LEIDSCH DAGBLAD. lV. 4411. A0. 1874. Dinsdag 30 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postv 1-40. Afzonderlijke iNommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1)ER ADVERTENTIES Van 16 regels,1.05. Iedere regel meer0.17i. Groolcre Iqllcrs naar plaatsruimte. STADS-KEIITCKTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belas tingen alhier is ter hand gesteld een, op den 27sten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1874/5, houdende aanslagen voor wijk 5, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Lcidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, welh. b. Burgr. Leiden, 29 Juni 1874. LEIDEN, 29 Juni. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het raadhuis alhier van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 29.00, 5.90 en f 2.90, de laagste 29, f 5.50 en f 2.80. Van het verrichten van onderscheidene wer ken in het gebouw genaamd „Nosocomium" om voor tusschenschool te kunnen dienen, is bij de op heden plaats gehad hebbende openbare aanbe steding aannemer geworden de heer H. Carlier, timmerman alhier, voor de som van 2680. Gelijk uit achterstaande annonce blijkt, heeft zich eene voorloopige Commissie gevormd, wier ernstige bedoeling het is, om Katwijk aan Zee door een waterweg naar het uitwateringskanaal van Rijnland aan onze gemeente te verbinden. Woensdag jl. werd eene eerste vergadering ge houden, die door ruim 35 personen werd bijge woond en waarin de Commissie hare voornemens uiteenzette en mededeelde dat de heer Waldorp, hoofdingenieur van den Waterstaat, de gelegen heid in loco had onderzocht en zich bereid heeft verklaard de leiding der uitvoering op zich te willen nemen. In eene volgende vergadering zal mededeeling worden gedaan van de aan te nemen richting, begrooting enz. Reeds 18 inwo ners hebben aanstonds zich hoofdelijk verbonden, de kosten van opmeting, enz. mede te willen hel pen dragen. Hebben vroeger eenige onzer ingezetenen zich be ijverd de communicatie lusschen Leiden en Katwijk aan Zee te vergemakkelijken, wij hopen dat zy dien wensch zullen doen blijken door hunne deel neming en daardoor dit groote en nuttige werk steunen. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heeren A. Brants, geb. te Gorssel, met academ. proefschrift; P. Brooshooft, geh. Ie Giesendam, en A. Van Mens, geb. te Maasland, na verdediging van Stel lingen. Tot bestuurslid der Ned. Dierkundige Ver eeniging, welke Zaterdag te Middelburg hare ge wone jaarlijksche vergadering hield, is benoemd Dr. J. G. De Man en tot lid van de Commissie der redactie van het tijdschrift voor dierkunde Dr. C. K. Hoffmann alhier; eereleden zijn ge worden Prof. E. Selenka, te Erlangen, en Dr. G. F. Westerman, te Amsterdam. Een belangrijk besluit werd genomen, waarvan voor de kennis van onze Fauna vele vruchten te verwachten zijn, n.l. het gebied der studie aangaande de lagere dieren onzer Fauna zooveel mogelijk onder elkan der te verdeelen, zoodat het eene lid zich speciaal met éen gedeelte het andere met een ander onder deel van het onderzoek omtrent Neerlands Fauna heeft belast. In de wetenschappelijke vergadering werd door Dr. Dupont allereerst de aandacht er op gevestigd, dat het in September 1875 juist 200 jaren zal geleden zijn, dat door Leeuwenhoek de eerste microscopische organismen waren ontdekt, en dat men voornemens was in Duitschland dit tweede eeuwfeest te vieren. Het Bestuur zeide zich gaarne te zullen belasten op de huishoudelijke Vergade ring, die in het midden van November te Am sterdam zal gehouden worden, een voorstel hij de leden in te dienen om op eene of andere wijze dien heuglijken dag, ter herinnering aan den be roemden natuur-onderzoeker, te herdenken. Daarna werden vele belangrijke wetenschappelijke mede- deelingen gedaan door de heeren P. P. C. Hoek, en Dr. J. G. De Man, van Leiden; J. Ritzema Bos, van Wageningen; M. M. Sehepman, van Rhoon; Dr. Y. Keyzer, van Middelburg enz., welke ge deeltelijk of geheel in de verslagen of in het tijdschrift der Vereeniging zullen opgenomen worden. De Staats-Courant bevat het 2de vervolg der nominatieve opgave van de Europeesche onder officieren en soldaten, die bij de 2de expeditie tegen Atjin gesneuveld, gewond of ten gevolge van die krijgsverrichtingen overleden zijn, voor zoover daaromtrent tot op den Oden Mei 1874 bij het departement van oorlog in Ned.-Indië ken nisgeving is bekomen Naar aanleiding der instelling van Rijks adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, heeft de Minisler van oorlog de onder scheidene au'oriteiten van het leger uitgenoodigd, om, voor zoover dit in i'iunne betrekking mocht kunnen te pas komen, van al datgene wat voor het behoud en de restauratie van rijksgebouwen en voorwerpen, die eene historische of kunst waarde bezitten of voor de Nederlandsche geschie denis van belang is te achten, rechtstreeks mede deeling te doen aan de adviseurs. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip Hollandvan Nieuwediep naar Batavia, is den 26sten dezer te Port Said aangekomen en Zaterdag het Kanaal ingegaan. Alles wel aan boord. De stoomschepen W. A. Scholten en P. Galandvan de Nederl. Stoomvaartmaatschappij, kwamen Zaterdag met een diepgang van 46 palm 3/4 uur vóór hoogwater, door den Nieuwen Wa terweg binnen, het eerste van Vlissingen en het tweede van Glasgow. De examens B. (art. 6165) der Pol. school zijn Vrijdag afgeloopen. De uitslag is Zaterdag bekend gemaakt. Van de 44 candidaten hebben zich 9 vóór of gedurende het examen terugge trokken. Van de 35 die het examen hebben afge legd, zijn 23 geslaagd, te weten: art. 6162 (civiel-bouwk. ingenieur) de heerenW. J. Van Hoogstraten, H. W. Huender, W. A. Humme, J. De Koning, A. P. Melchior, J. G. Mets, L. J. Schüller, J. K. E. Triebart, J. A. J. Sibmacher Zijnen; art. 6162 en 64 (civiel- bouwk. en werktuigk. ingenieur) de heeren J. G. Heijning, C. R. J. Kallenberg v. d. Bosch, C. F. Loder; art. 6364 (scheepsbouwk. en werktuigk. inge nieur) de heer H. Siebers; art 64 (werktuigk. ingenieur) de heerenT. A. Bertrand, D. Blooker, P. J. Dirks, T. A. Gaijmans, H. Enno van Gelder, S. E. Haagsma, J. G. Roelofs, R. A. Van San- dick; ar* 65 (mynen-ingenieur) de heeren: W. Godefrov, J. A. Schuurman. Zaterdag is te Amsterdam, na afgelegd exai.TÊn, tot arts bevorderd de heer G. H. Klos- ser, £eb. te Uithoorn. Jp de Staatsbegrooting werd voor 1874 op een amendement van den heer Mr. Bergsma, voor verhooging van de jaarwedden der ambte naren en bedienden bij de Provinciale griffiën f 17,000 uitgetrokken. Dezer dagen is eindelijk op voordracht van den Minister van Binnenland- sche Zaken de verdeeling dier som door den Koning geschied. Daarbij is aan elke provincie van heigeen zij thans ontvangt voor genoemde jaarwedden toegekend omstreeks 71/2 pCt. Ingevolge een verzoek van den Minisler van Binnenlandsche Zaken tot het bekomen van een tabellarisch overzicht van de bewaar- en klein- kinderscholen enz. in deze provincie gedurende 4873, hebben de Ged. Staten de Gemeentebesturen uitgenoodigd de daartoe strekkende opgaven in te zenden. De heer S. R. Stokvis te Rotterdam is benoemd tol consul van Spanje aldaar. Naar men verneemt, is er vanwege de Ned.-Ind. regeering een verzoek gericht aan den Minister van Oorlog, om 2 a 3 officieren van den generalen staf voor den tijd van drie jaren te detacheeren bij het Indische leger, ten einde be hulpzaam te zijn bij de organisatie van den gene ralen staf aldaar. De kapiteins J. G. C. Den Beer Poortugael en A. Kool, de eerste directeur van de stafschool, de tweede leeraar aan die inrichting, hebben bereids hunne diensten aan het gouverne ment aangeboden. De bisschop van Haarlem heeft aan den heer G. G. Bongaerts, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als pastoor te Kralingen, en in diens plaats benoemd den heer C. Scheiberling. Voor eenigen tijd werd bericht, dat de Hollanders te San Francisco den Koning op zijn jubilé een adres zouden aanbieden, op zijde gebor duurd en in een foudraal van gouderts. Het be richt is onjuist. Zij hebben Z. M. een prachtig ingebon den photographisch album toegezonden, inhoudende de fraaiste natuurgezichten van Pacific Coast, voor zien van de namen der inteekenaren en vergezeld van een adres. Hel album kost ruim 500 dollars, en is gebonden in maroccoband, de bladen zijn vervaar digd uit California Laurelwood en Redwood, en het geheel is versierd mei medaillons van goud kwarts. De Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland hield Zaterdag in de duinen van „Klein Bentveld" aan den Zandvoortschen straat weg haren aangekondigden wedstrijd, waaraan door 60 a 70 officieren werd deelgenomen. Bij den wedstrijd met geweer op 200 pas won den eersten prijs, een pendule, de heer L). Visser, van Schiedam, met 48 punten; by dien voor pistool de heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, met 23 punten. De internationale Commissie heeft Woensdag jl. te Brussel het onlwerp-tractaat voor de ver betering van hel kanaal van Neuzen naar Gent onderteekend. Naar men verneemt, is de onlangs benoemde directeur der liedertafel Rotte's Mannenkoor, de heer L. F. Brandts Buys van Zutfen, ook be noemd tot organist der Waalsche kerk te Rotterdam. Bij beschikking van den Minisler van Bin- nenl. Zaken is de adjunct-ijker der maten, gewich ten en weegwerktuigen A. J. H. Sar, met ingang van '15 Juli a. s., van het ijkkantoor in Den Haag naar dat te Arnhem verplaatst; met ingang van 1 Juli benoemd, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, tot opzichter van den Waterstaat 4de klasse D. Lijsen Pz. Z. M. heeft aan C. Pelser, te Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1