LEIDSOH DAGBLAD, A0. 1874, Donderdag II Juni. i\°. 4395. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, I'ltl.TS DEI! ADTERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meern 0.17£. Groolerc lcllcrs naar plaatsruimle. STADS -JBEBJC K T E N. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inscliry ven van nieuwe leerlingen voor tie openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der lste klasse, voor jongens, in het Schoolge bouw op de Aalmarkt voor die der lste klasse, voor meisjes, in het Schoolge bouw op de Boommarkt voor die der 2de klasse, voor jongensin hel Schoolgebouw in de Pielerskerkslraat voor die der 2de klasse voor meisjes, in het Schoolgebouw op de Breéstraal en wel van den lsten tot en met den 13den Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2S Mei 1874. W E K Z E X1511F L li G fi G Nederland heeft van ouds den naam van wel dadigheid, en zeker niet ten onrechte. Daarvan getuigen onder meer ook de tallooze inrichtingen voor verpleging van ouden van dagen en van weezen. "Wat de verzorging der laatsten betreft zou men echter in vele gevallen mogen vragen of de daarvoor bestemde -gelden wel altijd op de doelmatigste wijze worden besteed. Aangenomen toch dat de verpleging in weeshuizen voldoende kan worden geacht wat zeker niet onvoor waardelijk als een waarheid is te beschouwen dan rijst de vraag: hoedanig is de weezenver- zorging in die gemeenten, waar men geen wees huis bezit? Daar worden de ouderlooze kinderen öf in een armhuis geplaatst, waar de dagelijksche omgang met oude mannen en vrouwen maar al te dikwijls een nadeeligen invloed uitoefent op. het jeugdige, nog te vormen gemoed, öf wel uit besteed in gezinnen, waar zij -om geen sterker uitdrukking te bezigen vaak niet al te best op hun plaats zijn, en dat ofschoon de betrokken armbesturen, gemeentelijk of kerkelijk, zelve maar al te zeer overtuigd zijn van dien min gunstigen toestand, maar niet bij machte daarin verandering te brengen, eensdeels omdat men niet uitbesteedt naar vaste beginselen, anderdeels geen geschikte personen weet te vinden, aan wie rnen de kin deren kan toevertrouwen, ten deele jook de mid delen niet bezit om in dien gebrekkigen toestand verbetering te brengen. Thans echter is er alle kans dat dit anders zal worden. Op initiatief van den heer M. W. Scheltema Ez. te Dokkum, die sedert jaren een speciale studie van de weezen verpleging heeft ge maakt en reeds in menig geschrift de belangrijke uitkomsten zijner onderzoekingen mededeelde, heeft zich een commissie van achtenswaardige mannen en vrouwen uit verschillende steden des lands gevormd om bij voldoende deelneming een Maat schappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin op te richten. In art. 2 der ontworpen statuten wordt het doel dier Maatschappij volgenderwijze omschreven „De Maatschappij stelt zich ten doel, zooveel mogelijk tegen billijke vergoeding, de opvoeding van weezen in huisgezinnen te bevorderen." Dat doel zal zij trachten te bereiken door in overleg te treden met ouders, die dergelijke opvoeding na hun dood voor hunne kinderen wenschelijk achten; door aan belangstellende personen of vereenigingen de gelegenheid te geven op die wijze voor de opvoe ding der kinderen te zorgen; door hare zorgen aan de opvoeding der weezen te wijden totdat zij meerderjarig zullen zijn geworden of in hunne behoeften zullen kunnen voorzien, en door, zoo noodig, ook nog na dien tijd hen van toezicht en raad te dienen. Het opzoeken van gezinnen, geschikt en geneigd tot opvoeding der weezen; het onderzoek naar de geschiktheid dergenen, die zich tot dit doel hebben aangemeld; het toezicht houden op pleegouders en kinderen, ziedaar zoo vele werkzaamheden, toevertrouwd aan de mede arbeiders, personen, door de Maatschappij uilge- noodigd om haar in het bereiken van haar doel behulpzaam te zijn, en die, zoodra hun aantal op een plaats tien of daarboven bedraagt, een comité vormen. Maar het was ons voornemen niet hier ter plaatse de statuten der op te richten Maatschappij weer te geven. Vestigen wij er liever de aan dacht op dat op te richten nog iels heel anders is dan „opgericht". Of de ontworpen Maatschappij werkelijk tot stand zal komen, zal afhangen van de meerdere of mindere blijken van deelneming, die zullen worden ontvangen van „allen, die be lang stellen in het lot der weezen", zooals het opschrift luidt der brochure, waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen. De weg tot deelneming is gemakkelijk genoeg gemaakt Daarbij houde men wel in het oog dat de Maatschappij geen vijandig karakter tegen de weeshuizen draagt; haar streven is integendeel slechte uitbesteding en verpleging van kinderen in slecht ingerichte armhuizen tegen te gaan. In de, aan het slot der brochure toegevoegde Toelichting van de statuten wordt er nog op ge wezen dat ouders, die een waarborg verlangen, dat hunne kinderen bij onverhoopt overlijden vol gens hun sland zullen worden opgevoed, zich dien kunnen verschaffen door middel van een levens verzekering bij een solide Maatschappij, krachtens welke ten voordeele hunner nagelaten kinderen lot hun meerderjarigheid een bepaalde som jaar lijks aan de „Maatsch. t. Opv. v. Weezen in het Huisgezin" zal worden uitbetaald. In een land als het onze, waar het aantal hulpbehoevende weezen op 25000 wordt geschat, waarvan ongeveer slechts 10000 in weeshuizen zijn opgenomen, terwijl de 15000 overigen door uitbesteding of in armhuizen worden verpleegd, zal het wel onnoodig zijn tot deelneming van de op te richten Maatschappij op te wekken. 0 Als lid draagt men per jaar 5 bij, als begunstiger ƒ2; ook kan men een bijdrage in eens schenken. UEIÖEN7, 10 «Juni. Het Vaderland meldt: Aangaande het al of niet doorgaan van het Taal- en letterkundig Congres te Leiden, houden wij ons overtuigd, dat de uitkomst zal leeren dat ons vorig bericht op goede gronden steunde. .Feitelijk is besloten het Congres niet te doen doorgaan, hoofdzakelijk, naar wij vernemen, omdat de regelingscommissie op bezwaren van financieelen aard is afgestuit. De taak zou thans, indien wij wél zijn ingelicht, worden opgevat en doorgezet door een viertal heeren, die, gesteund door de toegezegde subsidiën en vasthoudende aan de verklaring van B. en Ws. van Leiden, dat zij bereid zijn de vreemdelingen behoorlijk te entvangen, het hunne zullen doen om het eens opgevaite plan tot stand te brengen. Wij hopen en vertrouwen voor de eer van Leidens veste, voor den roem der Hollandsche gastvrijheid en vooral voor de instandhouding der vriendschap pelijke betrekking tusschen de Zuid- en Noord- nederlandsche taal- en letterkundigen, dat de aangewende pogingen met een goeden uitslag zullen worden bekroond. In den loop van het volgende jaar zal professor A. Rutgers, hoogleeraar in de Hebreeuw- sche taal aan de Leidsche Academie, wegens ver- gevorderden leeftijd zijn ontslag nemen. Z. M. heeft aan den heer J. J. Van Heekeren, burgemeester van Sassenheim, ontheffing verleend van de verplichting tot inwoning binnen die ge meente, mits hij te Lisse gevestigd blijve. Het Ned. stoomschip Koning der Neder landenvan Batavia naar Nieuwediep, is 7 dezer 's avonds ten 6 uren te Port-Said aangekomen en heeft den Ssten dezer 's avonds via Napels de reis voortgezet. Bij het gisteren in Den Haag gehouden examen voor de akte van bekwaamheid in een der vakken van het middelbaar onderwijs is toe- gelalen voor geschiedenis de heer N. D. Doedes, uit Utrecht. Afgewezen zijn een candidaat voor Engelsch, een voor Duitsch en drie candidaten voor boekhouden. Zich teruggetrokken een voor Nederlandsch. Door de Commissie voor de akte-examens voor het middelbaar onderwijs, die te Delft wor den gehouden, zijn gisteren toegelaten voor M I (handteekenen) II. Baarsma, van Amsterdam B. Korteling, van Deventer, en H. E. Michielsen, van Nijmegen. Veertien candidaten trokken zich achtereenvolgens terug. Gisteren zijn door Staatscommissie voor de geneeskundige examens tot arts bevorderd de heeren S. Fijan en C. Steketee, beide med. doctoren. H. M. de Koningin zal Zaterdag 20 Juni uit de residentie naar het buitenland vertrekken. Reutefs Office meldt onder dagteekening van den lsten dezer uit SingaporeKapitein Van Daalen, die in 't openbaar weigerde den Gouver neur-Generaal de hand te geven, is door den krijgs raad vrijgesproken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft goedgekeurd een door de heeren Goedkoop en Rahusen ontworpen adres aan de Hooge Regeering, waarin met nadruk wordt aan gedrongen op het spoedig nemen van zoodanige beslissingen en maatregelen, dat de voltooiing van het Noordzeekanaal uiterlijk tegen Augustus 1876 verzekerd blij ve. De Maandag-avond te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van bezitters van obligaliën Nieuw Granada, heeft het Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen gemachtigd tol opheffing van het beslag, in Juli 1873 door dit Comité gelegd op de gelden, bij het huis Baring Brothers G°. te Londen door de Piegeering van de Ver- eenigde Staten van Columbia gedeponeerd. Ten gevolge van de opheffing van dit beslag is ook voor de Nederlandsche belanghebbenden de be lemmering weggenomen, welke hen tot nu toe verhinderde lot de schuldconventie toe te treden. Door Burg. en Weth. van Rotterdam is aan den Raad voorgesteld, de Tweede Kamer te verzoeken het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van de ontworpen verbin dingslijn van den Ned. Rijnspoorweg mei den Holl. IJzeren spoorweg huiten behandeling te stellen en een nader onderzoek open te stellen, en voor 't geval de Kamer een ander gevoelen mocht zijn toe gedaan, op grond der aangevoerde bezwaren tegen het eenige wettig bekende plan

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1