LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4401. A0. 1874. Donderdag 18 Juni. STAÜS-BEUICIITEN. UIT HET GEMEENTEVERSLAG. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Kommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels..f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groötcre' letters naai* plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Cornells Yoet, tabakshandelaar, ■wonende alhier, daarbij verzoekende om in het perceel in de Baatstraat N°. 2 en 4 een labakseest te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.ièn de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 22sten Juni aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te. hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1874 i. De congres-quaestie en de aangelegenheden van den October-optocht hebben in de laatste dagen zooveel van onze beschikbare ruimte ingenomen, dat voor de behandeling van andere onderwerpen de noodige plaats ons ontbrak. Dal gedwongen verzuim zullen wij thans herstellen, te meer daar er onder die verschillende gegevens een voorkomt dat zeker de algemeene belangstelling verdient. Dezer dagen toch verscheen het „Verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1873", waarvan de bespreking voor ons des te aangenamer taak is, omdat over het algemeen de lezing van het betrekkelijk lijvige boekdeeltje een gunstigen indruk teweegbrengt, al levert ook een enkele bladzijde minder bevredigende cijfers en opgaven. Doch volgen wij het Verslag hoofdstuk voor hoofdstuk, er onze opmerkingen by voegende. Reeds de eerste opgave toont vooruitgang aan, al is het dan ook in geringe mate. De bevolking toch, die op 31 Dec. 1872 39574 personen be droeg, bereikte op 31 Dec. 4 873 het cijfer van 39869, een vermeerdering dus van 295 zielen of iets minder dan 1 pCt. Daaronder zijn begrepen 929 personen, behoorende tot de landmacht, en 29 gevangenen. Het getal levenloos aangegevenen, dat 75 bedroeg, niet medegerekend, beliep het aantal geboorten 1528, dat der sterfgevallen 1129, gevende een verschil van 399, doch daar de werkelijke vermeerdering slechts 295 bedroeg, volgt daaruit dat ongeveer 104 personen meerde gemeente verlieten dan er zich vestigden. Toch was, bij het vorige jaar vergeleken, de verhouding tusschen geboorten en sterfgevallen niet gunstig; de eerste toch bedroeg in "73 3 pCt. minder, de laatste 6 pCt. meer dan in '72. Zou, wat het laatste cijfer betreft, de verderfelijke toestand der riolen, die met ieder jaar natuurlijk steeds meer zijn invloed doet gevoelen, niet in aanmerking moeten komen Dit punt is zeker wel een ernstige overweging waardig. Trouwens onder de rubriek Medische Politie wordt op pag. 83 onder de oorzaken van het groot aantal zieken, door stadsdoctoren en heelkundigen behandeld, er werden voor de stadsarmen in 1873 in 't ge heel 31705 recepten voorgeschreven de ge steldheid van den verontreinigden bodem genoemd en de daaruit voortvloeiende onbruikbaarheid van het opwellende drinkwater. Daartegenover mag wor den vermeld, dat er 2618 kubieke meters duinwa ter meer werden aangevoerd dart in '72, terwijl het verkrijgen \an het duinwater vergemakkelijkt werd door het plaatsen van ijzeren straatreservoirs op de Langegracht, de Oude Vest en de Botermarkt. Het invoeren van het Liernurstelsel in de Hoef- 'straat en aangrenzende buurten was van goeden invloed op de volksgezondheid. Reden te meer om althans d( plaats hebben. Maar ook nog andere oorzaken worden opge geven voor die veelvuldige ziekten, nl. slechte, ontoereikende voeding, vochtige, donkere wonin gen, gebrekkige ligging en dekking, in een woord armoede. Dat verschijnsel, hoe betreurenswaardig ook, is daar zoo onverklaarbaar niet, immers er is sprake van de stads arme n. ArmoedeEn toch vinden 275 tappers, slijters en kroeghouders binnen Leiden een beslaan. Zouden zij misschien het geheim weten op te lossen van het verdwij nen van zooveler welvaart? Om tot ons eerste punt van bespreking, de bevolking, terug te koeren, wordt een zeker wel verdiend woord van lof gebracht aan de heeren der gebuurte, wier narnen, evenals die der raden 39 in getal, afzonderlyk worden opgegêven. Uit een staat, aantoonende den maandelijkschen loop der bevolking, blijkt dat op 1423 wettig ge borenen 56 levenloos aangegevenen voorkwamen, op 148 onechte kinderen daarentegen 19, met andere woorden was het aantal levenloos aangegevenen bij de onechte kinderen in evenredigheid ongeveer driemaal grooter dan bij de wettige, zeker een gevolg van den minder gunstigen toestand waarin de moeders der eerstgenoemde gewoonlijk ver- keeren, blootgesteld als zij veelal zijn aan gebrek en niet minder aan agitatie, waarbij ongetwijfeld moeten gevoegd worden de schadelijke pogingen, somtijds aangewend om de gevolgen van een ver boden omgang te verbergen. Tegenover 348 huwelijken stonden slechts 2 scheidingen van tafel en bed, geen enkele echt scheiding. "VVat de verdeeling der bevolking naar de verschillende godsdienstige gezinten betreft, verdient nog vermelding dat hier ter stede 20 personen woonachtig zijn, die tot geen der be kende kerkgenootschappen behooren. Het aantal kiezers bedroeg: voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1042, voor de Pro vinciale Staten 1036, voor den Gemeenteraad 1555, het aantal leden van laatstgenoemd lichaam 25, waarvan het oudste lid in jaren is de heer H. P. C. Stoffels, het jongste de heer Mr. H. C. Juta, die tevens op éen na, Mr. L. D. Suringar, het laatst verkozen nieuwe lid is. Omtrent de gemeente-ambtenaren valt op te merken, dat de sterkte der politie in het afge- loopen jaar was: een 1ste en een 2de commis saris van politie, 4 inspecteurs, waarvan een onbe zoldigd, en 48 agenten van politie, wier tracte- ment, vooral der agenten 4de kl., 400) zeker al te laag mag heeten. Ook is het verschil tus schen het inkomen van den 2den commissaris (ƒ1600) en dat der inspecteurs (ƒ800 en 700) wat onevenredig in vergelijking met het daarop volgende bedrag voor de agenten 1ste kl. 600). LEIDEN, 1? .Juni. Van alle openbare en vele particuliere ge bouwen wapperde heden de driekleur, ter gele genheid van den 56sten verjaardag van H. M. de Koningin. Door het garnizoen werd eene groote parade gehouden op de Breestraat, terwijl het carillon zich van tijd tot tijd deed hooren. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer der Kweekschool voor Zeevaart heeft gisteren van Z. IC. H. Prins Alexander bij Hds. vertrek van hier, als bewijs van belangstelling in die inrichting eene gift van ƒ100 ontvangen. Bij de dd. schutterij alhier is eervol ont slagen de heer W. Scheper, als kapitein, en zijn benoemdtot kapt. de heer W. C. Zuurdeeg, thans 1ste luit.; tot lsten luit. de heeren B. F. Krantz en A. Hartevelt, beiden thans 2de luit. tot 2den luit. de heeren Ph. F. Rollandet, A. D. D. Schretlen, P. Portielje en B. M. Bahlmanu, allen thans sergeant. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de letteren de heer J. Van der Vliet, geb. te Reeuwijk, op acad. proefschrift: „De studia critica in Dionysii Halicarnassensis opera rhetorica"; tot doctor in de godgeleerdheid de heer W. Van Lingen, geb. te Wadenoijen, op acad. proefschrift: „Het gebed des Heeren. Bijge- drage tol de kennis van het oorspronkelijk Christendom." Heden hebben de kinderen van de bijzon dere school van Oude-Wetering in optocht deze gemeente bezocht. Een R.egeeringstelegram van den gouv.-gene- raal, ontleend aan een telegram van kolonel Pel, aan geboden te Penang den 14den Juni, bevatDe vijand, steeds talrijk in de omstreek, deed gisteren (vermoedelijk 10 of 11 dezer) een aanval op alle établissementen, vooral Blangoe; trok af met ver lies, na een hevig gevecht; geen onzer gewond. Gezondheid ongunstig, ook onder de bevolking veel koorts. Simpang Olim bedreigt Edi. De oorlog van Edi met Perlak, dat onderwerping aanbiedt, is gestaakt. [Wegens de late ontvangst, gisteravond in enkele nummers niet opgenomen.] In de laatste aflevering van het Leeskabinet wordt de novelle van den heer G. Fogteloo, getiteld: „Leidens nood en ontzet in 1574", zeer gunstig beoordeeld, terwijl voor de nette uitvoering aan den uitgever een woord van lof gebracht wordt. Wij meenden vooral met het a. s. October- feest hierop te moeten wijzen, daar menigeen zich gaarne die gewichtige dagen van voorheen door het lezen van een goed geschreven verhaal zal willen terugroepen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op a. s. Zaterdag; die van den Minister van Marine op a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Bij de gisteren in Den Haag gehouden akte-exarnens voor middelbaar onderwijs zijn toe- gélatenvoor Nederlandsch H. C. P. Dirks, van Bredavoor Engelsch H. Van der Laan, van Leeuwardenvoor schoonschrijven A. J. E. Kraft, van Amsterdam voor boekhouden W. E. Pieltjes, van Amsterdam. Tot afgevaardigden ter bijwoning van het Geneeskundig Congres te Weenen zijn benoemd de heeren Dr. H. Van Gapelle, referendaris bij het Departement van Binnenl. Zaken, en H. L. Reeder, officier van gezondheid 1ste kl. der Koninklijke Nederlandsche zeemacht. De gemeenteraad van Den Haag heeft giste ren, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., de jaarwedde van den te benoemen directeur der gemeentelijke gasfabriek bepaald op 4000, onver minderd een aandeel in de winst. Een voorstel van den heer De Pinto betrekkel'yk de kostelooze toelating van leerlingen op 't gymnasium werd met eene meerderheid van eene stem verworpen. Blijkens eene in de zitting gedane mededeeling is eene nieuwe straat aangelegd naast de Tromp straat, genaamd naar den zeeheld Piet Hein.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1