LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1874. Woensdag 24 Juni. l\°. 4406. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Graolcrc letters naar plaatsruimte. STA DS-BEiUCHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de alphabetische naamlijst van alle perso nen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 18*27, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den '18 tot en met den 25 Juni aan staande (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags'10 tot 's namiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Vrijdag den 268teD Juni 1874, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metter woon hebben gevestigd, tot eene naloting opge roepen, mede op Vrijdag den 26ston Juni 1874, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden op geroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemach tigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemach tigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen ver- meenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aan voeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door per- soneele opkomst of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel beken den gemachtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk ge maakt dat aan de navolgenden bij de wet recht op vrij stelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogen- blik of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig strepen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholen, aan de athenaea en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eer vol ontslag den dienst verlaten hebben of gepen sioneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld; 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van offi cier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld; 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoolang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde ge meente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft, tot den dienst zal worden opgeroepen; strekkende deze be palingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die. om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijgesteld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijke» dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoolang in dienst gesteld worden) 10°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspuiten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 41°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 42°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de arrnen-gestichten opgevoed en onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstel ling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mochten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nommer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Donderdag den 2den Juli aanstaande, des voormiddags tus- schen 10 en 4 uur, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied; zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervan gen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaats in/ in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 Juni 4874. LEIDEN, 23 Juni. In de tweede helfl der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ge zonden, die wegens onbekendheid der adressanten niet zijn bezorgd kunnen worden: Mej. J. Arpels, Meijer en C0., Mej. C. C. Van 't Laar, J. F. Versluis, J. B. Nijkerk, C. J. Huying, Mej. J. M. Schregel, Mej. Hannaart, J. Robbers, allen te Amsterdam; J. J. Ruysenaars, te Delft; L. A. A. Van Kervel, te Genève; Mej. Gangel, te Haarlem; Wed. Muller, te Leiden; R. Hen kou w, te Meppel; M<»j. B. Van Waltheim, te Nijmegen; N. Vogt, T. Keulemans, beiden te Rotterdam; G. Schout, te Zutphen; Mevr. Van Ginkel, M. Luiting voor M. Van Keulen, R. Koe le wijn, allen niet vermeld. Briefkaarten: J. A. Schouten, te Alphen; Wildekoop, te Delft; P. Groebbe, te EnschedéDeterman, te Rotterdam J. Spanjaard, Mej. G. Elman, beiden te Leiden. Van het Zaterdag afgeloopen examen aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, is de uit slag geweest, dat van de 10 geëxarnineerden 2 niet slaagden, 3 met lof en de overigen als ge woon veearts bevorderd werden. De namen der geslaagden zijn J. N. Ballanché, H. De Jong, B. J. C. Hubenet, A. G. Iltmann, F. G. Van Rijs- sel, A. J. Vlamings, A. Van Charldorp en W. M. Mingels. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 26 Juni niet plaats hebben. Door de leden der Amsterdamsche balie is aan Mr. A. Brugmans, bij gelegenheid van het feest zijner 50-jarige loopbaan als rechtsgeleerde, een fraaie bronzen groep ten geschenke aange boden. De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat ter opleiding voor telegrafist in September een tiental leerlingen bij de Rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aan vankelijk op een daggeld van éen gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van ge schiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist der derde klasse, waar aan eene jaarwedde van f 800 verbonden is. Voor toelating als leerling-telegrafist komen alleen in aanmerking zij, die het getuigschrift van goed afgelegd eindexamen voor de hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus, hebben verkregen en, volgens dat getuigschrift, voldoende bekwaam zijn in de vakken, die bij de telegraphie voor namelijk in aanmerking komen, te weten: talen, wis- en aardrijkskunde. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van eene over eenkomst betreffende den renten-waarborg der geldleening ten behoeve van het Amsterdamsch entrepot-dok. Die overeenkomst strekt daartoe, dat de Staat zich verbindt tot het volbrengen van alle verplichtingen, voortvloeiende uit de rente- garantie van Koning Willem I voor de 4'/2 percents leening van 3 millioen, terwijl de erfge namen van wijlen Koning Willem II daarentegen afstand doen aan den Staat van alle rechten en aanspraken op het entrepot-dok. Die inrichting zal overigens, wat hare bestemming betreft, nader worden geregeld. Men schrijft uit Toulon van den 18den dezer, dat de belangrijke reparatie van het in de Roode Zee gestrande groote Nederlandsche stoom schip Tromp op de werven van de Fransche zeehaven la Seyne thans voltooid is en dat dit vaartuig zich gereed maakt zgn proeftocht te ondernemen, na het gelukkig volbrengen waarvan het naar zijne bestemming zou vertrekken. De be richtgever zegt, na van de groote verbeteringen gewaagd te hebben, die het schip thans onder gaan heeft, het volgende: „Ten gevolge van het met de En-elsche „Peninsular and Oriental Company," die de redding van het op de kust van Steenachtig Arabië verlaten vaartuig voor hare rekening en risico genomen heett, getroffen accoord, is het in het bezit van zijne oude feeders overgegaan en zal het alzoo Toulon weder onder Nederlandsche vlag verlaten." De Kamer van Koophandel te Arnhem, heeft met algemeene stemmen besloten, zich bij adres tot de Regeering te wenden, ter onder steuning van het verzoek der Leidsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, om den accijns op het zout af te schaffen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft van de Commissarissen des Konings eene lijst ver zocht van de niet-geéxarnineerde veeartsen in de provincie die op den 30sten April jl. een patent als veearts bezaten, zoo mogelijk met afzonder lijke aanduiding van hen, die zoodanig patent sedert 1 September 1864 hebben bezeten. Door het in werking komen van een tele graafkabel tusschen de Portugeesche kust en het eiland Madera, in verbinding met de bereids in de maand April jl. aangekondigde onderzeesche geleiding tusschen Madera eri het eiland St. Vincent, zijn de Kaap-Verdische eilanden thans rechtstreeks met het Europeesche telegraafnet verbonden. Het tarief voor een enkelvoudig telegram bedraagt van alle Nederlandsche kantoren naar Madera f 12,50,^ naar St. Vincent 35, langs den weg over Frankrijk en Spanje. j Met ingang van 1 Juli is benoemd tot - tweeden klerk bij het Depart, van Koloniën de heer C. Z. Haak in Den Haag. 0j I Gemengd Nieuws. 10 'Gistermiddag omstreeks vijf uren had'1 in de tweede Gortestraat het volgende ongeluk plaats. Een meisje van 2 jaren, dat op het deksel van een put stond, is door het breken van het1- deksel er in gevallen en door twee houtzagers,' 9 K. B. en D. P., die met veel moeite het kindjé' 1 een touw om het lichaam bonden, er uit gehaald. Te Rhijnsburg heeft het delven de aardappelen een aanvang genomen. De opbrengst is nog niet voordeelig en de aardappelen zijir klein van stuk, hetgeen is toe te schrijven aaj^ de langdurige droogte. De opbrengst der aardbeziën is schaarsch, in verhouding tot het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1