Het garantiefonds, door het genootschap bij de spaarbank geplaatst tot dekking van onverhoopte verliezen aan kapitaal, betiep volgens het verslag op uil0. Dec. 1872 f 4237.58 rente van dit kapitaal over 1873 f 219.17totaal op ull°. December •1873 f 4456.75. Gisteren vertrok van Amsterdam naar Wil lemsoord Zr. Ms. ram torenschip Guinea, welke bodem de noodige voorzieningen heeft ondergaan en thans weder voor evenlueele diensten beschik baar is. Men verneemt dat het wachtschip lste klasse Prins Maurits gedokt zal worden, ten einde te onderzoeken of het schip nog voldoende zeewaardig kan worden gemaakt tot het doen van kleine kruistochten, ter oefening van jeugdige .schepelingen. De afdeeling voor Wis- en Natuurkundige wetenschappen der Kon. Academie van weten schappen zal a. s. Zaterdag, 's middags te twaalf uren, eene gewone vergadering houden. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal morgen niet plaats hebben. In het mail-overzicht van het Alg. D. v. N.-l. leest men: Voor het eerst sedert het vertrek van generaal Van Swieten uit Aljin zijn dezer dagen in de Javasche Ct. berichten van daar publiek gemaakt, afkomstig van den kapt. t/z. Kip. Uit deze be richten blijkt, dat, zoo de vyandelijkheden daar ginds nog niet hebben opgehouden, onze middelen voldoende zijn om aanslagen te verijdelen. De vijand heeft het vertrek der hoofdmacht op 26 April afgewacht, om 27 April een aanvallende beweging te maken. Desniettemin is de mede werking der Borneo voldoende geweest, om hem in bedwang te houden. De groote strijd met Atjin moet dan ook als geëindigd beschouwd worden. Van een derde expeditie is geen sprake. Had generaal Van Swieten gewild, hij zou reeds veel vroeger naar Java hebben kunnen terugkeeren, onmiddellijk na het nemen van den Kraton. De afd. Arnhem van de Maatsch. tot bev. der Toonkunst heeft met groote meerderheid besloten tol ontbinding. De heer Jean Pllaging is er in geslaagd voor het volgend speelseizoen een personeel bijeen te brengen. Op grond daarvan zal hij thans de inteekening voor een subsidie van f 20,000 open stellen. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van de Nederlandsch-Iridische Handels- bink is het dividend over 1873 bepaald op zeven percent, en zijn herkozen: tot directeur de heer De Clercq en tot commissarissen de hh. Schill en Van Oordt. In plaats van den overleden com missaris den heer Poolman is gekozen de heer J. G. G. A. De Vogel te 's-Gravenhage. Voorts is besloten tot de uitgifte van drie millioen obligatiën a vijf pCt. tot vergrooting van het bedrijfskapitaal, wat gebleken was noodig te zijn. Bij het Haagsche Genootschap tot verdediging van den Christelijken Godsdienst zijn vijf ant woorden ingekomen op de prijsvraag, betreflende het Darwinisme, drie in de Nederlandsche taal, met de motto's: „Als een nieuw en treilend feit enz."; „Eerst het natuurlijke enz."„Unbegreiflich ist ihr Ursprung u. s. w."; en twee in het Hoog- duilsch, met de zinspreuken/uol nov oxö) en „Lasset uns Menschen machen u. s. w." Het verkeer langs den Oosterspoorweg, die nu sedert 14 dagen voor het publiek opge- gesteld isj en enkel nog maar voor het ver voer van personen, is zeer druk, voornamelijk op het gedeelte AmsterdamBaarn. Gepasseerden Zondag zijn uit Amsterdam alleen ongeveer 4000 personen vervoerd naar Bussum, Hilversum en Baarn. Het gedeelte HilversumUtrecht is niet zoo druk, maar trekt toch ook nog al passagiers en zal voorzeker drukker worden, als het gemak van de aansluiting met den Staatsspoorweg meer algemeen bekend is. Met het leggen van dubbel spoor is reeds op het gedeelte WeespAmster dam een begin gemaakt en dit zal voor den winterdienst tot Utrecht afgewerkt worden. In de bekende kei khofquaestie te Strijp is door den Minister van Binnenlandsche Zaken eene beslissing genomen. Het gemeentebestuur van Strijp is aangeschreven, de lijken van Protestanten op de begraafplaats ter begraving toe te laten. Van die beschikking is onder dagteekening van 13 Juni aan de adressanten mededeeling gedaan. De Minister van Financiën heeft goedge vonden de aan de firma H. Braakman en Cie. verleende admissiën om op de kantoren der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Rotterdam, Roozendaal en Amsterdam aangiften voor anderen te doen, met ingang van 1 Juli aanstaande in te trekken. Gremeng-d Nieuws. Men schrijft uit Vlaardingen van 2 3 dezerVolgens brief van den eersten haringjager, gedateerd 16 dezer, waren er van de haringvis- scherij geen gunstige berichten te melden. Het weder was koud en guur en hij had nog maar 1 ton haring aan boord door stuurman Huisman van de logger Vertrouwen overgezet. Uit 's-Hertogenbosch wordt omtrent het gisteren medegedeelde ongeluk, een kindje aldaar overkomen, nader het volgende gemeld Het 14-jarig meisje van Gom. S. uit de Beur- zensfraat wandelde met een kindje van eenige weken op den arm. Een harer bloedverwanten in de verte ziende, wilde zij daarheen snellen; zij struikelde, waardoor het kindje op de sleenen neerkwam, dat ernstig aan het hoofdje gekwetst werd, doch niet op de plaats dood bleef, zooals men algemeen verhaalde. Uit Frederiksoord wordt gemeld: De hoop in een vorig bericht geuit, dat eene vol gende mededeeling omtrent den stand der gewas sen gunstiger rnocht zijn, is door de zeldzaam gestrenge nachtvorst van 21 op 22 Juni geheel verijdeld. .Aardappelen en boekweit zijn voor een groot deel totaal afgevroren. Slechts op de zwaarste gronden en dan nog slechts hier en daar zijn enkele stukken bespaard. Op de hoeve „de Dank baarheid" en ,,'s-Gravenhage" en in kolonie 7 zijn beide gewassen als geheel verloren te beschouwen en evenmin is van de aardappelen der vrijboeren in die streken iets te verwachten. Op hoeve „Koning Willem III" is het beter gesteld, wat de aardappelen betreft. Zonderling is ook nu de wijze, waarop de vorst hier en daar gewassen gespaard heeft. Zoo zijn in de tuinen der kolonisten- arbeiders, om die boerderij gelegen, en nog wel tusschen hooge wallen, bijna zonder onderscheid alle aardappelen bevroren, terwijl ook de daarom heen gelegen aardappelenakkers der vrijboeren grootendeels zwart bevroren zijn, terwijl een stuk van 5 hectaren, daar middenin gelegen, weinig of niets heeft geleden. Ten gerieve van de bezoekers der weieldtentoonstelling te Philadelphia zal daar een reuzenschip gebouwd worden, dat niet minder dan '10,000 reizigers zal kunnen bevatten. De plannen moeten reeds gereed zijn; het schip zal voor anker liggen in de rivier Delaware en van lijd tot tijd uitstapjes doen naar de verschillende havens van het vasteland. Het gevaarte wordt zoo gebouwd, dat het zes mijlen in het uur zal kunnen afleggen, terwijl het drie- of viermaal zoo breed zal wezen als de Great-Eastern. De werkzaamheden aan den Ooster spoorweg bij Oosterhuis zijn tijdelijk gestaakt. De werklieden hebben de overblijfselen van een reus achtig dier opgegraven. Dagelijks passeer en te Utrecht groote troepen grasmaaiers, om bij de landlieden in de provincie het hooi van de eerste snede te maaien ditmaal zijn het echter geen Hanoveranen, maar Groningers en Friezen. Wat hun levenswijze be treft, deze is even als die van de buitenlanders voor het grootste deel leven zij van brood en spek. De landbouwers verklaren, dat zij even vlug en vaardig werken als de Duitschers. INGEZONDEN. Er zal feest in Leiden zijn; maar hoe? Dit weet niemand en toch word het tijd, dat niet een maar alle het welen moeten, aanziet anderen steden welk een tijd zij hebben om plan nen te vormen, orn dat genen daartestellen wat tot de feestviering behoord, en ziet in Leiden hoort men niets, zelfs geen feest Commissie is er gevormd. Er zal feest in Leiden zijn; maar hoe? Wel laten de burgers dit onderling doen, v. e. er zijn zoo velen corporatiën welke een aanzien lijk getal leden uitmaken, en welke goede be stuurders bezitten, (het getal leden is 1020) laten dezen een optocht houden gesteund door Stads Bestuur. Laten dezen toonen dat het 300 jaar geleden is dat onze slad met zelfstandigen moed, door Burger en Overheid werd bewaard. En wat meer zegt, door zulk een optocht (men ziet het in andere steden) een derde: de feestdag word gesleten in gepaste vrolijkheid, en als het ware in een zelfvoldoenden, voor ouder liefde, de mannen zijn aan den optocht verbon den, en de andere huisgenooten begeven zich op dat tarein, dus alles is op de been, in een waren stemming, en in een tevreden en broeder lijke zin: dus Burgers en Bestuurders met kragt de handen aan het werk, en spoedig zal ons doel voltooijt zijn, want het grootste deel der corporatiën willen zoo iets. Noch maals er zal feest zijn! maar hoe? W. M. BUITENLAND. Franlirij li. De Nationale Vergadering heeft de derde le zing aangenomen van het wetsontwerp tot afschaf fing der Koloniale Bank. De Commissie voor het budget zou heden met den heer Magne raadple gen over nieuwe belastingen en met het bestuur van de Fransche Bank of het een reductie tot 150 millioen voor jaailijksche amortisatie, door den Staat aan de Bank te betalen, wil aannemen. Het Hof van Cassatie heelt het vonnis van het Hof van Montpellier, betreffende den staat van beleg van het departement Bouches-du-Rhöne ver nietigd. Dientengevolge wordt de bevoegdheid van de krijgsraden gehandhaafd. De voorzitter der Fransche commissie voor de waarneming van den overgang der planeet Venns over de zonneschijf, die den lOden Decem ber zal plaats hebben, heeft in de bijeenkomst der Academie van Wetenschappen te Parijs van 15 Juni aangekondigd, dal de eerste groep waar nemers den 21sten Juni naar hare bestemming op reis zou gaan. Die groep bestaat uit den heer Bouquet de la Grye, den ingenieur Hatt, den marine-officier Courrejolles en den natuurkundige Filhol. De bestemming dezer groep is het eiland Campbell, in den Indischen Archipel, 't welk zij over Batavia en Sidney zullen bereiken. De heer Bouquet zal, berekent men, in het begin van October op Campbell aankomen, zoodat hem twee maanden voor het maken zijner toebereidselen overblijven. De tweedegroep,bestaandeuit den kapi tein Fleurian en de marine-officieren Biarez en Lepied, is naar Peking bestemd en vertrekt den 6den Juli. De derde volgt den 20sten dier maand. Deze bestaat slechts uit twee gedelegeerden, den heer André, van de Parijsche Sterrenwacht, en den heer Angot, die zich naar Numea (Nieuw- Caledonië) begeven. De vierde groep, naar het eiland St.-Paul bestemd, gaat den Islen Augustus op weg en bestaat uit den kapitein-ter-zee Mouchez, de heeren Tuiquet, Gazin en den natuurkundige Del isle. De personen, welke den heer Janssen zullen vergezellen, die Yokohama tot het punt zijner waarnemingen heeft uitgekozen, zijn nog niet definitief aangewezen. XDuitscliland. Prins Bismarck wordt dezer dagen te Berlijn verwacht, om van daar na een kort verblijf naar Kissingen te vertrekken. Op bevel van den Koning van Beieren zijn aldaar hof-equipages en hofbe dienden te zijner beschikking gesteld. De Minister-president in hel groothertog dom Oldenburg, baron Von Róssing, is den 23slen dezer 's morgens te 4 uren overleden. De Beiersche Kamer van Afgevaardigden heeft het voorstel der financieele commissie, om van het bedrag der oorlogsschadevergoeding twee millioen te bestemmen voor kunst, daarvan in het budget van het tegenwoordig dienstjaar 500,000 uit trekken voor slichten van een Academie-ge bouw en het overige renlegevend te beleggen, na eene langdurige beraadslaging met 92 tegen 46 stemmen aangenomen. Het tegen de sluiting van het kleine semi narium te Straatsburg bij de rijkskanselarij inge diende protest is als ongegrond gewezen van de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2