"Voor eenige dagen kwam de visscher G. van Harderwijk -met den trein van Zwolle. Toen hij aan het station Nunspeet wilde uitstap pen, bemerkte hy dat die trein niet slopte. Onmid dellijk opende hij het portier en sprong er uit, met het ongelukkig 'gevolg dat 2ijn arm ont wricht werd. Bovendien is er proces-verbaal tegen hem opgemaakt, zoodat zijn roekeloosheid hem duur te staan komt. Uit Bennekom wordt aan het School blad het volgende gemeldAlhier had vóór eenige dagen het toelalings-examen plaats voor de jon gelieden, die van de gelegenheid wenschten ge bruik te maken om zich, met ruime ondersteu ning van het gouvernement, te bekwamen tot apotheker in Oost en West. Het examen werd afgenomen door en ten huize van den oud-hoog- leeraar Mulder en had uitsluitend onder zijn op zicht plaats. Het schijnt vreemd, dat, terwijl aan andere examens zooveel openbaarheid mogelijk wordtgegeven, dit juist gehouden moest worden in een afgelegen dorpje van Gelderland, op een uur afstands ongeveer van het station Ede, waar het moeilijk heen en nog moeilijker onder dak te komen is. Het examen kon dan ook niet op den bepaalden tijd aanvangen, aangezien de jongelui, geen papier bij zich hebbende, eerst een voet reisje naar Ede moesten ondernemen om zich dat te verschaffen. Bennekom had slechts éen papierhandelaar, den post-directeur, en deze ver kocht natuurlijk slechts postpapier, hetgeen niet gebruikt mocht worden. Gisteravond is te Rotterdam H. L. F. A. Leroux, oud '19 jaren, tijdens hij bezig was in de zweminrichting in de Baan le baden, vermoedelijk door de vallende ziekte, waaraan hij lijdende was, overvallen en dientengevolge verdronken. De Scheepstimmerman J. Stolk, die in het droogdok te Gharlois was gevallen, is aan de gevolgen, in het ziekenhuis te Rotterdam, waarheen hij vervoerd was, overleden. Hij laat een bejaarde weduwe na. INGEZONDEN. Het Tarifeeren van duinwater. Mijnheer de Redacteur De laatst gehouden zitting van den Gemeente raad was voor een groot deel gewijd aan de „voordracht betrekkelijk aanvoer van duinwater.'' De geheele discussie ontsproot ter goeder trouw, alle aangevoerde argumenten getuigden van goeden wil; doch zooals het altijd gaat, was ook hier verschil van meening. Zonder iels te willen afdin gen op het gesprokene, of iets te willen bedillen, kan het toch zijn, dal door wenken, gegeven door personen die rneer met de behoeften en het innerlijk leven van de lagere volksklassen bekend zijn, meer licht in deze zaak zal ontstaan. De voorstanders van het kosteloos verstrekken van duinwater hebb'en volkomen gèlijk, dat zij te velde trekken tegen èene tarifeering; daarmede toch gaat verloren het doel waarvoor het is aangeschaft; door dien gedwongen koop zullen die menschen (de behoeftigen) voor wie kosteloos verkrijgen van goed drinkwater een levensquaestieis, daarvan voor minstens 3/4 verstoken blijven en wel omdat zij meestal zonder éen cent in huis zyn. Vraagt men nu waarvan zij dan leven? Ja, dat is een probleem dat gemakkelijker is te stellen dan op te lossen; veeleer kan men zeggen hoe zij leven. In den regel ontvangt de mindere volksklasse des Zaterdags het weekloon, éen deel wordt daarvan onmiddellijk afgenomen om de „Zondagsche kleeren", die den voorgaanden Maan dag zijn beleend, uit den lombard te halenhet andere deel wordt besteed om eten en behoeften voor den Zondag aan te koopen, en het overige is, voor zooverre het kan strekken, om in den winkel te betalen datgeen wat in de afgeloopen week geborgd is; 's Maandags gaat het Zondagsche pak weer naar den lombard, en van dat geld, door die beleening verkregen, moet nog schuld worden betaald, en van de rest, zoo er al iets overblijft, de geheele week worden huisgehoudenèn die rest is zoo klein, dat er veelal reeds des Dinsdags geen cent meer in huis is. Waar vandaan moeten dan de centen komen om duinwater te be talen Maar, vraagt een ander niet ten onrechte, waarvan en hoe wordt dan geleefd? Dan wordt geborgd op het loon dat nog moet worden ver diend, zooals dat de week te voren en zoovele weken tevoren, ja sedert het huwelijk is geschied, (de meeslen zitten bij het trouwen al in de schuld). Zij zijn onder dergelijke handelingen grootgebracht, als kinderen hebben zij dat als ware het met de- moedermelk ingezogen, en eenmaal groot en gehuwd zijnde, leeren zij dat aan hunne kinde ren evenals zij het van hunne vaders hebben ge leerd't is treurig maar niettemin waar. Voegt men nu hierbij dat de menschen, waarover hier wordt gesproken, en waarvan Leiden helaas niet misdeeld is, voor 3/4 niet in het bezit zijn van een emmer van 10 liters, hetgeen men kan zien als men nagaat hoe de een met een pot, de ander met een pan, de derde met een lekken emmer en de vierde met de kookmachine of ijzeren pot water haalt, dan zal men gereedelijk tot de over tuiging komen, dat door gedwongen betaling, zooals bereids is aangemerkt, diegeen van hét gebruik van goed drinkwater zal verstoken zijn, die er het meest behoefte aan heeft. Maar ook de héeren, die hebben gëmeend'dat moet worden gewaakt tegen het misbruik, hebben gelijk, want het misbruik is waaWijk grooter dan menigeen zou denken, en dit wordt eensdeels veroorzaakt door gebrek aan toezicht, anderdeels door omstandigheden waardoor vermorsen onver mijdelijk wordt, nam. Men heeft plaatsen Waar de wallen hoog zijn, en als nu bij laag water de afstand van den wal tot aan het water van 60 tot 80 en meer centimeters bedraagt, dan is het schier onmogelijk de emmers of andere voor werpen, waarin water wordt1 gehaald, met gracht water uit te spoelen. De menschen zijn dus met den besten wil van de wereld genoodzaakt het duinwater te vermorsen. Dat daarom eene regeling of liever verordening op hel gebruik of misbruik Van duinWater hoogst noodzakelyk is, valt niet te betwijfelen; het is echter na kennisname van het boven medegedeelde de vraag, of tariefeering daarvoor wel de aange wezen weg is? Immers blijkt daaruit voldoende, dat het aangenomen beginsel in strijd is met het doel waarvoor zuiver drinkwater verkrijgbaar is gesteld. Dat doel had op het oog de minge- goeden, want de meergegoeden zijn desgevordérd in de gelègénheid' zich waterfilters aan te schaffen. Er bestaan evenwel toch wel middelen waardoor zoowel het kosteloos gebruik van duinwater voor de behoeftigen wordt gewaarborgd, als het mis bruiken kan worden tegengegaan; wordt evenwel het gevallen besluit gehandhaafd, dan zal de onder vinding leeren, dat niet de helft van het duin water zal worden gebruikt dat nu wordt aange voerd; want de behoeftigen zijn niet onwillig, maar onmachtig om te betalen. P. Leiden, 2 Juli 1874. Onze Feestviering. Mijnheer de Redacteur Hoewel er reeds veel over onze a. s. feestvie ring geschreven is, hoop ik dat UEd. aan onder staande regelen wel een plaatsje in uw veelge lezen blad zult willen inruimen. Men zal feestvieren, maar hoe? Reeds lang schijnt het feest van 3 October e. k. de harten warm te doen kloppen, en toch het volk zal, voor zoover bekend is, niet open baar feestvieren. Of kan (met bescheidenheid gesproken) eén feest viering, zooals op Musis Sacrum zal plaats hebben, op den naam van nationaal aanspraak maken? Zal hierdoor het volk veredeld, de moed en opofferingen der vaderen door hen in eere worden gehouden? De Besturen der onderscheidene corporatiën te dezer stede schynen, om onbekende redenen, tot niets te kunnen besluiten. Welnu, leden dier corporatiën, laat ons trachten, door het be leggen van vergaderingen, bij de leden een votum van al of niet feestviering op te wekken, om daarna de verdere féëslviering te regelen Op dan, wakkere burgers der grijze sleutel stad, toonen wij, dat het ons ernst is, dén moed en standvastigheid der vaderen in eere te houden. Haasten wij onsde tijd dringt er toe Uw dw. Dienaar Leiden, X., 3 Juli 1874. Lid eener corporatie. Zie L. Dagblad van 26 Juui 11. BUITENLAND. Frankrij li. Het constitutioneele ontwerp, door de sub commissie van de Commissie van Dertigen gereed -gemaakt, is in hoofdzaak bekend. Het bepaalt het volgende Het presidentschap der Republiek is voor zeven jaren opgedragen aan Mac. Mahon. De President der Republiek bestuurt met de medewerking van twee Kamers. De Eerste Kamer wordt voor de eene helft bij wijze van verkiezing samengesteld, voor de andere helft door den President der Re publiek benoemd. Aan den President der Republiek wordt uitsluitend het recht toegekend, de Nationale Vergadering te ontbinden. Bij ontstentenis van een hoofd van het uitvoerend gezag, komen de beide kamers in congres bijeen, om een nieuw hoofd te benoemen. De Commissie heeft zich reeds met art. 1 Van het ontwerp der sub-commissie vereenigd, nadat zij een daarop voorgedragen amendement had verworpen luidende aldus: Het Gouvernement van Frankrijk wordt voor zeven jaren opgedragen aan Mac-Mahon, die het gezag zal uitoefenen onder den titel van President der Republiek. Voor het gerechtshof vari Seine-et-Marne stond dezer dagen de 1-9-jarige Erneslnï?- Bois.au- berts terecht, beschuldigd van moord op haar tien jarig broertje Albert gepleegd. Uit het onderzoek en het verhoor is gebleken, dat Ernestine hare drie jongere broers voortdurend mishandelde. De twee oudsten, zestien en veertien jaar, waren haar te sterk, maar de jongste was niet tegen haar op gewassen. Op den avond van 5 April, toen de drie knapen naar een bal waren, ging zij 1& tien uren uit, begaf zich -naar het danslokaal en- riep haar jongsten broer, dien zij medenam onder voorwendsel, dat het reeds zoo laat was. Het kind volgde haar gewillig. In een eenzame straat sloeg zij hem met het hoofd tegen den muur, kneep hem daarop zijn keel dichl en wierp hem in een put. Zijn petje wierp zij in het wa ter om bij nasporingen te doen gelooveri, dat hij- verdronken was. De beschuldigde heeft, na eerst ontkend te hebben, volledig hare schuld beleden en gezegd, dat zij dien avond te huis reeds het vaste voornemen had opgevat om Albert te ver moorden. Als reden van hare misdaad geeft zij op, dat hij alles omtrent haar aan zijne moeder vertelde, die haar dan mishandelde., Onder de getuigen was de vader, die tegen zijne dochter getuigde. Het gerechtshof heeft Ernestine Boisau- bert veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. België. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak van het duel der heéren Fontainas en wijlen Firtnin Lehembre. De heer Fontainas is tot één jaar gevangenis straf en 1000 franken boete, de 4 getuigen tot eene maand gevangenisstraf en 100 franken boete veroordeeld. Opnieuw bleek hoezeer het publiek haakt naar schandaal; de zaal der terechtzitting kon het aantal nieuwsgierigen niet bevatten en daarbuiten verdrong men elkander nog voor de geopende vensters om nog eenige bijzonderheden over deze ellendige en betreurenswaardige zaak op te vangen. De rechtbank heeft, in strijd met het Openbaar Ministerie, het minimum der bij de wet bedreigde straf toegekend. Diütsclilanci. Monsgr. Martin, bisschop van Paderborn, heeft gisteren van de districts-rechlbank eene sommatie ontvangen om zich binnen drie dagen in hech tenis te begeven, ten einde de gevangenisstraf' le ondergaan, waartoe hij veroordeeld is. De bis schoppen van Ermeland en Maintz zijn hem komen bezoeken. Prof. Dr. Reusch, te Bonn, is door Bisschop Reinkens benoemd tot vicaris-generaal, voorloopig alleen voor de 'Oud-Katholieken in Pruisen én in die hoedanigheid door de Pruisiséhe regeering erkend. De bekende redacteur van d e Ger mania y te Berlijn, heeft zich vrijwillig aan de gevangenis aangemeld om daar twee maanden te blijven, wegens beleediging van den Duitsbhen Rijkskan selier. Bij de discussie over de begrooting van het ministerie van eeredienst en onderwijs in Beieren,.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2