LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1874 Woensdag 8 Juli. i\'. 4418 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers.0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0. 171. Grootere letters naai' plaatsruimte. STADS-BE RICHTEN. Vergadering van de Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Juli, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van twee hulponderwijzers aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (172). 2°. Idem van een Directeur der Stedelijke Gasfabriek. (171). 3° Idem van een tijdelijk lid van de commissie van Financiën. 4°. Suppletoirc staat van begrooting, (Feestviering op 3 Oc tober). (164). 5°. Benoemiug van vier leden uit den gemeenteraad, ten einde met het Dagelijksch Bestuur de commissie uit te maken voor de feestviering bovenvermeld. 6°. Voordracht betrekkelijk den verkoop van het Bonhuis op de Langegraclit. (46, 152, 163 cn 167). 7°. Idem betrekkelijk de verbouwing van het schoollokaal op de Aalmarkt. (148, 168 en 173). 8°. Voorstel van Commissarissen der Maatschappij van Toon kunst betrekkelijk het zangonderwijs op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs en de kweekschool. (166). 9°. Verzoek van J. De Koning ter bekoming van gemeente grond. (169). 10°. Voordracht betrekkelijk de inrichting van een onderwij zerswoning in het Nosocominm. (170 en 174). 11°. Idem tot wijziging van de Algemeent Politie-verordening. (1G5). LEIDEN, 7 Juli. Voor het natuurkundig staats-examen zijn nog toegelatende heeren P. J. Hymans van Anrooy, E. Brandts en D. Wafelbakker. Voor het litt. math, gedeelte van het natuurkundig examen hadden zich in het geheel aangemeld 73 candi dates van welk aantal 1 niet opgekomen is en twee zich hebben teruggetrokken. Van de 70 die geëxamineerd werden z.jn 39 toegelaten en 31 afgewezen. Voor het natuurkundig examen hadden zich in het geheel aangemeld '29 candi date^ waarvan 11 zich vóór het begin van het examen hebben teruggetrokken en 1 niet opge komen is. Van de 17 overigen werden 14 toege laten en 3 afgewezen. Bij het van 15 Juni tot en met 4 Juli II. in Den Haag gehouden Oost-Indisch ambtenaars examen zijn, naar volgorde der eindranglijst, de volgende heeren toegelaten J. P. Swaab, (D); C. A. Hugo Kühr, (D); J. G. A. Bademaker, (D); J. H. F. Ter Meulen, (L); Tj. Halbertsma, (D); D. H. Andeweg, (L); L. Th. Schneider, (D)W. F. L Boissevain, (L); H. De Chauvigny de Blot, (L); G. A. F. J. Oosthout, (D); W. C. E. C. E. Baak, (D); E. M. Van den Beig, (L); F. C. H. Cramer, (D); C. Lok, (L); F. A. Bol, (D); VV. M. H. Van Schmid, (Li)E. Gordon, (L)O. Netscher, (D); H. J. Post, (D); P. .J. Vooistad, (D); E. Van Assen, (D); J. P. Th. Van der Lith (L)H. R. Pereira, (L)H. Th. Van Steeden, (L); A. De Vulder van Noorden, (L); S. F. Wijnen, (L)J. H. Andeweg, (L)A. De Casparis, (D)P. La Fontaine (L)L. D. J. Van Elk, (D); A. J R. Koopmans, (D); J. C. Barkmeijer (D)W. A. J. Van Davelaar, (L); J. Vèrsleegh, (D); C. A. C. Romswinckel, (D); H. Van der Wolk, (L); W. N. Ph. R. Van Beusechem, (D); W. R. Adema, (L); C. A. Bekker, (L). De letters L (Leiden) en D (Delft), achter de namen der candidaten gesteld, geven te kennen aan welke instelling voor Indisch onderwijs zij hunne studiën hebben gemaakt. De jaarlijksche réunie der leden van de vereenigingen „Het metalen Kruis", uit Noord en Zuid-Holland, waaronder ook de Leidsche afdeeling, zal a. s. Zondag weder in Den Haag plaats hebben. Naar wij nader vernemen zal door m<*r. den Bisschop van Haarlem het H. Vormsel worden toegediend: a. s. Donderdag in de Kerk van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis aan de Harle- brug op de Haarlemmerstraat en Vrijdag in die van O. L. V. Hemelvaart bij de Haven. Den 14den dezer zullen de miliciens van de lichting 1874. tijdelijk te Gouda in garnizoen, alhier terugkeeren. De miliciens van de lichting 1873 van de bataljons van het 4de reg. infan terie, te Den Helder gedetacheerd, zullen den lOden dezer alhier terugkeeren, om den 14den in het genot van onbepaald verlof te worden ge steld. Op de dezer dagen te Leeuwarden gehou den vergadering van het Friesche genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde zijn tot buiten gewone leden van het genootschap benoemd de heerenDr. W. Bisschop te Delft, H. C. Rogge en J. E. Hooft van Iddekinge te Leiden en Dr. E. Friedlander te Aurich. Omtrent dj aanstaande kermis kan men thans mededeelen, dat het cagliostro-theater van E. Basch op de IJzergrachl zal géplaatst worden, terwijl het salon des variétés van Boas en Judels op 't Gerecht bij 's-Gravenstein komt te staan. Verder zal het „kleine paardenspel" van Gebrs. Blanus en de acrobatentent van Galp op de Beestenmarkt, en de schouwburgloge van Stoete en C°. bij de Hooglandsche kerk opgeslagen wor den. Aan de draaimolens zal eene plaats worden aangewezen waar dit het; best uitkomt, terwijl de poffertjeskramen, photogrèphie- en andere kleinere tenten op de gewone plaatsen van vroeger zullen komen te staan. Het spreekt van zelf, dat, nu het Ruïneplein niet meer in gebruik kan wor den genomen en er daardoor veel tefrein is ver loren, dé kermis, die in de laatste jaren toch reeds niet veel meer beteekende, nu voorgoed aan het kwijnen zal gaan. Het stoomschip Holland, kapt. R. B. v. d. Sprenkel, van Nieuwediep naar Batavia, is den 4den Juli te Aden gearriveerd en heeft onmiddellijk de reis weder voortgezet. Aan boord was alles wel. Het stoomschip Madurakapt. B. Ordeman, is den 5den Juli van Southampton naar Batavia vertrokken. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën en die van den Minister van Koloniën zullen op a. s. Donderdag niet plaats hebben. De verdienstelijke kunstschilder W. Ver schuur is Zaterdag 11. op 63-jarigen leeftijd te Vorden overleden. Zondag overleed le Utrecht op 71-jarigen leeftijd Dr. J. A. G. Rovers, oud-hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren, ridder van de orde van den Nederl. Leeuw. Gistermiddag werd het nieuwe gebouw der Vereeniging tot het verleenen van hulp aan min vermogende ooglijders te Rotterdam in tegen woordigheid van B. én Ws., den gemeénte-secre- taris, leden van den Raad, heel- en geneeskundigen, enz. geopend. De voorzitter van het bestuur, Mr. A. Hoynk van Papendrecht, hield eëne rede en bood aan Dr. De Haas, dén directeur-geneesheer, namens vroegere en tegenwoordige leden van het bestuur eene prachtige bronzen pendule met" vazeti'ten geschenke a'atn. De valsche coupons der Central Pacific Spoorwegmaatschappij zijn„coupon letter G." Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer H. J. Manschot, geboren te Aalten (Gelderland). Aan de Utrechtsche Hoogeschool zijn be vorderd tot doctoren in de geneeskunde: de heer F. Daniels, van Alphen a/d Rijn en de heer C. Alers, van Hillegersberg. Bij de gisteren gehouden eindexamens aan de Polytechnische school zyn de volgende heeren geslaagd TechnoloogJ. A. A. Blankert, P. J. Grucq, A. J. Van Eindhoven, S. Van Groningen, D. Inger- man, H. Löhnis, D. J. Pronck, M. G. Cohen Stuart; civiel-ingenieurL. E. Asser; B. J. Van den Berkhof, B. P. Bilheimer, J. G. Ermerins, A. Gorter, G. A. Huygen, G. A. Jolles, J. Schroeder Van der Kolk, J. G. Ramaer, H. Van Schevichaven, E. H. Stieltjes, N. A. M. Van den Thoorn, H. J. Verdam; architect: J. J. Weve; scheepsbouw kundig ingenieur: J. J. F. Beuninkwerktuig kundig ingenieur: D. Van Vliet. Namens de openbare hulponderwijzersver- eeniging te Amsterdam zijn de openbare hulp onderwijzers uitgenoodigd een vereeniging te stich ten, ten doel hebbende de bevordering van de zedelijke en stoffelijke belangen der openbare hulp onderwijzers in Nederland. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn alsnog benoodigd eenige onderwijzers, bij voorkeur onge huwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of hulponderwijzer, en van eene aan- teekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De voorwaarden zijn vermeld in de Staatscourantwaarin tevens er op wordt gewezen, dat bij de Regeering het voornemen beslaat om in het begin van 1875 eene aanmerkelijke uit breiding te geven aan het getal hoofdonderwijzers in Nederlandsch-Indië, waardoor de onderwijzers der lagere klassen spoediger tol den rang van hoofdonderwijzer zullen kunnen worden bevorderd. Bij beschikking van den Minister van Marine is aan den opperschipper in het vaste corps dek en onderofficieren J. Weers toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen millitairen dienst. Bij beschikking van den Minister van Koloniën zyn de hoofdonderwijzer B. IJspeert en de hulp onderwijzer D. Schoondermark gesteld ter beschik king van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De machinist 1ste kl. in het vaste corps I. G. Grave wordt met 11 Augustus a. s. over geplaatst in de rol van het wachtschip te Helle- voetsluis, ten einde met de opleiding der machi nist-leerlingen belast te worden. Bij roinisterieele beschikking van 3 Juli is aan de sociëteit van navigatie op de Zuidwillems vaart, gevestigd te 's-Hertogenbosch, tot weder opzegging vergunning verleend voor een schroef- stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee en tot het sleepen van schepen tusschen Maastricht en Rotterdam. De Minister van Oorlog heeft goedgevon den o. a. te bestemmentot leeraar respect, in de krijgsk. vakken en in de art.-wetenschap, bij de Kon. mik academie, te rekenen van 1 Sept.de lste luit. M. A. H. J. Van Meurs van het 6de reg. inf. en P. C. De Wilde, van het corps pon tonniers, zullende zij worden overgepl. de eerste bij den staf der inf., de laatste by dien der art.; tot officier van politie bij genoemde inrichting den lsten luit. G. J. Bomberg van het 8ste reg. inf., overgepl. bij den staf der inf.; tot instruc teur bij den wetensch. cursus der onderofficieren te Maastricht den lsten luit. J. C. T. Bouman

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1