LEIDSCH DAGBLAD. w mj. A°. 1874 Zaterdag 13 Juni. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel?f 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ld Juni. „Niet zonder eenige bevreemding", zegt het Vaderland„lazen wij in de Leidsche bladen, dat de Regelings commissie voor het Taal- en Letter kundig Congres bekend maakte, dat tengevolge van de geringe deelneming zoowel uit Noord- als uit Zuid-Nederland het congres dit jaar niet zal plaats hebben. Het L. D. zegt te betwijfelen of zij (de Regelings commissie) daartoe het recht heeft. Ook wij trekken zeer in twijfel of de Regelings-commissie zich wel de bevoegdheid mag aanmatigen om te proclarneeren dat hel con gres dit jaar geen voortgang zal hebben. Wel betwisten wij die commissie het recht niet, wan neer zij, uit welke reden dan ook, geen kans ziet de taak, die zij vrijwillig op zich nam, te volbrengen, deze neer te leggen of aan een andere commissie over te dragen. Maar wanneer een maal op een vorig congres een we'tig besluit is genomen omtrent de plaats waar het volgend congres zal gehouden worden, waartoe in het vorig jaar Leiden werd aangewezen, en nadat het Dagelijksch Bestuur te Leiden heeft besloten onze zuidelijke taalverwanten op voegzame wijze te zullen ontvangen, dan meenen wij dat geen com missie, aan welke slechts het nernen van maat regelen ter voorbereiding dier ontvangst en der werkzaamheden van het congres is opgedragen, het recht of de bevoegdheid heeft om uit te maken, dat het congres dit jaar niet zal plaats hebben. Nog geven wij den moed niet op en blijven hopen, dat Leidens eer en Hollands roem zal worden gered, 't Is eenmaal besloten dal het Congres daar zal plaats hebben, de Regeering van Leiden is gereed de gasten te ontvangen, zou er dan nu in heel Leiden geen commissie te vinden zijn, die aan de uitnoodiging te Ant werpen gedaan, zou kunnen en willen uitvoering geven Het adres aan den Gemeenteraad be treffende de school van den heer Japikse, dat wij op verzoek plaatsen, is van den volgenden inhoud Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekenden, vaders of voogden van kinderen die gebruik maken van de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lsle klasse voor jongens: Dat zij, niet genoeg kunnende roemen de wijze waarop door den heer Japikse en zijne hulponder wijzers voor de verstandelijke en zedelijke oplei ding der leerlingen wordt zorg gedragen, zich echter meer en meer bezorgd maken voor de nadeelen waarmede het gebrekkige schoollokaal de gezond heid hunner jongens bedreigt; Dat toch dit lokaal, zooals door alle deskundigen erkend wordt, in geen enkel opzicht voldoet aan de matigste eischen die men aan een schoollokaal mag stellen; Dat bepaaldelijk om zelfs van andere ge breken te zwijgen de ruimte onvoldoende is, ventilatie geheel ontbreekt en de inrichting der lokalen in 't geheel niet bevorderlijk is aan de oplettendheid der leerlingen, beurtelings tocht of of benauwdheid ten gevolge heeft; Dat door den Directeur der Hoogere Burger- .school is bevonden dat van alle scholen binnen deze gemeente, die van den heer Japikse, wat hoeveelheid en gehalte der lucht betreft, in den .meest ongunstigen toestand verkeert[men zie het 5de verslag van de Yereeniging tot verbete ring van de volksgezondheid le Leiden, bl. 21] Dat evenzeer door een der meest geachte leden van Uwen Raad, wiens eerwaardigen leeftijd elke gedachte van overdrijving uitsluit, in Uwe ver gadering van 28 Mei [Hand. blad 28, pg. 4] is verklaard: „Reeds verleden jaar is gebleken, dat die localiteit in alle opzichten onvoldoende is. Er is geen school, zelfs voor on- en minver mogenden, zóo slecht ingericht als deze ruimte, verwarming, luchtverversching, alles is er onvol doende." Dat dan ook de kinderen die deze school be zoeken, meer dan eenige andere, onderhevig zijn, hetzij aan verkoudheid, hetzij aan hoofd pijn, al naarmate zij door hunne plaatsing aan tocht of aan benauwdheid zijn blootgesteld; Dat dergelijke toestand van de eerste lagere school in deze gemeente de school waarop het hoogste schoolgeld betaald wordt is een toestand der gemeente onwaardig; een toe stand waarin de ondergeteekenden, als voor het welzijn hunner kinderen verantwoordelijk, niet mogen berusten Dat in Uwe Vergadering van 28 Mei 11. door den Burgemeester is verklaard, dat B en Ws. deze zaak willen aanhouden tot na de Juli-in- schrijving; dat de toestand sinds het vroegere voorstel „eenigermate veranderd" is; dat er geen „periculum in mora" bestaat Dat, al mocht na de Juli-inschrijving, het cijfer der leerlingen tijdelijk een weinig verminderd zijn, op den duur, wegens -de toeneming der bevolking, veeleer vermeerdering is te wachtenterwijl daarenboven, ook bij vermindering van dat cijfer, de groote gebreken van hel lokaal geenszins zouden zijn weggenomen. Dat de„ verandering" waarvan de Burgemeester gewaagt hierin bestaat dat in den laatsten tijd het getal leerlingen geregeld ....gestegen is! Dat er ten allen tijde „periculum in mora" is waar het geldt de gezondheid van kinderen, door dagelijksche schadelijke invloeden bedreigd Redenen waarom ondergeteekenden zich wenden tot Uwen Raad, met bescheiden maar dringend verzoekde verbouwing of verplaatsing van ge melde school ten spoedigste, immers nog in dezen zomer, te doen plaats hebben. 't welk doende enz. De commissie voor de examens van het middelbaar onderwijs in Den Haag heeft gisteren aan den heer H. W. Groeneveld van Groningen een akte voor aardrijkskunde toegekend. Ter vergadering van de Maatschappij der Toonkunst, te Utrecht gehouden, is gisteren door loting bepaald, dat het muziekfeest in 1875 te Haarlem zal plaats hebben. De luit. ter zee 1ste kl. W. J. Adams, 2de kl. jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Altenstadt, C. Vreede, J. H. Mijer en W. A. Buytendijk en de officier van administr. 1ste kl. J. H. C. Ten Hove, aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Java, de eerstgenoemde als lste officier, worden met 16 dezer op non-activiteit gesteld; terwijl geplaatst worden: bij het hospitaal der marine te Willemsoord de off. v. gez. 1ste kl. H. C. Steenbergen en aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar de scheepsklerken J. F. De Meester en H. A. Engeringh. Z. M. heeft aan J. F. Augier, eervol ont slagen hoofdingenieur van den waterstaat lste kl., een pensioen verleend van /2000 's jaars; bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië benoemd tol 2den luit. den cadet G. Hoogenboom, herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen, beh. aanspr. op pensioen, W. Ten Dam Ham, directeur van het postk. te NaardenH. J. Rambonnet, ontvanger der dir. belastingen enz. te Groesbeek, als zoodanig benoemd te Lochem; G. J. Van Kerkwijk, ontv. der dir. bel. enz. te Midwoud, als zoodanig benoemd te BorculoG. Van Baaien, id. te Diever, als zood. benoemd te Raalte; J. Edema, surnumerair der dir. bel. enz te Eindhoven, benoemd tot commies ter inspectie al daar; opgeheven het ontvangkantoor te Spaarndam en de gemeenten Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarnwoude toegevoegd aan het ontvangkan toor te Bloemendaal, hetwelk wordt gelaten onder het beheer van M. P. J. F. Groshans, met bepaling dat hij te Haarlem zal resideeren. Gemengd Nieuws. Nabij de Zwetheul bij Overschie is gisteren een 22-jarige jongeling, herkomstig van 's-Gravesande, van een schuit gevallen en ver dronken. Hoe leugens in de wereld komen. Ongeveer een week geleden werd uit Genève aan de Londensche bladen 't bericht overgeseind, dat 't huwelijksreisje van een jong Engelsch paar, Liskeard genaamd, op de meest bedroevende wijze verstoord was geworden, doordien, bij 't beklim men van den Mont Blanc, mevrouw Liskeard samen met een vriendin in een afgrond van ver scheiden duizenden voeten diepte neergestort was. Den dag na 't ontvangen van deze treurige tijding, maakte menig blad vertooning met een schilder achtig hoofdartikel over de gevaren van 't be klimmen van Alppieken. Thans evenwel is geble ken, dat er van 't geheele verhaal van mevrouw Liskeard's droevig uiteinde niets aan isdat geen mijnheer en mevrouw Liskeards den Mont Blanc bestegen hebben, en dat er ook op dien berg in den jongsten tijd niemand 't leven verloren heeft. Hoe kwam dan T praatje in de wereld? De Echo heeft 't ontdekt. Een paar jaren geleden is werkelijk op den Mont Blanc een jong echtpaar verongelukt, dat, wel is waar, den naam van Liskeard niet droeg, doch uit 't stadje Liskeard (nabij Plymouth) afkomstig was. De Echo ver wacht nu, dat er over twee of drie jaren op dit thema een nieuwe variatie geleverd zal worden. „Te Liskeard" (zóo zal 't dan de ronde maken in de pers) „te Liskeard heeft een verschrikke lijke aardstorting plaats gehad, die 't leven gekost heeft aan een jong heer, Mont geheeten, pas te voren in 't huwelijk gelreden met een made moiselle Blanc." Gistermorgen heeft te Amsterdam een vrij net gekleed man, vermoedelijk 50 a 60 jaar oud, aan den Oosterhoek van den Doksdijk zich van het leven beroofd, door zich eerst de pols en den hals af te snijden en daarna in het water te springen. INGEZONDEN. De Mis van Henri Violta. Gisteren vernam ik dat overmorgen (Zondag), om halfelf, gedurende den Hoogdienst in de H. Petrus-kerk alhier zal worden uitgevoerd de mis van H. A. Viotta. Deze mis, na in Am sterdam dikwijls gezongen le zijn, werd hiervoor het eerst den 25sten Jan. 11. uitgevoerd en zal alzoo overmorgen hare tweede uitvoering in deze stad beleven.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1