LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4404 A0. 1874 Maandag 22 Juni. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 [Staatsblad' 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Juni 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 20 Juni. Bij de aanbesteding voor het vergrooten van het fabrieksgebouw van den heer J. Krantz alhier waren minste inschrijvers de heeren Adr. Ver hoog en S. Van Leeuwen alhier, beiden voor ƒ9237; voorts was ingeschreven door de heeren Alkemade, te Noord wijk, voor 9579; Van Vliet, te Alphen, voor 9870Molkenboer, voor ƒ9450; Van Roon, te Nieuwveen, voor 9272; Leget, alhier, voor ƒ10750; Boom en Rijk, alhier, voor ƒ9521, Van Lith, alhier, voor ƒ10480. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 9197 vol wassen personen en van 3038 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze. week 613 baden genomen-. Gisteren hield de Afdeeling van het Zilveren Kruis alhier, op Zomerzorg eene vergadering, -waarbij vele vroegere leden ontbraken. Werd voor ruim 3 jaren de destijds gehouden vergadering r og door 20 leden bijgewoond, thans telde zij slechts 9 leden, waarvan er acht tegenwoordig waren, die te zamen 640 jaren telden. De meesten waren reeds van het aardsch tooneel verdwenen en het afsterven van Dr. Honig had de Ver- eeniging van haren Voorzitter beroofd. De verdere leiding dezer steeds afnemende en wegsmeltende -afdeeling werd nu opgedragen aan Dr. Mahlslede, van Uithoorn. De afdeeling, in 't bezit zijnde van een vaandel, dal in sierlijkheid en pracht met de schoonsten van die soort zou kunnen wed ijveren, heeft in hare statuten de bepaling op genomen, dat het vaandel, indien de Vereeniging te gering in ledental zal zijn geworden om te kunnen blijven bestaan, aan de Piegeering der stad Leiden moet worden aangeboden, met den wensch dit in het Archief der gemeente te stellen en te be waren, en in de hoop dat het Bestuur der Gemeente mettertijd dien wensch zal inwilligen. De heer N. Vijverberg, landbouwer te Zoeter- meer, ontving gisteren een zeer vleiend schrijven van H. M. de Koningin, waarin dank betuigd wordt voor de aanbieding zijner lofzangen^ ver vaardigd ter gelegenheid van Hdr. verjaardag, welke gedichten door H. M. met welgevallen zyn ontvangen. Wij vernemen dat de beroemde zwarte toovenaar „le célèbre Ben-Ali", die, volgens berichten, door zijne bijna aan het onmogelijke grenzende toeren in Den Haag, Arnhem, Utrecht en elders algemeenen bijval heeft gevonden, Woens dag a s. in de Stadszaal ook hier eene buiten gewone voorstelling zal geven, die zeker door velen zal worden bijgewoond, orn van zijne buiten gewone vingervlugheid en nobele voordracht getuigen te zijn. Verder vernemen wij dat de pachter van de Stadszaal het voornemen heeft dezen neger-phy- sicus van Z. M. den Keizer van China gedurende de a. s. kermis te engageeren, ten einde alsdan iederen avond afwisselende voorstellingen te geven. Volgens de dagbladen is hij een bezoek ten zeerste waardig. Door den heer G. F. Galow, kunsthandelaar te Keulen, is ter herinnering aan Neerlands zilveren vreugdedag eeji plaat uitgegeven, die de goedkeuring van HH. MM. den Koning en de Koningin mocht wegdragen. Men vindt er de por tretten op afgebeeld van HH. MM., van den prins van Oranje en prins Alexander, met toepasselijke opschriften; voorts de koninklijke paleizen, het nationaal gedenkteeken in Den Haag en dat op den Dam te Amsterdam. In de vier hoeken zijn de portretten van Koning Willem I en Willem II en van de prinsen Frederik en Hendrik aange bracht. Guirlandes en architectonische ornementen vereenigen de détails van de gedenkplaat, waardoor de indruk van T geheel uitmuntend is. De pracht uitgave (goud en kleuren) is a 4, de gewone a 2.50 verkrijgLaar gesteld. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braat, van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Donderdagmiddag te 2 uren Gribraltar. Het stoomschip Hollandkapt. R. Berkelbach van den Sprenkel, is den 13den Juni des avonds van Southampton naar Batavia vertrokken, Woens dag 17 dezer des avonds Sagres en Donderdag morgen Gibraltar gepasseerd. Aan boord was alles wel. Bij de akte-examens voor het middelbaar onderwijs te Delft, zijn toegelaten, voor akte IC VI (hoogere mechanica) de heer L. P. C. Luijten, van Vrijenban, en voor akte K III (natuurkunde, scheikunde en cosmographie) de heer S. Lako, van Hof van Delft. Te Nieuwkoop had op 17 Juni het verge lijkend examen plaats voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar. Van de 18 sollicitanten, die daaraan deelnamen, is het volgend viertal geformeerdR. Kars van de Slouwe, van Enkhuizen; A. Van Leeuwen, van RotterdamH. G. Haremaker, van Abbekerk E. Van der Smit, van Utrecht. De aigemeene vergadering van het School verbond, le Utrecht gehouden, heeft zich met 35 tegen 13 stemmen voor het beginsel der invoering van leerplicht verklaard. De Gron. Cl. bericht, dal de heer Lamers de benoeming tot hoogleeraar aan de Groningsche hoogeschool heeft aangenomen. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn giste ren bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren D. Ragaij en C. S. Buys Ballot, beiden geboren te Ulrecht. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer J. A. B. Maslhoff, milit. cand. arts, geb. te Delft. De rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst hebben aan den Minister van Binnenl. Zaken een uitvoerig verslag van hunne verrichtingen gezonden. Onder de mede- deeling komt o. a. voor, dat de, aandacht der adviseurs is getrokken door de oude voorwerpen, die verspreid zijn in het Dep. van Binnenl. Zaken en andere Rijksgebouwen of particuliere huizen, welke sinds 1863, toen de Minister Thorbecke het voornemen aankondigde om een museum voor Nederlandsche geschiedenis eri kunst te vormen, nu en dan verkregen werden. Indien deze zaken in een goed lokaal geborgen en voor het publiek toegankelijk gesteld werden, dan zou het belang van zulk een museum voor ieder bezoeker duidelijk zijn en verwacht kunnen worden, dat de verzame ling zich ook door geschenken zou uitbreiden. Door den Minister is thans machtiging verleend, om naar een bruikbaar gebouw om te zien, waar door een eerste stap is gedaanvoor de vorming von het bedoelde museum zijn echter gelden noo- dig, die de Commissie spoedig hoopt te bekomen, wijl de gelegenheden tot aankoop van oudheden dagelijks verminderen en de systematische plun dering van ons land door vreemde liefhebbers en kooplieden voortdurend aanhoudt. Z. M. de Koning zal, naar men verneemt, in Augustus uit het buitenland terugkeeren, orn gedurende eene week in het kamp van Milligen tegenwoordig te kunnen zijn. H. M. de Koningin is hedenmorgen per extra-trein te 6 uren 20 min. naar Oberhausen vertrokken om de reis per gewonen trein naar Leipzig te vervolgen, waar H. M. te 9.30 's avonds zal aankomen, om den 2'lsten verder te reizen naar Marienbad, waar H. M. drie a vier weken zal vertoeven en de badkuur gebruiken, tot herstel van hare reeds in den afgeloopen winter meermalen geschokte gezondheid. Mr. F. C. H. Lorch heeft in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed als advocaat afgelegd. De heer M. Simon Gz., eerstaanwezend ingenieur bij de Staatsspoorwegen, is door den Keizer van Pmsland benoemd tot ridder der orde van St.-Anna, en de heer J. Vermeer, haven meester te Vlissingen^ tot ridder der orde van St.-Stanislausde heer A. Benier, consulair agent van Rusland te Vltssingen, is benoemd tot ridder der orde van St.-Stanislaus 3de kl. en tot ridder der orde van de Eikenkroon; de heer Ch. Rochus- sen te Rotterdam is door den groothertog van Saksen Weimar Eisenach benoemd tot ridder der orde van den Wilton Valk; de heer F. J.Jansen burgemeester van Tilburg, is benoemd tot ridder der orde van tie Eikekroon. Donderdag, den gedenkdag van Waterloo, had, volgens besluit van Z. M. den Koning, te Leeuwarden de harddraverij met paard en chais plaats om de gouden zweep, waaraan Z. M. nog 3 kostbare prijzen had toegevoegd, nl. een voor Groninger, een voor Drenthsche en een voor Friesche paarden. Aan de draverij werd door 21 paarden deelgenomen, waaronder 4 uit Groningen. De overige, behalve 1 uit N.-Holland, waren Friesche paarden, naardien uit Drenthe geen vol doend getal (minstens 4) mededingers waren op gekomen. In dit geval, zoo had Z. M. beschikt, moest die prijs aan de Friesche paarden ten deel vallen. De uitslag is geweest, dat de 1ste prys, de gouden zweep, is behaald door de zwarte lang staart merrie (Sophia) van den heer T. Velstra, te Marssum, bereden door W. De Boer; de 2de prijs, een zilveren koffie- en theeservies met zilve ren blad door den zwarten langst, ruin van den heer J. L. Torringa, te Zuurdijk (Groningen), bereden door den eigenaar zelf; de 3de prijs, een breed gouden oorijzer, door den zwarten langst, ruin (Apollo) van den heer J. Bonga, te Wor- kum, pikeur S. Hettinga; de 4de prijs door de bruine langst, merrie (Wilhelmina) van den heer F. W. Koopmans, te Akkrum, pikeur J. De Boer. Deze laatste prijs bestond in een stel van vier zilveren bokalen met zilveren blad, oorspron kelijk voor de Drenthen bestemd. De prijzen werden door den Commissaris des Konings in Friesland met gepaste toespraken aan de win naars overhandigd, waarbij hij ten slotte heil en zegen aan den Koning en zijn Huis toewenschte. Duizenden menschen woonden dit volksfeest bijf

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1