Omtrent het gehalte dezer compositie herinnere men zich slechts het ingezonden artikel in de L. Cl. van 27 Jan. 11., om overtuigd te worden dat oyermorgen een waar. kunstgenot ?al kunnen worden gesmaakt. In dat ingebonden artikel leest men p. a. :ia^-pit muziekstukis gecomponeerd in breeden stijl en\ het boeit\om de waardigheid ^ie uit ieder der deelen is op te merken. Het ïs eene poëtische compositie, die indruk maakt om de krachtvolle, karakteristieke uitdrukking, om de strenge modulatie, door den ootmoed, de onderwerping, het hartverheffende, het godsdien- tig gevoel, dat uit ieder der gebeden en hymnen spreekt tot het gemoed." Evenals op 25 Jan. zal ook overmorgen de componist bij de uitvoering tegenwoordig zijn en haar dirigeeren. Te bejammeren is het voor de uitvoering van zulk eene mis, dat in genoemde kerk geen ander en beter orgel dan het tegenwoordige aanwezig is. In het lage register bijv. kan het onmogelijk meer aan de gestelde eischen naar behooren voldoen. Dit alles zou door den aankoop van een nieuw orgel natuurlijk in eens verholpen zijn dit orgel repareeren ware de moeite niet waard, daar het oud, zeer oud is. Maar zou men voor dezen enkelen keer dat register niet door strijk- of blaasinstrumenten kunnen vervangen? .Zou •Z.D.Hwgh de Bisschop van Haarlem voor deze enkele maal geen toestemming daartoe willen verleenen Gelijk men weet heeft Z.D.H. de Bisschop van Haarlem reeds eenige jaren geleden de uitvoe ring in kerken van missen met orchest en vrou wenkoren- en -soli voor zijn geheele -diocees ver boden welk besluit, helaas 1 een niet ge ringen knak aan de kunst heeft toegebracht. Thans mogen alleen heeren op 'tkoor werkzaam zijn en mag alleen het orgel tot begeleiding die nen. Met het oog daarop schreef de heer Henri "Viotta zijne mis uitsluitend voor mannenkoor met soli. Ook met het oog daarop leverde de heer B. H. Taylor eene zeer „verdienstelijke" overzetting van Haydn's mis, evenzoo voor man nenkoor met soli, waarvan de uitvoering onlangs plaats had. Enfin! 'tis zoo. Intusschen hoop ik door deze regelen de aandacht van kunstliefhebbers en muziekminnaars op de uitvoering der mis van bovengenoemden toondichter, op overmorgen, gevestigd te hebben. J. S. Leiden, 12 Juni 1874. BUITENLAND. Frankrij k. De minister van oorlog heeft verklaard, dat generaal Fleury, die tijdens het bezoek van den Czaar in Engeland bij de wapenschouwing te Woolwich in uniform naast den keizerlijken prins stond, schromelijk inbreuk heeft gemaakt op de discipline en oneerbiedig gehandeld ten opzichte van een votum der Kamer (vervallenverklaring der Napoleontische dynastie). Hij heeft dit aan Fleury doen weten en hém tevens te kennen gegeven, dat hij, bij herhaling van zoo iets, naar alle gestrengheid der wet en der militaire reglemen ten gestraft zou worden. De heer De Cassagnac deelt mede, dat de heeren Schoelcher en Testelin aan het bureel van de Pays zijn gekomen, om uit naam van Clemenceau te eischen, dat het leger in zijn eer door de Pays geschonden, werd hersteld. Zij boden aan tegenover iederen redacteur een repu blikein te stellen. De heer De Cassagnac was 'afwezig, maar zal heden in de Pays zijne rneening zeggen. Het linker-centrum heeft besloten zijn program te handhaven door in de Vergadering op een onverwijlde behandeling van het eerste arlikel van het ontwerp-Dufaure aan te dringen. Zoo dat plan mislukt, zal het linker-centrum aandringen op de ontbinding der Nationale. Spanje. Uit Madrid wordt van 9 Juni gemeldTalrijke benden in de Baskische provinciën zijn tegen Don Carlos opgestaan, onder de leus: leve de fueros en de vrede! Don Carlos heeft bevel ge geven deze menschen te fusilleeren. (xroot-JÖritannië. Dinsdag werd te Bradford 't marmeren stand beeld onthuld van John Bunyan, den schrijver van „The Pilgrim's Progress", 't Standbeeld is een gift van den hertog van Bedford aan des dichter-ketellappers geboorteplaats. De ijzerfabrikanten in Schotland zijn besloten in hun ejsch tot een aanzienlijke vermindering van het werkloon te volharden. i In het Lagerhuis werd gisteren van Regeeringswege verklaard, dat het gouvernement nog geen beslissing genomen heeft omtrent de vraag of het aan het congres te Brussel zou deelnemen. Telegrammen. VERSAILLES, 11 Juni. De Nationale Vergade ring zette heden de beraadslaging over de ge meentewet voort. Eene manifestatie had plaats bij het station Saint-Lazare. Eene menigte lieden riepenleve Gambetta, leve de RepubliekVerscheiden personen geraakten onder den voet. Een afgevaardigde, Lefèvre, werd gearresteerd. De Minister Fourtou gaf bevel Lefèvre terstond los te laten en onder zoek in te stellen naar hetgeen b\j het slation gebeurd is. WEENEN, 11 Juni. Op het verlangen van ver scheidene Regeeringen is de opening van het internationaal cholera congres van 15 Juni ver schoven tot 1 Juli. PARIJS, 11 Juni. Een nieuw incident heeft hedenavond aan het spoorwegstation plaats ge had bij de terugkomst der afgevaardigden. De graaf de Saiate Croix sloeg Gambetta met een stok, doch de slag werd afgeweerd door d,en, af gevaardigde Ordinaire. De aanrander is in hech tenis genomen en door een agent naar den commissaris van politie gebracht. LONDEN, 11 Juni. De Times behelst eene dépêche uit Berlijn, waarin gemeld wordt, dat Servië en Rumenië aan eenige Mogendheden de vertrouwelijke mededeeling hebben gedaan, dat de door hen gesloten overeenkomst moet strekken, om hunne tegenwoordige internationale positie tegen de plannen van Turkije te beschermen. PARIJS, 12 Juni. Volgens hier ontvangen bericht, hebben de Garlisten het tolkantoor van Perthuro hernomen. De politie heeft gisteren eenige personen gearresteerd, die kreten aanhieven bij de komst der afgevaardigden. Laatste berichten. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden het ontwerp tot uitoefening van de vee- artsenijkunst aangenomen met 51 tegen 10 stem men, nadat op art. 15 was aangenomen een amendement van den heer Arnolds, bepalende dat de geëxamineerde veeartsen, die vóór 1 Mei 1874 gepatenteerd zijn, tot uitoefening van de vèeartsenijkunst bevoegd blijven nog 2 jaren na de inwerkingtreding der nieuwe wet. Het stelsel der overgangsbepalingen is nu dezegediplomeerde vee artsen blijven bevoegd, ongediplomeerde maar gedu rende 10 jaren gepatenteerde evenzeer bevoegd en wijders de bepaling, vau het amendement Arnolds, waarover de Minister de beslissing aan, de Kamer, had overgelaten. Deze moeten echter voor de latere uitoefening der kunst een examen afleggen, hoofd zakelijk betreffende besmettelijke veeziekten. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp tot wijziging van de geneeskundige wet van 1 Juni 1865, omtrent de voorwaarden tot verkrijging van de bevoegdheid van geneeskundige apotheker, leerling-apotheker en vroedvrouwen. Hedenmiddag te halfdrie is te Amsterdam brand uitgebarsten op het Kolkje tusschen den Zeedijk en de Geldersche kade in een pakhuis gevuld met katoen. Eenige spuiten waren spoedig werkzaam, militaire bezetting op de plaats aan wezig. Correspondentie. Morgen zullen wij nog opne men een „droom" van een leerling der H. B. s. en daarmee het debat over „den historischen optocht" sluiten. Marktberichten. Amsterdam, 12 Juni. Rogge p. 2100 kg. Oct. f 204 vast. Tarwe Nov. 337. P^aapolie op zes w. p. 100 kg. 3bl/s; Vliegend 351/4, Mei f 371/4 Sept., Oct., Nov., Dfec. f 35s/4, ƒ35*/8. Lijnolie op zes weken p. 100 kg. 35,/4; Vlie gend f 34; Sept., Oct., Nov., Dec. 34,/34>/g. Raapkoeken per 1000 kg. 95, f 98. Lijnkoeken p. 100 kg. f 13, f 15. Koolzaad op 800 kg. plie- dadelijk p. 200,0 kg. Oct. f 376. Potasch St.-Pe- tersb. de 50 ^ed. pd, f dito. per stoomboot 14»/2; dito JuliAugustus, aflad. 141/4. Uremeenteraad. Bij de voordracht tot vaststelling van de jaar wedden en instructies voor den directeur en den boekhouder der stedelijke gasfabriek, deelt de heer De Fr emery mede, dat twee leden der Commissie zich wel zouden kunnen nederleggen by het voorstel van de Comm. van Fin., wat betreft de beloo ning van den boekhouder en de percentsge wijze belooning der ambtenaren. De heer Du Rieu zou het rationeeler vinden, dat men een vast tractement gaf, daar z. i. de belooning van 3 pCt. is wel iets te hoog is en de Raad meer vrijheid zal vinden de gasprijzen casu quo te ver minderen, als er geene percentsgewijze belooning plaats heeft. De heer Krantz wijst o. a. ook op het in Den Haag gedane v.oorstel omtrent een te benoemen directeur van de gasfabriek. Spr. zou het goedvinden, dat de benoeming voor twee jaren plaats had en is voor het bepalen van een vast tractement, of ten minste eene bepaling te maken,, dat, bijaldien eventueele vermindering van winst mocht voorkomen, den directeur toch een zeker bedrag zal uitgekeerd worden. De heer Dercksen is mede tegen het geven van een aandeel in de volgens hem zeer onrecht matige winst van de gasfabriek. De directeur zou wel eens kunnen medewerken, met het oog op te behalen winsten, tot opvoering van de prijzen, en ook hij is voor het geven van een vast tracte ment, b. v. 3000. De heer Bijleveld gelooft, dat percentsgewijze belooning goed is. Zoowel het belang van den directeur als van de gemeente wordt daarmede gebaat en de ijver van den eerste als 't ware ge prikkeld. De heer De Fremery deelt mede, dat de ziens wijze van den heer Bijleveld ook die van de Commissie is. Het voorstel van den heer Dercksen kan, naar hij meent, niet in aanmerking komen; de geheele afschaffing van percentsgewijze be looning zoo op eens, zou zeker moeielijk, zoo niet onbillijk zijn. De heer Hartevelt zegt, dat de gevolgtrekking van den heer Dercksen, dat de directeur zich desnoods door opvoering van 't een of ander tea nadeele van de gasverbruikers zou kunnen balen, onjuist is. Wat betreft de opmerking van den heer Krantz omtrent het tractement, hij gelooft, dat de directeur volgens de bedoeling van de voordracht zal moeten deelen, wat betreft de per centsgewijze belooning, in de meer of mindere winst, en keurt dit goed. De heer Dercksen repliceert de overige spre kers hij wil alleen zeggen, dat de directeur steeds zal zijn in een embarras du choix. Het voorstel, wat betreft de belooningen, in rondvraag gebracht, wordt aangenomen. Bij de behandeling der instructies, stelt de heer Van Heukelom een amendement voor. Hij be gint met de verklaring, dat hij nog geen enkel persoon als directeur van de gasfabriek heeft hooren noemen en ook volstrekt zelfs geen can- didaat heeft, zoodat hij op een geheel onzijdig stand punt geplaatst is. Men zal niet alleen een tech nicus moeten hebben, die zijn er genoeg, maar men moet een wetens ch appel ij k persoon aanstellen, en dien zal men moeielijk vinden, wan neer hij wordt aangesteld om zoo te zeggen als de knecht van commissarissen (volgens art. 1). De directeur moet geheel vrij zijn in zijne han delingen en de Commissie moet slechts toezien. Hij zou art. 1 aldus willen lezen: „De directeur is belast met het beheer der stedelijke gasfabriek, onder het toezicht van commissarissen." De heer De Fremery gelooft het maken van een dergelijk art. te ingrijpend. Dan toch zou de directeur als 't ware over de gemeentekas kunnen beschikken. Zoo'n directeur zou zich ook wel eens een modelfabriekje kunnen maken. In 'tkort, hij zou het lang niet goed vinden, dat de directeur zonder bewilliging van de Commissie zou kunnen doen en laten wat hij verkoos.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2