der Staatsbegrooting voor 1874. Tot toelich ting daarvan wordt gezegddat herhaaldelijk de wensch is geuit dal er eene vaste woning, voor zien van het noodig huisraad, door den Minister van Buitenlandsche Zakken mocht worden verkregen, waarin hij bij het aanvaarden zijner betrekking dadelijk zijn intrek zou kunnen nemen en hij gelegenheid zou vinden om op gepaste wijze voor de representatie te zorgen. Niet zelden ging het voorzien in de behoefte van eene daartoe geschikte woning in de residentie voor den nieuw benoemde, soms uit eene buitenlandsche zending of van elders door den Koning tot die betrekking geroepen, gepaard met groote bezwaren, geldelijke opoffe ringen en tijdverlies. Thans doet zich tot het bekomen van zoodanige woning eene gelegenheid voor, zooals bezwaarlijk even gunstig later te ver wachten zou zijn. Het huis namelijk van wijlen den heer Hoffmann, op den hoek van den Kneuter dijk en Lange Vijverberg, wordt door zijne erfge namen ten verkoop aan het Rijk aangeboden voor eene som van f 75,000, terwijl berekend wordt dat voor noodzakelijke herstellingen aan het gebouw en voor huisraad 55,000 zoude vereischt worden. Naar het gevoelen van den Minister van Financiën zou de voorgestelde verhooging van uitgaaf, zonder bijzondere aanwijzing van middelen tot dekking kunnen worden toegestaan, omdat het zeer waarschijnlijk is dat de middelen meer dan de raming zullen opbrengen, waartoe ook zal bijdragen eene niet onbelangrijke som, die ter zake der Simoneseki-indemniteit, in hel begin des jaars door het gezantschap in Japan is overgemaakt en waarop bij de raming der middelen niet was gerekend. Het stoomschip Maas, kapt. Chevalier, is gistermorgen te 10 uren Lezard gepasseerd. Het stoomschip W. A. Scholten, kapt. Hus, is 31 Mei 11., des morgens vroeg, te New-York aangekomen, na oponthoud door zware mist onder vonden te hebben. Tien dagen reis van Ply mouth af. De algemeene vergadering der vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs zal te Rotterdam worden gehouden op Donderdag 20 en Vrijdag 21 Augustus. De tentoonstelling van teekeningen der burger dag- en avondscholen zal den 21 sten Aug. worden geopend. Waarschijnlijk zal een bijzonder congres van leeraars in het teeke nen met deze vergadering verbonden worden. Door de staats-commissie voor de genees kundige staats-examens te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren A. Voute en J. W. F. Fuhri Snethlage. Aan den heer T. H. P. Van Aalst is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de h. b. school in Den Haag. Bij de gisteren in Den Haag gehouden akte examens van het middelbaar onderwijs werden toegelatenvoor het Nederlandse!) rnej. C. G. Slothouwer, van Rotterdam; voor geschiedenis mej. M. VVefers Bettink, van Utrechtvoor het Engelsch mej. E. S. Wood, van Den Haag; voor het boek houden de heer H. E. Valkhoff, van Rotterdam, drie afgewezen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning, ter gelegenheid van het kroningsfeest, ongeveer 2000 telegrammen ontvangen om hem met de heuglijke gebeurtenis geluk te wenschen. Het eerste telegram was afkomstig van Z. M. den Sultan van Turkije. De heer W. Deckers Jr. heeft van de feest commissie te Amsterdam vier prachtige gouden overhemdknoopjes met paarlen ontvangen, bene vens een schrijven, waarbij hem dank wordt ge zegd voor zijne „voortreffelijke reproductie van Verhulst's schoone compositie." In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is het voorstel van B. en Ws. om in hoogei' beroep te komen van het besluit van Gedep. Staten, waarbij den Raad wordt bevolen een nieuwe school voor m. u. 1. onder wijs op te richten, aangenomen met 22 tegen 11; het voorstel van den heer Polak Daniels om, met afwijking van een vroeger genomen besluit, het schoolgeld voor het gymnasium op f 100 te laten, verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Door den heer F. Botgorschek, concert directeur van het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen, is het plan gevormd om door een Nationale Kunst-ovatie, aan de Koningin op haar aanstaanden geboortedag een bewijs van sympathie van de zijde der toonkunst te geven. Dit hulde- blyk zal bestaan in het gemeenschappelijk uit voeren, vóór het zomerverblijf der Koningin, van eenige zangstukken door zooveel mannen-zang- vereenigingen of liedertafels als daartoe, hetzij en corps, hetzij alleen door Bestuur of Afgevaardig den, doch in ieder geval vergezeld van haar banier, willen medewerken. Door een zestigtal der aanzienlijkste vrouwen in den lande is aan Z. M. den Koning een adres ingediend verzoekende, dat het Zr. Majesteit moge behagen het den mensch verlagende kwaad der dierenmishandeling te beteugelen door het uit vaardigen van een Koninklijk besluit, doelmatige straffen tegen genoemd kwaad in het leven roe pende. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amster dam heeft met algemeene stemmen besloten het initiatief te nemen tot het houden van eene meeting in zake het Noordzeekanaal. In de zaak van het programma is beslist dat dit programma niet strijdt met de beginselen van het reglement. Vervolgens is met 28 tegen 7 stemmen verklaard, dat het wenschelijk blijft, op den grondslag van dat programma, de eenheid der liberale partij in Amsterdam te verkrijgen. Op voorstel van den heer Hubrecht is aan het bestuur opgedragen daartoe stappen te doen. Naar wij vernemen zal het schriftelijk werk voor de eind-examens der hoogere burgerscholen worden gemaakt van 18 tot en met 29 Juni. Baron v. W. v. P., in Den Haag, heeft f 5000 gegeven tot oprichting van een seminarie bij Batavia. De Nederlandsche Bank had op 1 Juni bij een muntmateriaal van f *131,179,823.58 voor eene som van f 115,164,663.47s minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 46,065,865.39 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De Min. van Koloniën heeft bij de opname van spoorwegen op Sumatra tot ingenieur benoemd den civiel-ingenieur den heer R. Van Lijnden en lot opzichters de builengew. opzichters van den waterstaat de heeren Colenbrander en Hesselink. De kapitein-ter-zee J. F. Koopman, laatste lijk bevelhebber van Zr. Ms. schroefstoornschip Djambi, die geacht wordt met 9 April jl. eervol van het bevel over gemelden bodem te zijn ont heven, en de officier van administratie der lste kl. J. A. Waldeck, laatst gediend hebbende aan boord van genoemd schroefstoomschip, beiden met particuliere gelegenheid den 24sten Mei jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De offic. van administratie 2de kl. G. D. Van Werdt wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft bepaald dat de op 31 Decem ber 1870 gedane benoeming van C. C. L. Van Wessem, destijds burgemeester van St.-Oedenrode, tot tijdelijk secretaris dier gemeente, voor goed gekeurd kan worden gehoudenmet ingang van 1 dezer, den dirigeerenden offic. van gezondh. bij de marine J. Van Hattem, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op een jaarlijksch pensioen gesteld van ƒ1500; bevorderd: tot dirigeerend off. van gez., den off. van gez. der lste kl. W. G. A. Hajenius, en tot off. van gez. der 2de kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl; aan den gepens. lsten luit. J. Abbink den rang verleend van kapiteinden 2den luit. kwartierm. M. P. J. G. Brouwer, van het 2de reg. inf., overge plaatst bij het personeel der milit. admin, van het leger in Ned.-Indië. Z. M. beeft bij het wapen der inf. benoemd, tot 2den lnit.bij het lste reg., de serg P. Wiersma en H. C. Klerk de Reus, beideu van bet instr.-bat., J. De Broine, van het corps, A. J. A. OpslelteD, van het instr.-bat., J. A. StariDg, van het 2de reg., en C. M. I. Van den Heuvel Rijnders, be nevens J. Witieveen, beiden van het corps; bij het 2de reg., den serg. P. Schaap, van het reg. greu. en jag., den serg.-tit. A. F. G. G. Schwartz, van het 4de reg., en den serg. G. P. M. Van der Noordaa, van het curp9; bij het 3de reg., de serg. F. W. Driessen, van het corps; C. Van Dura, vau het 7de, en J. G'. Bal, van het 5de reg bij het 4de regden serg. J. A. Sikkens, van het 8ste reg.bij het 5de reg., de serg. A. H. Blaauw, van het 4de, en J. H. Makkink, vau het 7de reg., benevens L. W. Taaie, van het corps; den serg-tit. A. L. De Blaauw, van het reg. gren. en jag., alsmede de s^rg. T. J. Anken, van het 6de, en G. Van EverdmgCD, van het 7de reg.; bij het 6de reg. de serg. F. P. L. Van Driel, van het corps, A. Hoogeboom en C. J. M. Noordnyn, beiden van het instr.-bat. benevens L. Thonus van het 2de reg., J. W. Van Bisselick, van het corps, en H. J. W. Verkouteren, van het reg. gren. en jag. bij het 7de reg., de serg. M. H. Spruyt, van het 2de, en H. R. Hagedoorn, van het 3de reg C. Van Lente, van het reg. gren. en. jag., alsook J. F. Rappold en H. "W. Lansdorp, beiden van het 4de reg., de serg-tit. J. D. Ten Bosch, van het 5de, R. A. Jackson, van het 8ste reg., mitsgaders de serg. P. W. Bosboom, van het reg gren. en jag., en W. Carbentas, van het Gde reg; bij het 8ste reg., de serg. N. Ten Broek, van het reg. greu. en jag. W. F. K. Bischoff van Heemskerk, van het instr.-bat. en F. A. Einthoven, van het 6de reg., alsmede den serg.-tit. C. H. M. De Man, van het corp9. Bij het wapen der caval. tot 2den luit.bij het lste reg. hnz., den wachtra.-tit. Jhr. A. S. E. v. Tets, van het corps; bij het 3de reg. hnz., den wachtm.-tit. W. J. Kips, van het 2de reg. huz. Bij het wapen der art. tot 2den luit.: bij het reg. veld-art., den serg.-tit. J. M. Brants, van het 2de reg. vcst.- art.bij het lste reg. vest.-art., den serg. J. A. Van Dapperen, mede van het 2de reg. vest.-art.; by het 2de reg. vest-art., den serg.-tit. W. L. Broei, van het lste reg. ve9t.-art.by het 3de reg. vest.-art., den serg. A. H. Iluart, van het '2de, en P. Van Lunteren, van het lste reg. vesting-artillerie; op verzoek aan den luit.-kol. der genie van het leger in Ned.-Indië J. Scbafer, met 1 Juni a. s., een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mil. dienst, met toek. van pensioen. Gemengd Nieuw s. Gistermiddag is, terwijl het werk volk aan het schoften was, van de drie onder Zoelerwoude in aanbouw zijnde woningen van den heer B. het dak met een groot geraas inge stort. Gisteren heeft het Prov-gerechtshol van Utrecht F. R. H. Frohnsdorf, zich noemende Bernard Terlop, schuldig verklaard aan het op zettelijk gevaar doen ontstaan voor den sneltrein op 25 Dec. jl. nabij Driebergen en hem veroor deeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Z o n d a g-a vond is te Nieuwediep aan boord van de kanonneerboot Pro Patriaeen lichtmatroos, bij het klaar maken van den wimpel, uit den mast op het dek gevallen. Hij was dadelijk een lijk. INGEZONDEN. Nobilitas sola est ct unica virtus (de eenige adel is de deugd.) Ju VENAL1S. Mijnheer de Redacteur Ik las zooeven in het Dagblad van 's Graven- hage dat Z. M. en H. M. de Koning en Koningin als gedachtenis aan den intocht in de residentie op 15 Mei 11. Hds. portret met naamteekening ten geschenke hebben gegeven, o. a. aan de leden der aristocratische eerewacht te paard, welke Z. M. en H. M. bij Hds. intocht begeleidde. Ik hoop dat het bericht geheel foutief is, eenig en alleen aan de nonchalance van den letterzet!er te wijten, dat het adjectivum epitheton ornans „aristocratische" bij het woord „eerewacht" is gevoegd. De bedoeling zal toch zeker zijn aan alle leden van de eerewacht zonder eenige onder scheiding dat teeken van hoogachting te geven. Allen toch hebben met denzelfden vaderlandschen geest en zin aan Z. M. en H. M. die hulde op dien onvergetelijken dag bewezen. Ik behoef u, geachte heer Redacteur, niet te zeggen, dat, waar het de feestviering van een zoo recht-nationaal feest, van zooveel historisch gewicht, geldt, er in de verste verte geen sprake mag zijn van af komst, rang of betrekking die men op dat oogen- blik bekleedt. Behalve dat de adel in onze moderne maatschappij met hare gezonde ideeën geen reden van bestaan meer heeft, is de vermelding van eene „Aristocratische Eerewacht" geheel onjuist. Wij hebben daarbij verscheidenen opgemerkt die bij geene mogelijkheid een adellijk blazoen kun nen vertoonen, en, zoo ik mij niet vergis, daarop zoo erg niet gesteld zijn. Iemand met een weinigje gezonde hersens weet toch zeer goed, dat alleen verdiensten en bekwaamheid de ware adel zijn. De oorzaak en grond van den vroegeren adel zyn geheel vervallen. Adeldom rust op het vermoeden van gehechtheid en verplichting aan het land. Waar de adel bestaat uit familiën, die door voorvaderlijke herinneringen boven ande ren aan het land en het Koninklijk Stamhuis ge* hecht zijn en waar den zonen vroegtijdig wordt ingeprent, dat zij op het voorbeeld hunner vaderen het land moeten dienen, kan een adel nuttig zijn, maar door het verval der werkzame vaderlandsliefde bij vele adellijkenis dit thans zeer twijfelachtig geworden. Al wat toch den adel vroeger zijn aanzien gaf is hem ontval len en is op de andere volksklassen, die zich verheven hebben, overgegaan. Door de veranderde

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2