dat door goed, ofschoon wel wat frisch, weder begunstigd werd. Bij de overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van de wetsvoordrachl lol het aankoopen van eene woning voor den Minister van Binnen!. Zaken toonde de meerderheid zich voor het denkbeeld, dat daaiaan ten grondslag ligt, gunstig gestemd. De 17 geslaagde adspiranten voor hei te Utrecht gehouden examen als surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, zijn de heerenC. Buys, van Utrecht, geplaatst te UtrechtN. Glindermans, van id., te id.P. A. G. Hulst, van Deventer, te Olst; L. B. G. De Jong, van Amsterdam, te BilsenJ. F. Korlebos, van Utrecht, te Utrecht; W. M. E. Le Maitre, van id., te Glons; W. Van der Linden, van id., ce UtrechtTh. Van der Min, van Vianen, te ValkenswaardJ. G. F. Mönnich, van Ainhem, le SittardP. P. Okhuizen, van Utrecht, te Utrecht; J A. W. Oosterbaan, van id., le id.; K. Sixma, van Zwolle, te Zwolle; H. Stevens, van Rotterdam, te RotterdamP. C. Van Vledder, van Utrecht, le Utrecht; G. E. G. Van Vlissingen, van id., te id.; P. J. Vrijdag, van id., te Tongeren; G. Wijnbergen, van id., te Utrecht. Z. M. heeft de jaarwedde van den com missaris van politie le Schiedam, te rekenen van 1 Jan. dezes jaars, met f 500 verhoogd. De Minister van Financiën heeft, het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Hees c. a. en te Geldrop c. a. gerangschikt in de zevende klasse, en de ontvangkantoren derzelfde middelen te Eindhoven en le Helmond respect, in de 4de en 5de kl. gebracht. Gemengd Nieuws. Gistermiddag had op Scheveningen een ongeluk plaats, dat wellicht ernstig in de gevolgen zal zijn. Een heer, tijdelijk aldaar gelogeerd om de baden te gebruiken, had zich te paard langs het strand begevendoor het schrikken van het paard ging het op hol, waardoor de berijder er afstortte en in bewusteloozen toestand met een ernstige wond aan het hoofd bleef liggen. Naar het naasl bijgelegen huis gevoerd, werd ten spoedigste door den badhuisdokter, den heer Mess, het eerste verband gelegd. Door d e n b r i g a d i e r-m a j o o r der R ij k s- veldwacht A. Van Pelt en den brigadier B. Tilly zijn eenige personen opgespooid, die medeplichtig zijn aan de baldadigheden, onder de gemeente Overschie op eene koe in de weide gepleegd. Henri Rochefort is Donderdag-och- tend per ieischen mail spoortrein te Londen aangekomen. Volgens de Londensche Globe ziet hij er bleek en beschroomd uil en zou hij bijna onmiddellijk naar Rotterdam doorreizen, alwaar hij zich, ten minste tijdelijk, zou vestigen. Naar men verneemt, is de heer C. J. J. Sche- rleer, een der gewezen directeuren van de gefailleerde Overrijselsche Bank, le Calais in hechtenis genomen, en zal eerstdaags door het Fransche Gouvernement aan onze Regeering wor den uitgeleverd. In het P a leis van J us li tie komt een ingezonden verhaal voor van het huwelijk van een meisje, dat verpleegd werd in het wees huis te Middelharnis. De voogden-regenten name lijk wilden hunne toeslemming tot dat huwelijk alleen geven tegen betaling van een koopprijs van /250 door den aanstaanden bruidegom; en toen deze niet verkoos in die vreemde voorwaarde te treden, werd de toeslemming geweigerd; maar het huwelijk werd, gelijk van zelf spreekt, toch voltrokken na bekomen toestemming van den kantonrechter. De zaak is zeer vreemd, en ge tuigt niet van veel doorzicht en beleid van de zijde der regenten, die hadden kunnen en moeten voorzien, dal zulk een middel, om de kas van hun gesticht te stijven, wel kon beproeld, maar niet verwezenlijkt worden. Het kan zijn, dat de regenten op den eenen of anderen grond recht hadden om vergoeding te vorderen voor verstrekte verplegingskostenmaar dan wijst de wet daartoe een anderen weg aan, en was dit in ieder geval een ongeoorloofd en onwettig middel om zich te doen betalen dat wat men misschien, maar mis schien ook niet, meende rechtmatig te vorderen te hebben. BUITENLAND. Frankrijk. De Minister van Birmenlandsche Zaken, de heer De Fortou, beeft eenige telegrammen aan Engel- sche bladen aan het telegraafkantoor teruggehou den. Hetzelfde lot is te beurt gevallen aan een telegram, dat de heer Naquet, afgevaardigde van de radicale partij, den 13den dezer aan de Tri bune een te Bordeaux verschijnend blad, had gezonden. Dit telegram luidde aldus: „Bonapar- tische agenten vielen heden Gambeita aan, toen deze van Versailles terugkwam. Gambeita ontving van een persoon, Henri de Sainte Croix genaamd, zoon van eert gewezen prefect na 2 December, een slag. De aanrander werd gearresteerd. De Pays behelst heden een artikel, waarin hij de politie dienaren aanmaant, de republikeinen neer le houwen. Parijs is zoo rustig mogelijk, ondanks de door dit voorval teweeg gebrachte agitatie; Gambetta bevindt zich wel. Heden interpellaties in de Kamer." Het Journal Officiel bevat de benoeming van eene commissie, die belast is zonder uitstel een wet op de drukpers te ontwerpen. De Temps, dit bericht mededeelende, voegt er bijMen weet dat de heer De Broglie steeds voornemens was de opheffing van den staat van beleg, die op tal van depai tementen drukt, te doen afhangen van hel aannemen van eene nieuwe wet ter beteuge ling van de uitspattingen van de dagbladen, en dat men dikwerf de indiening van die wel als onmiddellijk aanstaande heelt voorgesteld. De hee ren Tailhand, De Fourtou en hunne collega's zijn zoover nog niet gevorderd; zij hebben slechts de voorbereidende commissie benoemd, rnaar de wijze waarop zij die commissie hebben saamgesteld heeft juist niets geruststellends en belooft ons niet veel beters dan men van 't gevallen ministerie wach ten kon. Naar verzekerd wordt, heeft de winner van den grooten prijs bij de wedrennen in het Bosch van Boulogne, de heer Marshall, behalve de 140,000 fr., welke die prijs en de inleggelden hebben opgebracht, nog 500,000 fr. met wedding schappen gewonnen. Hij heeft ter viering van zijn triomf in het „Maison-Dorée" te Parijs een schitterend souper aan verscheidene zijner te Parijs vertoevende landslieden aangeboden. De Franschen zijn blijkbaar teleurgesteld door deze vijfde zege praal hunner overzeesche naburen. De Saltarelle, van den heer Fould, heeft, als tweede aankomend paard, 10,000 fr., de Tomahawk, van den heer Harrison, als derde aankomende, 5000 fr. van den uitgeloolden grooten prijs bekomen. JDuitschlancL In een der Duitsche bladen wordt uit eene plaats in Boven-Silezië gemeld, dat aldaar de pastoor eener parochie van 15,000 zielen door zijne beide kapelaans bij den Bisschop is aange klaagd, omdat hij onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan de Staatsmacht predikte. De Bisschop zond hem daarover een berisping en gaf bet voornemen te kennen om hem andere kapelaans te zenden. De pastoor verklaarde toen, deze niet in functie te zullen stellen voordat aan de voorschif- ten der wet omtrent hunne aanstelling zou zijn voldaan. Mochten uit die weigering nadeelige gevolgen voor de gemeente ontstaan, dan stelde hij den Bisschop daarvoor verantwoordelijk. De Bisschop heeft daarop de beide kapelaans aangeraden zich voorloopig met den pasioor te verstaan. De Berlijnsche Vereeniging voor het ver branden van lijken heeft aan prof. Gneist, den procureur-generaal von Lück en den Justizrath Laue verzocht te rapporteerenof er tegen die verbranding wettelijke bezwaren bestaan. Zoo neen, dan zal de Vereeniging eene krachtige beweging ter bevordering der zaak in het leven roepen. ÉS parkje. Het volgende feit wordt gemeld van insubordinatie bij de Carlisten. Een soldaat van het bataljon van Durango was veroordeeld om gefusilleerd te worden. De soldaten, die met de uitvoering van 't vonnis waren belast, schoten in de lucht, onder toejuiching en luid gelach van hunne makkers, die in carré stonden en 't met hen eens waren de voltrekking van 't vonnis te verhinderen. De chef van 't bataljon wilde in zijn verontwaar diging zijn revolver op den ongelukkigen veroor deelde afschieten, doch werd door 't piket met den dood bedreigd als hij bij zijn voornemen volhardde. Vei der hebben de soldalen te Durango zich er tegen verzei, dat men een hunner vijftig stokslagen deed ondergaan en verklaard dat zij niet langer zouden dulden dat die straf op hen werd toegepast. De chefs hebben moeten toegeven, 't Pleit voor de humaniteit der soldaten, maar 'i geeft een geringen dunk van hun geest van discipline. Aan de Indépendance wordt uit Madrid geschreven, dat men in Spanje een opstand te boven is gekomen, die weinig gerucht heeft ge maakt, omdat hij spoedig ontdekt en verijdeld is, maar die zonder de waakzaamheid van het gou vernement zeer noodlottige gevolgen zou hebben gehad. De Carlisten, die hun zaak reddeloos zien, hebben beproefd opnieuw een verbond met de canlonalislen te sluiten. De overeekomsl was, zooals altijd, in Frankrijk gesloten met behulp van den brigade-generaal Pozas, oud-Carlist, be werker van den cantonalen opstand van Vigo en later een der chefs van Carthagena. Het gouver nement, dat op de hoogte was van 't geen werd beraamd, had dringende slappen gedaan bij het Fransche gouvernement, opdat men de personen die le Pau de samenzwering opzetten, gevangen zou nemen. Maar alles nutteloos; Pozas kon rustig zijn aanhangers bevelen doen toekomen. Ten ge volge hiervan vielen de opstanden te Patera en vervolgens le Velez-Malaga voor, die even spoedig onderdrukt als uitgebroken waren, maar die onder een zwak of slecht onderricht gouvernement al zeer spoedig groote uitbreiding zouden hebben verkregen. Men wist dat de opstand, te Pau be raamd, verlakkingen te Madrid had; eenige arres taties, ter rechter tijd bewerkstelligd, hebben den geheelen toeleg verijdeld. Telegrammen. MADRID, 18 Juni. De Carlisten, aan de Monte Jurra bijeengetrokken, hebben alle voertuigen, paarden en levensmiddelen uit den omtrek van Estella gerequireerd. KOPENHAGEN, 19 Juni. De samenstelling van een Ministerie Estrup is mislukt. Vijf anderen hebben het verzoek lot het vormen van een Ka binet afgewezen. Op een feestmaal heeft de Koning, in antwoord op een toost van den Minister-presi dent, dezen en eenige andere aanwezige Ministers verzocht, hunne portefeuilles te behouden. POSEN, 19 Juni. De Kuryer Poznanski deelt een protest mede van het Posener Domkapittel tegen den eisch der Regeering om een vicaris- generaal voor het bisdom te kiezen. Het kapittel verklaart, de vacature van den aartsbisschoppelij- ken Sioel niet te kunnen erkennen zonder zich schuldig te maken aan meineed, zoodat het tot de verkiezing niet kan, noch wil o\ergaan. PARIJS, 19 Juni. De Figaro zegt, dat dona Margarita, de echtgenoot van dori Carlos, hier ter slede is aangekomen. Volgens hier ontvangen bericht, lijdt kardi naal Antonelli aan de jicht. POSEN, 19 Juni. Het domkapittel heeft ver klaard de vacature van den aartsbisschoppelijken stoel niet te kunnen erkennen, zonder zijn gewe ten te bezwaren en meineedig te worden. PARIJS, 20 Juni. De dagbladen verzekeren, dat de Regeering zich heeft vereenigd met het amendement-Clapier, strekkende om de wet-De Broglie, betreffende de maires, voor twee jaren te schorsen. Laatste Berichten. Omtrent de gevolgen van het votum der Tweede Kamer op gisteren, verneemt men dat het Minis terie spoedig beslissen zal over zijne te volgen gedragslijn en dat het uitstel door de Regeering gevraagd om de begrooting van Marine eerst Maandag te behandelen, in verband staat met 't voornemen om alsdan aan de Kamer van de beslissing van het Kabinet kennis te geven. Er loopen geruchten van aanbieding van collectief ontslag door het Ministerie, doch hedenmiddag zou, naar wij vernemen, de Ministerraad vergaderen. Hedenmorgen werd op de begraafplaats „Eik en Duinen", nabij Den Haag, op plechtige wijze de laatste eer bewezen aan een man, wiens naam door geheel Nederland een goeden klank

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2