LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4419. A0. 1874. Donderdag 9 Juli. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Koranvers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 rcgel«1.05. Iedere regel meer0.17^. Groolerc letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Vervooren A Benschop, distil lateurs alhier, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie verzoeken om in het perceel aan de Heerengracht n°. 81a twee distilleerketels te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo el incommode, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 13den Juli aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, S Juli 1874. LEIDEN, 8 Juli. Naar men verneemt is, op aanwijzing van den Minister van Binnenl. Zaken, de hoogleeraar P. J. Velh benoemd tot lid van het „Comité d'honneur" van het internationaal aardrijkskundig Congres, dat in den loop van het jaar 1875 te Parijs zal gehouden worden. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. Van Tiel, als 2de luit. hij de dd. schutterij alhier, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schut terij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan door de wet verbonden. Evenals de vorigen, werd ook het concert, gisteravond door het muziekcorps der grenadiers op „Zomerzorg" gegeven, door een zeer talrijk en deftig publiek bijgewoond. De buitengewoon schoone avond, de prachtige tuin en de composi- tiën van Auber, Iiücken, Mendelssohn, Bach, Weber enz. waren dan ook wel evenzoovele redenen om zulks te verwachten. Men kon er ook nu weder in ruime mate genieten. Meer nog dan anders werd het oog er bovendien gestreeld door de schoone collectie bloemen en andere planten, door den heer Van Leeuwen in de zaal tentoongesteld, die hiermede duidelijk bewees dat de heer Rodbard, die, na sedert een reeks van jaren aan vele zijner pleegkinderen de teederste en zorgvuldigste op voeding te hebben gegeven, ze daarna wel is waar soms wel eens te liefhad om ze de wijde wereld in te zenden, in den tegenwoordigen eigenaar van „Flora's lusthof" een waardigen opvolger heeft gevonden. Moge deze niet alleen de voetstappen van zijn voorganger volgen, maar ook steeds in zijn werkkring met den tijd meegaan van den steun der ware bloemliefhebbers kan hij dart ook zonder twijfel verzekerd zijn. Donderdag 16 dezer zal door het muziek corps van liet 4de reg. inf. in de buitensociëteit „Reineveld te Delft een concert gegeven worden. lieden gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Ivamer voor het district Amersfoort waren uitgebracht 246S stemmen waarvan geldig 2459. Gekozen is de heer Van Golstein met 1283, op den heer Asch van Wijk waren 1176 stemmen uitgebracht. Het stoomschip Prinses Amalia, kapt Fabrttius, van Nieuwediep naar Batavia vertrok den 5den Juli van Port-Saïd te 6 uren voormid dag, arrtveerde te Suez 6 Juli te 11 uren voor middag en vertrok dadelijk. Het stoomschip Harrington, kapt. W. R. M. Montrey, is Vrijdag 3 Juli van Batavia naar Holland vertrokkenalles wel. Het stoomschip Botterdam, kapt. Hus, van Rotterdam naar New- York, is den 5den dezer des avonds te 9 uren Lezard gepasseerd. Zr. Ms. schroefstoomschip Pontianak is gisteren geheel gereed en uitgerust van Amster dam naar Willemsoord vertrokken, om van daar zijne bestemming naar Oost-Indië op te volgen. De prins van Oranje is gisternamiddag in Den Haag aan een groot gevaar ontkomen. Het paard van zijn tilbury struikelde in vollen draf tegen een steen, met dat gevolg dat de prins, die het rijtuig zelf bestuurde, over het paard heen viel, zonder noemenswaardig letsel te bekomen. Hijzelf hielp het paard dadelijk op de been en reed onmiddellijk door. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren afwijzend beschikt op een adres, houdende verzoek dat tot de openbare inrichtingen van middelbaar onderwijs uitstekende leerlingen der armen - en tusschenscholen kosteloos mogen worden toege laten. Omtrent het door B. en Ws. aan den raad voorgelegde concept-antwoord, om curatoren van 'tgymnasium te bewegen hun verzoek om ont slag terug te nemen, werd besloten de beslissing te verdagen. Goedgekeurd werd de verordening tot wering der openbare dronkenschap, die thans gewijzigd als volgt luidt: „Het is verboden zich in kennelijk beschonken toestand op de openbare straat of op andere voor het publiek toeganke lijke plaatsen te vertoonen. Overtreding van dit gebod wordt gestraft met eene boete van f 1 tot f 10." Op de algemeene vergadering van de Levensverzekering-maatschappij „Germania" te Stettin, aldaar gehouden op den 26sten Mei 11., werd een uitvoerig verslag van den stand en werkkring der Maatschappij uitgebracht door den directeur Dr. Amelung, waaraan wij het volgende ontleenen Ondanks de ongunstige omstandigheden van het jaar 1873, zooals de geldcrisis tengevolge van de heerschende speculatiezucht en het optreden der cholera-epidemie, was de ontwikkeling der zaken bij de Germania bevredigend te noemen, aangezien het verzekerd kapitaal een vermeerde ring van f 9,149,767, en een totaal op uit. De cember van /HO,172,960 aanwijst. Tengevolge van de cholera was de sterfte onder de verze kerden minder gunstig en werd aan de Maat schappij een verlies berokkend van ruim f 79,000. Nadat alle uitgaven gedekt zijn, aan alle ver bintenissen voldaan is, ook de noodige afschrij vingen hebben plaats gehad en de reserve over eenkomstig de statuten met 1,423,348.92 ver meerderd is, zullen de actiehouders 10°/0 ontvangen over het op de aandeelen gestorte kapitaal als dividend en wordt aan de „met aandeel in de winst verzekerden" 20°/0 van de in 1873 betaalde premiën als dividend uitgekeerd. Uit het hoven- staande blijkt dat, ondanks de ongunstige om standigheden waarvan het verslag melding maakt, de toestand der Maatschappij over het afgeloopen jaar als gunstig kan worden beschouwd. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer A. E. Van Nugteren, geboren te Zwijndrechl. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal morgen niet plaats hebben. De Ned. Bank had op 6 Juli bij een muntmateriaal van f 133,151,885.83= voor eene som van f 123,285,589.26= minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 49,314,235.70= meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. - Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië zijn benoodigd 25 praktisch ervaren opzichters 3de klasse. Nederlanders van geboorte of door natu ralisatie, die genegen zijn zich daartoe te ver binden, kunnen zich tot en met 25 Juli 1874, tot het deelnemen aan een vergelijkend examen, hij gezegeld request tot het dep. van Koloniën wenden. Bij besluit van den gouv.-generaal van Ned.- Indië is aan F. W. Schreyner, tegen een pacht schat van f 3.10 per houw 'sjaars, in erfpacht afgestaan een perceel woeste gronden van nage noeg '166 bouws, in de residentie Madioen, regentschap Madioen, district Kanigoro. Bij Kon. besluit is de gemeente Philippine, voor zooveel betreft de in- en uitgaande rechten, afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Sas van Gent c. a., en voorts bepaald dat het geriefkantoor der in- en uitgaande rechten te Philippine door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. Tot adelborst der 3de kt. bij het Kon. In stituut voor de Marine te Willemsoord zijn met 1 Sept. a. s. benoemd de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld W. D. H. baron Van Asbeck, E. F. T. Bik, G. Borel, P. Van den Broeke, G. F. G. De Bruyn, L. N. De Bruyne, G. A. De Cocq, R. A. Eekhout, P. F. Van der Velden Erdbrink H. G. J. Fundter, P. J. L. De Gijselaar, G. F. G. Gobius, G. O. Van Kuyk, J. M. W. Ivuyl, H. J. F. Michelholf, F. E. baron Mulert, W. Noor- duyn, C. Van Rijn, L. Roosenburg, J. Rozendaal, P. Scholten, J. D. Van Strijen, E. Van Voort- huysen en YV. Van Voss. Z. M. heeft den hoofdingenieur van den waterstaat J. F. Augier. eervol ontslagen als commissaris van de weduwen-fondsen van het corps ingen. en opzichters van den waterstaat, en als zoodanig benoemd den ingenieur van den waterstaat W. II. Hubrecht; de benoeming van G. ij. W. Ridder, burgem. van Zwartewaal, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; benoemd: tot lid van den geneesk. raad voor Z.-Holland Dr. F. J. I. Schmidt, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Dr. A. M. Ballot; en tot plaatsverv. leden van dien raad Dr. H. Van Vollenhoven en Dr. J. Vroesom de Haan, allen te Rotterdam; met ingang van 1 Sept. II. W. Groeneveld, te Groningen, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Pujks hoogere burgerschool te Helmond; aan Mr. J. W. A. Schneiders van Greylïenswerth, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 3de school district van Zeeland; en tot schoolopz. benoemd: in het 2de schooldistrict van Zeeland, den heer Schneiders van Greyffenswerth voornoemd; in het 3de Jhr. Mr. G. L. Schorer te Zierikzee; de be noeming van J. Weissenbruch lot adviseur voor de monumenten van geschiedenis en kunst, op zijn verzoek, ingetrokken, en benoemd tot adviseurs voor genoemde onderwerpen Jhr. Dr. J. P. Six te Amsterdam en J. Ph. Van der Keilen te Utrecht; tot burgern. der gem. Winterswijk Mr. Th. Pb. baron Mackay, onder toekenning van eervol onslag als burgem. der gem. Amerongen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1