A. F. Van der Valk, De algemeene uitslag van het examen, waarby de voldoende examens tot de onvoldoende staan in verhouding van 4.46: 4, wordt bepaald ongunstig genoemd. In de vorige jaren was slechts eenmaal de verhouding nog ongunstiger, namelijk het jaar 4869, toen zij 0.9:1 was; in het jaar 4872 stonden de voldoende tot de onvoldoende in reden van 3 2. Naar de meening der Commissie moet die ongunstige uitslag worden toegeschreven deels aan de omstandigheid dat verscheiden candidaten, als gouvernements-ambtenaren reeds dikwerf drukke ambtsbezigheden hebbende, geen tijd hebben om zich voldoende voor het examen te bekwamen, terwijl zij, die buiten Batavia gevestigd zijn, ge woonlijk ook de gelegenheid tot leiding en inlich tingen missen; deels aan eene overhaaste studie, getuige het feit dat twee candidaten, die in het laatst van November van het vorige jaar eerst hun examen A hadden afgelegd, zich nu reeds, 9 maanden later, aan dit examen onderwierpen. Door de Staatscommissie voor de genees kundige examens is gisteren tot arts bevorderd de heer N. Van Rijnberk, offic.-van-gezondheid 2de klasse. Door de Commissie, belast met het afnemen der examens voor vroedvrouw is gisteren toege laten mej. J. C. HeytVan der Ent. Drie candi daten werden afgewezen. -Van de 13 studenten, die zich voor het litt. examen aan de theologische school te Kampen hebben aangegeven, zijn 12 met goed gevolg tot de theol. lessen toegelaten. Een is afgewezen. Door het bestuur der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, de heeren Van Lennep, Daniels, Mom, Koch en Scheltema, is een uitnoodiging gericht wie genegen zou zijn om, hetzij tegen vergoeding, hetzij uit liefde, weezen ter verpleging in zijn gezin op te nemen. De weezen zullen echter alleen in gezinnen, die ter goeder naam bekend zijn, opgenomen kunnen worden. In antwoord op een verzoekschrift, door de Rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, om inzage te mogen erlangen van de portefeuille met afbeeldingen van oude merkwaar dige kerkgebouwen, heeft de synode van de Nederl. Hervormde kerk besloten, niet slechts aan dit verzoek te voldoen en de portefeuille beschikbaar te stellen; maar ook de classicale besturen te verzoeken, dat zij, ingeval binnen hun ressort kerkgebouwen mochten worden afgebroken, die uit het oogpunt van geschiedenis of kunst van eenig belang zijn, pogingen aanwenden, dat daarvan vóór hun ontruiming de noodige afbeeldingen ver vaardigd worden. Zr. Ms. schroefstoomschip jPontianak, onder bevel van den luit.-ter-zee 4ste kl. J. H. Commys, is den 46den dezer van de reede van Tessel ver trokken, ter opvolging zijner bestemming naar Atjin. Gemengd Nieuws. Te Loenen op de Veluwe is in de vorige week een 20-jarig meisje overleden, aan wier overlijden de volgende treurige geschiedenis

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1