LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4420. A0. 1874, Vrijdag 10 Juli. SCHUTTERIJ. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. '15 der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827 {Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 17 Juli aanstaande, 's namiddags te half zes. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1840 tot 1848 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en e'.enige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe- pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28 Juni 1828 (Staatsblad n°. 42voor zooverre zij dienstplichtige Hom mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en dooi plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 9 Juli 1874. LEIDEN, 9 Juli. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Padang en Batavia per stoom schip Prins van Oranje, waarvan de laatste lichting aan het postkantoor alhier is bepaald op morgen (10 Juli) te 1 uur namiddag. Hedenmorgen had de jaarlijksche openbare Jes plaats op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste kl. alhier, voor jongens, hoofdon derwijzer de heer G. Japikse. Aan de volgende leerlingen werden prijzen toegekend lste klasse. J. H. Kern, L. A. C. Kolff, L. de Waal, J. H. Viraly, L. J. De Vogel, A. P. Van de Laar, O. Vermij, J. J. De Waal, M. J. E. Schaalje, H. W. Schaalje, C. D. Van der Heust. 2de klasse. J. F. Quant, J. C. Logger, J. Van Hartrop, C. L. Modderman, G. Rogge, J. J. Veefkiud, J. A. Van de Laar, G. J. Rollandet, IT. G. Rcimcringer, 1). J. Den Beer Poortugael, C. M. Steffelaar, M. P. Van Santen, C. W. H. Van Kaathovcn, F. M. Van Wensen, G. H. Van Dissel, J. M. Noot hoven van Goor, IT. H. Couvée. 3de klasse. J. P. Kueneu, H. Y. Rogge, H. .T. L. Siche- rtr, S. Van Dissel, J. de Vogel, G. Vissering, R. F. K. Wil- helmy Damsté, J. C. Japikse, J. J. Hagen, P. Van Outeren, G. Heenk, C. Rappard, J. A. Grasstek, C. Rauwenhoff, E. H. Herrebrengh, J. L. Van Wensen, E. M. Van Wensen. 4de klasse a. W. T. M. Weebers, F. G. Oudshoorn, T. Van Rhce, J. B. Belt, H. Strengers, J. Pijnappel, F. G. H. t rü®9' ^eert)Qr6j G. J. D. Boogerts, R. L. De Haes, V tA n Grasstek, J. A. Van Iterson, M. B' H- Vos' J- Suringar, B. J. Couvée, T. B. Pleyte. 4de klasse b. H. G. Hagen, H. Rappard, R. De Waal, F. \an Romburgh, A. V. Heftrich, F. A. Liefrinck, J. W. J. Smulders, H W. G. Van Bleiswijk Ris, J. Proot, G. Heenk, F. L \an Praag, H. Van Bylandt, J. IT. W. B. Visser, W. Stikkelorum, H. W. Blok, R. Beulink 5de klasse a. C. L. Rürakc, N. M. Japikse, J. H. Rogge, J. R. De Vassy, A. J. Kmper, J. H. De Vries, W. C. Van Boekeren, J F. Versteegh, J. H. Liefrinck, P. J. Bcrtel, J. G. Drost, S. G. De Groot, J. "W. Meerburg, A. H Zahn, L Spnnger, D. Lawick Van Pabst, D. Meerburg, F A Rijshou- wer, C. G. Luzac, G. W. Schretlen. J 5de klasse b. A. A. Andreson, E. W. A Ammedick, G. P. H. ZahD, L. Knappert, W. F. Van Iterson, C. N. M. Reede van Ondahoorn, J. F. H. Hofkes, C. L. J.'Paimer van den Broek, F. H. G. Rinkes, W. Rauwenhoff, D. Har- tevelt, J. Stikkelorum, K. J. B. Van den Upwich, J. I. Rin- kes, A. L. Couvée, M. H. Taverne, K. E. Piper, L. J. C. J. Boogaard, H. De Vogel. 6de klasse a. C. L. Driesseo, J. R. J. Schrant, H. F. J. Rudolph, E. F. A. Van Wely, A. F. W. Stroo, C. De Waal, P. Beyl, C. H. N. Van Lawick van Pabst, J. A. N. Kraat, P. F. C. Scharp de Visser, W. H. Schmier, J. V. Vlasveld, J. C. H. Liefrinck, T. F. Vlieland, O. J. G. Van ItersOD, J. E. Heenk, M. M. Couvée, E. Ohl, L. H. Jesse, S. Meerburg, L. P. Krantz, A. B. Barkey, J. Rijshouwer. 6de klasse b. H. Doyer, A. H. J. Heynsius, J. H. Poel man, W, D. A. Ophorst, C. L. Groll, S. Vos, C. W. H. Ver- ster, D. B. Van Raalte, J. S. A. Van Dissel, G. S. De Clercq, L. P. H. Smulders, F. H. Van Wely, F. H. Verster, M. C. A. Bijleveld, F. W. Rosenstein, G. L. Kolff, J. L. A. Braa- kenburg, J. P. Ten Cate, D. H. Van der Craght, W. Van Reenen, A. L. M. Kerdijk, A. J. Monsanto. 7de klasse. J. C. A. Simon Thomas, G. C. P. Poelman, L. L. Van Praag, P. A. A Boeser, G. A. De Gen9, C. E. Heyn sius, J. R. Koopmans Van Boekeren, K. Drost, M. C. Sigal, A. IT. J. V. M. Desertine, A. B Verbrugge, W. H. Krantz. C. M. Rogge, W. J. Van Boneval Faure, T. C. Arensma, G. A. Bertrand, G. P. Van Outeren, J. G. Seelig, D. Ramp, L. A. Ouwel een. Het stoomschip Maasvan New-York naar Rotterdam, is den 7den Juli Scilly gepasseerd. Met het brikschip Julius is als passagier naar Suriname vertrokken de luit. ter zee 1ste kl. J. P. van Rossum, benoemd commandant van Zr. Ms. stoomschip Kijkduinter vervanging van den tegenwoordigen commandant, den luit. ter zee Cramer, die naar het vaderland terugkeert. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat aan prins Alexander der Nederlanden de orde van den Olifant is geschonken. Z. K. H. prins Hendrik heeft het eere lidmaatschap aanvaard van de besturen van het Oranje-weeshuis te Huizen en van het Geuzen- gesticht te Brielle. Uit de rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester der Hoofdcommissie voor 'l Koningsgeschenk blijkt, dat van 980 ge meenten en aan verdere giften is ontvangen de som van f 196,891.11; de kosten voor drukloon, portefeuille en van het daarin aangeboden document hebben bedragen f 421.50; zoodat een bedrag van 196,469.61 bij 's Konings thesaurier is gestort. Van p. m. 200 gemeenten zijn geen giften ingekomen. De Minister van Financiën verwittigt de belanghebbenden, dat de eerste verzending van brieven enz. uit Nederland met de booten der Ned.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij zal plaats vinden uit Rotterdam op Zaterdag 11 Juli a. s., en verder des Zaterdags om de veertien dagen. Het port der gefrankeerde brieven bedraagt 15 cent per 15 grammen of gedeelte van 15 gram men, de ongefrankeerde brieven zijn aan een verhoogd port van 15 cent voor eiken brief onder worpen. Het port der gedrukte stukken en dat der monsters of stalen van koopwaren bedraagt 7 cent per 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. De negende algemeene vergadering der Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van mid delbaar onderwijs zal dit jaar gehouden worden te Rotterdam op 20, 21 en 22 Augustus. Tot de verschillende belangrijke vraagpunten, die ter sprake zullen komen, behoorenIs het wensche- lijk dat aan de wiskunde, als bepaald vak van onderwijs op de hoogere burgerscholen voor meisjes, een afzonderlijke plaats wordt toegekend? Prof. J. M. Van Bemmelen zal spreken over schoolventilatie; de heer Kollewijn over het doel en de methode bij het onderwijs in de geschie denis. Een cursus van 6 jaren en de inkrimping der leervakken zullen besproken worden door de heeren Gronernan en J. Versluyshet wetsontwerp Geertsema door Prof. Burger en Dr. Renssen. Den laatsten dag zal een bijeenkomst plaats heb ben van de leeraren in het teekenen, terwijl een tentoonstelling zal gehouden worden van teeke- ningen, vervaardigd door leerlingen van middel bare scholen en daarmede gelijkgestelde inrichtin gen in Nederland. Met zekerheid vernemen wij, dat Z. Exc. de luit.-generaal Van Swieten de volgende maand hier te lande wordt terugverwacht. Volgens het H. Dagblad wordt generaal Ver spij ck den 17den of lSden dezer in de residentie verwacht. Omtrent het zendingsfeest te Assen wordt gemeld, dat men er zich verheugde in„ mooi weer". De feestgenooten werden tegen de heete Julizon voldoende beschermd door de hooge dichte hoornen van het Asser bosch. Ongeveer 12,000 personen waren naar schatting op het terrein aanwezig. De toespraken der redenaars zijn uitmuntend geréus- seerd. Er heerschte allerwegen een aangename geestdriftde bijzonder goede orde, de voortreffe lijke maatregelen der directie en de bediening aan de can line lieten niets te wenschen over. De geneeskundige Raad in Noord-Holland heeft voor eenige weken uit zijn midden eene Commissie benoemd om het zoo lang geopperde plan tot vestiging eener inrichting tot herstel van zieken te onderzoeken. De commissie bestond uit de heerenProf. Tilanus Jr., Prof. Van Geuns, Dr. Zeeman, Dr. Penn en Dr. Teixeira de Mattos van Amsterdam en Dr. Van der Boon uit Zaandam. Naar men verneemt hebben deze heeren een tocht door het Gooi gedaan en ten slotte de on middellijke nabijheid van Hilversum als de plaats aangewezen, waar de voorgestelde inrichting zou moeten worden opgericht. Zal eene inrichting aan de voorgestelde verwachtingen beantwoorden, dan wordt het eene zaak van wijden omvang. Men zal met het buitenland moeten concurreerenuit gestrekte gronden tot bouwterreinen en wandel parken koopen, een aantal groote en kleine villa's, logementen, kosthuizen, restauraties, enz. bouwen en voor behoorlijke afwisseling van uitspanningen zorgen. Maandag a. s. zal de afd. Renswoude van het genootschap voor landbouw en kruidkunde in de prov. Utrecht een tentoonstelling houden van paarden, vee, enz. Zoo men weet is verleden jaar voor de badgasten te Scheveningen onder de leiding van Ds. Derrnout eene kapel geopend, waarin om aan de behoefte van onderscheiden nationaliteiten te voldoen, bij afwisseling in verschillende talen de dienst gehouden werd. Ook dit jaar zal dit geschieden. De gepens. offic. van gezondh. 1ste kl. Dr. A. H. A. Gobee, die tijdelijk wegens den oorlog met Aljin weder in dienst gesteld was, is op 62-jarigen leeftijd te Weltevreden overleden. Op het verzoek van Mr. H. Ferf te Bergum heeft Z. M. de Koning verklaard, dat het lidmaat schap van de commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen vereenigbaar is met het lidmaatschap der rechter lijke macht. De vergunning voor een stoombootdienst tusschen Kampen en Hoorn, in dato 23 April 11. verleend aan de Zuiderzee-stoombootmaatschappij te Amsterdam, is ingetrokken en buiten werking gesteld.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1