LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4425. A0. 1874. Donderdag 16 Juli. PRIJS DE/ER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1— Franco per posla !A0. AfzonJcrlijkc Nomineesn 0-03- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17-£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 «5uil. In de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden Mej. M. L. Romunde, Alkmaar; Aschman, J. Kok, Mw. Krousch Paasch, Mej. Boulangé, Wed. J. C. Oberman, allen te Amsterdam; Van Merlen, ArnhemMej. L. Clermans, BoescholtenMej. Giesen, Delft; P. Valk, Gouda; J. Van der Klij, Groningen; W. J. H. Vogel, Haarlem; Van Rivinger, Hazerswoude; D. Le Feber, HillegomM. Van Groningen, SchiedamWed. Muller, LeidenVan Doorn, LisseH. G. Luijke, Nteuwediep; J. Meuktj, Rotterdam; Smith, Stratum; M. B. Vos, Zwolle. Briefkaarten: L. De Vries, Amsterdam; Mej. Bos, Dordrecht; H. B. v. d. Heijden, 's-Gra- venhage; Mej. M. J. d. Haas, Rotterdam. Bij de aanbesteding van een lokaal voor een Christelijke Wijkvereeniging alhier is het werk aan genomen voor f 4298 door de metselaars J. J. Planjer en P. C. De Vrind. In plaats van te Bodegraven, zooals in het vorige jaar bepaald werd, zullen de onderwijzers uit het 4de district wederom te 's-Molenaarsbrug bijeenkomen en wel op Woensdag den 29sten Juli. Op de vergadering, die door den schoolopziener Mr. J. A. F. Coebergh zal geleid worden, zullen ter bespreking worden voorgesteld a. het sparen, door den heer Wientjes; b. pedanterie, door den heer Waarle en c. leerplicht, door den heer Krop. In de gisteren te Alkmaar geopende alge- rneene vergadering der Ned. maatschappij van Nij verheid werd o. a. een voorstel van het depar tement Leiden behandeld, om bij de Regeering aan te dringen om met de Rijnoeverstaten in overleg te treden, opdat elk in zijn gebied wet telijke bepalingen invoere, waardoor de oude trekvisschen en vooral de zalmen gedurende den tijd der voortplanting van hun geslacht beschermd worden, terwijl het vangen van jonge visschen daarbij moet verboden zijn. Directeuren ontraadden aan te dringen op een internationaal tractaat, doch konden zich wel vereenigen met het verzoek om een ontwerp-visscherijwet in te dienen ter bescherming van jonge visch. Conform het praead- vies van directeuren werd door de vergadering besloten. De 1ste luitenant op non-act. H. Broers ■t is weder bij het 2de reg. vest.-artill. in activ. gesteldde kapt. L. E. Gerdessen van het 5de bij het 4de reg. inf. overgeplaatst. Liefhebbers van wandelen zullen vooral in deze schoone zomerdagen wel eens een uitstapje naar Haarlem maken, om de stad en hare om streken te bezoeken. Voor hen is 't een groot gerief, zelf den weg te kunnen vinden, zoowel in de Spaarnestad als naar de uitspanningsoorden daarbuiten. Welnu, de nette, door A. Braakensiek bewerkte kaart in kleurendruk, daartoe bij G. L. Funke te Amsterdam uitgegeven, beantwoordt volkomen aan dat doel. Aan den eenen kant heeft men den plattegrond der stad en een opgave van de straten, enz., de merkwaardigheden, de middelen van vervoer, openbare gebouwen en hotels, aan de andere zijde de kaart der omstre ken, zich uitstrekkende tot Velsen, Zandvoort, Bennebroek en Vogelenzang, en waarop alle fraaie plekjes zeer duidelijk zijn aangegeven. Naar men verneemt is de luit.-generaal Verspyck den Ssten dezer te Napels aangekomen, met het plan eenige weken in het Zuiden te vertoeven, alvorens zijn reis naar Nederland voort te zetten. De Prov. Staten van Drenthe hebben vijftig duizend gulden subsidie toegestaan voor den spoor weg HarlingenSalzbergen, uitgaande van de ondernemers Kaptijn en Gentis. Gisteren zijn door de Staatscommissie voor de geneeskundige examens lot arts bevorderd de heerenF. J. Camphuis, medicinae doctorandus, en J. M. Vorst, offic.-van-gezondh. 2de klasse. H. M. de Koningin zal aanstaanden Zater dag des avonds van hare reis naar Marienbad, en na Overijsel te hebben bezocht, in de residentie terugkeeren. Daags daarna hoopt H. M. de in wijding van de thans voltooide kapel voor de badgasten te Scheveningen door Ds. Van Ooster zee met hare tegenwoordigheid te vereeren. Het 260-jarig bestaan der boogeschool te Groningen zal door de leden van het studenten corps „Vindicat atque Polit" op 17, 18 en 19 September e. k. feestelijk worden herdacht. Bij deze gelegenheid zullen door de studenten aan de ingezetenen concerten, bals enz. worden aangeboden. Maandag overleed te Arnhem de gepensi oneerde generaal-majoor Jhr. H. De Haze Bomme. De overledene was de oudste adjudant van Z. M. den Koning. Volgens het programma en de statuten van de Vereeniging voor het Nederlandsch Kunstin dustrie-museum te Amsterdam, stelt deze Ver eeniging zich ten doelaan de Nederlandsche industrie niet alleen de middelen te verschaffen om der mededinging 't hoofd te bieden, maar zich ook een goede plaats op de wereldmarkt te verzekeren. Zij bestaat uit deelhebbende, geaf filieerde, werkende, contribueerende en eere leden, en is gesticht door den heer C. A. J. Geesink te Amsterdam. De Vereeniging zal door het bevorderen van gemeen overleg, door samenwerking tusschen kunstenaars en nijveren, belangstellenden in volks vlijt, natuur- en letterkundigen trachten licht te verspreiden over de toepassing van kunst en kennis op industrie. Behalve door het toestaan van het verzoek tot aanleg van een droogdok, was de zitting van den gemeenteraad te Middelburg ook belangrijk door eene mededeeling van den voorzitter, dat de regeering had besloten, het subsidie van 20,000, dat de gemeente gedurende 25 jaren aan het Rijk moest betalen voor den aanleg van de groote spoorweg en kanaalwerken, le verminderen tot f 10,000. De Ned. Bank had op 13 Juli bij een muntrnateriaal van f 132,928,642.525 voor eene som van f 122,14S,954.26 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het. muntrnateriaal op zijne beurt f 48,859,5S1.705 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan den 2den luit. F. M. J. Wagner, van het 2de reg. vesting-artillerie, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleendbij het Dep. van Kol. benoemd tot raads adviseur Jhr. F. E. M. Van Alphen, thans referendaris, en tot referendaris Jhr. Mr. W. M. De Brauw en Jhr. Mr. H. Van der Wijck, thans hoofdcom miezen bij dat Dep.; benoemd tot lid van de commissie van adrnin. over het burg. en mil. huis van verzekering le Middelburg Mr. E. P. Schorer, subst.-griffier bij het Prov. Gerechtshof in Zeeland; aan J. Van der Toorn, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Gorcurn en benoemd tot lid van dat college W. J. S. J. Blom, ingenieur van den waterstaat der 1ste kl. te Gorcum; aan Mr. H. R.oijaards van Scherpen- zeel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-presid. van de comm. van administratie over de gevangenissen te Utrecht, onder dankbet. voor de bewezen diensten, benoemd tot lid dier commissie Mr. G. G. Berger van Hengst, rechter in de arrond.-rechtbank te Utrecht, en het vice- presidium van die comm. opgedragen aan het lid Mr. L. W. A. Besier; met ingang van 1 Aug. benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Purmerend Mr. M. P. Meelboom, advocaat te Broek in Waterland. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Hoogwoud; de gemeente Hoogwoud toegevoegd aan het ontvangk. te Span broek en dat kantoor gelaten onder het beheer van W. Klaassende gemeente Abbekerk toe gevoegd aan het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Midwoud. Gemengd Nieuws. In Den Haag had in een hofje in de Fagelstraat Maandag een vreeselijk voorval plaats. Een kindje van 17 maanden had, terwijl de moeder zich even verwijderde, het ongeluk een pan met kokend vet naar zich toe te trekken en bekwam daardoor zulke hevige brandwonden, dat het gis termorgen aan de gevolgen daarvan is bezweken. Maandag stonden voor het prov. ge- rechtshof le Middelburg terecht: een lid van de rechterlijke macht in persoon, nl. de griffier van het kantongerecht te Cortgene de heer B. Van der Veen en de kantoorklerk P. C. Breas, beiden te Colijnsplaat woonachtig. Zij waren beschuldigd van in den avond van 13 April jl., niettegenstaande door den burgemeester te zijn gewaarschuwd, herhaaldelijk en opzettelijk geweerschoten in de kom der gemeente te hebben gelost, met het bepaalde doel om de rust te verstoren. De heeren verklaarden een beetje boven hun bier te zijn geweest en 't schijnt, dat er ook een jeugdige schoone in het spel betrokken was. Het Hof heeft goedgevonden hun het maximum der door het O. M. geëischte boete op te leggen, nl. f 7.50, bij wanbetaling te vervangen door een dag subsidiaire gevangenisstraf, en in de kosten van het geding. Door Dr. Van Hengel is op een tot nu toe geheel onbebouwd stuk heigrond aan den Bussumerweg, hij Naarden, eene proef genomen met verschillende soort faecaliën. Niet onbelang rijk is het voor onderzoekers op het gebied van landbouw om de vruchten te zien, die dit stuk grond oplevert. Het is verdeeld in verschillende akkers, op eiken waarvan eene bijzondere soort bemesting is gebruikt; de naam dier bemesting staat bij den akker op een paaltje vermeld. Tot die bemesting heeft men gebruik gemaakt van: het Amsterdamsch tonnenstelsel, het Delftsch ton nenstelsel, Delftsche compot, Delftschegier, Amster damsch Liernurstelsel, Leidsch Liernurstelsel enz. Maandag is te Rotterdam uit het Haringvliet het lijk opgevischt van een knecht der Middelburgsche stoomboot, die waarschijnlijk in den voorgaanden nacht van de boot in het water was gevallen. Gistermorgen is te Rotterdam aan de Pakkenbrug een 15-jarige knaap, die van een. j aldaar liggend schip in een bootje wilde gaan,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1