LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4389. A0. 1874. Donderdag 4 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. 1 Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEItJCIITEX. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale militie, tot het by wonen der Inspectie. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Znid-Holland, van den 18den April 1S74, A n°. 1257 (2de afd.) Provinciaalblad n°. 50, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dicuteogevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen iu het Caecilia Gasthuis iu de Trouweil- kerkstceg, ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorendc tot de lichtingen van 1870 en 1871, op Dinsdag: den 9den Juni 1874, des voormiddags te 10 uren, die behoorende tot de lichting van 1872, mede op dien dag des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, behoorende tot de lichtiDg van 1873, op Woensdag den lOden Jnui 1874, des voormiddags te 10 urenj in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun by het vertrek met verlof medegegeveu, alsmede van hun zakboekjes en verlofpassen. En vermanen Bargemeester en Wethouders de betrokken ver lofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augnstus 1861 Staatsblad n°. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor bet krijgsvolk te lande. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving in dc Leidsche Courant van den 29sten Mei en 4 Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den iden Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1ste klasse, voor jongens, in het Schoolge bouw op de Aalmarkt; voor die der 1ste klasse, voor meisjes, in het Schoolge bouw op de JBoommarkt; voor die der 2de klasse, voor jongens, in het Schoolgebouw in de Pieterskerkstraal voor die der 2de klasse voor meisjes, in het Schoolgebouw op de Breêstraat en wel van den Isten tot en met den 43den Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van halfnegen lot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezon derd, des voormiddags van 10 -1 uur, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lich ting van den jare 1869, verkrijgbaar zijn ter Gemeente- Secretarie, mits men zich in persoon, en voorzien va i zijn zakboekje, daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 3 Juni 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Willem Bernardus Antonius Van Harteveldt, melkverkooper, wonende alhier, hou dende verzoek om de locomobile tot het in beweging bren gen van den Karnmolen, thans geplaatst in zijn huis aan het Levendaal n°. 173, te mogen doen overbrengen naar het perceel aan het Le-.endaal n°. 81; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Sl-aalsbtad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaliën de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den Ssten Juni aanslaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1874. LEIDEN, 3 Juni. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 125 kinderen, als: 62 zoons en 63 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee linggeboorten, overleden 403 personen, als: 18 mannen, 18 vrouwen, 29 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7gehuwd 62 paren. Evenals in vorige jaren heeft de heer Couvée ook thans weder de gelegenheid opengesteld tot deelneming aan eene reeks concerten, door leden van het muziekcorps der grenadiers gedurende het nu ingetreden seizoen op Zomer zorg te geven, en geen wonder is het dat zijne onderne ming ook thans door eene ruime inteekening werd gesteund, zoodat reeds gisteravond, begunstigd door het heerlijkste weder, het eerste dier concerten kon plaats hebben. De tuin, waaraan de heer Couvée ook nu weder kosten noch moeite spaart en die met recht Leidens lusthof mag genoemd worden, was door talrijke leden met hunne dames bezet en weder smaakvol verlicht. Vooral de verlichting rondom den vijver, aan het einde waarvan zich een groote, schoone ster bevond, in het midden voorzien van een gekroonde W, maakte een ver rassend effect. En wanneer zich dan telkens de tonen van het orkest lieten hooren, nu eens aan grijpend forsch, dan weder zoet ruischend, maar steeds onberispelijk, gevoelde men zich als 't ware in eene andere wereld overgeplaatst en zich mee gevoerd in dien zachten stroorn van liellijke akkoor denWaarlijk, wanneer èn de heer Couvée èn het Muziekcorps zóo samenwerken, wacht den leden met hunne dames ook dezen zomer nog menige genotvolle avond, waarbij ook de bezoekers van het naast Zomerzorg gelegen Zomerlust op die avonden niet anders kunnen dan wél varen. Z. M. heeft benoemdj: tot lid en voorzitter der Commissie, belast met het afnemen van het examen voor ambtenaren hij den burgerlijken dienst en voor rechterlijke ambtenaren in Ned.- Indië, Dr. W. R. baron Van Hoëvell, lid van den Raad van State in Den Haag; tot leden: Dr. P. J. Veth en Mr. P. A. Van der Lith, hoogleeraren aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal- land- en volkenkunde, te Leiden J. J. Meinsrna, Dr. A. W. T. Juynboll, J. R. P F. Gonggrijp en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië, te DelftA. C. Vreede, privaat-docent aan de rijksinstelling voor onder wijs in Indische taal- land- en volkenkunde, te Leiden G. J. Grashuis, laatstelijk ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, thans lijdelijk privaat-docent aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde, te Leiden; Dr. B. F. Matthes, afgevaardigde van het Nederlandsch Bijbel- genoolschap, thans in Den Haag; H. Kleyn van van de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht; Mr. P. J. Roosegaarde Bisschop, raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, te Arnhem; Jhr. D. F. Van Alphen laatstelijk adsistent-resident van Bondowoso, (Be- zoekie), thans met verlot hier te lande, in Den Haag; F. G. Van Delden, laatstelijk adsistent resident van Kraksan, thans met verlof hier te lande, te ArnhemA. W. P. Verkerk Pistorius, laatstelijk controleur der 1de kl. hij het hinnenl. bestuur op de bezittingen huiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, in Den Haag;B. A. H. Wolterbeek Muller, laatstelijk controleur der 2de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, in Den Haag; tot lid en secretaris, J. Spanjaard, hoogleeraar aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië, te Delft. Voor het examen voor burgerlijk ambtenaar hebben zich 68, voor dat voor rechterlijk ambte naar 25 candidaten aangemeld. Uit Leiden heeft de Prov. Overijselsche Courant het volgende bericht ontvangen dd. 30 Mei: „Het letterkundig congres, dat dit jaar hier gehouden zou svorden, is ongelukkigerwijze heden middag, reeds vóór zijn geboorte overleden. De weinige belangstelling van letterkundigen uit Noord en Zuid-Nederland, (slechts een drietal Vlamin gen hebben op de uitnoodiging ter vervulling eener spreekbeurt geantwoord) heeft de commissie genoodzaakt het congres niet te doen doorgaan." De sluiting der mail, te verzenden van het Nieuwediep per stoomschip Hollandzal plaats hebben Zondag 7 Juni, na aankomst van trein II van den Noord-Holl. spoorweg te 7.30 's avonds. De laatste lichting le Leiden is te 1 uur 's namiddags. Aan de toelichting tot hel ontwerp tot venhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting is het volgende ontleend Toen het physiologisch laboratorium te Leiden in 1866 werd gesticht is het, hij gebrek aan voldoende middelen, op kleiner schaal ingericht dan de hoogleeraar raadzaam achtte. De onder vinding heeft thans geleerd, dat de lokalen te bekrompen zijn voor het vrij aanzienlijk personeel dat er dagelijks gebruik van maakt, zoodat het onderwijs gevaar loopt daaronder te lijden. Uit- bouwing is alzoo onvermijdelijk. Werd met het vergrooten der lokalen gewacht totdat de gelden bij de begrooting voor 1875 waren aangevraagd en toegestaan, dan zou naardien de werkzaam heden alleen in de zomervacantie kunnen plaats hebben, in de behoefte eerst met September 1875 worden voorzien, en een zoo lang uitstel zou alleszins schadelijk wezen. Het gisteren bij de Kamer ingekomen wetsontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1874 strekt: a. tot het bezigen van f 21,000 geraamd voor uitbouwing van het physiologisch laboratorium te Leiden; b. tot het geven van drie toelagen elk a /1000 jaarlijks aan hen, die zich, onder voorwaarden door de Ptegeering te stellen, zouden willen verbinden opgeleid te worden tot leeraren voor ons landbouwonderwijs en voor 1874 een bedrag van /2000 daarvoor te besledenc. tot het verhoogen van art. 172 met f 50,000 voor bijdragen aan de gemeenten, die lot eene be hoorlijke inrichting van haar lager onderwijs te zwaar worden gedrukt; d. tot het uitreiken van 1000 ten einde het beginsel te doen uitmaken dat Rijkssubsidie zal worden verleend voor de vertegenwoordiging van de Nederlandsche nijverheid en kunst ter tentoonstelling van Philadelphia in het jaar 1876 te houden bij gelegenheid van het eerste eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De R.egee- ï'ing raamt dat het subsidie eene som van f 200,000 niet zal behoeven te overschrijden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk III

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1