Minnaert, te Gent; K. F. W. Wander, te Herms- dorf, bij WarmbrunnDr. C. A. Cornelius, te Munchen; F. Jozef Van den Branden, te Antwerpen. Op een voorstel van den heer Zinnicq Berg man, door het Bestuur overgenomen, werd be sloten het eerelidmaatschap aan te bieden aan Z. IC. H. Prins Alexander. De interessen van het fonds zullen weder wor den besleed tot de uitgave van de 2de partie van Maerlants Spieghel historiael. Eene mededeeling van het Bestuur omtrent de plaatsing van de Bibliotheek geeft uitzicht, dat eerlang van rijkswege de Academische Bibliotheek zal worden uitgebreid, waardoor onze boekerij in de nieuwe lokalen zal kunnen worden overgebracht. Naar aanleiding hiervan deed de heer Zinnicq Bergman een voorstel omtrent het overbrengen van de boekerij in een eigen gebouw, dat door het Bestuur in ernstige overweging zal worden genomen. Tot lid van het Bestuur, in plaats van het aftredend lid Jhr. J. E. H. Hooft van Iddekinge, werd benoemd de heer W. Pleyte, tot Secretaris Dr. J. Verdam, en tot Penningmeester Dr. W. N. Du Rieu. De 59ste verjaardag van den slag van Waterloo werd heden door het uitsteken van vlaggen herdacht. Heden werd alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. J. Van der Poel Hiddingh, geb. te Assen, met Stellingen. De feestviering van den avond werd giste ren in Den Haag door het schoonste weder be gunstigd. Had zich op den dag de groote menigte stadgenooten en vreemdelingen door de wandel dreven der stad en het naburige Scheveningen verspreid, tegen den avond toog alles naar het Bosch, waar in de sociëteitstent een schoon pro gramma door 't muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, onder de leiding van den verdienstelijken Dunkier, werd ten uitvoer ge bracht. De fraai verlichte tent, het talrijk en uitgelezen publiek, de schoone melodieën van de uitgevoerde stukken en de opgewekte stemming van het talrijk publiek maakten dit gedeelte der feestviering tot een waar feestgenot, terwijl het Volkslied ten slotte daaraan het echt vaderland- sche karakter gaf. Wat verder boschwaarts in, naar het buitenverblijf van H. M. de Koningin, het Huis Ten Bosch, trok tegen acht uren de stoet van 20 zangvereeriigingen op, uit verschil lende deelen des lands, in geregelde orde en be geleid door cavalerie. De stoet schaarde zich aan den hoofdingang van Hr. Ms. paleis. H. M. be vond zich bij de aankomst reeds in de vestibule en werd daverend toegejuicht, waarna H. M. en Prins Alexander zich in de antichambre begaven, om de kunstovatie aan ie hooren, die onder de leiding van den heer Botgorschek uitnemend slaagde. H. M. heeft daarop den directeur en de presi denten der Liedertafels minzaam bedankt voor het bewijs van hulde, waarover zij hare bijzondere tevredenheid betuigde, terwijl hun eenige ver- verschingen werden aangeboden. Het effect van deze muziek ovatie in een der schoonste parken van het Bosch was treffend; het werd nog ver hoogd door electrisch licht, dat de zangersgroep gedurende de uitvoering bescheen. Na afloop kwam de volksstroom, die zich ook hier verzameld had, mede naar de Maliebaan om het afsteken van het vuurwerk bij te wonen. Het vuurwerk is vol komen gelukt en bood veel afwisseling aan van prachtige stukken. De Maliebaan was overvol van toeschouwers. De muziek der jagers en huzaren luisterde dit avondfeest op. De slotdécoratie stelde voor eene toepasselijke hulde aan de Koningin, wier naamcijfer in een piramidale naald prijkte, geflankeerd door lichtkolommen, hetgeen een schitterend effect maakte. De illuminatiën der ministeriën kwamen bij windstilte goed uit. Alles is in de beste orde afgeloopen; er heerschte nog te middernacht groote levendigheid. Aan de heeren Botgorschek, Nicolaï, Hol en Heinze is het eerelidmaatschap der Haagsche liedertafel „Kunstoefening" aangeboden, welke na den afloop der uitvoering de heeren directeuren en zangers in het lokaal der Vereeniging uitnoo- digde, waar men eenige uren gezellig bijeen was en de eerewijn werd aangeboden. Omtrent de uitvoering valt nog te melden, dat het muziekcorps van het 4de reg. inf. uit Leiden de verschillende zangen uitnemend begeleidde. De liedertafel „Kunstoefening", de eenige der residentie die gisteravond deelnam aan de serenade op het Huis ten Bosch, heelt dezer dagen een missive ontvangen, vergezeld van een prachtige zilver vergulde medaille, die de bescherm heer van „Kunstoefening", baron van Heemstra van Froma en Eibersburen, haar heeft doen toe komen, als een blijk van tevredenheid over de uitvoering van den Feestzang in den Kon. schouw burg, op den avond van het Kroningsfeest. De eerepenning is aan de leden gegeven, om dien ter herinnering van dat feest aan hunne banier te hechten. Het stoomschip Borneokapitein G. Jaski, Dinsdag te Port Said aangekomen, zou gisteren de reis voortzetten. Alles wel aan boord. Te Batavia is den 15den Juni aangekomen het stoomschip Hamptonvan Piotterdam; 38 dagen reis. Het stoomschip Maas, kapt. Chevalier, is Maandag 15 dezer van Rotterdam te New-York gearriveerd. Z. M. de Koning is in den afgeloopen nacht te 2 uren per extra-trein van den Rijn spoorweg naar Montreux, in Zwitserland, afgereisd. Z. K. H. de groothertog van Saksen Weimar vergezelde Z. M. lot Dortmund. De Koning zou te Ems en te Goblenz een oponthoud van eenige uren hebben ten einde een bezoek te brengen aan den Keizer en de Keizerin van Duitschland. Z. K. H. prins Alexander is door Z. M. benoemd tot kapt.-luitenant ter zee en tot kapt. ter zee a la suite. De Koning van Zweden heeft dezer dagen aan dr. Mezger te Amsterdam het levensgroot portret van zijn zoon, den Kroonprins, die indertijd met het gunstigste gevolg door dien arts werd behandeld, ten geschenke gezonden. Door de commissie voor het M. O. in Den Haag zijn gisteren toegelaten de heeren H. Mennega Azn., van Assen; F. A. Van Suchtelen Jr. en J. B. Van Bork, beiden van Amsterdam, allen voor boekhouden. Bij de akte-examens voor het M. O., die te Delft worden gehouden, zijn nog toegelaten: voor M II (lijnteekenen) de heer B. Peteri, van Enschede; voor O (boetseeren) de heer A. Baarsma, van Amsterdamvoor K II (werktuigkunde) de heeren C. De Haas, van Rotterdam en H. Heukels, van Deventer; voor K III (natuurkunde, schei kunde en cosmographie) de heer S. Lako, van Ooslburg; voor I (zeevaartkunde) de heer P. Brug, van Schiermonnikoog. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, bevorderd tot arts de heer G. A. Haremaker, geboren te Nieuwediep, med. doctorandus. De Minister van Marine heeft zijne be grooting verhoogd met 50,000, ten gevolge van den dezer dagen op 's Rijks werf te Amsterdam plaats gehad hebbenden brand, waardoor een be- langr'yk gedeelte van het groote ijzermagazijn is vernieldde daardoor veroorzaakte schade wordt begroot op /TOO,000. Het is dringend noodig zoo spoedig mogelijk tot herstel van dat gebouw over te gaan, waarom eene verhooging der be grooting voor 1874 noodzakelijk is. De andere helft komt op 1875. De Gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren, na langdurige en belangrijke discussiën, met 20 tegen 8 stemmen aangenomen het door Mrs. A. S. Van Nierop, E. Boas en G. Van Tien hoven ontworpen adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij in hoofdzaak wordt aangedrongen op de verdere uitvoering van de doorgraving van Holland op zijn Smalst en de voltooiing van het Noordzeekanaal van Staats wege. Het ontwerp op de subsidie voor spoor wegen, gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen, bevat, naar men verneemt, het voorstel tot sub sidie van 14 millioen aan het consortium van bankiers, en zou de volgende lijnen omvatten 1°. Dordt Gorcum Leerdam KuilenburgTiel Eist, met verbinding van Leerdam met Buren. 2°. AlmeloZwolle en AlmeloMeppel. 3°. Velzen ZaandamHoornEnkhuizen en HoornAlkmaar. 4°. StavorenHindelopenSneekLeeuwarden. De heer P. A. Van Aken, officier-machinist lste kl. bij de zeemacht, heeft zijn ontslag uit den dienst aangevraagd, uithoofde van zijne be noeming lot ingenieur bij het stoomwezen der Maatschappij „Nederland." Het Kroningsfeest is ook door de Neder land rs aan de Kaap de Goede Hoop gevierd, in de Kaapstad, onder medewerking der Rederijkers kamer „Aurora", zelfs met builengewonen luister. Vandaar is aan Z. M. den Koning een album gezonden, bevattende photographiëen uit de Kaap kolonie en eene lijst van de namen der gevers. De band is vervaardigd uit rood marokijn, bezet met Afrikaansche diamanten in Afrikaansch goud. Volgens de beschrijving moet het een alleszins waardig prachtwerk zijn. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit Batavia, dd. 5 Mei: zoodat ik, in weerwil van de koorts, blij ben vooreerst het oorlogsveld niet meer te zien. De dagbladen zullen wel de noodige mededeelingen bevatten der leesten. De ontvangst van generaal Van Swieten was koel; er ging een flauw hoera op toen hij aan wal stapte. Maar generaal Ver- spijck werd met des te meer enthousiasme begroef het eene hoera volgde op het andere en hield niet op vóórdat hij was weggereden. Ik was getuige van de scène tusschen den Gouverneur- Generaal en kapitein Van Daalen. De eerste wildfr de hand geven, maar de kapitein bleef in eer biedige houding staan en maakte het militaire saluut; de Gouverneur-Generaal hield aan, en de kapitein herhaalde het saluut. „Ik bied u mijn hand aan, mijnheer van Daalen", sprak toen de landvoogd. De kapitein, op dat vriendschaps bewijs niet gesteld, bleef zijne militaire houding bewaren. „Ziet gij het wel, generaal", zeide de Gouverneur-Generaal tot den commandant van het leger, en daarop werden tusschen die twee hooge heeren woorden gewisseld, die ik niet kon verstaan. De sensatie was groot. Men begreep-, dat de kapitein van Daalen, die zijne antipathie niet had kunnen verbergen, er slecht van kon afko men; en een paar uren later hoorde ik, dat een aantal aanzienlijken reeds waren overeengekomen,, om v. D. aan een goed bestaan te helpen. Men schrijft uit Vlaardingen dd. 17 dezer: „Er zijn berichten van den 5den dezer gedateerd uit Lerwick, waaruit blijkt dat de eerste jager daar was aangekomen, maar nog geen vangst noemenswaard was gedaande uitzichten waren evenwel gunstig." Uit Harderwijk wordt gemeldDat het werfdepot zijn drukste dagen gehad heelt, blijkt hieruit, dat bij het jongste transport per stoom schip Prinses Amalia slechts 120 man konden worden bijeengebracht en men zelfs manschappen, die een paar dagen te voren zich hadden geënga geerd, onmiddellyk moest wegzenden, zoodat er op dit oogenblik geen kolonialen over zijn en het kader zelf dienst moet doen. Dezer dagen is door den heer J. Andries- sen in Den Haag in een gewone schaakpartij de overwinning op den heer Blackburne behaald, zijnde de eerste gewone partij, welke de heer B. aldaar heeft verloren. De heer L. D. Simons speelde dienzelfden avond met den Engelschman voor de tweede maal een partij, die remise werd. De Commissaris des Konings heeft heden zijne inspectiereis door deze provincie voortgezet, en een bezoek gebracht aan de gemeenten Reeuwyk, Boskoop en Waddinxveen. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is bepaald, dat te Naarden, te rekenen van 1 Juli, tot de vereeniging van de post- en tele graafkantoren, onder hel beheer van éen amb tenaar, zal worden overgegaan en de directeur van het Rijkstelegraafkantoor, de heer F. E. Bosse, als directeur zal optreden; dat te Joure, te reke nen van 1 Juli tot de vereeniging van de post en telegraafkantoren, onder het beheer van éen ambtenaar, zal worden overgegaan en de direc teur van het Rijkstelegraafkantoor, de heer H. J. Doedens, als directeur zal optreden. De luit.-ter-zee der 2de kl. B. P. Korte weg, is, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft aan Hds. adjudant den majoor A. J. M. C. baron De Posson, van den grooten staf, de vergunning verleend tot het aannemen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2