molenmaker te Aarlanderveen, voor de som van 29994. Naar men verneemt', is jl. Zaterdag te Utrecht vanwege de Oldenburgsche en Nederland- sche regeeringen het tractaat geteekend ter aan sluiting van den spoorweg IhrhoveNieuwe Schans. Is er reeds melding gemaakt van het be slaan van valsche coupons der 6 pCts. Central Pacific spoorweg obligatiën, door een geachte firma te Amsterdam worden de volgende ken merken opgegeven, waardoor men de nagemaakte van de echte coupons kan onderscheiden.a. het papier waarop de valsche coupons zijn gedrukt is veel witter dan dat van de echte stukken; b. de leler o van het woord dollars slaat veel lager dan de overige, terwijl de letters van dit woord op de echte in gelijke lijn slaan c. bij het in den linker-benedenhoek gestelde „Payable in the City New-York" staal, in afwijking met de echte, de letter t van het woord „the" niet gelijk, maar veel hooger, en hebben de valsche onder de „Yo" van het woord „New-York" een figuurtje staan als dit .w., hetwelk op de echte geheel niet voorkomtd. de omtrek van de r o o d e cyfers is veel minder scherp dan op de echte. Tot dus verre zijn ongeveer 700 valsche coupons 1 Ja nuari 1874 ontdekt; de stukken, waartoe deze coupons behoorden, bevinden zich hoogstwaar schijnlijk in Buitschland. De valsche coupons 1 Juli 1874 hebben, naar het schijnt, dezelfde gebreken, speciaal wat betreft de letter o in „dollars." De letterkundige maatschappij De Olijftak te Antwerpen, stelt zich vóór 16 en 17 Augustus a. s. een feest te geven, waarop alle Noord- en Züid-Nederlandsche letterkundigen zullen uitge- noodigd worden. Zij heeft bij deze gelegenheid de volgende prijsvragen uitgeschreven: 1°. Eene be knopte levensbeschrijving van Marnix van Saint Aldegonde, geschikt om onder het volk verspreid te worden; 2°. vijf liederen: een volkslied, een werkmanslied, een zeemanslied, een gezelschaps lied en een minnelied. Het beste van elk dier slukken zal bekroond worden met een verguld zilveren medaille; de maatschappij behoudt zich het recht voor een tweeden prijs toe te kennen. Al de stukken moeten oorspronkelijk Nederlandsch zijn en nog niet uitgegeven. De schrijver behoudt zijn recht van eigendom, nochtans zal de maat schappij de bekroonde en andere ingezonden stuk ken kunnen uitgeven. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór 5 Augustus a. s. De uitreiking der prijzen zal geschieden den 17den Augustus in plechtige openbare zitting. Naar men verneemt heeft de heer Joseph De Kuyper zijn ontslag ingediend als vice-consul van Spanje te Rotterdam. Aan de hoogeschool te Groningen is be vorderd tot doctor in de geneeskunde de heer F. Lantinga, geb. te Sneek. Met 1 September wordt de luit. ter zee lste kl. J. W. Visser als officier-instructéur in de stoomwerktuigkunde geplaatst bij het Konin klijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Bij min. beschikking is benoemd tot Isten klerk aan het depart, van financiën, afdeeling comptabliteit en verificatie, M. H. Sauer, thans geëmplooieerde ten kantore der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Utrecht, tevens gedelegeerd ontvanger bij het kantoor van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken aldaar. Z. M. heeft benoemd lot ridder 3de kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassauden luit.-kolonel Jhr. K. VV. De Koek, den ritmeester V. W. R. baron Bentinck tot Schoonheten, den majoor J. Roosmale Nepveu, den luit.-kol. L. R. J. A. Roosmale Nepveu eri den majoor J. D. A. Barre, allen van den grooten staf. Gemengd Nieuws. Omtrent het tweegevecht, bij Berg- en-Dal geleverd, wordt nog medegedeeld, dat het heeft plaats gehad tusschen een tweeden luitenant der infanterie en een niet-militair, beiden van Arnhem, die aan een openbare tafel twist kregen en na elkander met wijn geworpen en vuistslagen gegeven te hebben. De luitenant kreeg een houw dp ver het hoofd, welke niet gevaarlijk was; een diner te Berg-en-Dal bezegelde de verzoening. Ofschoon de slag op Pruisisch gebied geleverd werd, zal een vervolging hier te lande toch niet uitblijven, daar het misdrijf, door een Nederlander buitenslands gepleegd tegen een ander Neder lander, hier te lande kan worden vervolgd. Daar aan schijnen de partijen niet gedacht te hebben, maar wel het O. M., dat de zaak reeds heeft aangevat. Naar men verneemt is de heer Du- dok De Wit, dezelfde die onlangs eene voetreis naar Parijs heeft ondernomen, voornemens op ge lijke wijze zich naar Weenen en Petersburg te be geven, en wel in de maand Augustus. Dat niet allen, die aan een cirque of eenige andere inrichting van dien aard verbon den zijn, hun geld verkwisten, zooals algemeen geloofd wordt, bleek dezer dagen. De heer Krembser, een der kunstrijders van den heer Carré, kocht vóór eene aanzienlijke som een huis in de Wever straat te Arnhem. Hij achtte dit de beste geld belegging en heeft dan ook in andere steden eveneens huizen gékocht. Effecten kunnen dalen of, wat nog erger is, hij die ze bewaart kan ze verliezen of er zich mede verwijderen; met hui zen loopt men niet weg en als de eigenaar zijne tegenwoordige loopbaan geëindigd heeft, kan hij zijne panden valideeren. Het Prov. Gerechtshofin Drente heeft zekeren J. B., uit de gemeente Havelte, oud 25 jaren, schuldig verklaard aan vier diefstallen in bewoonde behuizingen en wel bij nacht. Hij is tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Naar verzekerd wordt, heeft mevr. Van de Weyer besloten om voor 50,000 fr. in te schrijven ten behoeve van het standbeeld, dat men voornemens is op de markt te Leuven voor wijlen haren echtgenoot op te richten. Door het Eng. stoomschip Hawk is ontscheept een buitengewoon groote stoomploeg met een machine van 14 pk., welke zal moeten dienen orn aan het strand nabij Huisduinen, alwaar de mailboot König Wilhelm hoog op het strand zit, een geul te baggeren, waardoor men dit stoomschip weer in zee meent te kunnen brengen. De Engelschman, die daaromtrent met de koopers van dit schip heeft gecontracteerd, moet, zooals hij Zegt, reeds 17 schepen van verschillende stranden hebben afgebracht en er volstrekt geen bezwaar in zien ook de König Wilhelm in vlot water te brengen. Een ieder echter, die met het loopende zand langs ons strand bekend is, vreest dat zijne pogingen evenals de vorige zullen mislukken. Aanvankelijk werd het werk Zaterdag ochtend niet onder de gunstigste voorteekens be gonnen. De stoomploeg zou van de lossingsplaats naar den dijk stoomen, maar in plaats van vooruit, liep zij met kracht achteruit en had er niet toe vallig een stuk hout op den weg gelegen, die hare vaart stuitte, dan was zij ongetwijfeld in de haven geloopen. Door den geweldigen schok bekwam de machine eenige averij en zal nu eerst hersteld moeten worden. Belangrijk zijn in tusschen de kosten die de koopers voor de gewenschte afbrenging van dit stoomschip hebben besteed. De hooge daggelden aan hun eigen werklieden en aan die van Den Helder betaald, het aan schaffen en uitbrengen van zware ankerkettingen, en nieuwe manilla-kabels, waaraan het schip gemeerd ligt, voor welk werk zij sedert een eigen stoomboot hebben, zijn zeker nog gering te achten bij de zware onkosten die de nu voorge nomen werkzaamheden nog zullen vereischen. Intussehen geven dit werk en het verblijf der Engelschen aan vele ingezetenen geen geringe voordeelen. BUITENLAND. Frankrij k. De Uniotl is veertien dagen geschorst wegens de openbaarmaking van een manifest, waarin het gezag, den 20sten November Mac Mahon opgedra gen, wat het wezenlijk karakter aangaat, wordt miskend. In de Nationale Vergadering heeft de heer Brun Zaterdag gevraagd, of de openbaarmaking van het manifest van den graaf van Chambord de oorzaak is van de schorsing der uitgave van de Union. De Minister Fourtou antwoordde, dat j dit juist is; hij zou aan de waarheid te kort doen, zoo hij het tegendeel zeide. De wet van 20 November draagt aan Mac Mahon voor 7 jaar het gezag op; dit besluit, is onherroepelijk. In het manifest nu, door de Union medegedeeld, wordt dit gezag betwist. Wij staan, zeide de Minister, boven de partijen en zullen geen aanval op het gezag van Mac Mahon toelaten. Brun vroeg daarop verlof om de Regeering ie interpelleeren over de oorzaken van de schorsing van de Union De discussie is lot Dinsdag uitgesteld. De heer De Goulard, oud-Minister, is Zaterdag overleden. Duitschland. Men meldt uit Neuwied: Den isten dezer werd in het vorstelijk slot de jonge prins gedoopt; hij ontving de namen Wilhelm Alexander Frederik Karei Herman. De Keizer van Duitschland hield het kind ten doop. Naast hem stonden zijne ge malin en zijne zuster, groothertogin Alexandrine van Mecklenburg. Na de plechtigheid had er een dejeuner plaats, waaraan vele vorstelijke personen en hooge autoriteiten deelnamen. Bij den Bondsraad wordt thans beraadslaagd over de quaestie, of het niet noodig zou zijn, de Nederlandsche halve en de Oostenrijksche kwart guldens in Duitschland geheel te verbieden. Volgens de West/. Volksz. heeft een inge zetene te Paderborn, zoodra de bisschop aldaar was gesommeerd zich binnen drie dagen in hech tenis te begeven, voor hem de boete van 400 thaler betaald. De bisschop, die dit niet verlangde, heeft daarop bij de rechtbank protest ingediend tegen deze voldoening van boete door een ander. De rechtbank heeft daarop nog geen beslissing genomen. Spanje. Uit Santander wordt van den 4den gemeld: De Carlisten verhinderden de gemeenschap tusschen Somorrostro en Bilbao. Zij zenden troepen naar Biscaye. Driehonderd arbeiders in de mijnen van Almaden zijn in opstand gekomen. Zij hebben een inspecteur gedood en een ingenieur gewond. De biljetten der Rio Tinto, welke naar Londen en Parijs waren gestuurd, zijn terugge zonden. - Door de nieuw opgeroepen reserve wordt het leger gebracht op 200,000 man. Grroot- Britannië. Luidens een telegram uit Singapore heeft het Britsche oorlogschip Basilisk zijn ontdekkings tocht langs de tot dusver onbekende noordoostelijke kusten van Nieuw-Guinea met goed gevolg vol eindigd. Er wordt bijgevoegd, dat de Basilisk een korteren weg dan de bestaande gevonden heeft, tusschen Australië en China. Laatste Berichten, Met gunstigen uitslag is examen afgelegd als Indisch ambtenaar door de heeren Ter Meulenr L. H. en J. H. Andeweg, Boissevain, De Chauvigny de Blot, Van den Bergh, Lok, Gordon, Van der Lith, Pereira, Van Steeden, De Vulder van Noor den, Wijnen, La Fontaine, Van Davelaar, Van der Wolk, Adema en Bekker, allen studenten van d& Instelling voor Indisch Onderwijs te Leiden. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden o. a. te benoemen: tot kapitein 1ste kl. den kapt. 2de kl. A. W. Van der Heide van het 4de reg. inf.; tot ritmeester 1ste kl. den ritmeester 2de kl. G. Yssel de Schepper en B. J. Couvée, in structeur bij het 1ste reg. huzaren; op non- act. te stellen, op hunne aanvrage, in afw. van nadere beschikking, den paardenarts 2de kl. J. H Hout zagers, van het 1ste reg. huzaren; over te plaat sen bij het 4de reg. inf. den kapitein H. Van den Bosch, van het 3de, en de 1ste luits. J. P. A. De Kleyn en A. K. Van der Garden, resp. van het^ 1ste en 5de reg.werkzaam te stellen bij het depart, van oorlog, den Isten luit. L. Tissot van Patot, van het 4de reg. inf., die in verband daarmede in zijn rang is overgeplaatst bij den staf der infanterie. De kapitein L. E. Gerdessen is van het 5de bij het 4de reg. inf. overgeplaatst met bestemming, het bevel te voeren over de 3de comp. 4de bat.r te Haarlem in garnizoen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2