LEIDSCÏÏ DAGBLAD. l\°. 4399 A°. 1874 Dinsdag 16 Juni. PRIJS DE/ER (JOURAAT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per. post,n L40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ARVERTEKTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grooiere letters naar plaatsruimte; STA1)S-BEKICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belas- ningen alhier is ter hand gesteld een, op den 13den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1874/5, houdende aanslagen voor wijk 3, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsc/ie Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 15 Juni 1874. LEIDEN, 15 Juni. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 54, 27.50, 6.50 en f 2.80, de laagste 54, f 27 50, f 5.20 en f 2.75. Heden werd alhier bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer H. A. Van der Meulen, geb. te Amsterdam, met academ. proef schrift: „Onderzoek naar een verloren brief van Paulus aan de Corinthiërs De heer F. Van Spall, candidaat tot den h. dienst te Leiden, heeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Noord wijk aan Zee en dat te Waverveen (prov. Utrecht) bedankt. Bij de overweging in de afdeelingen der Kamer_ovejL het wetsontwerp tot afschaffing van <len zeepaceijns en-Arerhooging van dien op 't ge distilleerd toonde de meerderheid zich gunstig daarvoor gestemd, doch kwam het verscheiden leden twijfelachtig voor of het juiste tijdstip voor het nemen van dien maatregel gekomen was. Dezer dagen meldden wij de benoeming van Prof. Goudsmit alhier tot correspondeerend lid der Madridsche Academie van rechtsgeleerd heid en wetgeving. Deze instelling, van zeer ouden oorsprong, maar onlangs, onder goedkeuring der Spaansche regeering georganiseerd, heeft te mid den der treurige verwikkelingen, waarvan Spanje vooral in de laatste jaren weder het tooneel was, haren wetenschappelijken arbeid geregeld voortgezet. Zij is in vier afdeelingen verdeeld, waarvan de eerste aan burgerlijk, handels- en strafrecht, de tweede aan kerkrecht, de derde aan staatsrecht en staathuishoudkunde, de vierde aan procesrecht is gewijd. Wekelijks houdt zij twee zittingen, waarvan de eene ten doel heeft de zuiver Iheoretische behan deling van eenig onderdeel der rechtswetenschap, terwijl in de andere zitting practische rechtsvra gen behandeld worden. In de jaarlijksche openings vergadering pleegt de algerneene voorzitter der Academie (meestal een der voorname staatslied2n van Spanje, thans D. Cirilo Alvarez Martinez, vópr hem Olozaga, Moret y Prendegast, enz.) eene redevoering te houdenonder deze bevinden zich hoogst belangrijke stukken, die, evenals vele andere werken der Academie, wel zoudep verdienen meer algemeen hekend te zijn. De Academie telt thans, sinds de onlangs door ons vermelde benoeming, twee Nederlanders onder hare correspondeerende leden, daar vóór eenige jaren dezelfde onderschei ding is te beurt gevallen aan Prof. Mr. T. M. C. Asser te Amsterdam. Ook de liedertafels „Rolte's Mannenkoor" en de „Harpe Davids", heide te Rotterdam, heb ben kennis gegeven van haar sympathie voor het plan van den heer Botgorschek en haar mede werking tot de uitvoering op 17 dezer toegezegd. Ook zal op dien dag vanwege de gemeente des namiddags van 2 tot 4 uren in het Lange Voor hout een muziekuitvoering plaats hebben door het muziekcorps van de dienstdoende schutterij. Het groote vuurwerk in de Maliebaan zal 's avonds te halfelf worden afgestoken. Het stoomschip Hollandkapt. Berkelbach van den Sprenkel, is Zaterdag van Southampton naar Java vertrokken. Alles wel aan boord. Het stoomschip Roller damkapt. Jansen, naar New-York bestemd, is Zaterdag-middag te 1.50 m. langs den waterweg goed en wel in zee gekomen. Bij de Remonstr. Geref. gem. te Oude- en Nieuwe Wetering is beroepen de heer M. J. Mees, pred. te Barendrecht. Zaterdag zijn in Den Haag akien van mid delbaar onderwijs uitgereikt aan de heeren: J. IJzerman, van Amsterdam, voor aardrijkskunde; J. J. BalUufd, van Flourlingue (Zwitserland), en D. A. Van Waalwijk, van Amsterdam, voor boek houden. Bij de akte-examens voor het M. O., die te Delft worden gehouden, zijn toegelaten voor M2 (lijn teek en en) de heeren: A. Bos, van Rotterdam H. Van Dijk, van Zwolle; P. A. Kraanen, van Bergen-op-ZoomM. A. Van Wadenoyen, van Rotterdam. Voor gymnastiek de heeren H. Al- bers, van DeventerG. C. Baerends, van Den Haag; G. S. Hofstra, van Sneek; I. F. Pv. A. Op 't Eijnde, van Amsterdam; E. De Vries, van Am sterdam, en J. E. Ploosler van der Roest, van Rotterdam. De Fransche regeering heeft het verlangen betuigd, te worden bekend gemaakt met de hier te lande bestaande verordeningen omtrent de spaarbanken. Ten einde zoo volledig mogelijk daaraan te kunnen voldoen, zou het onzen Minis ter van Binnenlandsche Zaken aangenaam wezen, een exemplaar te ontvangen van het voor ieder der in Nederland aanwezige spaarbanken in werking zijnde reglementen. In het vertrouwen dat de besturen dier instellingen tot de inzending daar van welwillend bereid zullen worden bevonden, heeft de Minister de Commissarissen des Konings in de provinciën verzocht, die, welke tot hunne provincie behooren, daartoe uit te noodigen en hem de dientengevolge te ontvangen reglementen te doen toekomen. Met betrekking tot de havenquaestie van Scheveningen verneemt de Sloompost, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich in het algemeen bereid heeft verklaard tot het verleenen van Rijkshulp mede te werkenterwijl de Minister van Financiën bereid zou zijn den grond, noodig voor de haven en bijbehoorende werken, tegen te bepalen prijs af te staan. De commissie van rapporteurs voor de wijzi ging der kieswet acht, na kennis genomen te hebben van de memorie van beantwoording, den lOden Juni jl. door den Minister van Binnen landsche Zaken ingezonden, en van het daarbij gevoegd gewijzigd voorstel, geen nader onderzoek te dezer zake in de afdeelingen noodig, en zulks op grond dat de thans voorgestelde wijziging van den census grootendeels overeenkomt met de denk beelden, die daaromtrent in de afdeelingen voor gestaan en in het laatste voorloopig verslag ont wikkeld zijn. De directeur der kolonie Nederl. Metlray, de heer J. W. Schlimmer, heeft tegen 1 October, om reden van gezondheid, ontslag uit zijne be trekking aangevraagd. Zr. Ms. schroefstoomboot Amstel, liggende te Hellevoetsluis, is huiten dienst gesteld, en de kapit.-luit.rler-.zeeJ. W. F. Frucht eervol van het hevel over voornoemden bodem ontheven en op rion-actiwteit gesteld; de luit.-ter-zee 1ste kl. C. A. Woldringh, 2de kl. J. P. Lubbe Bakker en V. C. Dijckmeester, de offic. van gezondh. 1ste kl. B. H. Thomson en de offic. van administr. 3de kl. W. E. Muller, allen dienende aan boord van genoemd schroefstoomschip, de eerstgenoemde als oudste officier, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan J. H. C. Vermeer, op ver zoek, eervol onlslag verleend als adj.-comm. bij het Dep. van Binnenl. Zaken, behoudens aanspraak op pensioen; op verzoek, ingetrokken de benoe ming van Mr. M. J. Van Oosterzee tot griff. bij het kantonger. te Ommen, en benoemd tot griff. hij dat kantonger. Mr. H. J. Wünder, plaatsverv. kantonr. en adv. te Wageningenbepaald dat met ingang van 1 Aug.> aan het vacante' ontvang kantoor der dir. belastingen enz., te Vlaardin^en, zal zijn verbonden een vast tractemenl van f 2880, en eene jaarlijksche vergoeding voor bureelkosten van /"1280, onverminderd het genot van het emolument van zes cent voor ieder patentplich- tige toegekend, met verplichting voor den ontvanger om jaarlijks minstens /1080 te besteden voor helooning van klerken. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond is eene dienstbode van den heer Bterwijl zij water schepte, in de Oude Vest gevallen. De opperman L., die zich te water begaf om haar te redden, zou, daar hij niet kon zwemmen, mede verdronken zijn, zoo niet een paar schippers met haken waren toegesneld en beiden op het droge brachten. Gisteren had onder Zoeterwoude aan „de Kleine Vink" omstreeks vijf uur het volgende ongeluk plaats. Zekere v. d. K., aan het wippen zijnde, viel zoodanig, dat zijn rechterbeen ernstig gekneusd was, en hij met een schuitje naar het ziekenhuis alhier vervoerd moest worden. Uit L i s s^e w ot d t gemeld: Ter aanvul ling van het bericht, betreffende de hier gepleegde diefstallen, kan worden medegedeeld, dat de dader reeds op den dag zelf van den tweeden diefstal is opgespoord. Hij bevond zich te Leiden en werd met behulp van de politie aldaar door den veldwachter uit Lisse, J. P. Zijlmans, gearresteerd. Hij gaf zich uit voor den zoon van een voornaam Duitsch paardenkoopman en was nog in het bezit van het grootste gedeelte der voorwerpen, af komstig uit beide diefstallen. Hij heeft ook reeds hekend de dader te zijn. Zaterdag -middag is te Amsterdam brand uitgebarsten op den zolder hoven de ijzer - magazijnen van 's Rijks werf. Door den harden wind en den brandbaren aard der daarop gebor gen goederen, nam hij een dreigend aanzien aan grootendeels door de eigen middelen der Marine was men te halfzeven dien echter zoo goed als meester. De heer L. B. Dudok de Wil heeft eene wandeling gemaakt van Amsterdam naar Parijs. Den Isten Juni, des morgens te 3 uren van Amsterdam vertrokken, heeft hij, in drie uren minder dan tien dagen, den weg tot Parijs afge legd. Den eersten dag wandelde hij tot Vianen, den tweeden lot Oosterhout, den derden tol Rijcke- vorsel hij Hoogstraten, den vierden lot Brussel,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1