LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4422. A0. 1874. Maandag 13 Juli. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke hommers0.Ö2. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 njgels..f 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolcre lel Iers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. -i De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. '21 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad •ii°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Makelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Letdsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Juli 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 11 Juli. Gistermiddag te twee uren had in de Stads- zaal de gewone jaarlijksche1 openbare les plaats voor de leerlingen van de school der 2de klasse voor meisjes, hoofdonderwijzeres mej. M. Jesse. •Na atloop daarvan werden aan de volgende leer lingen prijzen uitgereikt. late klasse. A. Du Croix,' J. Kruimer, C. Slok, J. Marks, Ft. Van Wesel, B. Van DorsteD, C. Thiemoyer, C. Holswilder, M. Haleboa, C. Dn Croix, B. Bos, A. Marks, W. VanBentcn, G. Atzema, A. Faddegon, A. Steeiihauer, S. Van Driel, L. ■Springer, M. Haaselbacli, S. Slok, M. Groen, M. Van Draauen, >1. Rijsbcrgen, G. ScbretleD, T. Smit, J. Weatdijk, M. Sala, A. Doornberg, S. Soraerwil, J. Fontein, A. Kculcmans. 2de klasse. C. Dee, P. Viaser, S. Patera, H. Schiöman, N. Warmenhoven, M. Hendriks, L. Van Hooft, C. Hoek, W. Van Dijk, M. Lohman, C. Fischer, J. Boekwijt, C. Ter Meer, P. "WitinaDs, M. Van der Stok, M. Looten, A. Martin, C. Ouds hoorn, E. Arentz, T. Tijkeu, L. Veldhuizen, W. Wagemans, R. De Ruyter, A. Van Leeuwen, A. Van Thiel, C. Swart. 3de klasse. H. Boudri, H. De Roos, E. De Vroede, T. Kapteyn, C. Duyeter, C. Van Erkel, M. Broekhuizen, Man- noury, M. Jedeloo, H. Da Croix, C. Hendriks, H. De Haas, S. De Bink, H. Vau der Woerd, M. De Haan, A. Van Oampen, M. Tibboel, E. Binnendijk, M. Smazeo, M. JDoefT, G. Loeber, J. De Bink, H. Van der Upwich, M. TijkeD, P. Spaanderman, A. Oostveen, E. Smit, J. Hareinaker, M. Sauvage, S. Roozen- -daal, S. Van Venetie, M. Willebrands, C. Fortanier, A. Crevgton, J. Willebrands, L. Sala, H. Van der Nat, G. Van Thiel, H. Slok, J. Selier, D. Sanvagc, C. Huisman. 4de klasse. G. Slok, G. Sonders, H. Kruger, M. De Ruiter, E. Van "t Hooft, M. Verbrugge, D. Weyenbcrgh, S. Van Wesel, S. Koster, J. Privé, D. Van Amerom, H. Goudsmit, S. Schreuder, M. Van Driel, M. Wempe, M. De Wilde, C. Van Ewijk, S. Hasselbaeh, A. Bollinger, A. Van der Mark, C. Kculcmans, D. Ruter, J. Spaanderman, M. De Bink, L. Boürgeois, A. Helder, C. Christiaanse, A. Van Rijsbergen, H. VlaanderoD, G. Meyers, E Swemer, E. Van Leeuweu. 5de klasse. N. Van 't Iloofc, C. Jesse, Mina Fontein, J. Vlaanderen, M. Van Leeuwen, L. Van Driel, C. Bock, G. Leerabroek, A. Van der Meer, A. Privé, E. Perrin, J. Van Pijpen, A. Van der Zanden, M. Middelkoop, C. Sala, A. Segaar, -A Eggiuk, M. De Haas, M. Christiaanse, C. De Bink, A. Carton, S. Dirks, M. De Bruin, C. Oostveen, S. Fontein, A. Herdingh, H. Van Nifterik, A. Van Dijk, W. Van der Reyden, C. Holswilder, G. Hayma van der Wal, Marie Fontein, E. Halebos, M. Van Hartrop, J. Van der Meer. 6de klasse. S. Hendriks, C. Van Wijk, H. Warmenhoven, J. Van der Harst, C. Van der Harst, C. Niemeyer, M. Swe mer, M. Duyverman, B. Florijn, C. Pander, J. Hoogeboom, E. Halebos,^ H. Bos, A. Van Leeuweu, J. Speel, D. Wage mans, W. Florijn, A. Boekwijt, J. Schreden, E. Van der Reyden, M. Terburgh, M. Slok, J. Hageman, M. Ewijk, C. Verbeek, J. Vogelezang, C. Hageman, E. Verbrugge, C. Groen, S. Van Straten, C. Heintz. I 7de klasse. E. Rodbard, L. Speet, G. Van der Weyde, A. Van Wesel, S. Jongbloed, E. L)e MuDck, M. Platteel, C. Huis man, C. Lem, M. Batstra, R. Hendriks, M. Couvée, C. Diks- boorn, M. Van Straaten, M. Leem broek. Sste klasse. C. Renaud, S. Van Ewijk, C. Plantfeber, A. Van Leeuwen, J. Meyer, H. De Munnik, J. De Munck, M. Verhoeven, C. Lempers, C. Hoogeboom, A. Welvaars, M. Privé. «de klasse. H. Marijt, E. SmazeD, H. Duyster, M. Van der Vaart, C. Middelkoop, A. Schreuder, C. Visser, E. Boucher. Heden had de openbare prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der Hoogere Burgerschool. oor den heer Dr. De Loos, directeur, werd ver slag uitgebracht over den toestand dier inrichting. Hierna volgde eene aanmaning van den directeur tot hen, die voorwaardelijk waren geslaagd, terwijl tevens door hem werd medegedeeld dat zes leer lingen aan het eindexamen zouden deelnemen. "Vele belangstellenden woonden deze plechtigheid bij. De volgende leerlingen iijn tot hoogere klassen bevorderd lste klasse- A. Ballego, P. H. J. Persoon, M. H. Lem J. A. Endtz, J. A. A. Dool, H. De Vink, B. Smits, M. E*. Sepp, V. L. Des Celles, P. Blokzeijl, E. Rijke, D. Lewensteiu, W. A. Felix; M. Hoos (enkele vakken).' VoorwaardelijkW. A. De Rooy, E. Canter Alta, C. E. Des Celles, H. Greve, A. J. Livingston, M. Beekman, V. Kamp, J. C. J. Drucker. 2de klasse: J. E. H. Bakhuis, E. Kamp, J. L. Coenen van 's Gravesloot, G. De Waal, G. v. d. Harst, A. D. J. Van 't Hooft, W. Segaar, K. W. Van Sandick, H. J. Taverne, J. v. Delft; D. J. Braakenburg (enkele vakken). Voorwaardelijk: L. J. Van Gurnster, O. Helfrich, J. Zijp, F. F. F. Fnhrhop, B. L. v. Kaalte, J. A. Hasselbaeh, T. A De Neve, J. T. Born- water, D. G. Vervoren. F. M. G. De Charon de St. Germain, J. J. Brutel de la Rivière, C. J. Goudsmit, J. A. Wilkens. 3de klasse. W. Koopmans v. Boekeren, H. Muller, F. J. Wakerlin, J. Da Chattel, C. A. Franchimon, A. Montagne, J. Döijer, F. G. Netscher, W. H. D. Van der Gon; B. J. v. Loon (cDkele vakken). Voorwaardelijk: A. J. Olivier, H. A. Gabriel, A. F. Rudolph, K. J. Muller, G. E. A. F. Rudolph, P. Da Rieu, A. Parmentier, J. W. J. Piper, C. Sijthoff. 4de klasse. H. L. Drucker, H. C. A. G. De Vogel, C. Groll, J. v. Leeuwen, A. R. Ophorst, H. G. W. Plantenga, C. H. Brouwer, J. C. H. Fischer, F. G. Goudsmit, L. A. F. A. Faure, C. W. C. M. Stroo. Voorwaardelijk: L. P. Ten Cate, W. Vruggink, J. M. v. d. Zweep, J. C. Zaalberg, J. W. C. v. Steeden. Prijzen werden toegekend aan lste klasse. A. Ballego, P. H. J. Persoon, M. H. Lem, J. A. A. Dool, H. De Vink, M. E. Sepp, V. L. Des Celles, E. Rijke, C. E. Des Celles, W. A. Felix. 2de klasse. J. E. H. Bakhuis, E. Kamp, G. De Waal, G. Van der Harst, L. C. Van Gnmster, A. D. J. Van 't Hooft, K. W. Van Sandick, H. J. Taverne, O. Helfrich, F. F. F. Fuhrhop, T. A. De Neve, J. T. Bornwater, D. G. Vervoren. 3de klasse. W. Koopraaus v. Boekeren, F. J. Wakerlin, J. Du Chattel, C. A. Franchimon, J. Doyer, F. G. Netscher, H. A. Gabriel, A. F. Rudolph, G. E. A. F. Rndolph, W. H. Denier v. d. Gon, P. Du Rieu, J. A. Zaalberg, J. Wilhelmy Damsté. éde klasse. H. L. Drucker^ W. C. A. G. De Vogel, C. Groll, J. Van Leeuwen, A. R. Ophorst, H. G. W. Plantenga, C. IT. Brouwer, J. C. H. Fischer, F. G. Goudshait, C. W. C. M. Stroo, L. P. Ten Gate, W. Vrnggink, J. C. Zaalberg, H. H. J. Schmier, P. C. De Geus. 5de klasse. A. K. Stuvcn, P. Van Roraburgh, C. G. NijhofT, J. G. Root, T. A. Bertrand, C. T. A. Werner. Onder de namen van de leerlingen, aan wie op de jongensschool der lste klasse een prijs is toegekend, is vergeten op te nemen P. L. C. Zuurdeeg, leerling van de 2de klasse. Bij het examen voor de rechterlijke macht in Ned.-Indië, van 710 Juli in Den Haag ge houden, zijn naar orde der eindranglijst de vol gende heeren toegelaten, Mrs.A. De Vries, H. K. Havinga Oortuyn, A. D. H. Heringa, Ch. Th. F. Thurkow, G. Alders, B. H. Van Delden, Ch. H. Prins, A. Viëtor Sibenga, J. W. Zuurdeeg, J. Van Assen, Ch. L. Brevet, J. W. J. Yssel de Schepper, W. Van Assen, J. B. Burger, H. W. Diephuis, E. Frieswijk, J. W. Mees, W. Vincent, P. Blussó, M. Levie en Ch. Samuels. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8394 vol wassen personen en van 2639 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 2432 baden genomen. Morgen zullen de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Gouda, Dordrecht en Den Haag der vereeniging „Het Metalen Kruis" in het lokaal van den Hoogduitschen schouwburg in Den Haag een bijeenkomst houden. Bij die gelegenheid zullen zij van het Plein in optocht door de stad trekken, vergezeld van militair geleide. Met een feest- réunie in hetzelfde lokaal zal des avonds de hij- eenkomst worden besloten. Het Zuider-zendingsfeest zal den 15den Juli op de Hollandsche Hoeve bij Goes plaats hebben. De openingsrede zal worden gehouden door Dr. M. Cohen Stuarf, te Utrecht. Voorts zullen nog twaalf sprekers optreden, terwijl Ds. J. Drost, te Leiden, de slotrede zal honden. Bij J. H. A. Wansleven en Zoon te Zutfen hebben twee werkjes het licht gezien, die zich onderscheiden door een boeienden inhoud en een aangenamen, vloeienden stijl. Het eene, dat den titel draagt van „Schetsen uit Tjidraboemi", ver haalt de wederwaardigheden van een jong controleur, die door zijn chef onrechtvaardig behandeld wordt, hetgeen aanleiding geeft tot zijn rampzaligen dood; het andere „Beo, Schetsen uit de Oost" bevat artikelen, over Indische toestanden, en een paar beschouwingenover vrijen arbeid en over zende lingen. De schrijver, die zich Peripateticus noemt, openbaart een niet gering talent, dat waardeering en aanmoediging verdient en bij verdere ontwik keling onze literatuur met menige goede novelle zal kunnen verrijken. Wenschelijk ware't geweest, dat de Maleische uitdrukkingen, die hier en daar voorkomen, ten gerieve van den Nederlander waren vertaald of verklaard. Het gevoelen des Ministers, dat de drie bestaande hoogescholen behouden moeten blijven, vond bij de meerderheid in de afdeelingen ook nu geen instemming. Twee goed ingerichte hoo gescholen waren voldoende, en dan was de ophef fing van Groningen onvermijdelijk. Het behoud der faculteiten aan de hoogescholen werd alge meen goedgekeurd, doch die voor de godsdienst wetenschap door de meerderheid, ofschoon op zeer uiteenloopende gronden, afgekeurd. Algemeen achtte men het optreden van privaatdocenten zeer wenschelijk. Aan verre de meeste leden lachte het denkbeeld niet toe, dat de benoeming van hoogleeraren zou plaats hebben naar aanleiding van een met redenen omkleed aanbevelingsbiljet, door den senaat opgemaakt, en met het advies van curatoren bij den Minister ingezonden. Het behoud der college-gelden werd slechts door eenige leden voorgestaan. In beginsel toonde men zich algemeen voor volkomen vrijheid van toegang tot de lessen aan de hoogeschool, zonder dat daarom, volgens onderscheiden leden, eenig bewijs van genoegzame voorbereiding moest worden uit gesloten. De klacht was algemeen over de ondui delijkheid der bepalingen betreffende het bijzonder hooger onderwijs; en vooral wat het toezicht betrof, zou dit ontwerp tot moeilijkheden en misbruiken aanleiding kunnen geven. Het verslag eindigt met een artikelsgewijze bespreking van het ontwerp gevolgd door een 19tal vragen, die de Commissie van rapporteurs aan den Minister had gezonden, doch waarom trent nu, door de aanvrage om ontslag door al de ministers, het overleg is afgebroken. Het Vaderland verneemt dat Prof. A. Pierson op zijn verzoek eervol ontslagen is uit zijn betrekking aan de hoogeschool te Heidelberg. De betrekking van onderwijzer voor de piano aan de Koninklijke muziekschool in Den Haag, opengevallen door het bedanken van den heer C, Van der Does, is opgedragen aan den heer C. L. Wirtz. Naar men verneemt is het in gips overge brachte kindergeschenk aan Z. M. den Koning, nl. eene pendule in groot formaat, zoover gevorderd, dat het op het einde der maand naar de Konink lijke Zilverfabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten zal kunnen gezonden worden, om in zilver te worden overgebracht. Zr. Ms. stoomschip Pontianakcomman dant luit.-ter-zee lste kl. J. H. Commijs, zal den 15den dezer naar Atjin vertrekken. Het stoomschip Rotterdamkapt. J. Janzen, is den 9den Juli van New-York vertrokken. Naar wij vernemen worden eerstdaags be noemingen tegemoetgezien van militaire studenten

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1