Er rijzen hier eenige vragen. Kan men het eenmaal vurig begeerde mandaat tot het ontvangen van een congres op zoo naïeve wijze verscheuren? Behoeft men niet te vreezen, dat men in Zuid-Nederland de schouders over ons ophaalt? Is de fierheid der eerste academie stad van ons vaderland zoo weinig ontwikkeld, dat zij zich niet kreunt om den schaterlach van vriend en vijand? Doch genoeg. De lijdensgeschiedenis is uit. De bestuurders van het dertiende congres te Antwerpen, wettig bevoegd in dezen op te tre den, zullen hunne maatregelen nemen. Zij zullen zich tot Maastricht wenden. Wellicht dat de hoofdstad van Limburg niet aarzeltmen heeft hare welwillendheid overigens weinig op prijs gesteld. Zoo zij en terecht weigerde,' zou ik vurig wenschen, dat Amsterdam het voorbeeld van Gent volgde en ten tweeden male een let terkundig congres te zaam riep. Voor de a. s. Zomervergadering van de Prov. Staten in Zuid-Holland, zijn door Ged. Staten o. a. de volgende onderwerpen ter behandeling aangeboden Een afwijzend voorstel op een aan de Staten gericht adres, waarin de Commissie, belast met de regeling van het 14de Taal- en Letterkundig Congres, ten behoeve van dat Congres een subsidie aanvraagt uit de Provinciale fondsen. Ged. Staten zijn tot dit afwijzend advies ge bracht ten eerste door een vroeger besluit der Staten waarbij afwijzend is beschikt op een dergelijk verzoek ten behoeve van het landhuis- houdkundig Congres te Delft en omdat het hun voorkomt dat het niet op den weg der geweste lijke vertegenwoordiging ligt voor de ontvangst van binnen- en buitenlandsche letterkundigen en voor de andere verdere kosten van een Congres ter bevordering van taal- en letterkunde, uit de Prov. fondsen gelden toe te staan. Na dit ongun stig praeadvies is van genoemde Commissie een nader schrijven ingekomen houdende kennisgeving dat het Congres wegens de geringe deelneming niet zal plaats hebben, maar waarbij zij tevens te kennen geeft dat zij zich voor dergelijk subsidie voor het volgende jaar houdt aanbevolen. Daartoe geleid door dezelfde motieven als de zooeven ge noemde, geven Gedeputeerden in overweging ook dit verzoek niet in te willigen. Een gunstig praeadvies van Ged. Staten op een adres van het bestuur van het Departement AlphenAarlanderveen, der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, om een jaarlijksph subsidie voorgedragen voor een bedrag van f 100 uit de provinciale fondsen, ter instandhouding van de door genoemd Departement opgerichte ambacht school te Alphen. Ook zijn aan de orde gesteld de verkiezing van leden der Eerste Kamer, op Dinsdag 14 Juli de verkiezing van leden van Ged. Stalen op Woensdag 8 Juli, zoomede de benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Slaten. Voor het onlangs gehouden vergelijkend examen voor hoofdonderwijzer aan de nieuw gebouwde openbare school te Aarlanderveen, lage zijde, hadden zich 19 sollicitanten aangemeld. Uit de 9 opgekomenen is opgemaakt een viertal, zijnde de heeren G. H. De Bock, uit Leiden; M. Wolters, uit Amsterdam; P. Van der Ent, uit Amersfoort, en W. Perk, uit Alphen. Zaterdag had te Rotterdam de 5de Alge- meene Vergadering van het Aardrijkskundig ge nootschap plaats, bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, den burgemeester der gemeente en ruim 70 leden, onder welke eenige dames. Na een levendige discussie, waaraan ook Z. K. H. deelnam, over het wenschelijke van het onderzoek der Korintjivallei (Sumatra) boven dat der Batta-landen, over het aantal der uit te zen den personen, de te ramen kosten (bij benadering 25,000) en het wenschelijke om enkel Neder landers de exploitatie te doen ondernemen, werd bij acclamatie aangenomen het voorstel van den voorzitter, om eene expeditie naar de Korintji- valleï en omliggende landen op touw te zetten. Aan 't bestuur werd opgedragen, nadere inlich tingen te verzamelen en de voorbereidende stap pen te doen. De voordracht van den heer Veth, over de -vermeerdering van de kennis der afzonderlijke gewesten van den aardbol, kon, wegens gebrek aan tijd, niet meer gehouden worden. Het Ned. stoomschip Borneo is Vrijdag van Suez naar Padang vertrokkenalles wel aan boord; het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Vrijdag middag Sagres. Het Nederlandsche stoomschip Java, van Batavia naar Nieuwediep, is Zaterdag-ochtend te 3 uren Dungeness gepasseerdalles wel aan boord. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Madura, van de maatsch. „Java," waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 1 Juli is bepaald. De correspon dentie behoort uiterlijk in den namiddag van 30 Juni aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Aan de hoogeschool te Groningen is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer J. H. Diephuis, arts te Groningen. Z. K. H. Prins Alexander zal a. s. Zondag een reis ondernemen door Europa en zal het eerst naar Rusland vertrekken. Door Gedep. Staten in dit gewest is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt voor de be trekking van hoofdingenieur bij den waterstaat K. Van Rijn, ingenieur der Arnst. Kanaalmaat schappij M. Simon Gzn., eerstaanw. ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te Vlissin- gen, en J. Van der Vegt, ingenieur 1ste kl. van 's Rijks waterstaat te Brielle. Bij het hulpapothekers-examen te Utrecht zijn nog geslaagd: J. Van der Schalk, van Schie dam; L. P. Van der Spil, van Den Haag; M. J. L. Proot, van Leiden, en J. F. Bogaard, van Haringcarspel. Door den Keizer van Rusland is de St. Stanislaus-orde geschonken aan de heerenF. 's Jacob, directeur-generaal; J. W. Stouts Sloot, hoofd-ingenieur werktuigkundige en Jhr. Mr. H. M. A. van der Goes, chef van dienst en mouve ment, allen bij de Maatsch. tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht. De groothertog van Saksen-Weimar heeft den heer S. W. Josephus Jitta, president der Kanaal-maatschappij, te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Witten Valk. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van den ongunstigen toestand van een gedeelte van 't monument te Heiligerlee en van de pogingen, die door de voormalige Hoofdcommissie te dien opzichte in 't werk werden gesteld. Thans wordt medegedeeld, dat Woensdag jl. de vervaardiger van het gedenkteeken, de heer Geefs uit Ant werpen, te Winschoten is geweest en met een paar leden der genoemde Commissie de daaraan bevonden beschadiging in oogenschouw heeft ge nomen. üe heer Geefs moet daarbij hebben mede gedeeld, dat hij, doordien de Duitsch-Fransche oorlog hem belet had de door hem voor 't gansche monument bestemde steensoort te verkrijgen, zich voor een gedeelte had bediend van eene andere soort, die hem mede voor deugdzaam was ver kocht, doch later was gebleken niet bestand te zijn legen de invloed der atmospherische toestanden. Hij heeft echter tevens beloofd, alles binnen een zeer kort tijdsverloop weder in een behoorlijken toestand te brengen. De eigenlijke groep zelve is, als van beteren steen, ook thans nog onge schonden. Drie ouders hebben zich tot den Raad der gemeente Harlingen gewend, met verzoek om hunne dochters de lessen aan de hoogere burger school aldaar te mogen doen bijwonen. Wordt dit toegestaan, dan zijn meer ouders van plan, zich met een gelijk verzoek tot den Raad te wenden. De heer Blackburne heeft Vrijdag te Rot terdam 10 partijen blind gespeeld en daarvan 6 gewonnen. Twee partijen werden door hem verloren: aan de heeren Maschek, uit Schiedam, en Heijermans, uit Rotterdam; en twee partijen werden remise: die met de heeren Messenmaker, uit Gouda, en Schepp, uit Rotterdam. De strijd begon 's middags te 2 uren en duurde tot half- vier na middernacht. Van 5 tot 7 uren dineer den de heeren met den heer Blackburne, die na het diner, met den rug naar de borden ge zeten, ter verilicatie met groote snelheid aangaf, hoe al de stukken waren geplaatst. Te halfvijf is de heer B. naar Londen teruggekeerd. Te Rotterdam is er bij de politie niets van bekend, dat Rochefort die stad tot zijne verblijf plaats zal kiezen Een door haar ingesteld onder zoek bij de logementhouders en kamerverhuurders heeft geen resultaat opgeleverd. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks halfvijf viel het achtjarig zoontje van K. in de Oude Vest, en daar de knaap reeds zinkende was, zou hij ongetwijfeld verdronken zijn, indien niet zekere S., die juist alleen op die plaats tegenwoordig was, het bemerkte en er in slaagde het knaapje op het droge te brengen. Hedenmorgen omstreeks elf uren had het zoontje van schipper d. V., liggende op de Oude Vest alhier, het ongeluk over boord te vallen en zou verdronken zijn, zoo niet de vader, die een plomp in het water gehoord had, spoedig geheel gekleed het kind ter redding was nage sprongen. Den 20sten is in de Maas nabij de Suikerraffineerderij te Delfshaven bij het zwemmen verdronken zekere G. B., 30 jaren oud. Zaterdag-middag had een sjouwer te Rotterdam, die op de leuning van de N. Leuve- brug zat te slapen, het ongeluk in het water te vallen. Niettegenstaande alle aangewende pogingen om hem te redden, waarbij vooral de stoker op de stoomboot Balmoral zich loffelijk heeft onder scheiden, is hij verdronken. Uit Texel wordt gemeld: Schrijver dezes is ooggetuige geweest van den volgenden strijd, die opnieuw bewijst, dat het zwakste dier moedig wordt en niet tegen een grooten vijand opziet, als zijn nest bedreigd wordt. Een jong, en ditmaal gewis dood onnoozel, lain was grazende zonder het minst booze opzet voorzeker, het nest van een kievit genaderd. De vogel vloog op en schoot bij herhaling pijlsnel op het lam af, telkens vinnig toepikkende. Het lam verschrikte derwijze van die onverwachte, pijnlijke aanvallen, dat het geheel door angst vermeesierd, zich plat ter aarde wierp. Daardoor echter bleef het in de nabijheid van het nest, vanwaar de kievit het juist ver jagen wilde. De vogel hield dus niet op, en her haalde zoo dikwijls en hevig zijne aanvallen, totdat het lam opsprong. De kievit joeg het dier voor zich uit, totdat het eindelijk van vermoeid heid uitgeput en radeloos in een sloot kroop. Nu blies de kievit den aftocht en het van angst blatende lam werd door iemand uit de nabijheid gered. BUITENLAND. Prankrij k. Bij de stemming over art. 14 van de Gemeen tewet (benoeming der maires door het gouverne ment) hebben alle groepen der linkerzijde tegen, de uiterste rechterzijde en de Bonapartisten vóór het artikel gestemd. Het amendementGlapier is met 358 tegen 329 stemmen aangenomen. De beroemde schrijver Jules Janin, geboren 24 Dec. 1804, is Vrijdag op zijne villa te Passy overleden. Duitschland.- Omtrent den diefstal met inbraak, in het ge bouw der Engelsche ambassade te Berlijn gepleegd, verneemt men, dat het gestolene bij de daders is teruggevonden. De waarde wordt op ongeveer 50,000 thaler geschat, doch met juistheid valt er niets van te zeggen, doordien lord Russell de beloofde lijst der vermiste voorwerpen nog niet heeft ingezonden. Naar men zegt, was er veel bij, hetwelk voor hem meer dan stoffelijke waarde heeft, omdat hel geschenken zijn of omdat er an dere herinneringen aan verbonden zijn. Eenigen tijd geleden was ook in het gebouw van het Oostenrijksch gezantschap diefstal gepleegd, en terwijl die zaak nog nauwelijks bij de rechtbank in behandeling was genomen, hoorde men van een tweeden diefstal, die in hetzelfde gebouw zou hebben plaats gehad, indien een kamenier geen alarm had gemaakt, ten gevolge waarvan

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2