LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4423. A0. 1874. Dinsdag 14 Juli. STADS- BERICHT EN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1 Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers..n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groölere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld -den 24 October 1867; Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is benoemd tot Raad der gebuurte n°. 30 of n°. 5 van wijk VII, de beer Pieter Jacobus Hooft, in de plaats van Willem Dee, overleden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Juli 1874. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belas tingen alhier zija ter hand gesteld twee, op den lOdcn dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als écn voor de per- aoneele belasting van wijk C en óen voor het patentrecht van wijk 1, 2 en 3, beide over het dienstjaar 1874/75; terwijl ieder verplicht is zijn aanBlag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Eq wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 14 Juli 1874. DE WATEKPROEF. Op bladzijde 81 van het onlangs verschenen lezenswaardig „Verslag van den toestand der ge meente Leiden", dat ons stof gaf tot het schrijven van een viertal arlikels, komt onder de rubriek „Medische Politie" de verklaring voor, dat „van bijzonderen invloed op de volksgezondheid (is) te achten de aanvoer van duinwater," terwijl er op volgt dat aan gelegenheid tot het verkrijgen van duinwater uitbreiding werd gegeven door het plaatsen van meer reservoirs. Thans kunnen wij er by voegen: „Later echter werd die gelegenheid beperkt, ja aan velen geheel en al benomen door het eischen van betaling voor eiken emmer water." Neen, schud niet ongeloovig het hoofd, lezer! [Wij zullen u trachten te overtuigen en laten daartoe andermaal het Verslag spreken, waar het twee bladzijden verder luidt„Uit deze opgave" (van het groot aantal door stadsdoctoren voor geschreven recepten) „blijkt dat zich een aanzien lijk aantal zieken ter behandeling hebben voor gedaan. Vraagt men naar de oorzaken, die dit ongunstig cijfer hebben teweeggebracht, dan moeten wij wijzen op de slechte, veelal ontoereikende voeding, de vochtige, donkere woningen met ge brek aan reine, tot inademing geschikte lucht, ligging en dekking niet minder gebrekkig, de „gesteldheid van den bodern, verontreinigd door den toestand der riolen, en het slechte daaruit opwellende drinkwater", dan hebben wij eenige schadelijke momenten bij name aangewezen. Kor ter hadden wij ons kunnen uitdrukken, indien wij liet woord armoede hadden gebezigd, dat hier inderdaad op welsprekende wijze op bovenge noemde vraag zou hebben geantwoord." Die zinsneden konden, ja moesten bekend zijn aan de leden van den Gemeenteraad, wien liet \erslag werd aangeboden, en nu was er toch zeker niet veel takt van combinatie noodig om, met die gegevens voor zich, tot de overtuiging te koinen dat het eischen van betaling, hoe ge- ïing dan ook, voor het aangevoerde duinwater, hetzelfde zou zijn als het gebruik van dat water te ontzeggen aan allen die in de termen vallen \an bij ziekte door stadsdoctoren te worden be handeld, d. i. aan de behoefcigen, en bovendien aan velen uit dien breeden zoom van eerlievende en nijvere burgers die, op deze lagere klasse van ingezetenen volgende, juist omdat zij uit een eerbied afdwingend onafhankelijkheidsgevoel zich genoopt achten allen onderstand le weigeren, des te minder zich uitgaven kunnen getroosten, die in het uiterste geval te vermijden zijn. De schrijver van een ingezonden stuk, dat voor eenige dagen in ons blad voorkwam, heeft naar onze meening over dat punt eenige zeer juiste beschouwingen meegedeeld, en wij houden het niet voor overdrijving, wanneer hij zegt, dat het menig mingegoede zelfs aan een emmer ontbreekt orn de hoeveelheid water te ontvangen, die hem voor zijn geld toekomt. Wat zal dus het gevolg zijn van het onlangs in den Gemeenteraad genomen besluit? Dat talloos velen weer gebruik zullen maken van het hoogst- nadeelige gracht- en pompwater; want juist daarin is het gevaarlijke van den toestand te Leiden gelegen, dat men die twee soorten van water nog altijd heeft behouden naast het meer voor treffelijke duinwater. Men gebruikte ze vroeger immers altijd en, moge men op zichzelf aan het duinwater ook de voorkeur geven, zoodra men het niet meer kosteloos kan bekomen, zal men tot den ouden toestand terugkeeren. In een geheel andere verhouding verkeerde men b. v. te Amsterdam bij het openen der duinwaterleiding. Daar had men het ten eenen- rnale onbruikbare, ziltige, brakke grachtwater naast met looddeelen bezwangerd regenwater, en overigens maakte men gebruik van het verre van goedkoope schuit water, uit den omtrek van Weesp aangevoerd en waarvoor op sommige tijden, b. v. in strenge winters, wanneer de waterweg moest worden opengehouden, een verbazend hooge prijs werd gevraagd. Men was daar dus reeds gewoon, zijn drinkwater le betalen, hier is dat niet het geval en velen, 't is met grond te voor zien, zullen zich met kosteloos te verkrijgen water trachten te behelpen, al is het dan ook slecht. In de tweede zinsnede, die wij uit het Verslag aanhaalden, wordt melding gemaakt van de ge steldheid van den bodem, „verontreinigd door den toestand der riolen en het slechte daaruit opwel lende drinkwater". Als door de allertreurigste ge steldheid van den bodem het welwater niet werd verontreinigd, zou men althans daartoe de toe vlucht kunnen nemen, maar nu dat wel degelijk het geval is, zeker niet door de schuld der behoef- ligen en minder gegoeden, dwingt men hen het duinwater, dat het onbruikbare pompwater moet vervangen, te betalen. Is dat billijk? Sommigen hebben beweerd, dat de aanvoer van duinwater niet voldeed aan de behoefte, omdat er te veel werd vermorst. Welnu, zeiden anderen, door betaling voor water te eischen zal bet ver morsen ophouden, en komt er dus gedurende den aangenomen proeftijd geen water te kort, dan zal dit het bewijs zijn, dat de aanvoer vol doende is om in de behoefte te voorzien. Zeer juist geredeneerd, mits men beginne met te be wijzen dat niemand tengevolge van den nieuwen maatregel zich van het duinwater zal onthouden, wat wij met grond meenen te mogen betwijfelen. Na afloop van den gestelden termijn zal men uit de verzamelde gegevens in het gunstigste ge val slechts kunnen afleiden dat het aangevoerde water voldoende was voor hen, die het konden en wilden betalen, niet voor allen, die het gaarne zouden willen gebruiken. Wanneer men denkt, welke offers zich nog onlangs de naburige residentie getroostte voor het verkrijgen eener waterleiding, mag men met recht vragen of hier Ier slede, nu we ons eenmaal met door middel van schuiten aangevoerd duin water moeten behelpen, de kosten van een be hoorlijk toezicht op het gebruik van het water zonder betaling een zoo onoverkomelijke hinderpaal waren dat men daaraan het algemeen kosteloos verkrijgbaar stellen van het water moest opofferen. Maar het geldt hier slechts een proefneming, waarna wij hopen dat men zal overgaan tot het kosteloos verschaffen van het duinwater onder gepast toezicht. Eindigen wij met den wensch dat geen treu rige ziekteverschijnselen, waarvan vele genees kundigen een hernieuwing verwachten, reeds vroe ger zullen nopen tot het schorsen van den ver ordenden maatregel. LEIDEN, 13 Juli. Zaterdag-morgen had de jaarlijksche open bare les plaats op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor jongens, hoofd onderwijzer de heer J. D. Van Wijk. Na afloop der les werden aan de volgende leer lingen prijzen toegekend: late klasse. J. D. v. Nifterik, T. H. v. Heusden, H. J. Boudri, J. Colpa, C. v. d. Linden, A. Bruining, G. Benlink, li. N. Onstenk, H. J. Couvée, T. Swart, T. Franchimon, L. F. Bollinger, R. De Wilde, G. P. Martin, C. Roodcnburg, J. Vogelenzaug, T. T. Christiaanse, J. P. J. v. Ewijck, H. Mars- meijer, W. T. y. Hartrop, P. J. Loebcr, R. S. Genet, A. Soraerwil, J. Knotter, L. v. Steeden, J. Sala, A. v. d. Stok, A. Planjer. 2de klasse. J. A. Verhoog, A. De Carpentier, H. Vlasveld, T. Los, G. Verhoeven, E. Witte, P. Goedeljee, J. W. Lem, M. De Haas, A. W. H. Vlaanderen, H. W. Blote, A. Groen, A. Atzeraa, I. Bruining, P. StalliDga, C. Mulié, A. Boom, J. Walle, A. De Vroede, G. Fontein, W. Sleyser, H. Tillema, D. Nolet, J. Wagtendonk, VV. H. Junker. 3de klasse. H. J. L. Roorda, A. O. Couvée, M. B. Chris tiaanse, P. De Carpentier, J. TalTijn, A. W. Willebrands, D. C. Nijhoff, P. J. Hasselbach, J. G. Dirkse, G. C. H. Valk, J. Jansen, P. De Wilde, J. v. Zonneveld, J. Oostvcen, H. Truffino, P. Herdiogh. J. M. Exman, A. D. Wempe, P. Fonteyn, B. C. J. Selier, T. J. v. d. Koeleu, T. C. K. liaalebos. 4de klasse a. P. Tillema, W. Verboog, Z. Hock, A. v. Delft, J. Bohrt, P. v. d. Harst, L. Couvée, A. Steenhauer, D. Jedeloo, M. v. Rijsbergen, P. Vink, H. Wennekers, J. Visser, D. v. Nouhuys, J. Walle, M. v. Ewijck, W. Den Houter, J.Lin deman, J. v. Steenbergen, A. Walle, M. Dingjan, G. vanEldik. 4de klasse b. J. Adriaans, L. A. J. Verbeek, W. K. Robert, J. T. H. Tijken, A. Verhoog, J. Marks, H. Marijt, P. H. v. Heat, J. II. Meerburg, A. L. Goudsmit, N. H. Ten Holt, F. J. Day verman, C. Looten, M. P. Bakker, B. E. Spijker, P. Werner, A. W. Sleijser, J. Speet, L. J. C. Fikkert, B. J. Faddegon, J v. d. Breggen. 5de klasse. PI. J. Brouwer, P. J. Gijsmau, J. M. Van Wezel, W. Truffino, J. H. Schneider, J. Binnendijk, P. Leus- velt, H. Speet, J. De Klerk, H. Morel, S. Speijer, E. Marsman, J. Doomberg, A. Wood, J. C. Wagtendonk, J. Visser, J. Haalebos, B. Planjer, A. Kloots, J. T. Scbilham, A. Christiaanse, J. H. Valk Hardeman. 6de klasse. A. Schreuder, D. Pel, A. Cattel, A. v. d. Stok, H. Meerburg, P. Wassenaar, C. Los, J. Boekwijt, W. v. Tayl, J. Cornelissen, R. Vink, A. Boom, F. Rosier, A. De Graaf, M. v. Went, H. Meybnrg, W. Helder, C. Martin, C. Noest, H. Doesburg, B. Speet. 7de klasse. G. M. De Roos, H. J. v. Nouhuys, W. T. J. J. Boom, L. T. Servaas, C. J. Duister, K. Veilbrief, J. G. T. v. Ewijck, E. W. A. A. Nagel, A. F. J. Veldhuizen, G. T. Bartelsman, P. L. v. Erkel, P. J. Oostveen, A. Duijscr, T. M. M. Lewenstijn, B. J. De Goey, "D. C. Paters, S. R. Perrin, C. J. G. Repelius, J. M. J. A. Truffino, P. H. H. A. Onstenk. 8ste klasse. J. W. Schenau, J. Wassenaar, J. W. Taffijn, K. Wilken9, L. De Haas, A. Boekwijt, J. De Vink, J. C. Meij- boom, J. J. Hofkes, G. H. J. Eggink, H. Witte, H. Gijsman, J. Martijn, A. Schreuder, J. G. Marks, W. J. Bik, II. De Nie, li. W. Fischer. ydc klasse. J. H. Goudsmit, J. Schoonenberg, C. H. Dee, W. F. Vau Wijk, B. D. Bollinger, A. Leusvclt. G. Vogclezang, G. F. Roorda, N. J. Van WeDt, H. Van Brugge, J. Vlaan deren, P. Van Driel, C. E. Cockuyt, H. Filippo. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, iOenó hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ31, ƒ6.10 en ƒ3.10, de laagste 30.50, 5.80 en ƒ3.00. - Schoon weder begunstigde het concert van het harmonie-orchest der Maatschappij voor Toon kunst, dat gisteravond door den kastelein den leden van Musis Sacrum werd aangeboden. Het

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1