als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar op 1 Mei 1872 en 8 Mei 1874, de bronzen medaille toegekend; met ingang van 1 Sept., aan Mr. M. Van Lier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijde lijk leeraar aan de Rijks h. b. s. te Assen, en als zoodanig benoemd Mr. J. J. Willinge; be noemd tot leeraar aan de Rijks h. b. s. te Gro ningen, J. Kors, dusver tijdelijk leeraar aan die school; aan H. A. L. Van Vessem, adjunct-in tendant van Zr. Ms. paleis te Amsterdam, ver gund het aannemen en dragen der versierselen der ridderorde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk van Saksen Weimar Eisenach; Jhr. Mr. G. J. A. Den Tex, met ingang van 15 Juli, herbenoemd tot burgem. van Amsterdam; benoemd tot burgem. van Schijndel P. A. Ver hagen. Gremengd IVieaws. Gistermorgen omstreeks 5 uren heeft zekere W. H. in het plantsoen alhier zich door ophanging van het leven beroofd. Zwaar moedigheid schijnt den man daartoe gedreven te hebben. Te Arnhem is Zaterdag eene vrouw, hoogst beschonken tehuis gekomen, van de trap gevallen en den volgenden ochtend aan de ge volgen van dien val overleden. Vrijdag heeft te Breda een treffend ongeluk plaats gehad. Zekere A. Vermeulen, arbei der, oud 57 jaren, was in de Reigerstraat behulp zaam bij het opladen eener vrachtkar, toen daar een troep huzaren voorbijreed. Een van de paar den der huzaren schijnt door de kar te zijn ver schrikt; althans het bracht den arbeider een he- vigen slag in het aangezicht toe, waarbij het hem deerlijk wondde, zelfs zóo dat het niet ze ker is of V. zijn linkeroog wel zal behouden. Vrij dag-avond had te Uithuizen het volgend ongeval plaats. Terwijl de vrouw van den brood- en koekbakker T. H. bezig was een ketel chocolade te koken en zij zich inmiddels voor een oogenblik verwijderde, zette hun 6-jarig zoontje den ketel met kokend vocht aan den mond, met dat gevolg, dat het, na een paar dagen lijdens, aan de inwendig bekomen brandwonden is be zweken. Te Harlingen is dezer dagen de eer ste lading hout, rechtstreeks uit Amerika, nl. uil Dariën in Georgië binnengekomen per barkschip Harlingenkapt. J. P. De Jonge. Vrijdag is të Dordrjecht door den poli- tie-agent Bergman in arrest genomen Aart De Bruin, wonende aan den 's-Gravendeelschen dijk, wegens verregaande mishandelingen van zijne in hoogst zwangeren toestand verkeerende vrouw, eerst in huis en daarna aan den openbaren weg. Dit laatste werd gezien door M. Van den Bergh, die, tusschenbeiden gekomen, de vrouw heeft ont zet, welke daarop in eene nabijzijnde herberg is gevlucht, terwijl haar beschermer inmiddels van het gebeurde aangifte deed. Door den commissaris en den inspecteur van politie is onmiddellijk een on derzoek ingesteld, zoo ook vervolgens door des kundigen naar den toestand van de vrouw, welke op dit oogenblik hoezeer niel gevaarlijk, toch altijd van ernstigen aard is. In afwachting dat de zaak behoorlijk is geïnstrueerd, is de dader voorloopig op vrije voelen gesteld. Door D r. H. W e ij e n b e r g h, professor te Cordova, in de Argentijnsche Republiek, is aan het stedelijk museurn te Haarlem ten geschenke aangeboden een albumblad, vervaardigd door wij len den dwerg Simon Jane Paap. De daarop ge schilderde bloemen bewijzen, dat die dwerg vrij goed het penseel voerde. Het Prov. Gerechtshof heeft Zater- dag de huisvrouw van F. G. te Delft, beschuldigd van valschheid in geschrift, veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting. In de zitting van de kamer van correct, appellen is de kunsttand maker M. J. S. te Rotterdam in hooger beroep veroordeeld tot f 75 boete of 3 dagen subs, ge vangenis. De zaak van den koffiehuishouder J. J. S in Den Haag, die cassatie heeft aangeteekend tegen het arrest van het Hof in Zuid-Holland "waarbij hij schuldig werd verklaard aan en ver oordeeld wegens diefstal van gas bij nacht in een bewoond huis, zal voor de vacantiekamer van den Hoogen Raad a. s. Vrijdag in behandeling komen. Mr. Van Gigch zal ook nu voor den requirant optreden. Uit Suriname wordt van 30 Mei ge meld Te Georgetown heeft een vreeselijke brand gewoed, zooals men er sedert 1864 niet had bij gewoond en waardoor een groot gedeelte van Robb's Town in de asch is gelegd. De brand brak uit in het pakhuis van de firma Ramsay, Hill and Cie., algemeene commissiehandelaars, en breidde zich met ontzettende snelheid uit, zoodat in den tijd van twee uren de pakhuizen benevens de aanwezige voorraad goederen van de firma, alsmede die van de heeren Irving, Mac Arthur and Cie. en van den heer M. F. Gamacho (een der voornaamste Portugeesehe kooplieden te George town) totaal waren verwoest. Onder de verbrande goederen bevond zich een groole hoeveelheid rijst, eerst dezer dagen uit Calcutta aangebracht. Het is de derde maal in tien jaren tijds, dat de heer Mac Arthur en zijne familie door brand alles verloren hebben. Niet dan met groote moeite heeft men naburige pakhuizen kunnen redden. De schade wordt op 100,000 p. st. begroot; men rekent dat voor twee derden daarvan geassureerd was. Behalve de boeken der firma's is niets ge red. Ofschoon de oorzaak van den brand nog niet bekend is, schijnt men aan brandstichting te gelooven. Er waren in de pakhuizen van de hee ren Ramsay, Hill and Cie. geen bijzonder ontvlam bare goederen of oliën aanwezig; bovendien wer den voortdurend alle mogelijke voorzorgen tegen brand genomen. De firma hield zelfs een brand- wachter in de pakhuizen in dienst, terwijl er den geheelen nacht door gaslicht gebrand werd. Ook bij de andere heeren werden gelijke voor zorgen in acht genomen. Gelukkig dat vele sche pen, die dichtbij de in brand geraakte pakhuizen lagen, zich nog in tijds hebben kunnen verwijderen. De directeuren van de Demerarysche assurantie maatschappij hebben zich bereid verklaard om het volle bedrag, waarvoor bij haar geassureerd is, onmiddellijk in geld uit te betalen, zoodra de ge assureerden hunne vorderingen zullen geverifieerd hebben. KOL O'N 1ïvT BATAVIA, 20 Mei. Aan het Algemeen Overzicht van den Indiër ontleenen wij het volgende: De feesten bleven sedert het vertrek van de vorige mail aan de orde van den dag. Na de ont vangst der van Atchin terugkeerende troepen op de drie hoofdplaatsen van Java, vierde men in geheel Ned.-Indië het Kroningsfeest. Overal elders heeft men daaraan meestal drie dagen gewijd, te Batavia den 12den en 13den. Buiten de officieel e plechtigheden is door een aantal telegrammen, naar Nederland verzonden, of aan den Gouv,- Generaal gericht, en door de algemeene deelne ming die zich op verschillende wijzen uitte, ge bleken, dat werkelijk het Kroningsfeest in Indië als eene heuglijke gebeurtenis werd aangemerkt. Volgens bericht van den gouverneur van Suma tra's Westkust heeft Troemon, het eenige land schap buiten Edi dat sedert lang met ons in aan raking was, de akte van erkenning onzer souve- reiniteit onderteekend, en is hij te Simaloe ge weest, waar de geest gunstig is en waar hij zal terugkeeren om spoedig een tractaat te sluiten. Kolonel Van Daalen heeft, eenige weken geleden, zijn verzoek herhaald om eervol ontslag uit den dienst, met toekenning van pensioen. Een antwoord daarop schijnt nog niet te zijn ont vangen. Aan de gevolgen zijner bij den aanval op Ketapan-Doea op 15 Februari jl. bekomen won den, is den 24slen April te Oenarang overleden de 1ste luitenant der artillerie H. Kuijper. Daar een 900-tal zieken en gewonden van het leger in het hospitaal en in tijdelijke inrich tingen alhier verpleegd wordt, kon men een 70-tal zieken van de marine niet terstond opnemen en heeft het vrij wat moeite gekost de noodige ruimte beschikbaar te krijgen. Den llden is de directe vaart op Australië met den stoomer Jason geopend. Door deo gouverneur-generaal van Ned.-Indië ziju de volgende beschikkingen genomen. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ma. milit. dienst, de lsto luit. der art. A. H. Benja mins. Bevorderd: tot lstcn lnit. bij de cav., M. W. F. M. Van Berkel. Ontslagen: op verz., van hnnne verbintenis jegens het gouvern., de tijdelijk zoolang de krijgsoperatiën tegen Atjin zulleu duren bij den milit. geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië, respect, in den rang van majoor en kapt. in dienst gestelde geneesh. C. Mayo en John C. Galton. Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den vendam., bij het vendudepartern. te Makassar H. Van Santwijk. Benoemd: tot lsten hnlp- onderw. aan de openb. lagere school te Baitenzorg J. Van der Lof. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de ambt. op wachtgeld E. A. Linnenschmidt van LofFelt, en de mandoor bij 's lands gevangenis voor Eur en met dezen gelyk- gestelde pers. te Samarang, F. Wielioga; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met beh. van aanspr. op pensioen, de opz. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Korowelaog (Samarang) C. F. Stekkinger; op verz eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het bureel van den gouv. van Samatra's Westkust, A. Smith; idem, met beh. vau recht op pens., de klerk op het ads.-res.-kant. te Amoenthaij L. Jacoq. Benoemd: Tot dir. van onderwijs, eered. en nijverheid, C. Bosscher; tot adsist.-rcsid. van Blora, J. Mullemeistertot idem van Brebes G. R. Lucardie; tot schoot van Lonthoir en den voorwal van het eiland Groot-Banda L. C. Van Sprew. On tslagen Bij het res.-bur. te Soerabaija, op verz., eerv., uit zijne betr., wegens ziekte, de 2de comm. J. H. Ploem benoemd: tot 2dcn comm. G. D. Von Franqucraont; tot 3den comm. W. Tannaij. Ontheven: Bij den post-en tele graafdienst, eervol, van de verdere vervulling der betrekking van kantoorchef der 4de kl J. N. Neijndorff. Benoemd: tot kantoorchef 4de kl., W. B. H. Fransz en J. C. Vroom; tot comm. 3de kl., G. J. A. Boulet; tot telegraf. 3de kl. A. Ebrencron, werkzaam gesteld bij het telegraaf k. te Soerabaija; tot adj.-comm. C. Toorop, werkzaam gesteld bij het postk. te Weltevreden. Ontslagen: door den landraad te SiJho-Ardjo, als buiteug. snbst.-grilfier bij die rechtbank, J. W. C Van Steeden; be noemd: tot bniteng. subst.-griftier bij die rechtb., K. W. Mac Donald, adsp.-contr. bij het binnenl. bestuur aldaar. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 3den comm. bij de algemeene rekenkamer Ph. Du Mosch. Ont slagen: Op verzoek, eervol, uit 's lauJs dienst, de opz. 2de kl. bij den waterstaat enz. W. Etenbaas; nit's lands dienst, de control. 2de kl. W. L. Rogge. Benoemd, bij den waterstaat enz., tot ingen. 1ste kl., H. J. Roelaud; tot ingen 2de kl., R. H. J. Spanjaard; tot ingen. 3de kl J. E. De Meyicr, tot adsp.-ingen. Th. W. C. Herckenrath. Machtiging verleend: Tot uit reiking aan W. J. Cramer van Bauragarten eener akte van toel. tot de uitoef, der genees-, heel- en verlosk. praktjjk in de afd. Kendal. Ontslagen: bij het boschwezen op Java en Madura, op verzoek, wegens ziekte, eervol, uit zijne betr., de opziener 3de kl. B. N. Meelhuijzen Benoemd: tot opziener 3de klJ. Bekker, onder de bevelen van den houtvester, belast met het be heer over het boschdistrict Kcdiri. Departement der Marine. Outslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de lichtopzichter 2de kl. P. C. J. Scholte. Benoemd: tot lichtopz. 2de kl., F. Legeltot lichtopz. 3de kl., J. C. Van Leeuwentot 2den stuurmaD, L. J. C. Cocheret de la Moriuière. BUITENLAND. Frankrij li. De Commissie voor het budget heeft met 12 tegen 9 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Wolowski, waarbij de amortisatie der Bank van 200 op 150 millioen wordt terugge bracht. Dit votum der Commissie is vooral daar om van gewicht, omdat de heer Magne, minister van financiën, verklaard heeft, dat hij van de verwerping van het voorstel een portefeuille-quaes- tie maakte. Voor den Siècle is het verbod van verkoop op straat opgeheven. In de bureaux van het te Tarbes verschijnen de Bonapai listisch blad iAbeille, hetwelk onlangs had aangekondigd, dat ter dier stede een Bona- partislisch Comité zal worden opgericht, is eene huiszoeking gedaan, zoomede bij den hoofdredac teur. Te Marseille is eene brochure, getiteld „Napoleon III,'1 in beslag genomen. De hertog van Padua, die als maire van Courson-Launay geschorst was wegens deelne ming aan de manifestatie op Chislehurst den 16den Maart jl., is thans in zijne functiën hersteld, Intusschen wordl thans een brief van hem aan zeker persoon openbaar gemaakt, ten geleide van eenige exemplaren van het photographisch portret van den keizerlijken prins, bestemd ter ver dere verspreiding. Indien men het verlangt, schrijft de hertog, zal ik meer portretten zenden. I3elg-ië. Nadat men dezer dagen had ontdekt, dat een te Brussel wonend graveur voor rekening eerier commissie in Frankrijk eene medaille, ter ver eeuwiging der meerderjarigheidsvei klaring van den Keizerlijken prins, vervaardigde, werd de maker een Duitschergewaarschuwd, dat, ingeval hij daarmede mocht voortgaan, de Regeering hem krachtens de vreemdelingenwet over de grenzen zou doen brengen. Dezelfde graveur had echter kort te voren eene medaille, ter verheerlijking van Cham bord, ongehinderd en straffeloos, voor reke ning van een Fransch comité, vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2