Men verneemt, dat het voornemen bestaat Zr. Ms. monitors Heiligerlee, Tijger en Kro kodil uit dienst en daarvoor Zr. Ms. monitors HaaiPanter en Hyena in dienst te stellen, ten einde te beproeven of deze laatste ook in alle opzichten voor den dienst voldoen. Onder de geschenken, als huldebewijs aan Z. M. den Koning bij gelegenheid van het kronings feest aangeboden, verdient vermelding de pracht- druk van de grondwet van 1848 door den heer H. A. M. Roelants te Schiedam vervaardigd, waar van hij slechts drie exemplaren had laten druk ken. Hij bood een exemplaar den Koning aan, en stelde het tweede tot Hds. beschikking. Naar men verneemt zal het eerste in 's Konings parti culiere boekerij eene plaats erlangen, het tweede in de Kon. bibliotheek geplaatst worden; het derde blijft het eigendom van den heer Roelants. Ten einde in het gebrek aan zeelieden voor de Marine te voorzien, leest men in de N. Rott. Ct., is men genoodzaakt weder evenals vroeger, personen van vreemde natiën te enga- geeren. Reeds eenige jaren heeft dat gebrek bestaan, wijl Hollandsche zeelieden liever ter koopvaardij varen, omdat zij dan hooger loon krijgen. Ook zal daartoe wel bijdragen, dat het vernederend slagen toedienen, ofschoon veel ver minderd, nog niet bij de Marine is afgeschaft. Maandag-morgen zijn de cadetten van de Kon. Mil. Academie naar het kamp op de Tete- ringsche heide vertrokken. De kapitein A. L. W. Seijffardt is commandant van het kamp. Tot 15 Juli zullen de cadetten daar blijven, om daarna met groot verlof te gaan. Door B. en Ws. te Amsterdam is aan den Raad een voorstel gedaan, in hoofdzaak strek kende om van gemeentewege eene kade vóór den Oosterdoksdijk aan te leggen. De kosten van dat werk worden geraamd op ^3,650,000. De ge meente zal daardoor verkrijgen eene oppervlakte van ruim 11 hectaren terrein, bestemd voor loodsen, pakhuizen, laden, lossen, gewoon ver keer enz. Zij zou daarvoor tevens eene overeen komst sluiten met de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij, strekkende om haar te vergunnen het leggen en gebruiken van sporen op de te maken kade, tegen betaling van eene jaarlijksche huur, alsmede om te voorkomen, dat de spoor weg-exploitatie, ten behoeve van den transito handel, den stapelhandel hindere, en dat de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij een mono rnlie voor het goederenvervoer verkrijge. De minister van financiën heeft zich bereid verklaard, het door de kade in te nemen water, voor zoover dat Rijks-dornein is, aan de gemeente af te staan voor f 15 per hectare. Voor het overige moet met de Amsterd. Kanaal-Maatschappij onderhandeld worden. Tot directeur en directrice van het Hotel Garni te Scheveningen zijn benoemd de oud-ka pitein luitenant ter zee R. P. Struick en echtge- noote. Den 19den Juli a. s. zal de opening plaats hebben van de tegenover de achterzijde van het gemeente-badhuis te Scheveningen nieuwgebouwde Protestantsche Kapel, welke inwijding met de te genwoordigheid van H. M. de Koningin zal wor den vereerd. Gisteren werd te Fijenoord in dienst ge steld Zr. Ms. nieuwgebouwd schroefstoomschip 4de kl. Palembangonder bevel van den luite nant ter zee 1ste klasse C. Ten Bosch. De Ned. Bank had op 15 Juni bij een mur.tmateriaal van /,'132,369,600.33l/2 voor eene som van f 123,974,724.l5'/2 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 49,589,889.66i/2 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De Minister van Marine heeft geantwoord op het afdeelingsverslag nopens zijne definitieve Begrooting. De Minister, ofschoon van oordeel dat zijne mededeelingen en plannen beter gewaar deerd moesten zijn, zonder iemand te binden, verklaart evenwel dat het niet in zijne bedoeling lag, nu reeds een debat uit te lokken over plan nen, voor wier uitvoering eerst, bij de volgende JBegrooting gelden zullen moeten uitgetrokken worden. Het denkbeeld, om bij de wet te bepa len welke maritieme middelen voor de lands verdediging veieischt worden, verdient geene aan beveling, ook omdat de behoefte aan materieel met weinig zekerheid voor de toekomst kan be paald worden. Tot aanbouw van monitors, rivier vaartuigen en torpedobooten is nog geen geld aangevraagd, omdat die sommen dit jaar nog niet gebruikt kunnen worden. Binnen kort zul len weder 5 schroefstoomschepen ter versterking der Indische marine vertrekken. Voor de Indi sche marine en haar beheer is en blijft de Mi nister van Koloniën verantwoordelijk. De Minister komt met kracht op tegen de bewering, dat met den noodzakelijk geacht en aanbouw van schepen in 't buitenland de pantserinrichting te Amster dam geheel buiten gebruik zou blijven, vooral wat betreft de herstellingen. Wijders geeft de Minister nog nadere inlichtingen op onderscheidene gedane vragen. De Minister van Justitie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene derde notarieele standplaats zal worden gevestigd te Zevenaar (arrond. Arnhem.) Bij beschikking van den Minister van Bin- nenl. Zaken is, met machtiging des Konings, de 10 Mei 1872 aan den heer A. Holtzman, te Amsterdam, verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Zutfen naar de Pruisische grenzen in de richting van Bocholt, waarvan de Hollandsch-Westphaalsche Spoorwegmaatschappij de uitvoering had op zich genomen, namens den Koning ingetrokken. Z. M. heeft Gh. J. Ter Borgh benoemd tot burgemeester der gemeente Geldrop; E. N. Ra- husen, te Amsterdam, opnieuw benoemd tot voor zitter van hei college voor de zeevisscherijen met intrekking van het Kon. besluit van 25 Maart jl., waarbij Dr. J. Cramer benoemd is tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen; tot hoogleeraar in die faculteit benoemd Dr. G. H. Laraers, predi kant in Den Haag; benoemd tot kantonrechter te Lemmer, Mr. J. A. De Bas, thans griffier bij het kantongerecht te Nieuweramstelden 2den luit. H. C. Consemulder, van het 3de reg. inf., op zijn aanvrage, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst, ingaande 20 dezer; bij het wapen der artillerie benoemd, tot 2den luit.-magazijnm. 3de kl. te Delit, den serg. F. H. Hom, van het 2de reg. vesting-artillerie; aan P. Gijs, te Assenede (België), wegens de redding van een kind te Philippine op 4 Mei jl., toegekend de bronzen medaille. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen heeft niet de veld- wachter uit Lisse, J. P. Zijlmans, rnaar de politie te Leiden den dader van de uit Lisse gepleegde diefstallen gearresteerd, aangezien, hoewel die veldwachter daarbij tegenwoordig was, hij omtrent den dader niet de minste inlichtingen kon ver strekken, doch wel een bij hem zijnde logement houder uit de gemeente Lisse. De bewerking der groote Keizersklok voor den Keulschen Dom is alweder mislukt. De heer Hamm te Frankenthal, die de uitvoering van het plan had aangenomen, had gehoopt, na de herhaalde gieting de klok door afslijping op den vereischten toon te kunnen brengen. Nadat hij hiertoe al het mogelijke had doen verrichten, is de Commissie nogmaals in de werkplaats ge komen om den klank te onderzoeken en het resultaat daarvan is alles behalve gunstig. De toon, die C rnoest zijn, is onveranderd op Cis gebleven en het is bovendien duidelijk zichtbaar dat het metaal niet goed vermengd is. Naar het oordeel der Commissie zal er niets anders overblijven dan de klok opnieuw te doen smelten en eene andere te doen gieten. Bij dit ongeluk bestaat één geluk, namelijk dat de kosten der vorige of tweede gieting nagenoeg zijn gedekt door de opbrengst van het entréegeld der talrijke bezoekers, die het werk komen bezichtigen. Gistermorgen is F. R. M. Frohnsdorff veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf wegens zijn bekende handeling op den spoorweg op 25 Dec. jl., van Utrecht naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. De beroemde schaakspeler Black- burne zal ook te Rotterdam een séance houden tot het gelijktijdig en blindelings spelen van tien partijen. De T ie Is C he Ct. verneemt, dat ein delijk de beruchte stationsweg te Gelderrnalsen in bruikbaren toestand zal worden gebracht. Ge lijk bekend is, heeft de burgemeester van Gelder rnalsen verleden jaar eenige kleine herstellingen aan dien weg doen verrichten. Toen hij echter de kosten daarvan aan de exploitatie-maatschappij terug verzocht, weigerde deze daaraan te voldoen, wat aanleiding gaf tot een rechlsgeding voor den kantonrechter te Utrecht, die de Maatschappij tot betaling veroordeelde. De Maatschappij heeft in dat vonnis berust en harerzijds bij den Staat aangedrongen, dat deze, volgens de voorwaarden der concessie, den weg eerst zou bestraten. Bij een voor weinige dagen genomen beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat door den Staat tot die bestrating zal worden overgegaan. Gistermorgen werd te Pi otter dam met het beste gevolg in den daartoe bestemden steiger nabij het Bolwerk binnengebracht de ijze ren werkkamer van pijler III der in aanbouw zijnde stadsbrug over de Maas. Maandag werd te Naarden de eerste steen gelegd van een nieuw fort, „Het Ronduit,,r gelegen aan de Zuiderzee, en bestemd om de stad te beschermen van den kant van Valkeveen. Greld- en efïectenmarlst. Amsterdam, van 8 tot 33 Juni 1874. Veel belangrijks leverde de afgeloopen week niet op; de handel was tamelijk beperkt en de variation voor de meeste solide soorten van weinig belang. Op onze binnenlandsche markten oefende de interpellatie over den stand der zaken in Atjin een ongunstigen invloed uil, zoodat de 2'/2 M/i$> de 4 pCt. 7/ic pCt. lager sluiten dan op den 6den 11.; de 3 pCt. Werkel. Schuld mocht evenwel het kleine avance 3/I6 pCt. maken. Aandeelen Neder- landsche Bank verloren 5 pCt. van de 370 pCt., zoomede aand. Stoomvaart Nederland, die van 85'/4 op 80 pCt. terugliepen. Daarentegen rezen aand. Handelmaatschappij l'/4, Kon. Nederlandsche Stoombootmaalsch. 3/4 pCt., 4 pCt. Oblig. Holl. IJzeren-spoorweg 2!/a pCt. en waren de meeste Spooiwegwaarden gunstig gestemd. Van de buiterilandsche hepen de beide soorten Spaansche resp. '/4 en 3/ö pCt., 3 pCt. Fransche rente 3/4, Grieken 7/l6, Mexicanen 1 pCt. terug. Het slechtst waren er echter de Turken aan toe, die onder den invloed van de weigering der Turk- sche regeering om de overeenkomst door hare gemachtigden met een syndicaat gesloten, ter be koming van de noodige gelden voor de rentebe taling van Juli, te ratificeeren, ruim 2 pCt. ver loren. Het is dan ook de vraag hoe 't nu met de Juli-coupon zal gaan? Deze toch verslindt een groote som gelds en de schatkist van den Grooten Heer heeft bovendien met Juli nog méér credi teuren tevreden te stellenHoe en waarmede hij de betalingen, die nu kort voor de deur staan, zal voldoen, is ieder een raadselOngerijmd is althans de vrees niet die sommigen hebben, dat Turkije het voorbeeld van Spanje wel zou kunnen vol gen en de rentebetaling uitstellen. Gelijk trouwens meestal volgde Egypte het voorbeeld des Suzereins en daalde mede 1 »/4 pCt. De 5 pCt. Turken sluiten thans 4215/IC, de 7 pCt. Egyptenaren 1868 76«/4 en de 1873er 66 pCt., prijzen die wel ge tuigen van ongerustheid over hun toekomst. Het derde speculatie-papier van den laatslen lijd, de Peruanen, deelde in dezelfde ongunst van het publiek, zoodat de 6 pCt. van 68«/4 op 66ls/i6. de 5 pCt. van 57 op 567/l6 pCt. vielen. Russen, Oostenrijkers, Portugeezen hielden zich goed op prijs, ook de Russische spoorwegwaarden. New- Grenada liep van 32 op 33 pCt., na het besluit van het Beurscomité dat het beslag op de gelden bij Baring Brothers gelegd, zou worden opge heven en dus de conversie haar beslag zal kun nen krijgen. De Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen- markt was veel kalmer dan verleden week en ook over het geheel gunstiger gestemd, hoewel, dit moet gezegd worden, de handel zeer beperkt

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2